Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 79
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak w temacie.Instalacje co w miedzi -to oczywiste.Czy jest jakieś przeciwskazanie zdrowotne do stosowania rur miedzianych do wody pitnej?K

 

miedź redukuje zarazki występujące w wodzie pitnej

http://www.letorex.com.pl/miedz.htm

 

pzdr

Miedź jest metalem dopuszczonym do kontaktu z wodą. świadczą o tym atesty (masz prawo żądać od sprzedawcyich okazania).

 

Ten temat kilkakrotnie przewijał się na Forum. Były głosy za miedzią jako materiałem zdrowszym. Były także i opinie, iż tworzywa są lepsze.

Nie wiem.

Wychodzę jednak z założenia, że tych kilka lub kilkanaście metrów instalacji która mam w domu i na wykonanie której mam wpływ to jest ułamek promila długości całego wodociągu który zbudowany jest z najprzeróżniejszych materiałów. Np. w mojej miejscowości można spotkać jeszcze fragmenty odcinków wodociągowych zbudowanych z rur izolowanych azbestem. A na to nie mam już (w najbliższej perspektywie czasowej) niestety żadnego wpływu (pomimo licznych skarg i pism mieszkańców).

Cyż w związku z tym warto martwić się tych kilkoma metrami instalacji w domu????

Pozdrawiam

Jak w temacie.Instalacje co w miedzi -to oczywiste.Czy jest jakieś przeciwskazanie zdrowotne do stosowania rur miedzianych do wody pitnej?K

Można ,ale ja bym sobie nie zrobił .Wrzuć kształtke miedziana do słoika z wodą i zobacz za ok. 1-2 tyg jak będzie wyglądała.

Poza tym z tworzywa jest taniej i nie "łapie" tak kamienia.

Działanie bakteriobójcze miedzi jest znane. Atesty do wody pitnej posiada. Tylko dlaczego istnieje coś takiego jak choroba miedziana?

Pozdrawiam Grzesiek

słyszałam, że to właśnie miedź jest lepsza od tworzywa, bo bardziej gładka :lol: ....o chorobie miedzianej nie słyszałam jeszcze, więc jesli mozna prosić, to Grzesiek napisz coś więcej i czym się objawia.

pozdrawiam - am

Na temat miedzi są podzielone zdania - jedni za drudzy za plastikiem.

Choroba miedziana to była chyba w starożytności, teraz to nam raczej nie grozi:D była spowodowana dużą zawartoscią jonów miedzi w wodzie pitnej?! Dzisiejsza miedź jest dobra. Generalnie miedź jest droższa od plastiku. To niestety twój wybór - nie obawiaj sie miedzi.

Pozdrawiam Grzesiek

Na temat miedzi są podzielone zdania - jedni za drudzy za plastikiem.

Choroba miedziana to była chyba w starożytności, teraz to nam raczej nie grozi:D była spowodowana dużą zawartoscią jonów miedzi w wodzie pitnej?! Dzisiejsza miedź jest dobra. Generalnie miedź jest droższa od plastiku. To niestety twój wybór - nie obawiaj sie miedzi.

Pozdrawiam Grzesiek

 

Stary...... jeśli masz na myśli starożytny Rzym i i instalacje (akwedukty) doprowadzające do Rzymu wodę z gór to jesteś w sporym błędzie. Rury te były wykonane nie z miedzi lecz z ołowiu lub z cyny (ewentualnie inne tworzywa ocynowane). Rzeczywiście, zachorowalność Rzymian była b. duża lecz nie na "chorobę miedzianą" ale na ołowicę oraz choroby spowodowane kontaktem z cyną. Spotęgowane to było także i tym, że większośc naczyń (zwłaszcza plebsu) wykonana była z ołowiu, cyny lub mosiądzu (stop miedzi i cynku)

Woda pitna z rur miedzianych moze byc szkodliwa dla zdrowia. Zalezy od stopnia twardosci wody i jej pH. Woda ponizej 6,5 pH jest szczegolnie niewskazana dla niemowlat, poniewaz one nie sa w stanie nadwyzek miedzi wydalac tak jak dorosly. Znane sa przypadki zatrucia miedzia w szczegolnosci wspomnianych wyzej niemowlat.

Przesylam link, niestety po niemiecku:

 

http://www.vsr-aktuell.de/kupfer.html

Witam

Wydaje mi sie że jak powiedzieł Wowka - je ma to aż tak istotnego znaczenie

tworzywo sztuczne czy miedz.

Ale mimo to spróbuje troche rozwinąć temat. Przeglądając to forum i strony producentow rur doszedłem do wniosku:

 

1. Siec wodociągowa jest zbudowana z badz z rur azbestowych badz z polietylenowych. Rury azbestowe są neutralne dla zdrowia (i wiem co mówię - kiedyś sąsiad rodziny na wsi zaczął robierać dach eternitowy - natychmiast go poinformowalem jakie to rodzi zagrożenia i jak to ma robić). Rury polietylenowe (badz polipropylenowe) sa też ok.

 

W mieszkaniach panują zaś nieco inne warunki: przede wszystkim wyższa temperatura (18-23stC).

 

i dlatego:

 

1.w rurach z PE lub PP namnażają sie bakterie

2. w rurach miedzienych tego nie ma (miedz działa bakteriostatycznie)

3. rury miedziane za to nie sprwdzają sie dla niektórych pH i twardosci

 

Dlatego chyba najlepszym rozwiązanie są rury z polibutylenu. Są neutralne chemicznie i zarazem działają bakteriostatycznie.

O ile wiem to takie rury ma w ofercie Hepwooth.

pzdr

Darek

Wowka ja piszę o miedzi, rozróżniam ołów od mosiądzu i to wszystko od miedzi. Szkoda że o chorobie miedzianej nie słyszałeś.

Woda pitna powinna zawierać do 3 mg/l miedzi. Zbyt wysokie jej stężenie (jak też innych np. metali) może powodować zatrucie. Miedź ma działanie bakteriobójcze, zabija legionellę. Nie wolno używać wody pitnej z instalacji miedzianej w której pozostawała ona dłuższy czas bez jej wymiany. Ponadto woda powinna mieć odpowiednie pH.

generalnie nic nam nie grozi mając instalacje z miedzi.

Nasz hydraulik powiedział,że miedź jest bardzo dobra do instalacji wodnej, ale pod warunkiem, że woda jest dobrej jakości. U nas niestety zdarza sie to rzadko, tak więc odradzał nam miedź, ponieważ nasz woda często zawiera zbyt dużo substancji wchodzących w reakcje z miedzią.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...