Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć

 

Jutro jadą oglądać kilka domów wybudowanych w systemie Praefa.

Jesli ktoś ma jakieś pytania lub jakieś sugestie na co zwrócić

uwagę to proszę napisać.

Jeśli będzie zainteresowanie to opiszę moje spostrzeżenia.

 

Pozdrawiam

Marek

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 329
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sprawdź czy nie ma zaryskowań/pęknięć na łączeniach płyt lub podobnych zjawisk na ścianach, szczególnie działowych.

Jeśli są to wypytaj o ich historię ewentualny rozwój skłonność do przechodzenia na warstwy pokryciowe.

 

To tyle.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-78565
Udostępnij na innych stronach

Każda nowa informacja mile widziana.. :wink:

 

Apropos pęknięć, mówili mi, że jak się nie sknoci, to nie powinno ich być. Sknocić zaś można i Praefę. Np. zalać połączenia ścian "materiałem zastępczym".

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-78657
Udostępnij na innych stronach

Było to już w ub.roku wiosną bardzo szeroko omawiane. Wpisałam też swoje spostrzeżenia i doświadczenia. Dom w tej technologii został zbudowany w Białołęce. Chciałam go obejrzeć, ale jakoś nie doszło do tego.

 

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-78669
Udostępnij na innych stronach

Technologia jest ciekawa. A co do pęknięć i zarysować, to nie ma cudu - prawa fizyki robią swoje. Byłem w takim domu (już zamieszkałym) w Bydgoszczy. Drobne ryski są, ale jak wybierzesz tapetę, zamiast malowania, to masz spokój.

Pozdrawiam forumowiczów

Marcin z Torunia

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-78912
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

W sobotę obejrzałem dwa domy zbudowane w technologii Praefa. Pierwszy na płycie Legalett i zamieszkany, drugi na fundamencie klasycznym w stanie surowym zamkniętym. Oba domy w okolicach Warszawy.

I dom parterowy o powierzchni 122m2 ogrzewany przez dwa agregaty, każdy 4kV. Właścicielka mówiła, że nie odczuli zimna a mieszkali przez całą zimę. Koszt ogrzewania do 400PLN miesięcznie w I taryfie (II jeszcze nie mają). Agregaty umieszczono w szafie wnękowej przy wejściu do salonu. Ponoć ich nie słychać. Regulacja temperatury w dwóch pokojach (pracownik Praefy mówi, że mogą być 4 niezależne pętle grzewcze na jeden agregat. Jeśli pomieszczenie do ogrzania jest duże to dwie pętle mogą być w jednym pomieszczeniu. Ściany gładkie, ale przed pomalowaniem trzeba położyć cienką szlichtę gipsową chociażby po to, aby kolor ściany nie przebijał. Rys nie zauważyłem ale pracownicy mówią, że to normalne przy osiadaniu, że tworzą się mikropęknięcia.

II dom z poddaszem mieszkalnym (lekko zmieniony gotowy projekt "Mangolia" z Archonu). Dopiero tam można było zobaczyć jak trudno zaprojektować przebieg wszystkich przewodów ( a był to dom jednego z pracowników Praefy - W-wa). Ściany były dość mocno poryte nowymi bruzdami. Ściana zewnętrzna jest trochę chropowata, wewnętrzna gładka, bo jest szlifowana w fabryce. Ściany posadzone na fundamencie ławowym. Ponieważ ściana Praefy jest bardzo cienka to robi się ją trochę wyższą i wylewka podłogi jest nad łączeniem. Na poddaszu była ścianka kolankowa z Preafy, ale nie polecają takiego rozwiązania. Trudności z mocowaniem i ponoć ścianka kolankowa wykonana w więźbie lepiej przenosi naprężenia.

 

Info uzyskane od pracownika (w czasie jazdy)

- ściany lepiej się stawia na płycie Legalett (przy stawianiu odciągi są mocowane do płyty - jeśli trafi się w rurę grzewczą to dziurę się zalepia)

- na Legalett trzeba dać wylewkę samopoziomującą

- jeden agregat kosztuje około 4tys.

- jeśli dom nie jest parterowy to góra grzana tradycyjnie (konwektorowe elektryczne lub wodne albo podłogowe zwykłe). Nie polecają w systemie Legalett - ciężki, gruby strop 26cm i drożej - ale nie dowiedziałem się jaka może być różnica w cenie.

- polecają strop w systemie "Filigran" a nie Praefa

- do ocieplania ścian polecają watę a nie styropian i tynk nie akrylowy. Tłumaczą, że wata jest paroprzepuszczalna i dom lepiej oddycha.

- średnia cena za dom 150m2 około 1500PLN + VAT w standardzie develperskim

 

Dałem projekt do wyceny (dom około 140 m2 z poddaszem użytkowym) i myślę: czy Legalett czy tradycyjny fundament. Gdyby był płaski to wybrałbym

Legalett (fajnie to wyglądało w I domu bez kaloryferów i w nogi nie ziębi) a tak zniechęca mnie trochę perspektywa stosowania dwóch systemów grzewczych. Poza tym chciałem dom trocę podnieść (40 cm) nad poziom gruntu, a przy Legalecie jest to utrudnione (kosztowne).

Cały czas się zastanawiam, że przy tym tempie budowy wprowadzam się po 3/4 miesiącach kładę terakotę, glazurę dom osiada i mam siatkę w łazience i kuchni. Może ktoś napisze z już mieszkających w domu wybudowanym w takiej technologii, jakie miał problemy?

 

Przepraszam z chaotyczny styl i może niefachowe określenia, ale o budownictwie mam blade pojęcie (dlatego podoba mi się ten system - 3 do 4 miesięcy stresu i już mieszkam :wink: ).

 

Pozdrawiam

Marek

 

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: MarekW dnia 2003-03-27 15:14 ]

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-79384
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam,

 

Bylo troche o Praefie ze 2 miesiace temu. Od tamtej pory cisza. :( Odswiezam watek. Kto buduje lub chce budowac. Jakies przemyslenia co do technologii/ceny w porownaniu z rozwiazaniem tradycyjnym.

Pytanie dodatkowe- Praefa bedzie stawiac dom wg projektu "Tymoteusz"

(pracownia Archeton, dom parterowy ok. 170m pow. uzytkowej, poniekad calkiej OK projekt). Czy inwestorem jest ktos z Was?

Pozdrawiam

Emil

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-115546
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wlasnie przymierzam sie do domu z Praefy (chyba C28 z katalogu Muratora). Mysle, ze w przyszlym tygodniu bede mial wycene. Co do przemyslen: przede wszystkim szybko, po drugie solidniej niz szkielet, po trzecie tanio (licze czas i nerwy stracone przy budowie w systemie gospodarczym). Pozdrowienia z Krakowa,

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-115723
Udostępnij na innych stronach

Czesc - tez sie interesowalem ta technologia. Jest bez watpienia szybka, ale czy

tania ?

Ja dostalem wycene D09 ("na 102") - 102 m2 za 195 tys zl, juz nie pamietam

brutto czy netto, w stanie surowym zamknietym z instalacjami i tynkami, ale bez

przylaczy. Mysle ze to drogo

 

Pozdrawiam - Krzysiek

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-116128
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że po okresie "zachwytu i wzmorzonego zainteresownia" i zapoznaniu się z doświadczeniami pierwszych inwestorów przyszedł czas na trzeźwą analizę tego systemu. Myślę. że podzieli on los innych systemów typu Thermo-Dom pozostając ofertą niszową. PRAEFA nazywana jest systemem budowy domów, a nie jest to prawda - to tylko technika wykonania ścian wew. i zew. (30% inwestycji). To jest najsłabszy punkt tej oferty - ściany mamy w dwa dni ale z całą resztą męczymy się jak na każdej tradycyjnej budowie. Niestety PRAEFA nie pokusiła się o ofertę kompleksową i sprzedaż "domów z pudełka" stawianych przez autoryzowane ekipy firmowe od fundamentu do wykończenia. Ograniczyła się do produkcji ścian i oddania znaku firmowego PRAEFA firmom, które niestety mają trudność w zaoferowaniu i realizacji domów systemowo zgodnie z w/w znaczeniem systemu. Na dzień dzisiejszy mamy niezłą technikę stawiania ścian ale wielu zadaje sobie pytanie czy warto dopłacić ok. 20% - 30 % do ok. 30% zakresu inwestycji aby doznać radości stanu surowego otwartego w dwa dni ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-117714
Udostępnij na innych stronach

Gościu, nie tak. Jest system - fundament Legalett, ściany Praefa, więźba dachowa prefabrykowana. Domek z pudełka robi się w miesiąc. Prawie wykończony.

 

Temat się cienko rozwija, bo może zainteresowani, tak jak ja, obecnie zajmują się "realem" a nie dyskusją. Załatwianiem papierków i organizacją budowy, tudzież działaniami mającymi na celu obniżenie kosztów budowy w stosunku do pierwotnej wyceny Praefy.

 

Pozwolenie mam w ręku. Projekt od początku robiony pod Legalett/Praefę. Czekam na uprawomocnienie - start budowy w lipcu. Mam zamiar zbudować trochę ponad 140 m2 za 120k. Wycena wstępna Praefy jest co prawda wyższa, ale też jest już program konkretnych "cięć budżetowych", które pozwolą zejść z ceną w dół o tych kilkadziesiąt tysięcy. I we wrześniu zamieszkać. ;)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-117755
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

tez miałem wycenę z Praefy- 280 m.kw za 120 tyś (tylko sciany- bez fundamnetów i dachu). Niezdecydowałem się. Wziąłem brygadę i zaczęli w połowie kwietnia...teraz zaczynaja dach (420 m.kw - skomplikowany). Koszt całkowity jak do tej pory: stan surowy otwarty:

fundamenty: 28 tyś

sciany i stropy: 70 tyś

dach - 90 tyś:

razem 188 tyś (w tej cenie jest też domek gospodarczy z wiatą i grilem)

 

Oczywiscie palcem na budowie nie ruszylem ale materiały załatwiam po maksymalnych rabatach (24 % na silikaty, 20 % na strop teriva, 23% na dachówkę).

 

Budując w Praefie wydalbym:

funamenty: 28 tyś (robię sam)

sciany z Praefy- 120 tyś

dach - 90 tyś

Razem = 238 tyś.

 

To ponad 50 tys róznicy. Na szczeście mam pieniadze ale nie lubie ich wydawać niepotrzebnie. Za te pieniadze mozna zatrudnic architekta, projektanta i inspektora nadzoru którzy przypilnuja wszystkiego. Nie jest to wtedy droga przez mekę.

 

Dziwi mnie to ze piszecie "wybrałem tez system bo nie mam siły meczyc się na budowie systemem gospodarczym". przecirz system gospodarczy wybiera się nie z miłości do budownictwa tylko z barku kasy......

 

jestem po rozmowach z instalatorami:

Nie wierzcie w to , że ktos inny na etapie projektu ustali za was rozmieszczenie gniazdek.. to fikcja..będziecie to zmieniac i tak będziedzie kuć i płacic elektrykowi. Tynki wewnętrzne..cos musicie połozyc..chocby 2-3 mm. To niewiele większe koszty niż połozycie 5 mm i przykryjecie siciany z silikatów lub BK kładzionego na klej.

 

Pomyslcie te co z osiadaniem budynku....oni polecaja wylac płytę. To prawda die będzie osiadał budynek ale to kolejne 6-10 tyś wiecej za stan zerowy.

 

tak więć przemyslcie sobie dobrze wszytkie za i przeciw. Szybkośc do duzy plus, ale:

gładkie sciany - to iluzja

 

rozprowadzona instalacja elektryczna - to fikcja

 

cena wyzsza ok. 30-40%

 

Za te pieniądze postanowiłem:

zamontowac centrale wentylacja z rekuperatorem - 10 tys

basen w ogrodzie z solarami - 20 tyś

instalacje multiroom (nagłośnienie calego domu) - 20 tyś

ststem hometronic (inteligentna siec elktyryczna) sama podlewa ogród, symuluje obecnośc domowników, cneralny wyłacznik gasi wszystkie swiatla w domu, steruje ogrzewaniem niezaleznie w kazdym pomieszczeniu - 15 tyś.

 

Oczywiscie ze to bajery..ale czy nie przyjemne.

 

REASUMUJAC: Zaczynacie budowę.... Codziennie bedziecie stawali przed problemem co wybrac i za jaka cenę. Bedzie musieli podejmowac decyzje z których rowiazań musicie zrezygnować bo nie wystarczy kasy....czemu chcecie 30-50 tys wyrzucic tylko dlatego , że nie chce wam sie przez 2 miesiące postawic scian waszego wymarzonego domu. Te pieniądze przydadzą się potem. Budowa tradycyjna nie jest straszna i droga. A za te pieniądze co w Praefie to mozecie siedziec pic piwo i ogladac jak: inspektor, architek i wykonawca lataja po budowie i ustalaja szaczegóły prosząc was o ostateczna akceptacje. Wicie jakie to przyjemne i jeszcze wam zostanie troche kasy np. na fajny urlop albo inne cuda. Praefa to tylko sciany czyli ..najmniejszy problem przy budowie domu ..Moim zdaniem niewrto w niego wydawac tyle kasy. Ale decyzja oczywiscie nalezy do was!!!

 

Pozdrawiam

 

grzesiek

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-117784
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry,

Z tego, co widze - temat scian z Praefy rozbija sie o pieniadze. Jedni mowia, ze drozej, inni, ze taniej - mysle, ze wiele zalezy od projektu, ktory sie buduje (mala zwarta bryla jest duzo tansza niz rozlegly i skomplikowany budynek). Wstepna wycene na dom 120m - bez podlog, malowania i bialego montazu - dostalem na ok 169000 (w tym - fundament, dach, instalacje, stolarka) - pewnie da sie z tego zejsc na ok 150000 (ciecia budzetowe o ktorych wspomnial PIK). Kosztorys metoda tradycyjna (wszystko wykonane pod klucz przez firme) opiewa na 190000 - sciany jednowarstowe z BK. Tutaj mam ocieplenie scian - co zawsze sie przydaje. Osobiscie mysle, ze w wielu przypadkach ceny sa porownywalne.

Jak jednak wiadomo - dyskusja z czego budowac - jest troche bez konca :( . Wszystko zalezy od malych szczegolow i upodoban.

W kazdym razie zycze powodzenia wszystkim budujacym swoje domy.

Grzegorz :D

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-117798
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Pik33 gratuluję wiary - to cenna cecha. Ale dla własnego dobra zdejmij na chwilę "różowe okulary", udaj się na kilka budów, ale takich tuż przed wprowadzeniem się inwestorów i zapytaj jak było ? czy trwało to miesiąc a może rok ?, czy są zadowoleni z jakości ?, czy przyszli na gotowe i po załatwieniu papierów w błogości obserwowali jak mury pną się do góry a teraz są w pełni zadowoleni z jakości wykonania prac ?

A może warto się zastanowić na mądrością budowlaną mówiąc, że budynek musi swoje odstać aby móc się odwdzięczyć brakiem rys na pięknie pomalowanym suficie, pękniętych płytek w wymarzonej łazience i odznaczeniu się złączy montażowych na idealnie gładkich gładziach itd.

A jeśli warto poczekać kilka miesięcy, aż budynek się wstępnie osadzi w podłożu to, po co przepłacać za okresowe "przyspieszenie" prac.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-117842
Udostępnij na innych stronach

Ile będzie trwało. okaże się w praktyce. A bez różowych okularów można wziąć postawić na działce słup elektryczny, kupić parę metrów kabla i powiesić się na nim.

Każdy ma inne warunki i potrzeby. Dla mnie trzeba akurat tak. Jak już będę miał jeden wykończony pokój i WC, zgłaszam do częściowego odbioru i się wprowadzam. Dlatego buduję w Praefie, choć może z bloczka jakiegoś tam miałbym dom o 10k tańszy, ale za to za rok.

 

Szukałem szybkiej technologii i to był priorytet absolutny. Znalazłem dwie, szkielet i Praefę, wybrałem ich "krzyżówkę", jako że od stropu parteru w górę będzie szkielet drewniany.

 

Ściana z Praefy nie popęka w środku, tam mogą spękać tylko łączenia na rogach i to wyłącznie wtedy, jak się je spieprzy. A płyta Legalett jak osiada, to cała.

 

Dom się sam dobrze nie zrobi, jak się tego nie dopilnuje, w żadnej technologii. Poza tym, nikt nikomu nie każe budować z Praefy, jeśli komuś ten system nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-117943
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspominałem w poprzednich wątkach na temat tej technologii, jest ona O.K. dla ludzi z kaską. Dla jednego wydać 100 pln to jak dla drugiego wydać 10 pln. Nie mierzmy się tą samą miarą. Jeśli chodzi o jakość to ja byłem osobiście w Międzyrzeczu widziałem linię produkcyjną i miałem przyjemność obejrzenia ( wtedy zdaje się 3-letniego) domu wybudowanego w tej technologii. Co rzucało się z daleka w oczy to równiusieńkie otwory okienne. Ściany wewnątrz gładziutkie, pomalowane tylko farbą. Na sufitach nie odznaczały się żadne łączenia. Powiem, że nawet przełamałem się co do grubości tych ścian ( standardowo 15 cm + ocieplenie). Jeśli wykona się całą wstępną pracę nad projektem pomieszczeń, ich umeblowania, oczekiwanej funkcjonalności to instalacje można tak poprowadzić, że dodatkowe gniazda nie będą potrzebne. Tylko to sporo pracy i trzeba wiedzieć czego się chce i gdzie. Dla wielu z nas niestety to pierwszy dom i tak naprawdę nie wiemy jeszcze czego od niego oczekujemy. Rzeczy ważne i uciążliwe pokaże nam dopiero życie w budowanym domu. Jak we wszystkim potrzebna jest praktyka..
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/32952-system-praefa-opinie-do%C5%9Bwiadczenia/#findComment-118266
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...