Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wzorem Grześka - kotły i nie tylko w dobrych cenach


Recommended Posts

Witam,

mam zainstalowany pakiet Viessmannowski kocioł-vitodens 200-w 4,8-19 kw, zasobnik vitocell 100 w -300l, dwa kolektory płaskie vitosol (4,6m2), wraz z oprzyrządowaniem i pogodówką(ta jeszcze nie zainstalowana).

Na razie hula tylko zestaw solarny, gaz będzie w przyszłym miesiącu.

Moje pytanie dotyczy uzysków z solarów: czy temperatura osiągana przy słonecznym dniu na panelach ok 50C i 40-45C na zasobniku to optymalne wartości?

Przy mniejszym nasłonecznieniu to odpowiednio 35-30C.

Kolektory na stronie południowej na dachu(4,6m2).

Coś mi mało...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

jestem szczery do bólu,

uważam, że nic nie zmieni Twoich poglądów,

jesteś już do tego prawie pewien, ale szukasz jeszcze potwierdzenia u innych,

tak naprawdę nie obchodzi Cię moja opinia i rady,

jak wspomniałem Ty tylko szukasz potwierdzenia swoich decyzji,

 

ja uważam, że jest to przerost formy nad treścią,

a Ty zrobisz jak będziesz uważał za stosowne,

można i tak jak chcesz,

ale różnice i tak nie będą dla Ciebie odczuwalne,

 

fakt, będziesz miał lepsze samopoczucie i trochę lżejszą kieszeń,

 

a tak na marginesie,

nie bierz tego sobie aż tak bardzo do serca,

większość z nas tak ma jak Ty, w wypadku tego sterowania, :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam zainstalowany pakiet Viessmannowski kocioł-vitodens 200-w 4,8-19 kw, zasobnik vitocell 100 w -300l, dwa kolektory płaskie vitosol (4,6m2), wraz z oprzyrządowaniem i pogodówką(ta jeszcze nie zainstalowana).

Na razie hula tylko zestaw solarny, gaz będzie w przyszłym miesiącu.

Moje pytanie dotyczy uzysków z solarów: czy temperatura osiągana przy słonecznym dniu na panelach ok 50C i 40-45C na zasobniku to optymalne wartości?

Przy mniejszym nasłonecznieniu to odpowiednio 35-30C.

Kolektory na stronie południowej na dachu(4,6m2).

Coś mi mało...

Pozdrawiam

jak była napełniana instalacja glikolem?

czy robiono to agregatem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam zainstalowany pakiet Viessmannowski kocioł-vitodens 200-w 4,8-19 kw, zasobnik vitocell 100 w -300l, dwa kolektory płaskie vitosol (4,6m2), wraz z oprzyrządowaniem i pogodówką(ta jeszcze nie zainstalowana).

Na razie hula tylko zestaw solarny, gaz będzie w przyszłym miesiącu.

Moje pytanie dotyczy uzysków z solarów: czy temperatura osiągana przy słonecznym dniu na panelach ok 50C i 40-45C na zasobniku to optymalne wartości?

Przy mniejszym nasłonecznieniu to odpowiednio 35-30C.

Kolektory na stronie południowej na dachu(4,6m2).

Coś mi mało...

Pozdrawiam

jak była napełniana instalacja glikolem?

czy robiono to agregatem?

 

 

Napełniana była takim zbiornikiem z pompką ręczną, bez przyłączeń elektrycznych.

Aha, ciśnienie w instalacji jest poniżej 1 i czasami wskazówka drga-słychać wtedy lekki odgłos...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim powinien nie być zapowietrzony,

napełnianie układu ręczną pompką, w 99% tego nie zapewni,

powinna być odpowiednia prędkość przepływu, zalecana przez producenta,

u Viessmana od 0,5-0,7 m/s dla Twoich kolektorów

Chyba litrów/minutę w metrach na sekundę to się mieży prętkość a nie przepływ cieczy tak myślę bo na przepływomieżach również w grupach pompowych Viessmana jest wyskalowane w litrach na minutę a nie w metrach na sekundę 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim powinien nie być zapowietrzony,

napełnianie układu ręczną pompką, w 99% tego nie zapewni,

powinna być odpowiednia prędkość przepływu, zalecana przez producenta,

u Viessmana od 0,5-0,7 m/s dla Twoich kolektorów

Chyba litrów/minutę w metrach na sekundę to się mieży prętkość a nie przepływ cieczy tak myślę bo na przepływomieżach również w grupach pompowych Viessmana jest wyskalowane w litrach na minutę a nie w metrach na sekundę 8)

ale w litrach na minutę, mierzy się natężenie przepływu i ono powinno wynosić w granicach 2,4-3,5 l/min (za Viessmannem),

prędkości przepływu podana jest, też za Viessmannem,

i tutaj masz rację powinienem podać wartość w l/min :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...uważam, że nic nie zmieni Twoich poglądów

...tak naprawdę nie obchodzi Cię moja opinia i rady

...ja uważam, że jest to przerost formy nad treścią

ok,

biorę to na klatę - pewnie po części masz rację :lol: :lol: :lol:

jednak nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nie obchodzi mnie Twoja opinia :roll:

Mamy więc rozbieżne zdanie dotyczące sterowania odbiorem ciepła przez poszczególne pomieszczenia.

Nie dyskutuję z tym, może chcę uzyskać więcej/lepiej niż powinienem ;).

 

Jednak do wyjaśnienia moich końcowych wątpliwości dotyczących budowę kotłowni przyjmę założenie, że nie będzie zainstalowanego sterownika pokojowego (bo nie mam/nie chcę mieć typowego pomieszczenia referencyjnego; wyjaśnienie we wcześniejszych moich postach), a będzie zainstalowany czujnik zewnętrzny z "pogodówką" i nastawioną krzywą grzewczą).

 

Teraz technikalia, pewnie nie wszystkich zainteresują, więc mniejszą czcionką:

Poczytałem trochę, podyskutowałem z instalatorami i wychodzi, że przy moim domu wskazane/konieczne będzie sprzęgło hydrauliczne. Potwierdza się to również tu na forum:

- Twoje stwierdzenie:

"w przypadku tylko podłogówki, w całym domu:

i gdy spelniasz, jeden z tych warunków,

- różnica temperatury zasilania i powrotu, mniejszą niż 10 C,

- przepływ przez instalację, większy niż 1000 l/h

- pojemność wodna instalacji, większą niż 150 l.

to powinieneś, zastosować sprzęgło hydrauliczne"

http://forum.muratordom.pl/post1147173.htm?highlight=sprz%EAg%B3o#1147173

 

-Reziego:

"potrzebna rzecz i niestety tyle to kosztuje, u mnie pomogło na wszystkie problemy z ogrzewaniem"

http://forum.muratordom.pl/post2169725.htm?highlight=sprz%EAg%B3o#2166631

 

Dlaczego u mnie będzie potrzebne sprzęgło - bo pojemność wodna instalacji wychodzi jakieś 200-250 litrów (dużo podłogówki, sporo deski 3-warstwowej lub paneli na niej, ewentualność kiedyś podłączenia pompy ciepła - więc zrobiona na niskie parametry z małym rozstawem rur), a więc maksymalny przepływ przez instalację wychodzi nieco ponad 1300 l/h (przy delta T = 7 st. C). Dodatkowo, jak wcześniej pisałem, oprócz podłogówki odbiornikiem ciepła będzie też 6 kaloryferów.

Również w instrukcji do MCR 24 (pkt. 4.4.4), jeśli jest osobna pompa do podłogówki to piszą, że sprzęgło ma być. Także przy Buderusie GB 152 piszą, że jeśli przy niewielkich różnicach temperatur (np. ogrz. podłogowe) wysokość podnoszenia zintegrowanej pompy jest niewystarczająca, należy zainstalować zewnętrzną, drugą pompę obiegową, a w związku z tym sprzęgło hydrauliczne.

 

Podsumowując - w kotłowni zainstaluję sprzęgło hydrauliczne.

 

A teraz prośba do Ciebie o wyjaśnienie mi jednego tematu i przełożenie tego na rozwiązanie w kotłach De Dietrich (MCR 24 lub Innovens, stojących raczej nie biorę pod uwagę):

Skoro jest sprzęgło i są odbiorniki ciepła, które biorą sobie energię kiedy chcą (otwierają się zawory termostatyczne na grzejnikach lub też pojawia się zapotrzebowanie na ciepło prze podłogówkę) to odbiorniki te odbierają ciepło od sprzęgła - więc sprzęgło obniża temperaturę. Rozumiem, że na sprzęgle powinien być zainstalowany czujnik temperatury, i jak tylko spadnie temp. sprzęgła, to uruchomi się kocioł, zgodnie z mocą ustaloną przez krzywą grzewczą w pogodówce. Jeśli natomiast temperatura sprzęgła zbyt mocno wzrośnie (nie ma już odbioru ciepła przez odbiorniki lub jest ono mniejsze niż chwilowa moc kotła), to kocioł wyłączy palnik i wyłączy swoją pompę obiegową w pierwotnym, małym obiegu.

Tak przynajmniej zrozumiałem z instrukcji do Buderusa GB 152 (jest tam specjalny, opcjonalny moduł do obsługi instalacji ze sprzęgłem) oraz z rozmowy z hydraulikiem.

Napisz proszę, czy powyższe jest słuszne oraz jak ten temat jest rozwiązany w "Twoich" kotłach. Niestety nie znalazłem instrukcji technicznych od MCR ani od Innovensa, abym mógł sobie to tak prześledzić jak w Buderusie. Czy w przypadku używania sprzęgła hydraulicznego w instalacjach z kotłami De Dietrich również zainstalowany jest czujnik temperatury na sprzęgle, a jeśli nie, to jak to działa?

 

Dzięki z góry za szybką merytoryczną odpowiedź, bo do wtorku chcę podjąć decyzję o wyborze kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Proszę o zaproponowanie konkretnego kotła vaillanta, sugerowany przez hurtownię i hydraulika to VAIL. KOC. 1F VU PLUS 200-5 plus zasobnik 200l.

Może kondensacyjny będzie lepszą inwestycją?

Dom ocieplony- 170,7 m2, 3 poziomy, podłogówka: 60m2 w poziomie parteru +15m2 poddasza. Dodatkowo planujemy kominek z płaszczem wodnym.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...uważam, że nic nie zmieni Twoich poglądów

...tak naprawdę nie obchodzi Cię moja opinia i rady

...ja uważam, że jest to przerost formy nad treścią

ok,

biorę to na klatę - pewnie po części masz rację :lol: :lol: :lol:

jednak nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nie obchodzi mnie Twoja opinia :roll:

Mamy więc rozbieżne zdanie dotyczące sterowania odbiorem ciepła przez poszczególne pomieszczenia.

Nie dyskutuję z tym, może chcę uzyskać więcej/lepiej niż powinienem ;).

 

Jednak do wyjaśnienia moich końcowych wątpliwości dotyczących budowę kotłowni przyjmę założenie, że nie będzie zainstalowanego sterownika pokojowego (bo nie mam/nie chcę mieć typowego pomieszczenia referencyjnego; wyjaśnienie we wcześniejszych moich postach), a będzie zainstalowany czujnik zewnętrzny z "pogodówką" i nastawioną krzywą grzewczą).

 

Teraz technikalia, pewnie nie wszystkich zainteresują, więc mniejszą czcionką:

Poczytałem trochę, podyskutowałem z instalatorami i wychodzi, że przy moim domu wskazane/konieczne będzie sprzęgło hydrauliczne. Potwierdza się to również tu na forum:

- Twoje stwierdzenie:

"w przypadku tylko podłogówki, w całym domu:

i gdy spelniasz, jeden z tych warunków,

- różnica temperatury zasilania i powrotu, mniejszą niż 10 C,

- przepływ przez instalację, większy niż 1000 l/h

- pojemność wodna instalacji, większą niż 150 l.

to powinieneś, zastosować sprzęgło hydrauliczne"

http://forum.muratordom.pl/post1147173.htm?highlight=sprz%EAg%B3o#1147173

 

-Reziego:

"potrzebna rzecz i niestety tyle to kosztuje, u mnie pomogło na wszystkie problemy z ogrzewaniem"

http://forum.muratordom.pl/post2169725.htm?highlight=sprz%EAg%B3o#2166631

 

Dlaczego u mnie będzie potrzebne sprzęgło - bo pojemność wodna instalacji wychodzi jakieś 200-250 litrów (dużo podłogówki, sporo deski 3-warstwowej lub paneli na niej, ewentualność kiedyś podłączenia pompy ciepła - więc zrobiona na niskie parametry z małym rozstawem rur), a więc maksymalny przepływ przez instalację wychodzi nieco ponad 1300 l/h (przy delta T = 7 st. C). Dodatkowo, jak wcześniej pisałem, oprócz podłogówki odbiornikiem ciepła będzie też 6 kaloryferów.

Również w instrukcji do MCR 24 (pkt. 4.4.4), jeśli jest osobna pompa do podłogówki to piszą, że sprzęgło ma być. Także przy Buderusie GB 152 piszą, że jeśli przy niewielkich różnicach temperatur (np. ogrz. podłogowe) wysokość podnoszenia zintegrowanej pompy jest niewystarczająca, należy zainstalować zewnętrzną, drugą pompę obiegową, a w związku z tym sprzęgło hydrauliczne.

 

Podsumowując - w kotłowni zainstaluję sprzęgło hydrauliczne.

 

A teraz prośba do Ciebie o wyjaśnienie mi jednego tematu i przełożenie tego na rozwiązanie w kotłach De Dietrich (MCR 24 lub Innovens, stojących raczej nie biorę pod uwagę):

Skoro jest sprzęgło i są odbiorniki ciepła, które biorą sobie energię kiedy chcą (otwierają się zawory termostatyczne na grzejnikach lub też pojawia się zapotrzebowanie na ciepło prze podłogówkę) to odbiorniki te odbierają ciepło od sprzęgła - więc sprzęgło obniża temperaturę. Rozumiem, że na sprzęgle powinien być zainstalowany czujnik temperatury, i jak tylko spadnie temp. sprzęgła, to uruchomi się kocioł, zgodnie z mocą ustaloną przez krzywą grzewczą w pogodówce. Jeśli natomiast temperatura sprzęgła zbyt mocno wzrośnie (nie ma już odbioru ciepła przez odbiorniki lub jest ono mniejsze niż chwilowa moc kotła), to kocioł wyłączy palnik i wyłączy swoją pompę obiegową w pierwotnym, małym obiegu.

Tak przynajmniej zrozumiałem z instrukcji do Buderusa GB 152 (jest tam specjalny, opcjonalny moduł do obsługi instalacji ze sprzęgłem) oraz z rozmowy z hydraulikiem.

 

jeszcze parę lat temu rzadko który producent kotłów zalecał zastosowanie sprzęgła,

w tej chwili prawie każdy,

dlaczego?

ano dlatego że zalecenie stosowania sprzęgła to typowy dupochron producenta, instalację ze sprzęgłem naprawdę trudno spieprzyć,

 

ale jak każde rozwiązanie ma swoje zady i walety,

rozwiązanie jest i owszem dobre, ale też kosztuje o wiele więcej,

 

robiąc instalację z kotłem 130 kW, też polecano mi sprzęgło,

świadomie go nie zastosowałem, ale tylko z jednego powodu, był zrobiony projekt i godzinowe natężenie przepływu wody przez kocioł, było mniejsze od dopuszczalnego natężenia na które zezwalał producent kotła,

 

ostatnio robiłem instalację z Inovensem, 230 m2 podłogówki i grzejniki,

i też pracuje prawidłowo bez sprzęgła, pomimo tego, że producent zaleca,

jak napisałem przy sprzęgle jest mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez instalatora,

a że kosztem inwestora,

to pryszcz,

Napisz proszę, czy powyższe jest słuszne oraz jak ten temat jest rozwiązany w "Twoich" kotłach. Niestety nie znalazłem instrukcji technicznych od MCR ani od Innovensa, abym mógł sobie to tak prześledzić jak w Buderusie. Czy w przypadku używania sprzęgła hydraulicznego w instalacjach z kotłami De Dietrich również zainstalowany jest czujnik temperatury na sprzęgle, a jeśli nie, to jak to działa?

 

czujnik powinien w zasadzie być,

ale zdarzają się sprzęgła gdzie nie ma pochewki na czujnik,

wtedy umieszczam go na rurze zasilającej instalacje na wyjściu ze sprzęgła,

w przypadku gdy nie będzie czujnika, zadziała automatyka kotła rejestrując wyższą temperaturę powrotu wody kotłowej

 

Dzięki z góry za szybką merytoryczną odpowiedź, bo do wtorku chcę podjąć decyzję o wyborze kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Proszę o zaproponowanie konkretnego kotła vaillanta, sugerowany przez hurtownię i hydraulika to VAIL. KOC. 1F VU PLUS 200-5 plus zasobnik 200l.

Może kondensacyjny będzie lepszą inwestycją?

Dom ocieplony- 170,7 m2, 3 poziomy, podłogówka: 60m2 w poziomie parteru +15m2 poddasza. Dodatkowo planujemy kominek z płaszczem wodnym.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

zdecydowanie polecam kondenstata,

najlepiej dla mnie, ale i dla Ciebie :lol:

 

MCR/II 24 BS 150 + regulator Celsia z zasobnikiem stojącym 150 l. - 5846 zł

to w przypadku gdy nie masz podłogówki, lub podłogówka pracuje w układzie równoległym z układem centralnego ogrzewania,

 

lub MCR/II 24 BS 150 +VS 5500 z zasobnikiem stojącym 150 l. - 6192 zł,

gdy masz podłogówkę z zaworem trójdrogowym sterowanym automatyką kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... dziękuję za taką odpowiedź, która choć częściowo mnie satysfakcjonuje :)

 

Prośba jeszcze o uszczegółowienie Twojej odpowiedzi w kontekście zastosowania sprzęgła hydraulicznego w instalacjach z kotłami De Dietrich MCR 24 II i Innovens:

 

...A teraz prośba do Ciebie o wyjaśnienie mi jednego tematu i przełożenie tego na rozwiązanie w kotłach De Dietrich (MCR 24 lub Innovens, stojących raczej nie biorę pod uwagę):

Skoro jest sprzęgło i są odbiorniki ciepła, które biorą sobie energię kiedy chcą (otwierają się zawory termostatyczne na grzejnikach lub też pojawia się zapotrzebowanie na ciepło prze podłogówkę) to odbiorniki te odbierają ciepło od sprzęgła - więc sprzęgło obniża temperaturę. Rozumiem, że na sprzęgle powinien być zainstalowany czujnik temperatury, i jak tylko spadnie temp. sprzęgła, to uruchomi się kocioł, zgodnie z mocą ustaloną przez krzywą grzewczą w pogodówce. Jeśli natomiast temperatura sprzęgła zbyt mocno wzrośnie (nie ma już odbioru ciepła przez odbiorniki lub jest ono mniejsze niż chwilowa moc kotła), to kocioł wyłączy palnik i wyłączy swoją pompę obiegową w pierwotnym, małym obiegu.

 

jeszcze parę lat temu rzadko który producent kotłów zalecał zastosowanie sprzęgła,

w tej chwili prawie każdy,

dlaczego?

ano dlatego że zalecenie stosowania sprzęgła to typowy dupochron producenta, instalację ze sprzęgłem naprawdę trudno spieprzyć,

ok, czyli taka instalacja dla mnie (inwestora) powinna być bezproblemowa w użytkowaniu

 

ale jak każde rozwiązanie ma swoje zady i walety,

rozwiązanie jest i owszem dobre, ale też kosztuje o wiele więcej

tzn. o ile: 1000, 1500 zł?

 

ostatnio robiłem instalację z Inovensem, 230 m2 podłogówki i grzejniki,

i też pracuje prawidłowo bez sprzęgła, pomimo tego, że producent zaleca,

jak napisałem przy sprzęgle jest mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez instalatora,

a że kosztem inwestora,

to pryszcz,

ok, super, że dobrze działa

 

Poniższe jest dla mnie bardzo istone:

Napisz proszę, czy powyższe jest słuszne oraz jak ten temat jest rozwiązany w "Twoich" kotłach. Niestety nie znalazłem instrukcji technicznych od MCR ani od Innovensa, abym mógł sobie to tak prześledzić jak w Buderusie. Czy w przypadku używania sprzęgła hydraulicznego w instalacjach z kotłami De Dietrich również zainstalowany jest czujnik temperatury na sprzęgle, a jeśli nie, to jak to działa?

 

czujnik powinien w zasadzie być,

ale zdarzają się sprzęgła gdzie nie ma pochewki na czujnik,

wtedy umieszczam go na rurze zasilającej instalacje na wyjściu ze sprzęgła,

w przypadku gdy nie będzie czujnika, zadziała automatyka kotła rejestrując wyższą temperaturę powrotu wody kotłowej

Napisałeś, że są sprzęgła z czujnikiem lub bez, a wtedy trzeba kombinować z zainstalowaniem czujnika na rurce. Ok, kwestia wyboru modelu sprzęgła, ale nie o to mi chodziło.

 

Bardziej zależy mi na informacji, jak wygląda obsługa badania temp. sprzęgła przez kotły De Dietrich -> czy można w nich gdzieś ten czujniczek podłączyć, i jak wtedy kocioł się zachowuje. Czy działa to tak, że kocioł włącza się, jak spadnie temp. sprzęgła (zgodnie z mocą określoną przez pogodówkę), a wyłącza się, jak sprzęgło podgrzeje się powyżej pewnej temp. (czy jest możliwość ustawienia w sterowniku histerezy?).

 

Czy jeśli nie ma czujnika na sprzęgle, aby sprawadzić temp. na sprzęgle kocioł niepotrzebnie np. co kilka minut nie będzie odpalał palnika i pompy obiegowej tylko po to, aby zaobserwować, że temperatura jest ok, i wcale nie musi grzać? Tak to rozumiem, po Twoim stwierdzeniu, że: "w przypadku gdy nie będzie czujnika, zadziała automatyka kotła rejestrując wyższą temperaturę powrotu wody kotłowej"

 

Swoją drogą, prośba o kontakt tel. na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz zapowietrzony układ i kłopoty z przepływem,

dopóki nie napełnią Ci układu agregatem, dopóty nie będzie Ci to dobrze działać,

 

Instalator dobił glikolu, ciśnienie się podniosło do 3, przepływ ustalony na 2,5-3, (było ok 1 l/m), to pomogło. Temp na kolektorze wzrosła do 75C w słoneczny dzień i 45 w zasobniku - mierzona na dole zasobnika.

Dodatkowo wyłączyłem cyrkulację (odbiór CWU mam na razie w jednym miejscu na parterze) bo niestety nie pomyślałem, że ona też wychładza niepotrzebnie wodę w tym momencie... :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały wątek i generalnie wynika z niego, że nie ma idealnego kotła. Jeszcze klika dni temu nie rozważałem innej opcji niż Viesmann lub Vaillant - głównie ze względu na serwis, który "wydaje" mi się dobry, a po zimowych przygodach moich znajomych z kotłami uważam że serwis nie jest bez znaczenia. Ale to tylko wyobrażania. Stąd prośba o pomoc w wyborze rozwiązania do mojej kotłowni. Dane:

1. Powierzchnia do ogrzania: 260 m2 ( parter i poddasze użytkowe)

2. Z tego 70-80 m2 podłogówką (przy czym w każdym pomieszczeniu a są to głównie łazienki dodatkowy grzejnik)

3. Podłogówka na oddzielnym obwodzie z mieszaczem (nie RTL czy inne rozwiązania w rozdzielaczu itp.)

4. Raczej układ z zasobnikiem (nie będzie miejsca na kompakt ze względu na obecne rozmieszczenie rur w kotłowni - zawsze miał być kocioł wiszący)

5. Łazienki 2 + kotłownia

6. Rodzina: 4 osoby

7. Sterowanie pogodowe ze sterownikiem w pokoju

 

Jest jeszcze takie pytania:

1. czy cały osprzęt warto kupować od razu z kotłem tego samego producenta czy tak samo dobrze ale taniej wyjdzie kupić to oddzielnie (mieszacze z siłownikiem, kolektory itp.)?

2. czy przy dwóch obwodach konieczne jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego?

3. czy przy podłogówce nie jest istotne jaki maksymalny przepływ ma kocioł?

 

 

Jeszcze kilka informacji o samym domu:

1. porotherm 25 cm

2. ocipelnie scian 15 cm styropianem 0,031 (tyle co 19 cm zwyczjanym 0,04)

3. podloga 10 cm styro 0,031

4. dach - 25 cm wełny

5. strop poddasza - 20 cm wełny.

6. rekuperator

7. okna z pakietami szybowymi 0,7

 

Opcji jest sporo ale pytanie co będzie najbardziej optymalne – jeżeli chodzi o użytkowanie ale i o koszt początkowy.

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Proszę o pomoc w weryfikacji zaproponowanego mi osprzętu do kotłowni.

Paliwo docelowe: gaz ziemny, tymczasowo płynny. Powierzchnia do ogrzania to około 200m2, w tym 95m2 podłogówki. Ocieplenie poddasza 28cm, styropian na elewację - planuję 15cm.

 

Otrzymałam taką ofertę:

 

Na dostawę montaż i uruchomienie kotłowni opartej na urządzeniach firmy Viessmann.

1.Zestaw pakietowy, kocioł Vitodens 200-W 6,5-26 kW z reg. pog. 9 155 zł Vitotronic 200 , podgrzewacz c.w.u 150L

2.Zestaw uzupełniający do obiegu grzewczego z mieszaczem 1 185 zł

3. Modular-Divicon rozdzielacz obiegu grzewczego, 1 590 zł

mieszacz 3-drogowy 1” z pompą Grundfos UPS-40

4. Rozdzielacz KM-BUS 205 zł

5. Zdalne sterowanie Vitotrol 200 325 zł

6. Element przejściowy 60/100-80/125 85 zł

7. Zestaw bazowy w szacht 80/125 580 zł

8. Element dystansujący system spalin 80 (szt. 3) 90 zł

9. Rura spalinowa 80, 1m (szt. 7) 690 zł

10. Kolano spalinowe 80/125 90 215 zł

11. Rura spalinowa 80/125 0,5m 120 zł

12. Pozostałe wyposażenie kotłowni, według faktycznego zużycia około 1 500 zł ( rury , filtry inst., zawory, naczynia przep. c.w.u. śrubunki, kształtki, pompa cyrk. materiały pomocnicze )

MATERIAŁY 15 740 zł

ROBOCIZNA 1 930 zł

OPCJA.

Zestaw bloków Modular- divicon z belką rozdzielacza i sprzęgłem

hydraulicznym umożliwiający sterowanie dwoma obiegami grzewczymi

niezależnie. Dopłata 2 660 zł

 

 

Czy zaproponowany zestaw jest ok? Nasz hydraulik mówi, że ta opcja (sprzęgło hyrdauliczne) wcale nie służy to sterowania dwoma obiegami czyli grzejnikami i podłogówką niezależnie. Ja się nie znam. Czy handlowiec próbuje mi coś wcisnąć niepotrzebnie czy też przeciwnie, jeszcze czegoś tu brakuje?

 

Będę wdzięczna za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Proszę o pomoc w weryfikacji zaproponowanego mi osprzętu do kotłowni.

Paliwo docelowe: gaz ziemny, tymczasowo płynny. Powierzchnia do ogrzania to około 200m2, w tym 95m2 podłogówki. Ocieplenie poddasza 28cm, styropian na elewację - planuję 15cm.

 

Otrzymałam taką ofertę:

 

Na dostawę montaż i uruchomienie kotłowni opartej na urządzeniach firmy Viessmann.

1.Zestaw pakietowy, kocioł Vitodens 200-W 6,5-26 kW z reg. pog. 9 155 zł Vitotronic 200 , podgrzewacz c.w.u 150L

dlaczego tak duża moc, w zupełności wystarczy 19 kW

2.Zestaw uzupełniający do obiegu grzewczego z mieszaczem 1 185 zł

3. Modular-Divicon rozdzielacz obiegu grzewczego, 1 590 zł

mieszacz 3-drogowy 1” z pompą Grundfos UPS-40

4. Rozdzielacz KM-BUS 205 zł

5. Zdalne sterowanie Vitotrol 200 325 zł

6. Element przejściowy 60/100-80/125 85 zł

7. Zestaw bazowy w szacht 80/125 580 zł

8. Element dystansujący system spalin 80 (szt. 3) 90 zł

9. Rura spalinowa 80, 1m (szt. 7) 690 zł

10. Kolano spalinowe 80/125 90 215 zł

11. Rura spalinowa 80/125 0,5m 120 zł

12. Pozostałe wyposażenie kotłowni, według faktycznego zużycia około 1 500 zł ( rury , filtry inst., zawory, naczynia przep. c.w.u. śrubunki, kształtki, pompa cyrk. materiały pomocnicze )

MATERIAŁY 15 740 zł

ROBOCIZNA 1 930 zł

OPCJA.

Zestaw bloków Modular- divicon z belką rozdzielacza i sprzęgłem

hydraulicznym umożliwiający sterowanie dwoma obiegami grzewczymi

niezależnie. Dopłata 2 660 zł \

 

na pewno będzie to chodzić bez zarzutu,

zestaw ze sprzęgłem jest, przy dobrze zrobionej instalacji, w Twoim przypadku, niepotrzebny,

ceny są do przełknięcia,

 

 

Czy zaproponowany zestaw jest ok? Nasz hydraulik mówi, że ta opcja (sprzęgło hyrdauliczne) wcale nie służy to sterowania dwoma obiegami czyli grzejnikami i podłogówką niezależnie. Ja się nie znam. Czy handlowiec próbuje mi coś wcisnąć niepotrzebnie czy też przeciwnie, jeszcze czegoś tu brakuje?

 

Będę wdzięczna za opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 dzięki.

Mam jeszcze prośbę i pytanie. Na początku przyjmijmy założenie że nie rozważamu innych kotłów niż kondensacyjne i zapominamy że istnieją - żeby był tylko jeden element rozważań.

Był wątek dot. tego czy szerszy zakres modulacji oszczędza gaz ale tak naprawdę poza obserwacjami użytkowników nie znalazłem żadnego uzasadnienia dlaczego tak miałoby być. Ciepła trzeba dostarczyć X i czy zrobi się to krócej z większą mocą czy dłużej z mniejszą to ilość gazu powinna być taka sama (świadomie pomijam kwestię tego że przy niższej temp. zysk z kondensacji będzie troszkę większy - ale to będa nieznaczące różnice) Dlaczego częstsze włączanie kotła jest mniej ekonomiczne? Pytam dlatego że np. w ofercie Dietricha jest MCR II i Innovens. Różnica w cenie jest spora a ja tak naprawdę nie jestem przekonany czy z punktu widzenia ekonomicznego ( i tylko takiego) warto wydać więcej - czy i kiedy to się zwróci? Nie chcę się wdawać w dyskusje o tym że glazura się nie zwraca i fajnie mieć "lepszy" kocioł. Czysta ekonomia z uzasadnieniem. Zna ktoś odpowiedź?

 

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...