Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wzorem Grześka - kotły i nie tylko w dobrych cenach


Recommended Posts

witam,

mam kominek z płaszczem wodnym i zakupiłam zestaw MCR/II 24 BS 100 + VS 5500 . wczoraj cały dzień walczył instalator uprawniony do odpalenia pieca gazowego i udało mu się aby grzała woda niestety podłączenie z grzejnikami nie wyszło. firma de dietrich w zestawie sprzedaje kotły MCR II 24 T a jak doczytałam później do współpracy z kominkiem lepszy jest piec MCR II 24 S.

Proszę o pomoc jak nakierować serwisanta by piec zadziałał

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ogrzewanie nie jest sprawą prosta... proszę znowu o pomoc:

- dom 120 m2

- na górze w 3 pokojach są grzejniki, łazienka górna podłogówka i grzejnik,

- dół w podłogówce około 80m , pokój 12m grzejnik, kotłownia grzejnik , łazienka dolna podłogówka i grzejnik około 8m,

- kominek z płaszczem wodnym, w którym jak się pali to ciepło rozchodzi sie po podłogówce i grzejnikach,

- jak się okazało mamy 1 obieg grzewczy+podłogówka na mieszaczu. Hydraulik mi powiedział , że 1 pompa jest z pieca na co i druga pompa na podłogówkę.

Zakupiony zestaw MCR/II 24T BS 100 + VS 5500 , który grzeje tylko na parter podłogówki, a grzejniki na górze są zimne.

Proszę o pomoc we wskazaniu błedu w instalacji, który powoduje , że nie grzeją grzejniki na górze.

Pozdrawiam,

Aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, będę bardzo wdzięczny za readę - posiadam kocioł MCR II 1F +zasobnik zewnętrzny i sterownik Celcia.

 

Wszystko działa ok, jednak mam pytanie dot. szczegółów parametrów regulacyjnych tego sterownika, gdyż w instrukcji jest to dość mętnie wyjasnione...

 

tak jest to napisane cyt.:

 

"5.6 Ustawianie parametrów regulacyjnych:

Ponieważ istnieje duża ilość różnych instalacji

ogrzewania, istnieją także różne parametry regulacji.

W poniższej tabeli znajdują się optymalne ustawienia

dla trzech różnych systemów.

 

Wartość P Wartość I

 

Ogrzewanie podłogowe 5 95

 

Grzejnik 20 80

 

Wpływ parametru jest następujący:

Wartość P: W przypadku dużej wartości Celcia 20

reaguje gwałtowniej na zmiany w żądanej

temperaturze pomieszczenia.

Wartość I: W przypadku większej wartości Celcia 20

reguluje długoterminowo spokojniej ustawioną

temperaturę."

 

Chodzi mi dokładnie o ten wpływ parametrów (w szczególności na ogrzewanie grzejnikowe), z opisu wynika jakoby oba parametry były ze sobą sprzeczne, gdyż nie widzę pomiędzy nimi związku. Jesli "P" będzie miało wysoką wartość to regulator reaguje "długoterminowo", konsekwencją niskiego "P" będzie więc chyba reakcja "krótkoterminowa"? Wtakiej sytuacji jaki jest wpływ parametru "I", a najbardziej interesuje mnie wzajemna korelacja tych parametrów! (czy są jakieś wykresy tych zalezności?)

 

Drugie pytanie związane jest z gniazdem RJ-11 umieszczonym w module Celcia - do czego ono dokładnie służy i czy umożliwia bezposrednią współpracę z linią telefoniczną? Czy jest ponadto, dostępny jakiś dokładny opis wspomnianego w instrukcji gateway'a i funkcji, które są możliwe do uzyskania? Przeszukując zasoby www remeha itd nie odnalazłem nic na ten temat.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki komplet czujników i regulatorów potrzebny jest do MCR II 24/28 - obecnie piec grzeje jeden obwód grzejników oraz drugi obwód ogrzewania podłogowego. Interesuje mnie rozwiązanie które pozowliło by sterować piecem w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz oraz poprzez dobór temperatury zależnej od pory dnia (w nocy niższe ustawienie temeratury, w dzień wyższe).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj 1950

 

mam prośbę o poradę;

 

szukam ekonomicznego rozwiązania kotłowni (przede wszystkim w zakupie, jak i w późniejszej eksploatacji),

 

i tak szukam taniego i dobrego pieca gaz. kondensacyjnego,

 

mam 100% podłogówki - na parterze rozdzielacz z 8 obiegami, na pietrze drugi rozdzielacz z 8 obiegami

 

powierzchnia ogrzewana to ok. 185 m2, kubatura ok. 480 m3

 

czy mógłbyś coś doradzić? może piec de dietrich? jakie do tego sterowniki, zawory czy inne?

 

może dałbys rady wycenić na pw? mieszkam w pow. oświęcimskim, więc blisko Ciebie i mógłbym w każdej chwili podjechać;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, będę bardzo wdzięczny za readę - posiadam kocioł MCR II 1F +zasobnik zewnętrzny i sterownik Celcia.

 

Wszystko działa ok, jednak mam pytanie dot. szczegółów parametrów regulacyjnych tego sterownika, gdyż w instrukcji jest to dość mętnie wyjasnione...

 

tak jest to napisane cyt.:

 

"5.6 Ustawianie parametrów regulacyjnych:

Ponieważ istnieje duża ilość różnych instalacji

ogrzewania, istnieją także różne parametry regulacji.

W poniższej tabeli znajdują się optymalne ustawienia

dla trzech różnych systemów.

 

Wartość P Wartość I

 

Ogrzewanie podłogowe 5 95

 

Grzejnik 20 80

 

Wpływ parametru jest następujący:

Wartość P: W przypadku dużej wartości Celcia 20

reaguje gwałtowniej na zmiany w żądanej

temperaturze pomieszczenia.

Wartość I: W przypadku większej wartości Celcia 20

reguluje długoterminowo spokojniej ustawioną

temperaturę."

 

Chodzi mi dokładnie o ten wpływ parametrów (w szczególności na ogrzewanie grzejnikowe), z opisu wynika jakoby oba parametry były ze sobą sprzeczne, gdyż nie widzę pomiędzy nimi związku. Jesli "P" będzie miało wysoką wartość to regulator reaguje "długoterminowo", konsekwencją niskiego "P" będzie więc chyba reakcja "krótkoterminowa"? Wtakiej sytuacji jaki jest wpływ parametru "I", a najbardziej interesuje mnie wzajemna korelacja tych parametrów! (czy są jakieś wykresy tych zalezności?)

 

Drugie pytanie związane jest z gniazdem RJ-11 umieszczonym w module Celcia - do czego ono dokładnie służy i czy umożliwia bezposrednią współpracę z linią telefoniczną? Czy jest ponadto, dostępny jakiś dokładny opis wspomnianego w instrukcji gateway'a i funkcji, które są możliwe do uzyskania? Przeszukując zasoby www remeha itd nie odnalazłem nic na ten temat.

 

pozdrawiam

witam

nie masz problemu że celcia grzeje dom jak ma ustawioną tem.mniejszą

u mnie jest taki problem jak mam ustawioną tem. na 20c a w domu jest 21.5c i grzeje sobie dalej, jak ustawić taki sterownik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do D&R:

 

Witam, mój sterownik Celcia pracuje dość krótko bo dopiero miesiąc i wisi sobie w pomieszczeniu "referencyjnym" - w salonie i tam trzyma ściśle wyznaczoną temperaturę (grzejniki nie mają głowić - pracują na full), natomiast pozostałe pomieszczenia regulowane sa głowicami.

Nie zauważyłem aby celcia przekroczyła zadaną temperaturę, natomiast widzę że co jakiś czas mimo, że temperatura w pomieszczeniu wcale się nie obniża, to sterownik uruchamia piec i tak jakby sobie na niskich obrotach trochę podgrzewa...

 

Eksperymentowałeś z ustawieniami P i I (opisanymi w poście)? Szukam mozliwości ustawień Celcii - aby piec grzał do np. 22 C, nastepnie nie grzał wcale i ponownie uruchamiał się dopiero gdy temp spadnie do np. 18 C i podejrzewam, że to mozna uzuskać tymi P i I, jednak instrukcja milczy na ten temat...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do D&R:

 

Witam, mój sterownik Celcia pracuje dość krótko bo dopiero miesiąc i wisi sobie w pomieszczeniu "referencyjnym" - w salonie i tam trzyma ściśle wyznaczoną temperaturę (grzejniki nie mają głowić - pracują na full), natomiast pozostałe pomieszczenia regulowane sa głowicami.

Nie zauważyłem aby celcia przekroczyła zadaną temperaturę, natomiast widzę że co jakiś czas mimo, że temperatura w pomieszczeniu wcale się nie obniża, to sterownik uruchamia piec i tak jakby sobie na niskich obrotach trochę podgrzewa...

 

Eksperymentowałeś z ustawieniami P i I (opisanymi w poście)? Szukam mozliwości ustawień Celcii - aby piec grzał do np. 22 C, nastepnie nie grzał wcale i ponownie uruchamiał się dopiero gdy temp spadnie do np. 18 C i podejrzewam, że to mozna uzuskać tymi P i I, jednak instrukcja milczy na ten temat...

 

pozdrawiam

witam

u mnie jest chyba problem z kalibracją czujnika temperatury wew.

mam ustawionę celcie na 20,4 a on grzeje do 22

natomiast jak na celci zmniejszyłem na 19 grzeje do 21.5 i się wyłącza i co jakiś czas dogrzewa na wolnych obrotach

a u ciebie jak piec nie grzeje to pompa się uruchamia na jakiś czas ,czy istnieje jakieś ustawienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do 1950

Rozpoczynam budowę projekt dom w werbenach 5 archonu, 155 m pow. użytkowej, garaż 25 m, kominek z dgp, rekuperator, ściany porothrm 25 + 15 cm styro, na gruncie 10 cm, poddasze 20 cm wełny.Okna 5 komorowe k=1,1.

Podłogówka łazienki+salon,hol,kuchnia,w łazienkach dodatkowo drabinki z grzałką a w pokojach , garażu, kotłowni grzejniki.Rodzinka 2+2 i codzienne kąpiele dzieciaczków w wannie. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wyborem kotła, najpierw padło na wiesia vitodens 300 ale cena kosmos, vailant trochę zbyt wysoka moc minimalna (w/g mnie),może brotje? Jednak najlepszym wyborem (cena/jakość) będzie chyba DD. I tu pojawia się pytanie, mianowicie biorę dwa modele pod uwagę 1. Elidens dtg 130-25 4,5-24,9kW albo 2. Innovens MCA 25 5,4-25,5kW do tego zbiornik cwu jakieś 150 l myślę i może solary jak mnie instalator do nich przekona. Drogi 1950 co polecasz, jaka jest różnica pomiędzy tymi kotłami poza tym,że jeden stoi a drugi wisi i minimalnie innymi mocami. Jakie znaczenie ma pojemność wodna kotła. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do D&R:

 

Witam, mój sterownik Celcia pracuje dość krótko bo dopiero miesiąc i wisi sobie w pomieszczeniu "referencyjnym" - w salonie i tam trzyma ściśle wyznaczoną temperaturę (grzejniki nie mają głowić - pracują na full), natomiast pozostałe pomieszczenia regulowane sa głowicami.

Nie zauważyłem aby celcia przekroczyła zadaną temperaturę, natomiast widzę że co jakiś czas mimo, że temperatura w pomieszczeniu wcale się nie obniża, to sterownik uruchamia piec i tak jakby sobie na niskich obrotach trochę podgrzewa...

 

Eksperymentowałeś z ustawieniami P i I (opisanymi w poście)? Szukam mozliwości ustawień Celcii - aby piec grzał do np. 22 C, nastepnie nie grzał wcale i ponownie uruchamiał się dopiero gdy temp spadnie do np. 18 C i podejrzewam, że to mozna uzuskać tymi P i I, jednak instrukcja milczy na ten temat...

 

pozdrawiam

witam u mnie jest to samo z tym sprawdzaniem na wolnych obrotach

a u ciebie też tak często to się uruchamia u mnie 2-3 razy na godzinę

DO 1950 czy to jest normalne żeby sterownik uruchamiał piec jak jest temperatura odpowiednia i sobie pracował na wolnych obrotach i coś sprawdzał

może jest coś żle ustawione lub można zmienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam u mnie jest to samo z tym sprawdzaniem na wolnych obrotach

a u ciebie też tak często to się uruchamia u mnie 2-3 razy na godzinę

DO 1950 czy to jest normalne żeby sterownik uruchamiał piec jak jest temperatura odpowiednia i sobie pracował na wolnych obrotach i coś sprawdzał

może jest coś żle ustawione lub można zmienić

 

Witam! to może i ja dołożę swoje trzy grosze ... coś z tym sterownikiem chyba nie jest do końca cacy... właściwie nikt ( łącznie z działem szkoleń DeDietricha) nie wie jak to działa... dzwoniłem, pytałem o sterowanie pogodowe, nie wiedzą, sygnalizowałem że przy ustawieniu temperatury obniżonej według instrukcji nie ma prawa grzać zasobnika ( oczywiście w piecu ustawione sterowanie cwu przez sterownik ) a grzeje jak mu się żywnie podoba, rada serwisanta była taka żeby wyłączyć grzanie cwu z menu pieca i po kłopocie a najlepiej to w ogóle nie ustawiać sterowania cwu ze sterownika... tylko w takim razie po jaką cholerę dedykowany sterownik?? pocieszm się że ten sterownik tylko z innym nadrukiem stosowany jest również w kotłach Viessmana , może znajdę jakąś instrukcję i tam się czegoś dowiem... no i potwierdzam, co jakiś czas kocił włącza się mimo tego że temperatura pomieszczenia stoi jak zaklęta ( po jakiego diabła? czyżby DeDietrich sponsorował PGNiG) dodam że ustawiony jest w temp ciągle obniżoną więc bajki o sterowaniu pod kątem nastepnego punktu programu można odpuścić... coraz mniej mi się ten kociołek podoba...a może to tylko wina sterownika i trzeba było dać stówe za byle eurostera a nie przepłacać za nie działającą Celcię?? pozdrawiam i życzę jak najminejszych rachunków za gaz , proszę też o podzielenie się ewentualnymi "odkryciami" w związku z Celcią i jej kaprysami, Paweł

 

p.s. znalażlem opis do Viessmana.. niestety to nie jest dokładnie ten sam sterownik... Viessmanowy nie użwa protokołu OpenTherm i chociaż ustawienia ma prawie identyczne to np. nie steruje cwu i nie obsluguje strowania pogodowego.,.. reszta funkcji i wygląd taki sam... pozostaje się bujać z kiepsko przetłumaczoną instrukcją do Celcia... pozdrawiam 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam u mnie jest to samo z tym sprawdzaniem na wolnych obrotach

a u ciebie też tak często to się uruchamia u mnie 2-3 razy na godzinę

DO 1950 czy to jest normalne żeby sterownik uruchamiał piec jak jest temperatura odpowiednia i sobie pracował na wolnych obrotach i coś sprawdzał

może jest coś żle ustawione lub można zmienić

 

Witam! to może i ja dołożę swoje trzy grosze ... coś z tym sterownikiem chyba nie jest do końca cacy... właściwie nikt ( łącznie z działem szkoleń DeDietricha) nie wie jak to działa... dzwoniłem, pytałem o sterowanie pogodowe, nie wiedzą, sygnalizowałem że przy ustawieniu temperatury obniżonej według instrukcji nie ma prawa grzać zasobnika ( oczywiście w piecu ustawione sterowanie cwu przez sterownik ) a grzeje jak mu się żywnie podoba, rada serwisanta była taka żeby wyłączyć grzanie cwu z menu pieca i po kłopocie a najlepiej to w ogóle nie ustawiać sterowania cwu ze sterownika... tylko w takim razie po jaką cholerę dedykowany sterownik?? pocieszm się że ten sterownik tylko z innym nadrukiem stosowany jest również w kotłach Viessmana , może znajdę jakąś instrukcję i tam się czegoś dowiem... no i potwierdzam, co jakiś czas kocił włącza się mimo tego że temperatura pomieszczenia stoi jak zaklęta ( po jakiego diabła? czyżby DeDietrich sponsorował PGNiG) dodam że ustawiony jest w temp ciągle obniżoną więc bajki o sterowaniu pod kątem nastepnego punktu programu można odpuścić... coraz mniej mi się ten kociołek podoba...a może to tylko wina sterownika i trzeba było dać stówe za byle eurostera a nie przepłacać za nie działającą Celcię?? pozdrawiam i życzę jak najminejszych rachunków za gaz , proszę też o podzielenie się ewentualnymi "odkryciami" w związku z Celcią i jej kaprysami, Paweł

 

p.s. znalażlem opis do Viessmana.. niestety to nie jest dokładnie ten sam sterownik... Viessmanowy nie użwa protokołu OpenTherm i chociaż ustawienia ma prawie identyczne to np. nie steruje cwu i nie obsluguje strowania pogodowego.,.. reszta funkcji i wygląd taki sam... pozostaje się bujać z kiepsko przetłumaczoną instrukcją do Celcia... pozdrawiam 1

WITAM

u mnie jak tem jest obniżona to sterownik wyłącza grzanie zasobnika

jak masz ustawione na piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

u mnie jak tem jest obniżona to sterownik wyłącza grzanie zasobnika

jak masz ustawione na piecu

 

na piecu ustawione sterowanie grzania cwu przez sterownik,temperatura cwu na sterowniku i piecu na wszelki wypadek ustawiona tak samo... na pewno dogrzewa po zaniku zasilania, niezależnie od ustawienia sterownika... ale w ciągu ostatniego tygodnia zauważyłem że temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie, wcześniej na zasobniku coś tam po kilku dniach spadalo... więc albo mam codziennie zaniki zasilania po których dogrzewana jest cwu albo sterownikowi totalnie się pogieło..no cóż zacznę mieszkać to poobserwuję... pozdrawiam Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

 

regulatory do MCR

 

 

a jest jakaś szansa, żeby kupić coś z tego:

 

http://www.avantarange.com/pics/Celcia15.jpg - Celcia 15

 

http://www.avantarange.com/pics/iSense-a.jpg - Remeha iSense

 

http://www.avantarange.com/pics/RFcontrol.jpg http://www.avantarange.com/pics/RFreceiver.jpg - Remeha RF

 

ewentualnie:

 

http://www.avantarange.com/pics/theben1.jpg - to akurat jest firmowane przez THEBEN ale podobno działa z DD ;)

 

jeśli tak, to w jakich cenach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki komplet czujników i regulatorów potrzebny jest do MCR II 24/28 - obecnie piec grzeje jeden obwód grzejników oraz drugi obwód ogrzewania podłogowego. Interesuje mnie rozwiązanie które pozowliło by sterować piecem w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz oraz poprzez dobór temperatury zależnej od pory dnia (w nocy niższe ustawienie temeratury, w dzień wyższe). Czy można zastosować jedynie sterowanie zależne od pory dnia (jeśli tak to co Pan poleca do tego pieca - sterownik przewodowy lub bezprzewodowy) bez czujnika pogodowego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...