Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam

niedawno kupiłem domek z kawałkiem działki 960 m2, tylko jest jedna niedogodność przez środek działki idzie ciepłociąg i ponadto jest przynależąca do niego studnia. czy istnieję jakaś podstawa prawna na podstawie której można by zmusić lokalną ciepłownie do usunięcia go lub ewentualnie domagać się jakiejś rekompensaty ( czy to finansowej czy np. podłączenie darmowe do sieci :-D)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32637-cip%C5%82oci%C4%85g-na-dzia%C5%82ce/
Udostępnij na innych stronach

Jest precedens...

 

Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2005 r. przesądził zasadę, że są prawne podstawy do żądania od przedsiębiorstwa, by przesunęło urządzenia do przesyłania ciepła, gazu, prądu elektrycznego itp. przechodzące przez cudze działki, nawet jeśli znalazły się one tam za zgodą właściciela gruntu – podaje dzisiejsza Rzeczpospolita.

 

Sprawa, którą rozstrzygał SN dotyczyła sporu pomiędzy Polską Grupa Farmaceutyczną SA, a Poznańską Energetyki Cieplnej.

Polska Grupa Farmaceutyczna wystąpiła do sądu o zobowiązanie Poznańskiej Energetyki Cieplnej do przesunięcie przebiegającego przez jej działkę ciepłociągu, gdyż uniemożliwiał on realizacje planów inwestycyjnych firmy. Rzeczpospolita zwraca uwagę, że zgody na przeprowadzenie linii przesyłowej przez tę działkę udzielił przed laty poprzednik prawny aktualnego właściciela nieruchomości - przedsiębiorstwo państwowe.

 

Spór między Energetyką a Grupą Farmaceutyczną dwukrotnie trafił na wokandę Sądu Najwyższego, ostatnio wskutek kasacji Energetyki od wyroku sądu II instancji z 2004 r. Sąd I instancji oddalił żądania właściciela gruntu. Sąd II instancji uwzględnił je i jednocześnie orzekł, że koszty przeniesienia ciepłociągu mają po połowie ponosić obie strony. Energetyka przedstawiła na żądanie sądu dwa warianty innego przebiegu tych urządzeń. Sąd pozostawił jej wybór wariantu.

Poznańska Energetyka Cieplna wniosła o kasacje wyroku i kwestionowała zwłaszcza obciążenie jej kosztami przeniesienia urządzeń. Jej pełnomocnik argumentował, że poniosą je odbiorcy energii. Byłoby to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Powoływał się też na przepisy prawa energetycznego, zobowiązujące takie przedsiębiorstwa do minimalizacji kosztów.

 

SN kwestionowany wyrok uchylił. Ponieważ sąd II instancji nie wskazał w nim terminu, w którym Energetyka miałaby przenieść urządzenia ciepłownicze, co czyni werdykt niewykonalnym. Ponadto w ocenie SN interesy stron nie zostały w nim wyważone.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia....

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32637-cip%C5%82oci%C4%85g-na-dzia%C5%82ce/#findComment-629285
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...