Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy wodę pitną można doprowadzić w miedzi?


Katarzyna_K

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 79
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Miedź jest metalem dopuszczonym do kontaktu z wodą. świadczą o tym atesty (masz prawo żądać od sprzedawcyich okazania).

 

Ten temat kilkakrotnie przewijał się na Forum. Były głosy za miedzią jako materiałem zdrowszym. Były także i opinie, iż tworzywa są lepsze.

Nie wiem.

Wychodzę jednak z założenia, że tych kilka lub kilkanaście metrów instalacji która mam w domu i na wykonanie której mam wpływ to jest ułamek promila długości całego wodociągu który zbudowany jest z najprzeróżniejszych materiałów. Np. w mojej miejscowości można spotkać jeszcze fragmenty odcinków wodociągowych zbudowanych z rur izolowanych azbestem. A na to nie mam już (w najbliższej perspektywie czasowej) niestety żadnego wpływu (pomimo licznych skarg i pism mieszkańców).

Cyż w związku z tym warto martwić się tych kilkoma metrami instalacji w domu????

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie.Instalacje co w miedzi -to oczywiste.Czy jest jakieś przeciwskazanie zdrowotne do stosowania rur miedzianych do wody pitnej?K

Można ,ale ja bym sobie nie zrobił .Wrzuć kształtke miedziana do słoika z wodą i zobacz za ok. 1-2 tyg jak będzie wyglądała.

Poza tym z tworzywa jest taniej i nie "łapie" tak kamienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat miedzi są podzielone zdania - jedni za drudzy za plastikiem.

Choroba miedziana to była chyba w starożytności, teraz to nam raczej nie grozi:D była spowodowana dużą zawartoscią jonów miedzi w wodzie pitnej?! Dzisiejsza miedź jest dobra. Generalnie miedź jest droższa od plastiku. To niestety twój wybór - nie obawiaj sie miedzi.

Pozdrawiam Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat miedzi są podzielone zdania - jedni za drudzy za plastikiem.

Choroba miedziana to była chyba w starożytności, teraz to nam raczej nie grozi:D była spowodowana dużą zawartoscią jonów miedzi w wodzie pitnej?! Dzisiejsza miedź jest dobra. Generalnie miedź jest droższa od plastiku. To niestety twój wybór - nie obawiaj sie miedzi.

Pozdrawiam Grzesiek

 

Stary...... jeśli masz na myśli starożytny Rzym i i instalacje (akwedukty) doprowadzające do Rzymu wodę z gór to jesteś w sporym błędzie. Rury te były wykonane nie z miedzi lecz z ołowiu lub z cyny (ewentualnie inne tworzywa ocynowane). Rzeczywiście, zachorowalność Rzymian była b. duża lecz nie na "chorobę miedzianą" ale na ołowicę oraz choroby spowodowane kontaktem z cyną. Spotęgowane to było także i tym, że większośc naczyń (zwłaszcza plebsu) wykonana była z ołowiu, cyny lub mosiądzu (stop miedzi i cynku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda pitna z rur miedzianych moze byc szkodliwa dla zdrowia. Zalezy od stopnia twardosci wody i jej pH. Woda ponizej 6,5 pH jest szczegolnie niewskazana dla niemowlat, poniewaz one nie sa w stanie nadwyzek miedzi wydalac tak jak dorosly. Znane sa przypadki zatrucia miedzia w szczegolnosci wspomnianych wyzej niemowlat.

Przesylam link, niestety po niemiecku:

 

http://www.vsr-aktuell.de/kupfer.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wydaje mi sie że jak powiedzieł Wowka - je ma to aż tak istotnego znaczenie

tworzywo sztuczne czy miedz.

Ale mimo to spróbuje troche rozwinąć temat. Przeglądając to forum i strony producentow rur doszedłem do wniosku:

 

1. Siec wodociągowa jest zbudowana z badz z rur azbestowych badz z polietylenowych. Rury azbestowe są neutralne dla zdrowia (i wiem co mówię - kiedyś sąsiad rodziny na wsi zaczął robierać dach eternitowy - natychmiast go poinformowalem jakie to rodzi zagrożenia i jak to ma robić). Rury polietylenowe (badz polipropylenowe) sa też ok.

 

W mieszkaniach panują zaś nieco inne warunki: przede wszystkim wyższa temperatura (18-23stC).

 

i dlatego:

 

1.w rurach z PE lub PP namnażają sie bakterie

2. w rurach miedzienych tego nie ma (miedz działa bakteriostatycznie)

3. rury miedziane za to nie sprwdzają sie dla niektórych pH i twardosci

 

Dlatego chyba najlepszym rozwiązanie są rury z polibutylenu. Są neutralne chemicznie i zarazem działają bakteriostatycznie.

O ile wiem to takie rury ma w ofercie Hepwooth.

pzdr

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wowka ja piszę o miedzi, rozróżniam ołów od mosiądzu i to wszystko od miedzi. Szkoda że o chorobie miedzianej nie słyszałeś.

Woda pitna powinna zawierać do 3 mg/l miedzi. Zbyt wysokie jej stężenie (jak też innych np. metali) może powodować zatrucie. Miedź ma działanie bakteriobójcze, zabija legionellę. Nie wolno używać wody pitnej z instalacji miedzianej w której pozostawała ona dłuższy czas bez jej wymiany. Ponadto woda powinna mieć odpowiednie pH.

generalnie nic nam nie grozi mając instalacje z miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz hydraulik powiedział,że miedź jest bardzo dobra do instalacji wodnej, ale pod warunkiem, że woda jest dobrej jakości. U nas niestety zdarza sie to rzadko, tak więc odradzał nam miedź, ponieważ nasz woda często zawiera zbyt dużo substancji wchodzących w reakcje z miedzią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...