Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wzorem Grześka - kotły i nie tylko w dobrych cenach


Recommended Posts

Witam,

 

wątek czytam z zaciekawieniem już od dłuższego czasu, ale teraz przyszła pora na zadanie pytań "w swojej sprawie". :)

 

Założenia:

 

- Domek parterowy, podpiwniczony z poddaszem użytkowym

- ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu (całkowity brak grzejników) ok 370 mb obwodów

- pow. użytkowa 140 m2 :o

 

jednego nie rozumiem,

wyjaśnij mi proszę czy te 370 mb rury to całkowita ilość rury która wyszła Ci na 140 m2 powierzchni,

nawet nie chcę myśleć o tym, co by było, gdyby to było prawdą :roll:

 

- piec kondensacyjny z instalacją spalinową typu C13 (koncentryczny, poziomy)

- zasobnik 100l

- sterowanie

 

Co polecasz/oferujesz?

 

I jeszcze jedno - w instrukcji DD piszą, że w przypadku podłogówki z oddzielną pompą należy zamontować sprzęgło hydrauliczne - czy jest to rzeczywiście niezbędne?

sorry, ale o reszcie będziemy rozmawiać gdy będę wiedział coś więcej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jednego nie rozumiem,

wyjaśnij mi proszę czy te 370 mb rury to całkowita ilość rury która wyszła Ci na 140 m2 powierzchni,

nawet nie chcę myśleć o tym, co by było, gdyby to było prawdą :roll:

 

Aaa... faktycznie - zapomniałem napisać, że będzie to dwuetapowo - teraz tylko parter czyli jakieś 86 m2 i na to jest te 370 mb :) a potem w drugim etapie (czytaj: za rok albo później) kolejny zestaw podłogówki na poddaszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wątek czytam z zaciekawieniem już od dłuższego czasu, ale teraz przyszła pora na zadanie pytań "w swojej sprawie". :)

 

Założenia:

 

- Domek parterowy, podpiwniczony z poddaszem użytkowym

- ogrzewanie podłogowe na parterze i poddaszu (całkowity brak grzejników) ok 370 mb obwodów

- pow. użytkowa 140 m2

 

- piec kondensacyjny z instalacją spalinową typu C13 (koncentryczny, poziomy)

 

skoro piszesz tutaj to spodziewasz się, że polecę Ci De Dietricha, :lol:

albo MCR II/24 albo MC 25 ale raczej MCR,

o zaletach De Dietricha można obszernie poczytać powyżej,

 

- zasobnik 100l

 

pojemność zależy dokładnie od ilości łazienek i ilości kobiet, :lol: :lol:

ten drugi wskaźnik jest bardzo ważny,

ale z tego co piszesz, 100 l. powinien starczyć,

przy zasobniku 100 litrowym wydajność ciepłej wody w ciągu pierwszych 10 minut wynosi 180 l wody przy delta t = 30 C, a to przy typowych dwóch łazienkach całkowicie wystarcza, na godzinę kocioł produkuje 670 litrów wody przy delta t = 35 C, to naprawdę dużo,

 

- sterowanie

jest parę opcji zależących od tego co oczekujesz i jakie chcesz mieć ogrzewanie,

nie uważam rozwiązań typu najprostszy termostat sterujący kotłem w funkcji załącz/wyłącz nie pozwalający na oszczędności wynikające z modulacji palnika,

takie rozwiązanie to już przeżytek, tym bardziej, że te kotły fabrycznie przystosowane są do pogodówki,

najlepsze rozwiązanie wg mnie i nie tylko, to czujnik zewnętrzny sterujący kotłem wg temperatury zewnętrznej oraz regulator wewnętrzny pozwalający wykorzystać krzywą grzania,

optymalne zestawy to:

przy jednym układzie grzewczym - Celsia, może sterować kotłem na dwa sposoby,

albo jako regulator pokojowy sterujący modulacją palnika czyli temperatura zasilania wg temperatury pomieszczenia,

albo jako jako regulator wewnętrzny sterujący kotłem wg krzywej grzewczej i temperatury zewnętrznej,

przy dwóch układach grzewczych - VS 5500 plus, pracuje podobnie jak Celsia ale może dodatkowo sterować siłownikiem zaworu mieszającego i pompą cyrkulacyjną cwu,

 

Co polecasz/oferujesz?

 

MCR/II 24 BS 100 + Celsia z zasobnikiem stojącym 100 l. - 5216 zł

MCR/II 24 BS 100 + VS 5500 z zasobnikiem stojącym 100 l. - 5795 zł

ceny brutto z VAT 22%, jeszcze do ostatniego czerwca,

 

 

I jeszcze jedno - w instrukcji DD piszą, że w przypadku podłogówki z oddzielną pompą należy zamontować sprzęgło hydrauliczne - czy jest to rzeczywiście niezbędne?

Instalacja systemu ogrzewania podłogowego z oddzielną pompą

musi być tak wykonana, aby pompa nie była włączana jeżeli nie ma

zapotrzebowania na ciepło.

Dlatego między tym systemem, a kotłem należy zamontować

sprzęgło hydrauliczne.

to jest cytata z instrukcji technicznej,

wg mnie, ktoś nie przemyślał tego co pisze,

o tym czy pompa od podłogówki pracuje czy też nie decyduje elektronika,

sprzęgło hydrauliczne jest jak sama nazwa wskazuje elementem hydraulicznym instalacji, jak się ma jedno do drugiego - nie za bardzo rozumiem,

pisałem już o tym, że wg tego co mnie uczono, sprzęgło służy do rozdzielenia układów hydraulicznych przy większej ilości źródeł ciepła np kominek i kocioł, lub gdy przekroczone są maksymalne przepływy wody przez kocioł, przy instalacjach o bardzo dużych zładach (pojemności wody),

ja osobiście w domach jednorodzinnych przy tego typu instalacjach nie stosuję sprzęgła

 

i jeszcze jedno, ale to tylko moje zdanie,

tej rury i tak wydaje mi się za mało,

 

mogę się mylić :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pojemność zależy dokładnie od ilości łazienek i ilości kobiet, :lol: :lol:

ten drugi wskaźnik jest bardzo ważny,

 

3 kobiety, docelowo 2 łazienki ale do codziennego wykorzystania właściwie jedna ;)

 

 

przy dwóch układach grzewczych - VS 5500 plus, pracuje podobnie jak Celsia ale może dodatkowo sterować siłownikiem zaworu mieszającego i pompą cyrkulacyjną cwu,[/color]

 

Docelowo dwa ukłądy (parter + piętro) ale włączone równolegle + własny siłownik odcinający i termostat na poddaszu (większość czasu spędzana na parterze) - czy warto brać w takim przypadku VS'a?

 

MCR/II 24 BS 100 + Celsia z zasobnikiem stojącym 100 l. - 5216 zł

MCR/II 24 BS 100 + VS 5500 z zasobnikiem stojącym 100 l. - 5795 zł

 

ceny brutto z VAT 22%, jeszcze do ostatniego czerwca,

 

Czy w cenie jest również czujnik zewnętrzny? Jakiej firmy zasobniki?

Zakup planuję gdzieś tak w połowie lipca :(

 

to jest cytata z instrukcji technicznej,

wg mnie, ktoś nie przemyślał tego co pisze,

o tym czy pompa od podłogówki pracuje czy też nie decyduje elektronika,

sprzęgło hydrauliczne jest jak sama nazwa wskazuje elementem hydraulicznym instalacji, jak się ma jedno do drugiego - nie za bardzo rozumiem,

 

Pompa do podłogówki nie ma żadnej elektroniki jest tylko termostat wpięty w obwód zasilający obiegi, który wyłącza pompę gdy temperatura przekroczy 55 stopni a tak to chodzi 24h/7d. Może chodziło im o to, że w przypadku gdy piec nie grzeje to nie działa jego pompa i blokuje obieg wody? Czy może się mylę i pompa w piecu pracuje cały czas?

 

i jeszcze jedno, ale to tylko moje zdanie,

tej rury i tak wydaje mi się za mało,

 

mogę się mylić :roll:

 

Tyle wyliczył Oventrop (pod całym domem mam piwnicę) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) 100 litrów powinno starczyć,

 

2) jeżeli nie ma układu mieszającego z zaworem trójdrogowym wystarczy Celsia

 

3) czujnika zewnętrznego nie ma, trzeba dokupić koszt 85 zł brutto,

zasobniki w zestawie firmowe,

 

4) pompa w kotle zostaje zatrzymana po osiągnięciu temperatury zadanej przez regulator,

 

5) skoro podłogówka była liczona, to zwracam honor :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzania ok 200m2, prawie na całości ogrzewanie podłogowe (grzejniki jedynie w łazienkach i pomieszczeniu gosp) , Ocieplenie : wełna na poddaszu 25cm, styro 15 w podłodze i 20 na ścianach). Straty ciepła wg projektu wynoszą 13,7kW. Kominek z dgp. Gaz do ogrzania budynku, gotowania i cwu ( 3-4 osoby, dwie łazienki, malutka wanna i prysznic bez hydromasaży i innych bajerów). Gaz płynny przez 3 lata, następnie przewidywany ziemny.

Na razie dostałam dwie propozycje kotłów kondensacyjnych, ale dopiero zaczynam poszukiwania : 1. Viessmann Vitodens 100, moc 10,5-24kW, zamknięta komora spalania , czujnik tempdo podgrzewacza cwu, krzyżaka montażowy z aramturą, termostat pokojowy Vitotrol Pt-10.

2. WOLF CGW 20/120 z zestawem przyłaczeniowym i systemem z zaworem trójdrogowym. Pewnie powiecie że super tylko cena ja dla mnie ie do przełknięcia.

Ogromna prośba o poradę, jaki kocioł wy proponujecie i na co zwrócić uwagę przy zakupie ( termostaty? czujniki ? mieszacze? zawory? ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to rozważ coś takiego,

Elidens DTG 130-15 Eco.NOx PLUS moduluje od mocy 3,2 kW do 15 kW - 6741 zł,

cena do 5 lipca, później będzie droższy o 2%, oczywiście brutto,

kocioł stojący z automatyką Diematic, do tego można dołożyć dowolny zasobnik,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4) pompa w kotle zostaje zatrzymana po osiągnięciu temperatury zadanej przez regulator,

 

No właśnie, a w tym czasie pompa podłogówki nadal chodzi - może o to im chodziło?

 

Jeszcze jedno - czy wyłączona (nie pracująca) pompa w kotle blokuje przepływ wody czy nie? Chodzi mi o to, czy w momencie jak piec nie grzeje to podłogówka ma szansę przepompowywać wodę przez piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jest wszystko zrobione ze sztuką to nie,

 

A co może być zrobione "nie ze sztuką" w obwodzie , w którym woda krąży "w kółko"?

 

Chodzi oczywiście o obieg:

 

---> Pompa pieca ---> pompa podłogówki --> pętle (lub zawór upustowy) --> powrót do pieca

 

i moje pytanie: czy jak pompa w piecu przestaje kręcić to czy obwód zostaje "przytkany" czy też nadal woda ma możliwość płynąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jest wszystko zrobione ze sztuką to nie,

 

A co może być zrobione "nie ze sztuką" w obwodzie , w którym woda krąży "w kółko"?

 

Chodzi oczywiście o obieg:

 

---> Pompa pieca ---> pompa podłogówki --> pętle (lub zawór upustowy) --> powrót do pieca

 

i moje pytanie: czy jak pompa w piecu przestaje kręcić to czy obwód zostaje "przytkany" czy też nadal woda ma możliwość płynąć?

no nie tak do końca,

woda w układzie nie może płynąć tak sobie w kółko,

woda ma płynąć tam gdzie ja chcę,

a tutaj, już czasami mogą być problemy,

dlatego napisałem że, w zależności od tego jak jest wykonany układ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie tak do końca,

woda w układzie nie może płynąć tak sobie w kółko,

 

A to nie o to chodzi, żeby ciepła z pieca przepływała przez rury podłogówki a ochłodzona wracała do pieca? :) :D

 

woda ma płynąć tam gdzie ja chcę,

a tutaj, już czasami mogą być problemy,

dlatego napisałem że, w zależności od tego jak jest wykonany układ

 

Ja staram się, żeby płynęła tam gdzie chcę ;)

 

Mój układ wykonany jest tak, że jeśli są otwarte zawory na pętlach to płynie przez nie, jak wszystkie zakręcone to przez zawór upustowy. I mnie interesuje to, czy zatrzymana pompa w piecu stawia duży opór płynącej wodzie (ta od podłogówki nie stawia - sprawdzone).

 

Układ ogrzewania to odpowiednik zestawu L7 z podlogowka.pl z niewielkimi modyfikacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narobiło się tych zestawów dla majsterkowiczów :roll:

jeżeli zrobisz to zgodnie z instrukcją, to istnieje duże prawdopodobieństwo,że zadziaała,

ale, no tak jest jedno ale,

sprzedają zestawy na ileś tam metrów i cieszą się z tego, że mają zbyt,

niejednokrotnie pisałem że podłogówka powinna być liczona,

możesz mieć tego typu sytuację, że owszem będziesz miał zapewnioną temperaturę w pomieszczeniu ale podłogę będziesz miał przegrzaną, :-? i dupa mokra :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale, no tak jest jedno ale,

sprzedają zestawy na ileś tam metrów i cieszą się z tego, że mają zbyt,

niejednokrotnie pisałem że podłogówka powinna być liczona,

 

 

Niejednokrotnie pisałem, że moja była liczona i na tej podstawie będzie wykonana - chodziło mi o pokazanie jak wygląda mój zestaw podłogowy, żeby ułatwić Tobie odpowiedź na nurtujące mnie pytanie - Na ile w przepływie wody przeszkadza zatrzymana pompa, która znajduje się w MCR? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...