Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wzorem Grześka - kotły i nie tylko w dobrych cenach


Recommended Posts

witam 1950

Proszę cię doradź mi jak dobrać piec,

 

Dom po podłogach 220 m2 w tym garaż 30 m2 w którym planuje mały grzejnik do podtrzymania temperatury w granicach 8 stopni

Na dole ok 80 m2 podłogówki + wcześniej wspomniany garaż

Na poddaszu 15 m2 podłogówki w łazience reszta pomieszczeń ogrzewanych grzejnikami

W domu jest już kominek z dystrybucją ciepłego powietrza z turbiną

Dom wybudowany z pustaka z betonu komórkowego o grubości 36 cm do tego 12 cm styropianu,

poddasze ocieplone wełna o grubości 25 cm

okna 5 komorowe z szybą 1,0

jeszcze jedno mianowicie do ok 1 roku będę chciał podpiąć do instalacji solary.

Cały czas muślalem na vailantem ale jak zobaczyłem jakie osiągi maja de dietrich zastanawiam się właśnie nad nim. tylko jak go dobrać

 

 

Witam! Tez prosze o rade :) Pozwoliłam sobie zacytować post jakuzakk, ponieważ mam bardzo podobny dom , tylko podłogówki jakieś 55m2 na dole i kominek z DGP bez turbiny, ale rozprowadzenie do wszystkich pokoi na górze + łazienka. Nie planuje solarów. Rodzina 4 osobowa. Którego de dietricha wybrać i jakie sterowanie? W okresie wiosenno - jesiennym mam zamiar sporo dogrzewać dom kominkiem i jak to zgrać z kotłem (żeby sie wtedy oczywiście nie włączał, a reagował po wygaśnięciu kominka i spadku temp.poniżej zadanej)? W salonie razem z kominkiem jest też podłogówka, nie ma tam grzejników. Proszę o prosty opis tego skomlikowanego (jak dla mnie :)) sterowania ogrzewaniem. Jestem kobietą i juz mam serdecznie dość tych wszystkich instalacji, kotłów, kabelków.....chcę wybierać płytki i meble ;))) I wreszcie kupić jakiś kocioł, żeby zamknąć ten temat :)

Pozdrawiam!

 

P.S.Czy możesz mi jeszcze podpowiedzieć jak obliczyć moc grzejników przy kotle kondensacyjnym? Pytałam 3 róznych instalatorów - każdy obliczył inną moc. Nie wiem juz jakie kupic te grzejniki :( Jeśli chodzi o marke myslę o Kermi Thermo X2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Elidens DTG 1300-25 Eco.NOx PLUS/V 130, moduluje od mocy 4,5 kW do 24,9 kW - 11302 zł,

 

Witam

Również jestem zainteresowany tym piecem, chciałbym się tylko upewnić, że spełnia do końca moje wymagania.

Dom powierzchnia do ogrzania ok 220m2:

- parter 80m2 podłogówki

- piętro 5 pomieszczeń z kaloryferami w tym łazienka z dodatkową podłogówką

Całość przewiduję na dwóch oddzielnych rozdzielaczach - podłogówka/kaloryfery.

 

prawidłowo

 

Ocieplenie standardowe chyba obecnie, ściany 25cm porotherm + 15styro, poddasze wełna 15+10. 4 osoby, wg obecnego zużycia ciepłej wody wydaje mi się że 130l zasobnika zdecydowanie wystarczy. Gaz ziemny.

Znalazłem w sieci następujący schemat dotyczący tego pieca:

 

http://images37.fotosik.pl/68/063d6f1ee51f86demed.jpg

 

Czy zastosowanie modułu HE100 do tego pieca będzie pasowało do moich potrzeb i będzie miało sens? Rzeczywiście da się wtedy sterować ogrzewaniem za pomocą dwóch sterowników ( pogodowego i jednego pokojowego umieszczonego w reprezentatywnym pomieszczeniu ) podłączonych do pieca?

 

w kotłach które mają pogodówkę zawsze się da po podpięciu regulatora pokojowego sterować za pomocą tych dwóch rodzajów sterowania,

 

moduł HE 100 jest fabrycznym układem mieszającym który można wpiąć do kotła ukrywając w ten sposób całą instalację wraz z armaturą która z reguły jest zabudowana na ścianie,

 

Czy może mógły Pan zaproponować zupełnie inny zestaw ( najlepiej tańszy :wink: ) lepiej pasujący do moich potrzeb, wydajny i oszczędny w użytkowaniu?

 

ile osób, w szczególności kobiet, małe też licz, ile łazienek, jakie wyposażenie łazienek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czyżby to była ekspresowa odpowiedź na moje zapytanie? Przez te 3 godzinki przejrzałam prawie cały wątek i jestem zdecydowanie na TAK dla De Dietricha ;)) Rozważam tylko jeszcze czy kupić jego zasobnik czy AVC? Jeśli ten drugi to jakiej pojemności? Bardzo prosze o szczegółową wycenę wszystkich tych elementów potrzebnych do zainstalowania kotła i reszty - na PRIV. Decyzje musze podjąć dość szybko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam uprzejmie i proszę o wyjaśnienie nastepujacych kwestii (posiadam kocioł MCR 24 i zasobnik wody, instalcja CO - 1 obieg grzejnikowy), gdyż rozpatrując dostępne wersje sterowania kotłem lekko sie pogubiłem:

 

jak sie zorientowałem do kotła (zgodnie z instrucjami zamieszczonymi na www przez producenta) można zastosować:

 

1. sterowanie z konsoli z wykorzystaniem czujnika zewnętrznego AD225 oraz czujnika wody AD226 podłaczone bezpośrednio (prosta pogodówka?),

 

2. jak w pkt. 1 ale z termostatem pokojowym AD140 lub AD200 również podłaczone bezpośrednio + czujnik zewn i czujnik wody,

 

3. interfejs AD221 + sterownik Easymatic FM50 lub bezprzewodowy Easysradio AD201 + czujnik zewnętrzny + czujnik wody (czy to jest pełne sterowanie pogodowo - pokojowe???)

 

4. podobnie jak w pkt. 3 ale VS 5500,

 

5. podobnie jak w pkt. 3 ale Celcia 20

 

 

i teraz tak:

 

- czym będzie się różnić sterowanie opisane w pkt. 3 oraz 4 i 5 jeżeli w instrukcji stanowi, iż FM50/AD201 oddziaływuje na palnik i pompę obiegową (czy to jest ta MODULACJA???) oraz grzanie wody i współpracuje z czujnikiem zewnętrznym (a więc jak mniemam ma funkcjęa pogodową???) - co tak samo niby mają VT 5500 i Celcia - nie łapię różnicy pomiędzy tymi trzema urządzeniami!!

 

więc którą wersję zastosować jest najlepiej i czemu???

 

a ponadto, wg. instrukcji Celcia ma do wyboru JEDYNIE dwa tryby pracy: regulacja pogodowa (funkcja temp zewn.) LUB regulacja pokojowa, A NIE MA KOMBINACJI TYCH OBU TRYBÓW, tak jak jest to w VT 5500 (regulacja pogodowa z wpływem temperatury otoczenia) - co wydaje się najkorzystniejszą wersją wygoda/ekonomia - czy mam rację że w tym przypadku Celcia jest gorsza?

 

i czy w konsekwencji wybór AD 201 z czujnikami będzie najkorzystnieszym rozwiązaniem z pełną funkcjonalnością?, a jesli nie to co zrobić, aby mieć pełne sterowanie pogodowe z wpływem temp. pomieszczenia referencyjnego ale żeby sterowanie mogło się odbywać z dwóch pomieszczeń, w dzień - salon, a w nocy sypialnia; czy można dokupić np. do VT 5500 dodatkowy moduł pokojowy podłączony równolegle (jednoczesnie włączony byłby tylko jeden z nich).

 

 

Z góry dziekuję za porządkującą odpowiedź ~!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

w zasadzie jestem zdecydowany na De Dietricha MCR II z zasobnikiem, ale mam pytanie o typ kotła MCR/II 24T czy MCR/II 24S, w pakiecie z zasobnikiem jest MCR/II 24T, a znalazłem gdzieś artykuł, w którym De Dietrich zaleca instalowanie MCR/II 24S wraz z oddzielnym zaworem przełączającym c.o./c.w.u. i czy w takim razie lepiej jest kupować oddzielnie piec, zawór przełączający i zasobnik?

 

pozdrawiam,

mirkal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam uprzejmie i proszę o wyjaśnienie nastepujacych kwestii (posiadam kocioł MCR 24 i zasobnik wody, instalcja CO - 1 obieg grzejnikowy), gdyż rozpatrując dostępne wersje sterowania kotłem lekko sie pogubiłem:

 

jak sie zorientowałem do kotła (zgodnie z instrucjami zamieszczonymi na www przez producenta) można zastosować:

 

1. sterowanie z konsoli z wykorzystaniem czujnika zewnętrznego AD225 oraz czujnika wody AD226 podłaczone bezpośrednio (prosta pogodówka?),

 

tak

 

2. jak w pkt. 1 ale z termostatem pokojowym AD140 lub AD200 również podłaczone bezpośrednio + czujnik zewn i czujnik wody,

 

AD 140 pozwala Ci jedynie na regulowanie temperatury pomieszczenia od 6-30 C sterując pracą palnika,

AD 200 jest trochę bardziej rozbudowany i pozwala na programowanie czasowe temperatur pomieszczenia,

może pracować w trybie automatycznym gdzie masz możliwość sterowania czasem trybu dziennego i obniżonego (nocnego) wartości temperatur nastawianych od 5-30 C,

lub możesz sobie nastawić stały tryb pracy z ustaloną temperaturą przez 24 h, ewentualnie nastawić tryb urlopowy

3. interfejs AD221 + sterownik Easymatic FM50 lub bezprzewodowy Easysradio AD201 + czujnik zewnętrzny + czujnik wody (czy to jest pełne sterowanie pogodowo - pokojowe???)

 

tak właśnie

 

4. podobnie jak w pkt. 3 ale VS 5500,

tak jak poprzednio ale jest to nowy sterownik dla MCRII po to, żeby nie stosować Easymatica który tak de facto był sterownikiem dla kotłów City i jeszcze paru innych,

jest w pełni zamienny z Easymatckiem, ale ma możliwość sterowania zaworem trójdrogowym bez żadnych dodatkowych rozszerzeń

 

5. podobnie jak w pkt. 3 ale Celcia 20

 

Celskia to sterownik który steruje tylko jednym obiegiem grzewczym i cwu

 

 

i teraz tak:

 

- czym będzie się różnić sterowanie opisane w pkt. 3 oraz 4 i 5 jeżeli w instrukcji stanowi, iż FM50/AD201 oddziaływuje na palnik i pompę obiegową (czy to jest ta MODULACJA???) oraz grzanie wody i współpracuje z czujnikiem zewnętrznym (a więc jak mniemam ma funkcjęa pogodową???) - co tak samo

 

jak napisałem wyżej regulatory Easy.... były dla kotłów City i Ecodens a VS i Celsia to regulatory dedykowane MCRII,

wszystkie z tych regulatorów mają możliwość sterowania jednym obiegiem grzewczym, sterując pracą palnika (modulacja), współpracując z czujnikiem zewnętrznym (pogodówka), pozwalając na pracę kotła z ustaloną lub automatyczną krzywą grzewczą,

niby mają VT 5500 i Celcia - nie łapię różnicy pomiędzy tymi trzema urządzeniami!!

 

więc którą wersję zastosować jest najlepiej i czemu???

 

a ponadto, wg. instrukcji Celcia ma do wyboru JEDYNIE dwa tryby pracy: regulacja pogodowa (funkcja temp zewn.) LUB regulacja pokojowa, A NIE MA KOMBINACJI TYCH OBU TRYBÓW, tak jak jest to w VT 5500 (regulacja pogodowa z wpływem temperatury otoczenia) - co wydaje się najkorzystniejszą wersją wygoda/ekonomia - czy mam rację że w tym przypadku Celcia jest gorsza?

 

niezbyt czytelnie jest to napisane, ale Celsia pracuje w trybie pogodówki tak jak inne regulatory ,tj. na pracę kotła ma wpływ zarówno temperatura zewnętrzna jak i wewnętrzna

 

i czy w konsekwencji wybór AD 201 z czujnikami będzie najkorzystnieszym rozwiązaniem z pełną funkcjonalnością?, a jesli nie to co zrobić, aby mieć pełne sterowanie pogodowe z wpływem temp. pomieszczenia referencyjnego ale żeby sterowanie mogło się odbywać z dwóch pomieszczeń, w dzień - salon, a w nocy sypialnia; czy można dokupić np. do VT 5500 dodatkowy moduł pokojowy podłączony równolegle (jednoczesnie włączony byłby tylko jeden z nich).

 

tak to nawet w Erze nie będzie :lol:

zasada regulacji polega na tym że w pomieszczeniu referencyjnym regulator pilnuje temperatury i czasów grzania, natomiast w pozostałych pomieszczeniach od tego masz głowice termostatyczne,

i to niezależnie od producenta kotła,

owszem jest możliwe sterowanie instalacją w taki sposób jakbyś chciał, ale to już inna bajka inne sterowniki i rozwiązania, które są ekonomicznie nieuzasadnione dla tak małych obiektów,

po prostu nie ta kasa,

dla Ciebie, jeżeli masz jeden obieg grzewczy to albo Easymatic albo Celsia

 

Z góry dziekuję za porządkującą odpowiedź ~!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

w zasadzie jestem zdecydowany na De Dietricha MCR II z zasobnikiem, ale mam pytanie o typ kotła MCR/II 24T czy MCR/II 24S, w pakiecie z zasobnikiem jest MCR/II 24T, a znalazłem gdzieś artykuł, w którym De Dietrich zaleca instalowanie MCR/II 24S wraz z oddzielnym zaworem przełączającym c.o./c.w.u. i czy w takim razie lepiej jest kupować oddzielnie piec, zawór przełączający i zasobnik?

 

pozdrawiam,

mirkal

to czy ma to być S czy T zależy od tego czy będziesz miał dodatkowe źródło ciepła jakim jest kominek z płaszczem wodnym,

ze względu na to że w MCR-rze nie było zaworu przełączającego instalatorzy często mieli problem z prawidłowym pożenieniem tych dwóch urządzeń,

tutaj Ci którzy nie planują kominka mogą kupić wersję tańszą bez zaworu,

ale w zestawach z zasobnikiem zawór jest zabudowany zawsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi bardziej o komentarz do czegoś takiego :

 

Komunikat techniczny 1/2008

Zaobserwowaliśmy na naszym rynku instalacyjnym duże zainteresowanie instalacjami, w skład których wchodzi kocioł jednofunkcyjny MCR 24 T z zamontowanym w nim zaworem przełączającym w połączeniu z alternatywnym źródłem ciepła np. kominkiem z płaszczem wodnym lub kotłem zapasowym.

Niestety w większości tego typu instalacji powstaje problem zasilania grzejników w trakcie produkcji cwu przez kocioł – co powoduje ogromne niezadowolenie użytkowników.

Przyczynę należy upatrywać po części w konstrukcji kotła (zawór przełączający na powrocie) jak i braku wystarczającej ilości zaworów zwrotnych w instalacji.

Pragniemy zwrócić uwagę, że zdiagnozowanie takiej instalacji lub usterka zaworu wiąże się z kuciem ścian ewentualnie posadzek, ponieważ instalacja najczęściej przebiega pod nimi.

W celu uproszczenia instalacji, jak również wyeliminowania tego problemu firma De Dietrich wprowadziła we wrześniu br (KH nr 9) na rynek nowy typ kotła jednofunkcyjnego MCR 24 S bez zaworu . Zawór przełączający z siłownikiem (nr zam. S63113 ) widnieje w cenniku jako opcja i możemy zamontować go poza kotłem - na zasilaniu instalacji. Zalecamy zatem Instalatorom to rozwiązanie jako technicznie prawidłowe i w końcowym efekcie tańsze. Sugerujemy również naszym partnerom handlowym zwiększenie udziału kotłów MCR 24 S i zewnętrznych zaworów przełączających).

Szanowni Państwo !

Oferujcie kocioł MCR 24 S do instalacji z drugim źródłem ciepła, a unikniemy wszelkich problemów z grzaniem grzejników podczas produkcji cwu przez kocioł !!!

Z poważaniem

Kazimierz Gołecki

Prezes Zarządu

 

 

mirkla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem już wcześniej na ten temat,

ale napiszę jeszcze raz,

 

jest dokładnie tak jak pisze w komunikacie,

 

ten zawór przełączający w wersji T czyli takim w zestawie z zasobnikiem przy instalatorze który nie za bardzo jest doświadczony,

będzie

przy grzaniu ciepłej wody kotłem, grzał także centralne,

 

przy grzaniu kominkiem ciepłej wody, jest podobnie,

 

te objawy mogą występować razem lub osobno

nie jest to wina kotła ale instalatora, który źle sobie opracował schemat hydrauliczny,

z resztą, mimo tego, że wiem jak to zrobić, to po 18 godzinach pracy, (bo trzeba było uruchomić instalację), też mi się zdarzyło zrobić instalację którą musiałem później poprawiać :oops:

 

nie dzisiaj, bo prawdę mówiąc nie chce mi się, ale w najbliższym czasie zamieszczę dwa schematy, opracowane przez De Dietricha i Makroterm, pokazujące jak to wszystko ładnie połączyć z kotłem posiadającym zabudowany zawór przełączający (T) i z zaworem przełączającym poza kotłem (S)

swoich nie opublikuję, chociaż uważam że są lepsze :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 1950!

 

Niezły wątek. Szacuneczek :) A teraz do rzeczy :)

 

Domek 115m2 (bez garażu - 19m2 i kotłowni - 7m2) + poddasze (~40m2 pow. użytkowej) na razie nieużytkowe przynajmniej przez jakieś 2 lata).

 

Podłogówka 45m2 w 3 obwodach. Na moje oko na razie bez żadnego sterowania (tylko pompa).

 

Kominek z płaszczem Edilkamin IDRO50 21kW.

 

System kominowy IBF Classic fi180 + Kombi fi140.

 

2 opcje:

 

1. Brotje WBS z wbudowaną (ponoć rewelacyjną) pogodówką + bezprzewodowy regulator pokojowy (jakiś Euroster) - 7400 zł

 

2. De Dietrich MCRII/24 T + VS5500plus + bezprzewodowy regulator pokojowy (jakiś Euroster) - 5900 zł

 

Oba zestawy ze 150l stojącym zasobnikiem Galmet w płaszczu metalowym z kompletem elektrycznym (gaz będzie za 2 miesiące) - 1500 zł

 

Różnica między opcją 1. i 2. to ~1500 zł dopłaty za zestaw z kotłem Brotje. Z racji mocno nadwyrężonego budżetu (koniec budowy) ten dodatkowy wydatek staje się dużym kłopotem.

 

Mój diler twierdzi, że pogodówka w MCRII ("piec na developerke") nie umywa się do Brotje ("Mercedes wśród kotłów gazowych") i wydatek zwróci się z czasem dzięki niższym rachunkom.

 

1. Co o tym sądzisz? Rzeczywiście warto wydać te 1,5k czy diler mnie naciąga?

2. Jeśli MRC to T czy S + zawór przełączający? W czym tkwi problem (jak znajdziesz chwilę t oz chęcią poczytam, np. w oddzielnym poscie)?

3. Czego będę potrzebował oprócz ww. aby ogarnąć podłogówkę i z jakiego rzędu dodatkowym kosztem muszę się liczyć? Poczytałem i wiem że są 2 opcje. Co za ile?

4. Czym, poza konsolą sterowniczą różni się MCR I od MCR II? I wygląda na bardziej zaawansowany kocioł (większy wyświetlacz i więcej przycisków i ta żółta fala heheh). II przy nim wygląda, że tak powiem biednie...

5. Jeśli mogę, proszę o wycenę MCR II 24kW/T + zasobnik ~150l (Galmet?) + VS5500plus (a może inne sterowanie?). Szczecin.

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Pozdrawiam!

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 1950!

 

Niezły wątek. Szacuneczek :) A teraz do rzeczy :)

 

Domek 115m2 (bez garażu - 19m2 i kotłowni - 7m2) + poddasze (~40m2 pow. użytkowej) na razie nieużytkowe przynajmniej przez jakieś 2 lata).

 

Podłogówka 45m2 w 3 obwodach. Na moje oko na razie bez żadnego sterowania (tylko pompa).

 

Kominek z płaszczem Edilkamin IDRO50 21kW.

 

System kominowy IBF Classic fi180 + Kombi fi140.

 

2 opcje:

 

1. Brotje WBS z wbudowaną (ponoć rewelacyjną) pogodówką + bezprzewodowy regulator pokojowy (jakiś Euroster) - 7400 zł

 

2. De Dietrich MCRII/24 T + VS5500plus + bezprzewodowy regulator pokojowy (jakiś Euroster) - 5900 zł

 

Oba zestawy ze 150l stojącym zasobnikiem Galmet w płaszczu metalowym z kompletem elektrycznym (gaz będzie za 2 miesiące) - 1500 zł

 

Różnica między opcją 1. i 2. to ~1500 zł dopłaty za zestaw z kotłem Brotje. Z racji mocno nadwyrężonego budżetu (koniec budowy) ten dodatkowy wydatek staje się dużym kłopotem.

 

Mój diler twierdzi, że pogodówka w MCRII ("piec na developerke") nie umywa się do Brotje ("Mercedes wśród kotłów gazowych") i wydatek zwróci się z czasem dzięki niższym rachunkom.

 

1. Co o tym sądzisz? Rzeczywiście warto wydać te 1,5k czy diler mnie naciąga?

2. Jeśli MRC to T czy S + zawór przełączający? W czym tkwi problem (jak znajdziesz chwilę t oz chęcią poczytam, np. w oddzielnym poscie)?

3. Czego będę potrzebował oprócz ww. aby ogarnąć podłogówkę i z jakiego rzędu dodatkowym kosztem muszę się liczyć? Poczytałem i wiem że są 2 opcje. Co za ile?

4. Czym, poza konsolą sterowniczą różni się MCR I od MCR II? I wygląda na bardziej zaawansowany kocioł (większy wyświetlacz i więcej przycisków i ta żółta fala heheh). II przy nim wygląda, że tak powiem biednie...

5. Jeśli mogę, proszę o wycenę MCR II 24kW/T + zasobnik ~150l (Galmet?) + VS5500plus (a może inne sterowanie?). Szczecin.

Michał

Dla ocieplonego domu 115m2 z zapasem starczy kocioł 15kW. Poczytaj tutaj:

http://forum.muratordom.pl/wybor-kotla-gazowego,t6493-780.htm

hala_k dla domu 200m2 ma kocioł 14,2 kW a ty chcesz dać wiekszy dla domu dużo mniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...