Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wzorem Grześka - kotły i nie tylko w dobrych cenach


Recommended Posts

Witam

 

Mam prośbę o zaproponowanie rozwiązania dla mojego domu. Dom parterowy z użytkowanym poddaszem, całość z garażem ok. 160m2. Na parterze salon kuchnia, korytarz, przedsionek i mała łazienka w ogrzewaniu podłogowym (dodatkowo awaryjnie wyprowadziłem w każdym pomieszczeniu wyjścia na grzejniki). Na parterze jeszcze gabinet i garaż - ogrzewanie grzejnikowe, oraz pom. gospod. - nieogrzewane. Poddasze to 3 pokoje i korytarz - ogrzewanie grzejnikowe, łazienka - podłogowe i grzejnikowe.

Na izolacji nie oszczędzałem: ściana 3-warstwowa (12cm keramzytobeton, 2x6cm styropian i 18 cm beton komórkowy wewnątrz-w wysłanym na priv załączniku błędnie podałem 24cm). Poddasze ocieplone 15+5cm isoverem 0.037, deskowane, papowane, dachówka. Okna ciepłe współczynnik 1.1.

Ogrzewanie wykonane na 3 rozdzielaczach: jednen na parterze tylko grzejniki, drugi na parterze obsługuje całą podłogówkę (parter i łazienka poddasze) i trzeci na poddaszu obsługujący grzejniki. Każdy punkt grzejnik/pętla podłogówki doprowadzona osobno do rozdzielacza.

No i teraz najważniejsze: zdecydowałem się na kocioł 1-funkcyjny wiszący z pogrzewaczem ok. 130l, bez cyrkulacji, kondensacyjny. Spodobał mi się kocioł TERMET Termocondens Plus 1-f. 7-24kW, ale podliczyłem sobie <> zapotrzebowanie na Co. na ok.12kW. Przy założeniu, że dom mam dobrze ocieplony, może się okazać, iż te min. 7kW to za dużo, aby kocioł nie zaczął działać on/off co chwilę, w dniach, gdy pogoda nie będzie taka wymagająca. Nadmieniam, że chciałbym zamontować głowice termostatyczne na grzejnikach, regulacja pogodowa.

Pytanie 1 brzmi: czy mógłbyś rozwiać moje wątpliwości: czy warto zakupić i zapłacić kilka tys. więcej na kocioł np: MC 24 INNOVENS który startuje od 4.5kW czy też te kilka tys. zaoszczędzić i nie przejmować się że Termet lub MCR 24 startują od 7kW? Czy w tak dobrze ocieplonym domu ta różnica 3kW będzie miała wagę kilku tys. przez te kilka lat żywota kotła?

Pytanie 2: czy mógłbyś mi zaproponować system oparty na tych 3 rozdzielaczach i założeniach? Dodatkowo informuję, zakupiłem już 3 pompy obiegowe, ale nie wiem czy mi się one przydadzą (namówił mnie instalator :evil: ). Chciałbym pogodówkę, możliwość regulacji temperatury w każdym pom., jak najmniejsze rachunki :-).

Pytanie 3: jakie ceny możesz mi zaproponować na elementy całego systemu, interesują mnie prod. Termet lub DeDietrich. Proszę o ofertę.

Pytanie 4: o co chodzi ze zwrotem 15% Vat na koniec roku? Wydaje mi się, że ta "promocja" państwowa skończyła się w 2007 - zwrot Vat za materiały obięte wcześniej 7%?

 

Z góry dzięki za pomoc. Muszę to zamówić jeszcze w tym tygodniu, do końca następnego muszę system uruchomić, bo mnie powieszą w gazowni :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

 

Mam prośbę o zaproponowanie rozwiązania dla mojego domu. Dom parterowy z użytkowanym poddaszem, całość z garażem ok. 160m2. Na parterze salon kuchnia, korytarz, przedsionek i mała łazienka w ogrzewaniu podłogowym (dodatkowo awaryjnie wyprowadziłem w każdym pomieszczeniu wyjścia na grzejniki). Na parterze jeszcze gabinet i garaż - ogrzewanie grzejnikowe, oraz pom. gospod. - nieogrzewane. Poddasze to 3 pokoje i korytarz - ogrzewanie grzejnikowe, łazienka - podłogowe i grzejnikowe.

Na izolacji nie oszczędzałem: ściana 3-warstwowa (12cm keramzytobeton, 2x6cm styropian i 18 cm beton komórkowy wewnątrz-w wysłanym na priv załączniku błędnie podałem 24cm). Poddasze ocieplone 15+5cm isoverem 0.037, deskowane, papowane, dachówka. Okna ciepłe współczynnik 1.1.

Ogrzewanie wykonane na 3 rozdzielaczach: jednen na parterze tylko grzejniki, drugi na parterze obsługuje całą podłogówkę (parter i łazienka poddasze) i trzeci na poddaszu obsługujący grzejniki. Każdy punkt grzejnik/pętla podłogówki doprowadzona osobno do rozdzielacza.

No i teraz najważniejsze: zdecydowałem się na kocioł 1-funkcyjny wiszący z pogrzewaczem ok. 130l, bez cyrkulacji, kondensacyjny. Spodobał mi się kocioł TERMET Termocondens Plus 1-f. 7-24kW, ale podliczyłem sobie <> zapotrzebowanie na Co. na ok.12kW. Przy założeniu, że dom mam dobrze ocieplony, może się okazać, iż te min. 7kW to za dużo, aby kocioł nie zaczął działać on/off co chwilę, w dniach, gdy pogoda nie będzie taka wymagająca. Nadmieniam, że chciałbym zamontować głowice termostatyczne na grzejnikach, regulacja pogodowa.

Pytanie 1 brzmi: czy mógłbyś rozwiać moje wątpliwości: czy warto zakupić i zapłacić kilka tys. więcej na kocioł np: MC 24 INNOVENS który startuje od 4.5kW czy też te kilka tys. zaoszczędzić i nie przejmować się że Termet lub MCR 24 startują od 7kW? Czy w tak dobrze ocieplonym domu ta różnica 3kW będzie miała wagę kilku tys. przez te kilka lat żywota kotła?

 

zawsze uważam że im kocioł staruje od niższych mocy tym lepiej dla kieszeni klienta

Pytanie 2: czy mógłbyś mi zaproponować system oparty na tych 3 rozdzielaczach i założeniach? Dodatkowo informuję, zakupiłem już 3 pompy obiegowe, ale nie wiem czy mi się one przydadzą (namówił mnie instalator :evil: ). Chciałbym pogodówkę, możliwość regulacji temperatury w każdym pom., jak najmniejsze rachunki :-).

 

a dlaczego trzy pompy :o ,

Inovens ma zabudowane z założenia dwie pompy, jedną do co a drugą do cwu, do Twojego układu potrzeba Ci jeszcze zaworu trójdrogowego i pompy do podłogówk i oczywiście celem zapanowania nad ciepłem głowice na grzejniki,

nie wiem jak masz zrobioną podłogówkę, czy ktoś to liczył?,

jeżeli nie to polecam głowice termoelektryczne, do sterowania poprzez termostat pokojowy, temperaturą w każdym z pomieszczeń gdzie jest podłogówka

Pytanie 3: jakie ceny możesz mi zaproponować na elementy całego systemu, interesują mnie prod. Termet lub DeDietrich. Proszę o ofertę.

 

tutaj mnie zaskoczyłeś, przeczytałem maila dzisiaj, a za 10 minut wsiadam do samochodu i wracam w okolicach poniedziaku,

może tak - mój numer telefonu podeślę Ci na priv, przekręć coś postaramy się załatwić

z założenia nie zajmuję sie Termetem

Pytanie 4: o co chodzi ze zwrotem 15% Vat na koniec roku? Wydaje mi się, że ta "promocja" państwowa skończyła się w 2007 - zwrot Vat za materiały obięte wcześniej 7%?

 

a tu zaskoczyłeś mnie drugi raz, przekazywałem to co mówiła mi moija księgowa,

sprawdzę

 

Z góry dzięki za pomoc. Muszę to zamówić jeszcze w tym tygodniu, do końca następnego muszę system uruchomić, bo mnie powieszą w gazowni :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi o rzuty kondygnacji,

przekrój pionowy budynku

oraz materiały z grubościami z których składają sie ściany i stropy

Nie bede liczyl szczegołowo przegrod i strat ciepla - przyajmniej na razie - powierzchnia domu okolo 270m2 - porotherm ocieplony styropianem - dach welna 20cm. Przyjmuje kociol 25kW gazowy- kondensacyjny. Jednofunkcyjny albo dwufunkcyjny zalezy co lepiej. Zasobnik z dwoma wezownicami (pod solary) 300 l lub wiekszy. Na parterze podlogowka pietro grzejniki + podlogowka w dwoch pokojach. Jakies sterowanie ale bez zadnych fajerwerkow. Jestem w stanie kupic cos drozszego jesli przyniesie to rzeczywisty zysk a nie jesli tylko ma poprawic o odrobine komfort.

Czy w takiej sytuacji moze mi ktos poradzic jakie elementy systemu kupic (jakie firmy warto kupic zeby nie placic za marke ale za jakosc). Konkretnie chodzi mi o rodzaj kotla - jednofunkcyjny czy dwu, firme i orientacyjną cene, zasobnik - firme i cene, solary - firme i cene. Acha w domu beda mieszkaly 4 osobe dorosle i 3 dzieci.

pozdrawiam

leench

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Panowie (i Panie),

 

Chciałbym nawiązać do rozmowy prowadzonej parę postów powyżej, a dotyczącej MCR24 i MC25 i poziomów ich modulacji.

 

Otóż na stronie De Dietricha znalazłem informację, że MCR24 moduluje od 23%! Czyli od 5,8 kW, a nie od 7 kW.

 

W takim razie jaki jest sens przepłacania? Ale tak serio i otwarcie?

 

I dalej idać tym tropem:

 

Czy jest sens kupować kocioł o mocy 24 kW, jeśli OZC twierdzi, że zapotrzebowanie na ciepło mojego domu jest poniżej 7kW? Rozumiem - chodzi o komfort korzystania z CWU, ale ile tych kW jest potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy komin wymurowany z prefabrykatów betonowych, bez wkładu ceramicznego. Czy do takiego komina można podłączyć piec kondensacyjny rurą jednościenną, realizując zasysanie powietrza do komory spalania bezpośrednio przez przestrzeń pomiędzy rurą spalinowa a prefabrykatami. Oczywiście odcinek od pieca do komina rura dwuścienną. Poradźcie proszę czy można tak zrobić. :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Potrzebuje porady fachowca a z tego co widze to na forum murator jestes gugu jezlei chodzi o kotly i tematy dookola nich J

 

Otoz mam kociol MCR 24 z 80l zasobnkiem ktory ma ogrzac moj domek instalacja grzejnikowa i pare obiegow podlogowki opartych na zaworach RTL.

 

I tu rodzi sie pytanie jakiego sterownika potrzebuje do mojego zestawu ( wiem pytanie laika). Ponoc niektorzy opieraja sie na firmowym sterowniku easymatic ale sa takze ludzie ktorzy staosuja jakies zamienniki np AURATON-y. Czy mozesz mnie oswiecic i wyjasnic w czym jest lepszy orginalny sterownik easymatic od auratonu . Czy potrzebuje jeszcze jakiegos termostau czy czujnika temp pokojowaej ...sam nie wiem

 

 

 

 

 

Z gory dziekuje i pozdrawiam

 

tomek

dostałem takiego maila,j

sądzę że może się komuś przydać,

 

generalnie kotły De Dietricha nie współpracują z obcymi sterownikami,

owszem można je zastosować ale trzeba się liczyć z tym że, kocioł będzie pracował w trybie załącz wyłącz, czyli nie będziemy mieli tego co decyduje o oszczędnościach,

nie będziemy mieli modulacji palnika,

a w końcu to przynosi oszczędności,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1950 pisałeś wcześniej do czego służy anoda w zasobniku. Firma poleciła mi zasobnik (wymiennik) AVC - HL130 do kotła WOLFA. Zachwalali go (wymiennik) ze względu na innowacyjną technologię - zbiornik w zbiorniku, ten wewnętrzny się kurczy i rozszerza więc nie ma osadu kamienia bo się wykrusza (fajna animacja na ich stronach).

Czy to ma sens czy to tylko chwyt reklamowy? Polecałbyś?

Dodam że nie chcę wchodzić w zbiornik warstwowy bo w przyszłości planuję (jeśli państwo stworzy jakiś system dopłat-obecnie w mojej gminie takiego nie ma) połączenie systemu z pompą ciepła lub solarami.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

generalnie kotły De Dietricha nie współpracują z obcymi sterownikami,

owszem można je zastosować ale trzeba się liczyć z tym że, kocioł będzie pracował w trybie załącz wyłącz, czyli nie będziemy mieli tego co decyduje o oszczędnościach,

nie będziemy mieli modulacji palnika,

a w końcu to przynosi oszczędności,

 

A czemu w takim razie DeDietrich na własnej stronie pisze tak:

 

"Kotły MCR mogą współpracować z dowolnymi termostatami pomieszczeń sterującymi kotłem poprzez bezpotencjałowe styki."

 

???

 

I co właściwie jest konieczne do prac kotła? DD pisze, że pogodówkę mamy już po podłączeniu czujnika temp zewn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1950 pisałeś wcześniej do czego służy anoda w zasobniku. Firma poleciła mi zasobnik (wymiennik) AVC - HL130 do kotła WOLFA. Zachwalali go (wymiennik) ze względu na innowacyjną technologię - zbiornik w zbiorniku, ten wewnętrzny się kurczy i rozszerza więc nie ma osadu kamienia bo się wykrusza (fajna animacja na ich stronach).

Czy to ma sens czy to tylko chwyt reklamowy? Polecałbyś?

Dodam że nie chcę wchodzić w zbiornik warstwowy bo w przyszłości planuję (jeśli państwo stworzy jakiś system dopłat-obecnie w mojej gminie takiego nie ma) połączenie systemu z pompą ciepła lub solarami.

Pozdrawiam

polecam ACV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

generalnie kotły De Dietricha nie współpracują z obcymi sterownikami,

owszem można je zastosować ale trzeba się liczyć z tym że, kocioł będzie pracował w trybie załącz wyłącz, czyli nie będziemy mieli tego co decyduje o oszczędnościach,

nie będziemy mieli modulacji palnika,

a w końcu to przynosi oszczędności,

 

A czemu w takim razie DeDietrich na własnej stronie pisze tak:

 

"Kotły MCR mogą współpracować z dowolnymi termostatami pomieszczeń sterującymi kotłem poprzez bezpotencjałowe styki."

 

???

 

kocioł każdego producenta może właśnie w taki sposób, jak opisałem wcześniej, współpracować z termostatami dostępnymi w handlu,

tzn. tylko w funkcji sterowania palnikiem (załącz-wyłącz)

 

I co właściwie jest konieczne do prac kotła? DD pisze, że pogodówkę mamy już po podłączeniu czujnika temp zewn...

 

i dobrze pisze, bo tak jest,

automatyka po podłączeniu czujnika pogodowego zaczyna pracować w trybie pogodowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...