Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wzorem Grześka - kotły i nie tylko w dobrych cenach


Recommended Posts

Witam!

 

Z racji że są tu osoby co wiedzą sporo o MCR II, to może mi tez ktoś podpowie. Mam piec MCR II 24T z zasobnikiem 150 litrów + termostat pokojowy Euraton 2500 + termostaty na Grzejnikach. Ogólnie jestem zadowolony i piec działa poprawnie. Zużycie gazu zaczęło się od 10 m3 na dobę (nowy budynek) do 17 m3 (mrozy podwyższenie temp. itp) dom 3 poziomy kubatura 790 m3 pow ok. 250 m2 całkowita.

 

Pytania rodzą mi się w czasie eksploatacji pieca. Oto one:

 

1. Jakie temperatury są najbardziej odpowiednie dla tego pieca. Próbowałem już od 45 do 75 zasilającej. Przy 60 - 65 C dość szybko się nagrzewa dom i termostat szybko wyłącza piece i później temperatura zasilająca zrównuje sie z powrotną i za jakiś czas piec znowu się włącza. Jakiego zakresu temperatur szukać żeby było najkorzystniej i jaka różnica w zasilającej i powrotnej jest najlepsza jeśli jest to kocioł kondensacyjny. jakie parametry poza temperaturą mają znaczenie w tym piecu (prędkość wentylatora itp?)

 

2. Drugie pytanie a w zasadzie problem. Tam gdzie mam termostat pokojowy mam dwa grzejniki z termostatami + kominek. Pomieszczenie to dość szybko się nagrzewa (zwłaszcza jak rozpalę w kominku) i często jest tak że pomieszczenia wyżej są niedogrzane. Stosowałem rozwiązanie takie że w pomieszczeniu z termostatem pokojowym dawałem grzejniki na zero albo na niższe nastawy, a wyżej na maxa. Pomieszczenie z pokojowym termostatem wychładza się i dłużej piec grzej pomieszczenia wyżej. Czy jest na to inny sposób?

3. Kolejne pytie dotyczy podgrzewania wody użytkowej. Mam ustawione na 40 c co w zupełności mi wystarcza. Jak tylko temp. spadnie do 37-38 od razu piec podgrzewa. Czy jeśli ustawię np. 70 C C.W.U to piec nie będzie jej tak często podgrzewał? Chodzi mi o to aby temp. np. z 70 spadała do 40 i dopiero wtedy piec się włączał.

4. inne pytanie to takie czy w piecu tym jest możliwość jakiegoś zdalnego odczytywania wartości temperatur, czy tylko za pomocą wyświetlacza i przycisków na piecu. Chodzi mi o to że jak by miał temperatury np. w postaci przetworzonej do jakiś wartości analogowy chlub cyfrowych to bym mógł se to obserwować i analizować a tak to pozostaje łazić ciągle do pieca i sprawdzać co w danej chwili jest za temp.

 

za informacje będę wdzięczny.

wyżej w którymś z postów pisałem o sterownikach,

nie wiem, po co kupować kocioł kondensacyjny i rezygnować z możliwości jego sterowania oszczędzając na oryginalnym sterowniku i czujniku zewnętrznym,

dla mnie jest to niezrozumiałe,

 

ad 1) mając oryginalny sterownik (sterownik nie termostat) i pogodówkę, kocioł sam sobie wylicza stosowne temperatury zasilania,

w Twoim przypadku sam musisz do tego dojść, obserwując wskazania gazomierza i dopasowując temperatury zasilania do temperatur w domu

 

ad 2) gdybyś miał oryginalny sterownik to mógłbyś ustawić na nim wpływ temperatury w pomieszczeniu na sterownik,

 

ad 3) nie ma takiej możliwości

 

ad 4) też nie ma takiej możliwości,

 

zastosowanie Celsii czy też VS 5500 pozwoli Ci na oszczędniejsze ogrzewanie,

przy Eurosterze nie masz na przykład możliwości ustalenia krzywej grzewczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hej 1950!

 

Nadal nie dostałem odpowiedzi nt. warunków zakupu u Ciebie. W przyszłym tygodniu muszę kupić piec, więc zostało niewiele czasu.

 

Przypominam potrzebuje wyceny na:

 

MCR II 24/T

Zestaw połączeniowy piec-zasobnik

Zasobnik ~150l z grzałką elektryczną (Galmet lub inny którym handlujesz)

VS5500 plus

Celcia 20

 

Dzięki!

 

Pozdrawiam!

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MCR/II 24/T tylko centralne z zaworem przełączającym - 3461 zł

Celsia 20 - 564 zł

VS 5500 - 918 zł

ze względu że zasobnik jest niefirmowy to może się okazać że zestaw przyłączeniowy nie będzie pasował,

lepiej żeby to zrobił instalator na miejscu,

zasobnik to albo Biawar albo ACV HL E 100 (ten jest w zasadzie niezniszczalny, nierdzewka i absolutne zabezpieczenie przed osadzaniem kamienia)

ceny podam jutro rano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MCR/II 24/T tylko centralne z zaworem przełączającym - 3461 zł

Celsia 20 - 564 zł

VS 5500 - 918 zł

ze względu że zasobnik jest niefirmowy to może się okazać że zestaw przyłączeniowy nie będzie pasował,

lepiej żeby to zrobił instalator na miejscu,

zasobnik to albo Biawar albo ACV HL E 100 (ten jest w zasadzie niezniszczalny, nierdzewka i absolutne zabezpieczenie przed osadzaniem kamienia)

ceny podam jutro rano

 

Ok. Czekam. Dzięki! Proszę o PW na jakic warunkach zakup (płatność, odbbiów - Szczecin itp.)

 

BTW: ten ACV jest tylko 100l. Potrzebuje większego.

 

Ile dodatkowo zestaw połączeniowy na kocioł-zasobnik?

 

Pozdr!

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 1950!

 

Niezły wątek. Szacuneczek :) A teraz do rzeczy :)

 

Domek 115m2 (bez garażu - 19m2 i kotłowni - 7m2) + poddasze (~40m2 pow. użytkowej) na razie nieużytkowe przynajmniej przez jakieś 2 lata).

 

Podłogówka 45m2 w 3 obwodach. Na moje oko na razie bez żadnego sterowania (tylko pompa).

 

Kominek z płaszczem Edilkamin IDRO50 21kW.

 

System kominowy IBF Classic fi180 + Kombi fi140.

 

2 opcje:

 

1. Brotje WBS z wbudowaną (ponoć rewelacyjną) pogodówką + bezprzewodowy regulator pokojowy (jakiś Euroster) - 7400 zł

 

2. De Dietrich MCRII/24 T + VS5500plus + bezprzewodowy regulator pokojowy (jakiś Euroster) - 5900 zł

 

Oba zestawy ze 150l stojącym zasobnikiem Galmet w płaszczu metalowym z kompletem elektrycznym (gaz będzie za 2 miesiące) - 1500 zł

 

Różnica między opcją 1. i 2. to ~1500 zł dopłaty za zestaw z kotłem Brotje. Z racji mocno nadwyrężonego budżetu (koniec budowy) ten dodatkowy wydatek staje się dużym kłopotem.

 

Mój diler twierdzi, że pogodówka w MCRII ("piec na developerke") nie umywa się do Brotje ("Mercedes wśród kotłów gazowych") i wydatek zwróci się z czasem dzięki niższym rachunkom.

 

1. Co o tym sądzisz? Rzeczywiście warto wydać te 1,5k czy diler mnie naciąga?

2. Jeśli MRC to T czy S + zawór przełączający? W czym tkwi problem (jak znajdziesz chwilę t oz chęcią poczytam, np. w oddzielnym poscie)?

3. Czego będę potrzebował oprócz ww. aby ogarnąć podłogówkę i z jakiego rzędu dodatkowym kosztem muszę się liczyć? Poczytałem i wiem że są 2 opcje. Co za ile?

4. Czym, poza konsolą sterowniczą różni się MCR I od MCR II? I wygląda na bardziej zaawansowany kocioł (większy wyświetlacz i więcej przycisków i ta żółta fala heheh). II przy nim wygląda, że tak powiem biednie...

5. Jeśli mogę, proszę o wycenę MCR II 24kW/T + zasobnik ~150l (Galmet?) + VS5500plus (a może inne sterowanie?). Szczecin.

Michał

Dla ocieplonego domu 115m2 z zapasem starczy kocioł 15kW. Poczytaj tutaj:

http://forum.muratordom.pl/wybor-kotla-gazowego,t6493-780.htm

hala_k dla domu 200m2 ma kocioł 14,2 kW a ty chcesz dać wiekszy dla domu dużo mniejszego.

 

 

łazik widzę ,że jak wróż jaki potrafisz obliczyć zapotrzebowanie znając tyko powierzchnię :o :o :o

to ty lepszy od OZC jesteś ........ ja się musiałem tyle danych nawprowadzać a ty cyk ....i już wiesz ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar quattro 150 l. stojący 1240 zł brutto,

wiszący 1490 zł

obydwa bez grzałki

ACV przy tych cenach € jest potwornie drogi,

 

Masz coś z grzałką? Musi być grzałka.

 

Czemu nie odpisujesz na jakich warunkach sprzedajesz sprzęt? Jestem spod Szczecina. Skąd odbiór? Pilne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Planuję zakupić MCR II 24T. Na początku bedę używał do ogrzewania zasobnika cwu 400l. Później planuję zakupić moduł sterujący - mam tylko jeden obieg (grzejniki bez podłogówki). Jeśli jest to możilwe to proszę o odpowiedz:

 

1. Dla przygotowania tylko cwu ,jak należy ustawić parametr P4 "Ustawienie komfortu c.w.u." bo nie rozumiem opisu tego parametru. Bez regulatora czy jest możliwe obniżenie temperatury lub wyłączenie na noc cwu

 

2. Chciałbym podłączyć do MCRII regulator EASYMATIC (FM50). Czy jest potrzebny dodatkowy układ? czy FM50 podłącza się bezpośrednio do pieca?

 

3. Czy mam racje że dla sterowania jednym obiegiem c.o. + podgrzewanie cwu wystarczy FM50 ,a VS5500plus jest do sterowania układu z mieszaczem?

 

4. Mam zasobnik cwu 400l dwie wężownice, czy ma sens podłączanie pieca MCR do dolnej wężownicy (tej na przygotowanej na solar)? chciałbym tak ustawić piec, by pracując tylko w trybie cwu kondensował -czy jest to możliwe?

Dziekuję i pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar quattro 150 l. stojący 1240 zł brutto,

wiszący 1490 zł

obydwa bez grzałki

ACV przy tych cenach € jest potwornie drogi,

 

Masz coś z grzałką? Musi być grzałka.

 

Czemu nie odpisujesz na jakich warunkach sprzedajesz sprzęt? Jestem spod Szczecina. Skąd odbiór? Pilne!

Biawar Quattro 150 l. wężownica spiralna + grzałka ceramiczna 1650 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś już pisałem na ten temat,

ale zapodam temat znowu,

chodzi o przygotowanie ciepłej wody,

niektórzy z Was chcą założyć sobie kolektory słoneczne,

jak twierdziłem i dalej tak uważam,

lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła powietrze woda,

z wielu względów:

 

- cena o wiele bardziej atrakcyjna niż zestaw kolektorów z zasobnikiem 300l.

 

- sprawność o wiele wyższa niż kolektory które do swojego działania potrzebują słońca, słońca i jeszcze raz słońca,

 

kolektor nie zagrzeje w deszczu w nocy, przy całkowitym zachmurzeniu,

nie ma takiej opcji i nie pomoże tutaj najlepszy marketing,

te typy tak mają i nic się nie poradzi na to :roll:

 

- pompa pracuje w zakresie temperatur od +8 - 35 C, czyli jak mamy te wszystkie niekorzystne warunki uniemożliwiające pracę kolektorów, pompa i tak zagrzeje,

 

- pompa ma możliwość współpracy z dodatkowym źródłem ciepła jakim jest kocioł

 

- jest gotowa do natychmiastowego użycia, całóść połączeń to, połączenia do zimnej, ciepłej wody oraz cyrkulacji,

potem to już trzeba włączyć wtyczkę do kontaktu,

i działa :lol:

 

- dodatkowym efektem pracy pompy jest uzyskanie efektu osuszania pomieszczenia lub efektu pseudo-klimatyzacji, pompa latem może pobierać ciepłe powietrze do ogrzania wody z pomieszczeń mieszkalnych, obniżając ich temperaturę,

 

-istnieje możliwość odzysku ciepła odpadowego niezależnie od miejsca ustawienia pompy,

 

- możliwość uzyskania temperatur wody w trybie eksploatacji od 23-60 C,

 

- dogrzanie do temperatur wygrzewania anty-legionellowego za pomocą grzałki 1,5kW

 

to może przejdę do konkretów,

pompa ciepła powietrze woda największego w Europie producenta pomp ciepła, firmy Dimplex typ BPW 30HLW za 7650 zł brutto z VAT 22% + koszty przesyłki 200 zł,

 

:o :o :o

na Allegro kosztuje 9720 zł

 

witam

byłabym wstępnie zainteresowana tylko nie mogę znaleźć informacji na temat sprawności tego urządzenia. ile zużywa energii do zagrzania tej wody? czy to jest w stanie się zwrócić patrząc na to że ma wspomagać instalację na gaz ziemny? czy można zaprogramowac je tak żeby nie działało poniżej zadanej temperatury, kiedy podgrzanie wody gazem stanie się bardziej opłacalne? czy konieczne jest podgrzewanie wody grzałką skoro jest wpięty w układ kondensat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

efilo

http://foto1.m.onet.pl/_m/f265b746a43cef11b02eb92921c1782d,10,19,0.jpg

chyba jednak niezbyt dobrze widać

w każdym razie wg producenta współczynnik COP, czyli stosunek energii zużytej do uzyskanej wynosi 3,5,

tak z polskiego na nasze,

za każdy zużyty kilowat energii do pracy pomp i sprężaki , uzyskujemy 3,5 kilowata

energii które przeznaczone jest na grzanie cwu,

koszt grzania trzeba by sobie policzyć,

ale z autopsji wiem że 3 lata temu w siedzibie Herza w Wieliczce, koszt zagrzania wody w zasobniku to około 1,5-2 zł dziennie, teraz będzie odpowiednio więcej,

ale zależy to od temperatur jakie chcemy uzyskać i od ilości zużywanej wody,

acha i jeszcze od cen naszych dostawców energii :-?

moje stanowisko na temat czy to się zwróci jest ogólnie znane i co jakiś czas prezentowane na forum,

tutaj wcześniej też było,

piszę o tym że jest bardziej ekonomiczne od kolektorów, a wnioski każdy musi wyciągnąć sam,

podgrzewanie wody grzałką - to chyba w tym konkretnym przypadku grube nieporozumienie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę 1950 o poradę w mojej sprawie :D

 

Witam

Planuję zakupić MCR II 24T. Na początku bedę używał do ogrzewania zasobnika cwu 400l. Później planuję zakupić moduł sterujący - mam tylko jeden obieg (grzejniki bez podłogówki). Jeśli jest to możilwe to proszę o odpowiedz:

 

1. Dla przygotowania tylko cwu ,jak należy ustawić parametr P4 "Ustawienie komfortu c.w.u." bo nie rozumiem opisu tego parametru. Bez regulatora czy jest możliwe obniżenie temperatury lub wyłączenie na noc cwu

 

2. Chciałbym podłączyć do MCRII regulator EASYMATIC (FM50). Czy jest potrzebny dodatkowy układ? czy FM50 podłącza się bezpośrednio do pieca?

 

3. Czy mam racje że dla sterowania jednym obiegiem c.o. + podgrzewanie cwu wystarczy FM50 ,a VS5500plus jest do sterowania układu z mieszaczem?

 

4. Mam zasobnik cwu 400l dwie wężownice, czy ma sens podłączanie pieca MCR do dolnej wężownicy (tej na przygotowanej na solar)? chciałbym tak ustawić piec, by pracując tylko w trybie cwu kondensował -czy jest to możliwe?

Dziekuję i pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 1950,

mam kilka pytań dotyczących kotłowni.

Buduję domek ok. 220 m2 pow użytkowej. Ogrzewanie tylko niskotemperaturowe - podłogowe w całym domku + po jednym grzejniku drabinkowym (do suszenia ręczników) do każdej z łazienek czyli 1-dna na dole i jedna na górze. Liczba mieszkańców 2 + 3 (narazie ta trójka jest małoletnia ;-)

A teraz do rzeczy:

1. Myślę o kociołku de Dietrich Elidens tylko mam dylemat czy

- DTG 1300 Eco.../v130

- czy DTG 1300 Eco ... /B 150

chodzi oczywiście o ilość cwu. Czy te 130 literków wystarczy dla 5-tki, czy lepiej wybrać to rozwiązanie ze 150 litrowym? Czy poza wielkością zasobnika kociołki te czymś się różnią? Który wg. Ciebie by był odpowiedni no i oczywiście jakie są ich ceny. No i czy wystarczy 15 KW czu jednak ten 24KW. Zaznaczę, że domek będzie bardzo dobrze ocieplony (energooszczędny), wentylacja mech z rekuperatorem, ciepłe okna.

Obecnie jak przeliczam to zużywamy w mieszkaniu ok. 150 litrów cwu dziennie.

2. A jeśli chodzi o grzejniki drabinkowe w ilości sztuk 2, to czy lepiej dać je na tym samym obiegu co podłogówka, w końcu maja tylko suszyć ręczniki a nie grzać. Czy jednak lepiej je dać na tym obiegu bezpośrednim (na wyższej temp.)? I czy można latem załączyć tylko te dwa grzejniki w łazienkach + grzanie cwu, a podłogówka oczywiście wyłączona? w końcu ręczniki przydałoby się suszyć przez cały rok ;-). Liczę na propozycję w rozwiązaniu tego.

3. Co myślisz o rozwiązaniu z pompą ciepła do cwu + kondensat do ogrzewania? Rozwiązanie takie z pewnością będzie droższe od samego kociołka kondensacyjnego, ale czy koszt przygotowania cw za pomocą pompy ciepła jest dużo tańszy niż w kondensacie? Ewentualnie jak to wychodzi w skali roku?

4. Co myślisz o odprowadzaniu spalin z kondensata za pomocą kominów systemowych przystosowanych do takich kociołków? Takie kominy mają zarówno schiedel jak i plewa. Czy faktycznie to dobre rozwiązania czy lepiej jednak włożyć rurę z kwasówki do komina?

 

No i na koniec co myślisz o moich przemyśleniach dotyczących elidensa, czy to dobry wybór? (pytanie retoryczne ;-) )

A może proponujesz jakieś inne rozwiązanie?

Jeśli chciałbym zakupić kociołek u Ciebie to jak wygląda sprawa odbioru? Jestem z Trójmiasta. Czy wchodzi w grę tylko odbiór osobisty czy transport jakimś kurierem również jest dopuszczalny? a w ogóle skąd jesteś?

 

Pozdrawiam i oczekuję na odpowiedź.

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę 1950 o poradę w mojej sprawie :D

 

Witam

Planuję zakupić MCR II 24T. Na początku bedę używał do ogrzewania zasobnika cwu 400l. Później planuję zakupić moduł sterujący - mam tylko jeden obieg (grzejniki bez podłogówki). Jeśli jest to możilwe to proszę o odpowiedz:

 

1. Dla przygotowania tylko cwu ,jak należy ustawić parametr P4 "Ustawienie komfortu c.w.u." bo nie rozumiem opisu tego parametru. Bez regulatora czy jest możliwe obniżenie temperatury lub wyłączenie na noc cwu

 

możesz ustawić na 0 - kocioł grzeje cwu, tryb dzienny

1 - kocioł nie grzeje cwu, tryb nocny,

2 ustawienie fabryczne do współpracy z regulatorem,

 

 

2. Chciałbym podłączyć do MCRII regulator EASYMATIC (FM50). Czy jest potrzebny dodatkowy układ? czy FM50 podłącza się bezpośrednio do pieca?

 

po co Easymatic, dla Ciebie jest Celsia dedykowana MCR/II

 

3. Czy mam racje że dla sterowania jednym obiegiem c.o. + podgrzewanie cwu wystarczy FM50 ,a VS5500plus jest do sterowania układu z mieszaczem?

 

wystarczy Celska

 

4. Mam zasobnik cwu 400l dwie wężownice, czy ma sens podłączanie pieca MCR do dolnej wężownicy (tej na przygotowanej na solar)? chciałbym tak ustawić piec, by pracując tylko w trybie cwu kondensował -czy jest to możliwe?

 

po co masz grzać 400 l. wody, po to żeby później stygła i generowała straty,

do górnej wężownicy,

co do kondensacji, zawsze będzie jakaś szczątkowa przy grzaniu cwu

niezależnie od tego gdzie go podepniesz

 

Dziekuję i pozdrawiam

Marek

:roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz.

 

2. Chciałbym podłączyć do MCRII regulator EASYMATIC (FM50). Czy jest potrzebny dodatkowy układ? czy FM50 podłącza się bezpośrednio do pieca?

 

po co Easymatic, dla Ciebie jest Celsia dedykowana MCR/II

 

- Celsia jest droższa od FM50

- Sposób ustawiania FM50 i instrukcja jest czytelniejsza dla mnie

- Celsia 20 jest dostępna od 2004r. a MCRII od 2008r :D

 

Prosze o informacje (jesli można skorzystać z Pana wiedzy) co jest potrzebne do podłączenia FM50 do MCRII?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałbym prosić o pomoc w obliczeniu zapotrzebowania mocy grzewczej dla łazienki (chodzi o dobór grzejnika). Kiedyś słyszalem, że istnieje na to jakiś prosty wzór.

 

Pomieszczenie ma wymiary: 1,5x1,9x 2,4 m co daje ok. 6,84 m3 kubatury.

Obecnie ogrzewane jest żeliwnym grzejnikiem 5-cio żebrowym.

 

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Po twoich odpowiedz byłem trochę zdegustowany. Nie lubię sprzętu którym nie mogę dowolnie sterować i do którego mogę stosować tylko firmowe rozwiązania, które są zazwyczaj drogie. Dlatego też kupiłem zamiast firmowego sterownika za kilka stówek, zwykłego Eratona za 50 zł. Pomimo wielu Twoich cennych uwag na tym forum, postanowiłem poddać w wątpliwosć Twoje odpowiedzi i dlatego trochę poanalizowałem temat sterowania piecem i nie zgadzam się z Twoimi odpowiedziami.

 

Piszesz:

 

wyżej w którymś z postów pisałem o sterownikach, nie wiem, po co kupować kocioł kondensacyjny i rezygnować z możliwości jego sterowania oszczędzając na oryginalnym sterowniku i czujniku zewnętrznym, dla mnie jest to niezrozumiałe

 

Oczywiście oszczędzać ponad wszystko nie ma sensu ale nie widzę również sensu kupowania Celsii za ok. 500 zł, która niedużo więcej oferuje niż mój Euraton 2005. Euraton jest również sterownikiem w którym można ustawiać czasy grzania, temperatury itp. Celsia nie steruje temperaturami pieca tylko kontroluje temperaturę pomieszczenia plus ewentualne ustawienia godzin, temperatur podtrzymywanych itp. Euraton za 50 zł robi to samo. Tak więc twoja wypowiedź:

 

ad 2) gdybyś miał oryginalny sterownik to mógłbyś ustawić na nim wpływ temperatury w pomieszczeniu na sterownik,

 

nie ma sensu bo euratonem tez wpływam temperatura w pomieszczeniu na sterownik a poprzez niego na piec.

 

Dalej na moje pytanie:

 

Czy jeśli ustawię np. 70 C C.W.U to piec nie będzie jej tak często podgrzewał? Chodzi mi o to aby temp. np. z 70 spadała do 40 i dopiero wtedy piec się włączał.

 

odpowiedziałeś że nie ma takiej możliwości. Otóż taka możliwość jest. Można zmienić zakres temperatur po której piec zaczyna podgrzewać ponownie wodę. Fabrycznie jest ustawione że po spadku temperatury o 5C kocioł ponownie podgrzewa wodę. Można to jednak zmienić. niestety jest to nastawa serwisowa P26 dostępna dla instalatora, która może zmieniać tylko serwis. No chyba że piec jest po gwarancji i wtedy samemu można grzebnąć. Tak więc jak wezwę serwis i powiem ze chcę mieć większy zakres to mogą mi zmienić do 15 C co spowoduje że ustawię sobie temperaturę wody na 55 stopni i dopiero jak spadnie do 40 to piec znowu zacznie podgrzewać.

 

Dalej na moje pytanie:

 

czy w piecu tym jest możliwość jakiegoś zdalnego odczytywania wartości temperatur, czy tylko za pomocą wyświetlacza i przycisków na piecu.

 

odpowiedziałeś że nie ma takiej możliwości co również jest nie do końca prawdą. Można zdalnie odczytać jak i wpływać na temperaturę pieca nie tylko za pomocą VS5500.

 

Ostatecznie nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem:

 

 

zastosowanie Celsii czy też VS 5500 pozwoli Ci na oszczędniejsze ogrzewanie,

przy Eurosterze nie masz na przykład możliwości ustalenia krzywej grzewczej

 

 

Celsia z tego co przeczytałem w jej instrukcji nie ma możliwości wpływu na krzywe (chyba że się mylę). Możliwe jest to dopiero po zastosowaniu VS 5500, który kosztuje dość sporo i oferuje możliwość odczytu temperatur zasilania obiegów grzejnych.Uważam że zamiast Celesii spokojnie można zastosować Euratona. Natomiast jeśli chodzi o VS 5500 to jest to fajne urządzonko ale dość drogie.

 

Mi chodzi po głowie inny temat. chcę mieć zdalny (poprzez np. sieć, telefon lub internet) wgląd i wpływ na mój piec. Poza tym chce badać temperatury zdalnie. Nie zadowala mnie VS 5500, który oferuje sporo możliwości ale w zasadzie mogę to samo zrobić guzikami na piecu no poza krzywymi, na które również jest sposób, który mam zamiar opracować.

 

Na koniec jeszcze jedna rzecz. VS5500 nie jest jedynym kontrolerem, który może współpracować z piecem. Kontroler ten komunikuje się z piecem poprzez 2 żyły za pomocą protokołu OpenTherm. Protokół ten jest standardem i sporo innych kontrolerów je wykorzystuje. Sadzę ze kontrolery innych fiirm które ma ja ten protokół w sobie też mogą sterować MCRII ewentualnie po przeróbkach.

 

Aktualnie mam zamiar:

 

1. Wstawić 3 Euratony które będą mi badały temperaturę w 3 najbardziej zróżnicowanych temperatorowo pomieszczeniach. Zebranie tych trzech temperatur dopiero będzie decydowało o tym czy piec się wyłączy czy nie.

2. Dołożyć do pieca pseudo czujnik pogodowy, który zamiast oryginalnego będzie wpływał na krzywe grzewcze a tym samym na temperatury zasilania obwodów grzewczych. Z czujnika pogodowego odczytującego temperature z zewnątrz celowo rezygnuję. Uważam że jest to rozwiązanie zbyt podatne na przekłamania. Chwilowe przegrzanie słońcem, ochłodzenie wiatrem, gwałtowne zmiany temperatur (zwłaszcza na pomorzu gdzie mieszkam) i kierunków wiatrów to wszystko spowoduje że odczyty bedą szaleć i piec również. Wolę zasterować tym ręcznie, zdalnie lub żeby piec sam dobierał moc na podstawie temperatury zasilania i powrotu.

3. Podpiąć to wszystko do centralki alarmowej dostępnej zdalnie, która poprzez odpowiednie oprogramowanie będzie czytać i zmieniać ustawienia temperatur w pomieszczeniu

 

Oczywiście nie wiem czy zrobię to w ta zimę jeszcze bo niewiele czasu zostało a robót innych mam multum bo się dopiero wprowadziłem, ale do nastepnej zimy się dobrze przygotuję.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz.

 

2. Chciałbym podłączyć do MCRII regulator EASYMATIC (FM50). Czy jest potrzebny dodatkowy układ? czy FM50 podłącza się bezpośrednio do pieca?

 

po co Easymatic, dla Ciebie jest Celsia dedykowana MCR/II

 

- Celsia jest droższa od FM50

- Sposób ustawiania FM50 i instrukcja jest czytelniejsza dla mnie

- Celsia 20 jest dostępna od 2004r. a MCRII od 2008r :D

 

Prosze o informacje (jesli można skorzystać z Pana wiedzy) co jest potrzebne do podłączenia FM50 do MCRII?

ze względu na to, że płyta kotła została ta sama, kupując FM 50 instalujesz go zgodnie z instrukcją montażu,

one są zamienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałbym prosić o pomoc w obliczeniu zapotrzebowania mocy grzewczej dla łazienki (chodzi o dobór grzejnika). Kiedyś słyszalem, że istnieje na to jakiś prosty wzór.

 

Pomieszczenie ma wymiary: 1,5x1,9x 2,4 m co daje ok. 6,84 m3 kubatury.

Obecnie ogrzewane jest żeliwnym grzejnikiem 5-cio żebrowym.

 

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

najbardziej typowe grzejniki żeliwne miały moc, albo 125 W ,albo 150 W żeberko,

przy mocy 125 W odległość od osi do osi żeberka wynosiła 80 mm,

czyli moc Twojego grzejnika łazienkowego powinna się zawierać pomiędzy 800 - 900 W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Po twoich odpowiedz byłem trochę zdegustowany. Nie lubię sprzętu którym nie mogę dowolnie sterować i do którego mogę stosować tylko firmowe rozwiązania, które są zazwyczaj drogie. Dlatego też kupiłem zamiast firmowego sterownika za kilka stówek, zwykłego Eratona za 50 zł. Pomimo wielu Twoich cennych uwag na tym forum, postanowiłem poddać w wątpliwosć Twoje odpowiedzi i dlatego trochę poanalizowałem temat sterowania piecem i nie zgadzam się z Twoimi odpowiedziami.

 

Piszesz:

 

wyżej w którymś z postów pisałem o sterownikach, nie wiem, po co kupować kocioł kondensacyjny i rezygnować z możliwości jego sterowania oszczędzając na oryginalnym sterowniku i czujniku zewnętrznym, dla mnie jest to niezrozumiałe

 

Oczywiście oszczędzać ponad wszystko nie ma sensu ale nie widzę również sensu kupowania Celsii za ok. 500 zł, która niedużo więcej oferuje niż mój Euraton 2005. Euraton jest również sterownikiem w którym można ustawiać czasy grzania, temperatury itp. Celsia nie steruje temperaturami pieca tylko kontroluje temperaturę pomieszczenia plus ewentualne ustawienia godzin, temperatur podtrzymywanych itp. Euraton za 50 zł robi to samo. Tak więc twoja wypowiedź:

 

ad 2) gdybyś miał oryginalny sterownik to mógłbyś ustawić na nim wpływ temperatury w pomieszczeniu na sterownik,

 

nie ma sensu bo euratonem tez wpływam temperatura w pomieszczeniu na sterownik a poprzez niego na piec.

 

wyobraź sobie, że masz w domu kominek, zapalasz w nim i Auraton wyłącza Ci kocioł bo w tym pomieszczeniu zrobiło się ciepło,

a reszta domu nie jest grzana

 

Dalej na moje pytanie:

 

Czy jeśli ustawię np. 70 C C.W.U to piec nie będzie jej tak często podgrzewał? Chodzi mi o to aby temp. np. z 70 spadała do 40 i dopiero wtedy piec się włączał.

napisałem nie ma takiej możliwości i dalej tak uważam,

poniżej sam sobie odpowiedziałeś

 

odpowiedziałeś że nie ma takiej możliwości. Otóż taka możliwość jest. Można zmienić zakres temperatur po której piec zaczyna podgrzewać ponownie wodę. Fabrycznie jest ustawione że po spadku temperatury o 5C kocioł ponownie podgrzewa wodę. Można to jednak zmienić. niestety jest to nastawa serwisowa P26 dostępna dla instalatora, która może zmieniać tylko serwis. No chyba że piec jest po gwarancji i wtedy samemu można grzebnąć. Tak więc jak wezwę serwis i powiem ze chcę mieć większy zakres to mogą mi zmienić do 15 C co spowoduje że ustawię sobie temperaturę wody na 55 stopni i dopiero jak spadnie do 40 to piec znowu zacznie podgrzewać.

 

Dalej na moje pytanie:

 

czy w piecu tym jest możliwość jakiegoś zdalnego odczytywania wartości temperatur, czy tylko za pomocą wyświetlacza i przycisków na piecu.

 

odpowiedziałeś że nie ma takiej możliwości co również jest nie do końca prawdą. Można zdalnie odczytać jak i wpływać na temperaturę pieca nie tylko za pomocą VS5500.

 

Ostatecznie nie zgadzam się z Twoim stwierdzeniem:

 

 

zastosowanie Celsii czy też VS 5500 pozwoli Ci na oszczędniejsze ogrzewanie,

przy Eurosterze nie masz na przykład możliwości ustalenia krzywej grzewczej

 

 

Celsia z tego co przeczytałem w jej instrukcji nie ma możliwości wpływu na krzywe (chyba że się mylę).

 

http://www.dedietrich.com.pl/manuals.php?f_view=1&f_id=891

widocznie się mylisz

 

Możliwe jest to dopiero po zastosowaniu VS 5500, który kosztuje dość sporo i oferuje możliwość odczytu temperatur zasilania obiegów grzejnych.Uważam że zamiast Celesii spokojnie można zastosować Euratona. Natomiast jeśli chodzi o VS 5500 to jest to fajne urządzonko ale dość drogie.

 

Mi chodzi po głowie inny temat. chcę mieć zdalny (poprzez np. sieć, telefon lub internet) wgląd i wpływ na mój piec. Poza tym chce badać temperatury zdalnie. Nie zadowala mnie VS 5500, który oferuje sporo możliwości ale w zasadzie mogę to samo zrobić guzikami na piecu no poza krzywymi, na które również jest sposób, który mam zamiar opracować.

 

Na koniec jeszcze jedna rzecz. VS5500 nie jest jedynym kontrolerem, który może współpracować z piecem. Kontroler ten komunikuje się z piecem poprzez 2 żyły za pomocą protokołu OpenTherm. Protokół ten jest standardem i sporo innych kontrolerów je wykorzystuje. Sadzę ze kontrolery innych fiirm które ma ja ten protokół w sobie też mogą sterować MCRII ewentualnie po przeróbkach.

 

weź poszukaj w necie i dowiedz się ile kosztują sterowniki innych firm, później możesz napisać że VS jest drogi

Aktualnie mam zamiar:

 

1. Wstawić 3 Euratony które będą mi badały temperaturę w 3 najbardziej zróżnicowanych temperatorowo pomieszczeniach. Zebranie tych trzech temperatur dopiero będzie decydowało o tym czy piec się wyłączy czy nie.

2. Dołożyć do pieca pseudo czujnik pogodowy, który zamiast oryginalnego będzie wpływał na krzywe grzewcze a tym samym na temperatury zasilania obwodów grzewczych. Z czujnika pogodowego odczytującego temperature z zewnątrz celowo rezygnuję. Uważam że jest to rozwiązanie zbyt podatne na przekłamania. Chwilowe przegrzanie słońcem, ochłodzenie wiatrem, gwałtowne zmiany temperatur (zwłaszcza na pomorzu gdzie mieszkam) i kierunków wiatrów to wszystko spowoduje że odczyty bedą szaleć i piec również.

 

to poczytaj może gdzie powinien być usytuowany czujnik zewnętrzny,

 

Wolę zasterować tym ręcznie, zdalnie lub żeby piec sam dobierał moc na podstawie temperatury zasilania i powrotu.

3. Podpiąć to wszystko do centralki alarmowej dostępnej zdalnie, która poprzez odpowiednie oprogramowanie będzie czytać i zmieniać ustawienia temperatur w pomieszczeniu

 

Oczywiście nie wiem czy zrobię to w ta zimę jeszcze bo niewiele czasu zostało a robót innych mam multum bo się dopiero wprowadziłem, ale do nastepnej zimy się dobrze przygotuję.

 

Pozdrawiam.

rozumiem że chcesz mieć wszystko pod kontrolą,

rozumiem że uważasz, że Auraton załatwi wszystko,

albo inny sterownik,

być może tak,

nie próbowałem,

tylko po co wyważać otwarte drzwi,

nie mając pewności, że będzie to działać tak jak chcesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...