Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt BM81 pracownia AGROBISP


Recommended Posts

  • 2 months później...

Miło, że ktoś jeszcze buduje BM-81 z Agrobisp. Ja zaczynam na wiosnę i chociaż zrobiłem trochę przeróbek w oryginalnym projekcie, to cętnie podyskutuję o tym na forum. Mam nadzieję, że jesteś trochę bardziej "zaawansowany" niż ja i możesz mi udzielić kilku rad...

Będę zaglądał na forum co jakiś czas.

Dodam tylko, że rozpoczynam budowę w Trouniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jarol

No nie, zaawansowany to wcale bardziej nie jestem. Wtedy jak pisałem to właśnie byłem na etapie kupowania projektu. Zaczynam jak Ty z wiosną, wszystkie pozwolenia leżą już i czekają. Ja nie zakładam żadnych przeróbek znaczących. Prawdopodobnie zrezygnuję tylko z przejścia z kuchni do salonu.

Napisz proszę, co zmieniłeś i jaki był powód takich zmian.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: Jarol dnia 2003-01-15 12:52 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany są dosyć istotne z punktu widzenia konstrukcji:

1. Podniesienie kąta nachylenia dachu do 32 stopni (ze względu na wymóg w WZiZT). Skutkowało to zmainą konstrukcji więźby.

2. Skoro taki wysoki dach i mocny strop, to dlaczego nie wykorzystać poddasza... (2 pokoiki + łazienka,garderoba)- płyty kartonowo gipsowe.

Pokoje bez "słupów" w środku, które zlikwidowano przy okazji przekonstruowywania dachu.

3. Ponieważ trzeba tam jakoś wejść zlikwidowałem pokój 13m2 i tam mają być schody.

4. Ponieważ u góry mają być pokoje, to musiałem przesunąć kominek z salonu w róg (tam gdzie okno i ściana od kuchni), gdyż komin przechodził przez środek jednego pokoju.

5. W salonie będzie jedno okno, ale duże.

Trochę przesunąłem otwory drzwiowe do salonu z kuchni i korytarza.

6. Acha, jeszcze jedna ważna zmiana konstrukcyjna. Otóż mój dom musi mieć 18m długości (wymóg WZiZT). Skróciłem wjazd do garażu. Garaż jednak jest dłuższy niż w projekcie, bowiem tylną ścianę mogłem przesunąć wgłąb kotłowni, a kotłownię w kierunku pokoju, gdzie teraz mają być schody.

7. Na koniec zmieniłem materiał z Porothermu na beton komórkowy 24x24x59 + 12 cm styropianu. Kosztowo porównywalnie, a z wyliczeń (biura projektowego) wynikało, że ściany będą znacznie cieplejsze (poniżej 0,29).

 

To byłoby tyle. Trochę tych zmain się uzbierało. Na szczęście nie kosztowało to dużo, a zyskałem poddasze i większy garaż.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jarol

Tak czytam i czytam poszczególne punkty, próbując zrozumieć i wyobrazić sobie te przeróbki i doszedłem do wniosku, że to już zupełnie inny projekt. Chyba będziesz musiał go nazywać już nie BM-81, lecz BM-81 Bis. Tak jak pisałem, to ja nie zamierzam nic zmieniać z konstrukcji, chyba, że wyjdą jakieś totalne głupoty podczas urzeczywistniania teoretycznego projektu (czasami tak bywa).

Mimo jednak tego, że nasze projekty są na obecna chwilę zupełnie różnymi to mam nadzieję, że od czasu do czasu będziesz cos pisał jak postępują prace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
Właśnie kupiłem projekt,przymierzam się do budowy.Zmieniłem małe co nieco. Zrezygnowałem z pokoju 13 m2>pom.gosp-pralnia , garaż zmieniłem na pokój z wejściem od sieni, połączyłem wc ze spiżarką> kabina prysznicowa , chcę zainstalować alternatywny piec. B. chetnie skorzystam z porad "zaawansowanych" BM 81 . W jakim stadium budowy jesteście , czy zmienialiści materiał na ściany zew.z P 38 P+W na jakiś inny. Pozdrawiam Kecaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Pytanie do Orzełka i Jarola. Utknšłem na etapie rozwišzania problemu kominów :cry: Czy możecie podzielić się doœwiadczeniami z własnych przemyslen na ten temat , wskazówek ewentualnych fachowców z którymi współpracujecie. Kompletuję materiały na stan surowy , chciałbym rozpoczšć w kwietniu/maju. Również wybrałem BM 81 bez specjalnych przeróbek ( kecaj to też ja , ale zapomniałem poprzedniego hasła to się na nowo zalogowałem) Z moich doœwiadczen i rozmów z fachowcami i przeglšdania forum muratora , podpowiedzi róznych znajomych i mniej znajomych , doœwiadczonych osób, moje odczucia "czy to zadziała" , sš prawdę mówišc mieszane. POMOCY bo muszę zdecydować czy systemówka/rurowy/tradycyjny. Do pieca i komina w kotłowni będzie(?) jeszcze piec alternatywny , chyba na węgiel/koks/ może jakiœ "resztkowy. Być może już macie ten problem z głowy lub też się znim borykacie. Z góry bardzo dziękuję. JACQUES :D :D :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziecie mieli czas i ochotę odpowiedzieć na powyższe "życiowe" problemy to jeżeli to mozliwe odpowiedzcie w tym linku - korzystam z 2-ch PC w pracy ( zmienia coś informatyk i nie wiem czy dojdzie ) albo u siostyr ok 30 km od aktualnego miejsca zamieszkania , dość rzadko. Może znajdzieci trochą czasu, sezon rusza??, aby napisać o innych psikusach związanych z fajnym skądinad projektem BM 81 .Pozdrowienia JACQUES :oops: :D :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Jacques!

Nie wiem, czy jestem w stanie Ci pomóc. Ja praktycznie nie zastanawiałem się nad kominami. Poza zmianą ich położenia (przesunąłem kominek oraz piec w kotłowni) nic nie zmieniałem. Nie będę Ci doradzał. Podam Ci tylko moje uwagi. U mnie kominy są takie jak w projekcie (system Schiedel). Wydałem na nie sporo kasy, bo ok. 5.000 złociszy (razem z wentylacjami). Na pewno komin tradycyjny z wkładem byłby tańszy (pustak ok. 3 zł + rura ocynk ok 800 zł). Jeśli jednak zostaniesz przy systemie, to zwróć uwagę na rodzaj komina np. Schiedel RONDO nadaje się do paliw wysokotemperaturowych (głównie paliwa stałe: węgiel, drewno, miał), natomiast RONDO PLUS nadaje się do paliw niskotemperaturowych (np. gaz). Ja "dałem ciała" i kupiłem dwa kominy RONDO o średnicy 20 cm. i później miałem problemy, gdyż potrzebowałem tylko jednego (drugi to RONDO PLUS o średnicy 14cm). Musiałem jeden zdać, z czym były olbrzymie problemy i wziąć drugi.

Mam nadzieję, że więcej problemów nie będzie. Poza tym kominy systemowe buduje się szybko i przyjemnie. Jeśli chciabłyś systemowy, to najlepiej skontaktować się z przedstawicielem firmy i jego poprosić o radę, jaki komin wybrać (chcesz przecież piec alternatywny). Ja niestety najpierw kupiłem, potem sprawdziłem w internecie, a na końcu radziłem się przedstawiciela.

To chyba tyle. Pozdrwaiam i życzę udanych zakupów. Jak coś to pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jarol

Ja patrzyłem się na kominy i stwierdziłem, że nie są one do końca pomyślane. Moje zdanie jest takie, że komin do kominka zrobię systemowy Schiedla (ten do paliw stałych - chyba Rondo - nie pamiętam dobrze nazwy). A komin do kotła gazowego bym zrobił tak, że zostawiłbym dziurę w ścianie. No może nie do końca dziurę tylko szacht na włożenie wkładu ze stali kwasoodpornej. Osobiście przewiduje kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania, co oznacza rurę w rurze. Dlatego stwierdziłem, że nie ma sensy pakowania drogiego komina systemowego, jeżeli mam zamiar mieć komin specjalny do kotła.

Zwróćcie uwagę na kominy wentylacyjne, jest ich stosunkowo dużo i moim zdaniem są porozwalane po tym dach jak u cyganki w tobołku. Szczególnie nie podoba mi się wykorzystanie kominów murowanych (tych wystających ponad dach) pod względem kominów wentylacyjnych. Dochodzę do wniosku, że jeżeli ma coś mi dziurawić poszycie dachu to niech dziurawi raz a porządnie. Dlatego do komina w kotłowni dołożę kominy wentylacyjne, które są po drugiej stronie kotłowni, jak również komin wentylacyjny z pokoju przylegającego do kotłowni. Podobnie do komina od kominka dołożyłbym komin dla wentylacji grawitacyjnej z kuchni. Ten dla wentylacji mechanicznej pozostawiłbym nam miejscu.

Te przeróbki dokonałbym również, dlatego że każdy taki komin wentylacyjny musi wyjść na zewnątrz poprzez blachę. Po pierwsze to dodatkowe koszty (kominek, obróbki blacharskie) po drugi to potencjalne miejsce na przecieki czego bardzo chciałbym uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem podobnie. Tam, gdzie mogłem dołożyłem wentylację do komina. Natomiast w pozostałych miejscach (spiżarnia, WC przy kuchni) mam kominki wentylacyjne poprzez rury PCV (miękkie). Tylko, że u mnie leży dachówka i takie kominki wentylacyjne wsatwia się zamiast jednej dachówki (chociaż trochę to kosztuje).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarol i Orzełek !!!! :D :D :D Serdecznie dziękuję za szybką reakcję i odpowidż na moje wątpliwości. Jestem w pracy i mam mało czasu , ale zostaję na dyżurze to wszystko przeanalizuję , może cos mi sie nawinie. Jeżeli uzywaliści już kominów to napiszcie, proszę o wrażeniach i czy to działa , od przedstawiciela schiedla na targach dostałem namiary na fachowaca z firmy , ale równocześnie zapytany przez dystrybutora dział techniczny schiedla z Opola , przesłł wykrętną troche odpowiedż, że przy założeniu projektowym, krótka długość efektywna komona, może kolidować ?? z pracą pieca , facet z BOZ-u podał projektowe założenia dla JUNKERSA . Odpowiedzieli że przy pełnym obiążeniu i mocy pieca zadziała już przy fi 16 ale o obciążeniach podnormatywnych ( oszczędnościowych ??, moga być kłopoty ?? Pisałe maile ale jak pisałem od siostry informatyk coś ciągle psuje , a ja kompa uzywam na codzien jako maszyny do pisania , informatycznie raczkuje , a forum jest proste w obsłudze jak cepy. POZDRAWIAM Z BRATNIM OKRZYKIEM BUDOWNICZOWIE BM 81 W CAŁEJ POLSCE ŁĄCZCIE SIE , PRZEZ INTERNET BO DROGAMI PUBLICZNYMI BARDZO NIEBEZPIECZNIE I DALEKO , ja buduję w okolicach Rzeszowa Pozdrawiam JACQUES :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
:lol: :lol: :lol: po prawie 4-ech miesiącach ,czasem "nadludzkiej" harówki jest prawie stan sutowy zadaszony, na razie folia , blachodachówka może w przyszłym tygodniu !!!!? ale duzy wyszedł ten domek !!!, a jak duzo kosztował , kominy zrobiłem tradycyjne z dobrej cegły , nad poziomem dachu klinkier, a do gazu chromonikiel, wentylacje z 15 i 18 łazienki i garderoby dałem w dodatkowym kominie wentylacyjnym, nawet nieżle to wyszło. Napiszcie proszę na jakim etapie walki WY jesteście pozdrawiam JACQUES :lol: :lol: :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej JACQUES!!!

No to ładnie pociagnałes. W cztery miesiace, to całkiem dobre tempo. Jesli chodzi o mnie to mogę powiedzieć, że prawie finiszuję. Moim celem jest przeprowadzka pod koniec pazdziernika. Pewne jest, że nie wszystko uda mi się zrobić na tip top, ale muszę sprzedać miszkanie, aby zasilić "budżet budowlany" i spacić trochę kredytu. Obecnie ekipa kończy prace w srodku. We wrzesniu i na poczatku pazdziernika położę jeszcze kafelki, zainstaluję kaloryfery i biały montaż i można się przeprowadzać. Jesli chodzi o kasę, to główne wydatki przed Toba. Mnie trochę kosztowało partactwo ekipy, głównie w wykonaniu tynków. Na dachu mam położona dachówkę "S" z UNIBETU. Wszelkie obliczenia kosztu balchodachówki wychodziły praktycznie tyle samo co dachówka (w blachodachówce wychodzi prawie 40% odpadów, w dachówce praktycznie 0). Położenie też miałem dosc tanio, bo wyszło ok 12 zł m2 z obróbkami blacharskimi i wstawieniem okien dachowych (dorwałem ekipię w styczniu i przy 5 stopniowym mrozie układali, bo zależało im na kasie). Nie wiem czy pamiętasz, ale zrobiłem użytkowe poddasze - 3 pokoiki + łazienka. Kat dachu jest podniesiony do 32 stopni, bo tak było w warunkach zabudowy. Mam już zrobione przez stolarza drzwi, obecnie robi schody. Za dwa tygodnie zaczynam też robić ogrodzenie. Muszę jeszcze ocieplić z zewnatrz, ale nie wiem, czy starczy mi kasy na położenie ładnej elewacji. Jak nie to w przyszłym roku. Tyle u mnie. Życzę przyjemnej pracy "Niech się mury pna do góry... :p ".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
:D :D :D Orzełek i Jarol ( co z Tobą??) Dzisiaj pada , ale już praktycznie 8/10 dachu "zablaszone" SARA ceglasta z BUDMAT-u, niestety jedna z rynien GALECO do wymiany i dlatego znowu :evil: :evil: :evil: obsuwa, ale może jakoś pójdzie dalej. Orzełek , oglądałem Twoje dachówki w internecie , niczego sobie , rzeczywiści muszą ładnia wyglądać na dachu. Dlaczego miałeś "wyliczane" aż ???!!! 40% odpadów przy blasze , czyżby okna dachowe skomplikowały układanie. U mnie , kupiłem 315m2 i teraz kolejne dokupione 24 m2, nawet nie ma tak dużo odpadów , a blacharze zapewniają, że " wykorzystamy panu większość skosów i resztek" , do układaniu została chyba najbardziej "żerliwa" część dachu nad kuchnią i koszówka oraz przylegająca do niej część nad przednim tarasem. Pozdrowienia JACQUES :wink: :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Świetnie,że piszesz o BM-81, ja kupiłam SLE 1000- K3 z Kontrastu a jak wiesz to ten sam projektant co u Ciebie, podaj jaka uzyskałes wysokośc poddasza po zmianie kąta dachu, ja tez bedę go zmieniać bo mam ochotę na antresolę ze schodami wejsciowymi z dużego pokoju po zlikwidowaniu spiżarni, będę też poszerzała wejście z salonu do holu aby uzyskać wiekszą przestrzeń, no może zlikwiduje jeden pokój na dole aby zrobić schody. Wysokośc jest mi potrzebna bo musze męża przekonac do tej antresoli, gdzie lokalizujesz łazienkę na poddaszu? Jakie ogrzewanie zastosujesz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...