Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wzorem Grześka - kotły i nie tylko w dobrych cenach


Recommended Posts

masz rację, grzejniki do kondensata przeciętnie muszą być około 2x większe :cry:

 

ale, no właśnie, zawsze jest jakieś ale :lol:

moce grzejników dobierane są do temperatur ekstremalnych,

on przy temperaturze, u mnie -20 C musi osiągnąć tę założoną moc maksymalną,

 

około 98% okresu grzewczego grzejniki pracują z mocami o wiele mniejszymi,

 

grzejniki pomimo tego, że nie są aż tak duże jak być powinny wg wyliczeń, w zupełności wystarczają a temperatury zasilania kotła kondensacyjnego są takie, że kocioł ten pracuje w trybie kondensacji,

ponad to, te skrajnie niskie temperatury z reguły występują nocą, gdzie kocioł z założenia ma obniżyć temperaturę w domu, (lepiej się śpi) czyli temperaturę zasilania instalacji i pomimo tego że na zewnątrz jest zimno to i tak kocioł ma szansę na to żeby móc kondensować,

 

trzeba zdać sobie sprawę z tego że średnio dni z temperaturami -20C jest chyba maksymalnie do 6

a przykładowa średnia temperatura stycznia dla Tychów (niestety nie mam dla Bierunia) wynosi -3,3 C gdy dla Warszawy -3,0 C ile dla Poznania niestety nie wiem :lol:

 

wnioski z tego co napisałem, chyba potrafisz wyciągnąć,

 

kocioł kondensacyjny który nie ma dobranych grzejników do temperatur pracy 55/45/20 i tak zawsze będzie kotłem oszczędniejszym i to dużo od pozostałych,

wynika to z konstrukcji tych kotłów tj. im jego temperatury pracy są niższe, tym kocioł ma większą sprawność, oraz z tego co napisałem powyżej o grzejnikach,

 

nie mówię już o tym, że sprawność kotła niekondensacyjnego, pracującego w dolnym zakresie swojej mocy może wynosić nie te deklarowane 92-93 % ale nawet może spaść do 60%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak sobie myślę...

 

Grzejniki dwa razy większe. Zakładając że jeden instalator wyliczył mi za grzejniki ok 3 kPLN, to przy kondensacie zakręci się to w okolicach 6kPLN (w wielkim uproszczeniu oczywiście)

Kocioł kondensacyjny jest droższy. Weźmy choćby polecanego przez Ciebie DeDietricha. Kondensat od Turbo droższy o ok 1-1,5kPLN

 

Lekko licząc instalacja podraża się o ok. 4 kPLN. Zakładam że piec wymienię po ok 10 latach. Myślisz, że większy wydatek na bardziej wypasione ogrzewanie jest stanie przez ten czas się zwrócić?

 

Ja nie krytykuję, nie jestem nastawiony przeciwko nowym rozwiązaniom. Ja tylko analizuje czy ma to sens.

 

Podobnie było z solarami i sobie odpuściłem.

 

Jedno wiem. Mimo budowania małego, taniego domu, CO ma być jego najbardziej doinwestowanym elementem. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widocznie niezbyt jasno się wyraziłem,

grzejniki jak przewymiarujesz o 30% w stosunku do kotła niekondensacyjnego to już w zasadzie wystarczy,

bo ile stracisz jak w ciągu sezonu grzewczego?

kocioł nie będzie kondensował góra przez dwa tygodnie,

ale nawet jak nie będzie kondensował to i tak będzie bardziej ekonomiczny od pozostałych,

 

bo zaletą kotła kondensacyjnego jest jego konstrukcja, która w przeciwieństwie do kotłów niekondensacyjnych, powoduje że w im niższych temperaturach pracy jego sprawność wzrasta,

 

natomiast kotły niekondesacyjne jak mają pracować w niższych temperaturach pracy tracą na sprawności,

 

te 60% to nie chwyt marketingowy, to niestety prawda,

 

poszukaj na forum kiedyś była tego typu dyskusja wraz z literaturą która to potwierdzała,

 

dlatego też podawałem temperatury średnie które pokazują, że zima to nie cały czas bardzo niskie temperatury, większość temperatur oscyluje w zimie około -3 do -4 C, a cały okres grzewczy to w niektórych regionach okres 180 dni i więcej,

grzejesz niekiedy już od połowy września do końca marca a często nawet zdarza się mi osobiście grzać w okolicach zimnej Zośki, a to przecież połowa maja,

 

jak chcesz to mogę pogrzebać w literaturze i Ci podać jak kształtuje się długość okresu grzewczego: jak dla Ciebie w Poznaniu :lol:

przeczytaj może to co napisałem w poprzednim poście i w tym,

niestety moja wina, że nie potrafię Ci tego przekazać jaśniej :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę...

 

Grzejniki dwa razy większe. Zakładając że jeden instalator wyliczył mi za grzejniki ok 3 kPLN, to przy kondensacie zakręci się to w okolicach 6kPLN (w wielkim uproszczeniu oczywiście)

 

w bardzo dużym uproszczeniu, tak jak piszę 1950 wystarczy przewymiarować o 30%, cena wtedy za grzejniki nie przekracza dodatkowo 30%, czyli jakieś od 400zł(marketowe, allegro) do 900zł (coś firmowego). Wtedy różnica w cenie z kotłem, to jakieś 2000zł , więc gra zaczyna być warta świeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950

&

mdzalewscy

 

Panowie, wszystko kumam. Nie byłem za piecem kondensacyjnym, bo do tej pory to był przerost formy nad treścią. Nie widziałem ekonomicznego sensu.

 

Po Waszych postach moje nastawienie powoli się zmienia. 1950 - doskonale rozumiem zależności pomiędzy temp zew a temp pracy kotła, i to że w pewnym zakresie jego obciążenia jest on najekonomiczniejszy. Podobnie zresztą jak w samochodach.

 

Chodzi o to, że instalatorzy z którymi rozmawiałem, to raczej rzeźnicy. Wchodzą, polecają kocioł (na którym najwięcej zarabiają) robią swoje i spadają. Przy takim podejściu trudno o zaufanie. 1950, widziałeś zresztą ofertę którą dostałem. Facet pisze cenę kotła z zasobnikiem(Vissmann), cena jest do przyjęcia, a poniżej wymienia dodatkowo ceny przyłączy kocioł - zasobnik, regulator pokojowy radiowy, gdzie Viessmann daje to w cenie kotła. Czyli już na samym początku koleś chce mnie wydoić na parę złociszy, a dokładnie to na prawie tysiączka.

 

Nikt z nich nie zadaje sobie odrobiny trudu, żeby zaproponować/wykonać mi optymalne centralne ogrzewanie. Dlatego tak Was męczę. 8)

 

Który model kotła DeDietrich (kondensat) wziąć pod uwagę, jeżeli zapotrzebowanie mojego domu na moc to ok 13-15kW.

 

Co powinienem jeszcze dokupić, żeby:

- kocioł dobrze współpracował z podłogówką

- kocioł dobrze współgrał z zasobnikiem CWU

- kocioł był dobrze zamontowany i podłączony

- który regulator, żeby mieć dużą możliwość regulacji

 

Czy DeDietrich nie zabiera gwarancji za podłączenie kotła z innym zasobnikiem niż ich produkcji. Jeżeli tak można, to jakiego producenta zasobnik założyć.

 

Powoli rzeczywiście zaczynam myśleć, że w cenie zestawu (z kotłemTurbo) Vaillanta czy Vissmana, moge mieć inny, też dobry i do tego kondensacyjny! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzin widze że myślimy podobnie

moim faworytem stał sie De detrich kondesat

 

 

 

 

 

 

dane ze strony http://www.dedietrich.pl

 

DOMOLIGHT 3-18 KW z podgrzwaczem 130 l

 

poniższe kotły modulują miedzu 4,2 a 24 kW

 

MC 25, MC 15 tylko do centralnego ogrzewania

MC 25 LP z pompą ładująca do ogrzewania i wytwarzania c.w.u

MC 25 MI ogrzewanie i natychmiastowe wytwarzanie ciepłej wody użytkowej

 

zestawy

MC 25 BIC z podgrzewaczem o pojemności 55 l zintegorwanym z kotłem

BS 60 z podgrzewaczem naściennym 80l umieszczanym obok

BC 80 z podgrzewaczem naściennym 80l umieszczanym pod kotłem

BS 130 z podgrzewaczem cylindrycznym 130 l stojacym na podlodze

 

 

kocioł dostarczany jest z pompą grzewczą modulującą

pompą ładująca dla wersji MC , LP lub zaworem zaworem przełączającym dla MC 25 BIC

 

odpowietrznikiem

odprowadzeniem kondensatu

czujnikiem ciśnienia

zaworem bezpieczeństwa

naczyniem zbiorczym 14 l dla wersji MC, LP lub 10 l MC 25 BIC

czujnikiem spalin

zaworem do podłaczenia

 

 

do wyboru są dodatki

 

Czujnik c.w.u. (pakiet AD 212) 146,00

 

Czujnik pokojowy (pakiet FM 52) Umożliwia zdalną nastawę, odmienną od programu urządzenia centralnego. Ponadto pozwala na automatyczne dopasowanie charakterystyki grzewczej każdego poszczególnego obiegu grzewczego (samoadaptacja). Każdy obieg grzewczy - do 3 - można wyposażyć w ten czujnik pokojowy. 302,00

 

Czujnik temperatury spalin (pakiet FM 47). Dzięki temu czujnikowi na wyświetlaczu mozna odczytać temperaturę spalin i tym sposobem nadzorować czystość powierzchni wymiany ciepła w kotle. 188,00

 

Kabel połączeniowy RX 12 (pakiet AD 134) Długość 12 m. Do połączenia regulatora DIEMATIC 3 lub DIEMATIC VM i konsoli (prowadzącej) DIEMATIC-m DELTA. 280,00

 

Płytka + czujnik dla jednego obiegu mieszaczowego (pakiet FM48) Do strowania elektromechanicznego lub temicznego siłownika mieszacza. Płytka jest zamontowana w konsoli DIEMATIC 3 i podłączona przy pomocy niezmienialnych wtyków. Konsola DIEMATIC 3 może być wyposażona w jedną lub dwie takie płytki do sterowania jednym lub dwoma obiegami mieszaczowymi. 530,00

 

Zdalne sterowanie dialogowe CDI 2 (pakiet FM 51) Zdalne strowanie dialogowe pozwala, z pomieszczenia mieszkalnego, na odstąpienie od wszystkich rozkazów sterowaina konsoli DIEMATIC 3. CDI 2, z zamontowanm czujnikiem pokojowym dopasowuje samoadaptująco charakterystki grzewcze danych obiegów grzewczych. Każdy poszczególny obieg grzewczy - do 3 - można wyposażyc w ten czujnik pokojowy. 608,00

 

 

i regulatory

 

DIEMATIC

DIEMATIC VM

EASYMATIC/EASYRADIO

SV-MATIC

 

 

Właśnie co trzeba wybrać z dodatków. rozumiem ze trzeba w ukladzie bez wykorzystania mieszacza

 

Czujnik c.w.u.

Czujnik pokojowy ?

i regulator ?

 

chyba to wystarczy

 

 

jeśli chodzi o inne zasobniki to czy te firmy Biawar są warte zainteresowania ?

 

próbowałem się dowiedzieć ile kosztuje przegląd tego kotła.

na stronie podane są tylko serwisy gwarancyjne

 

dostawałem takie odpowiedzi od producenta

 

"firma sprzedająca ma obowiazek zapewnić uruchomienie , Pan pokrywa koszt dojazdu i tym zajmuje się instalator , lub serwis skupiony wokoło firmy sprzedającej.To co Pan dostrzegł w internecie to firmy serwisu gwarancyjnego."

 

"Przegląd roczny wykonuje firma przeszkolona.Instalator jest polecany przes hurtownię"

 

i zgaduj tu teraz człowieku która firma jest przeszkolona i czy wogóle jest

 

 

wracając do temaru mojego komina chyba moge zrobić tak

przy wyjściu z kotła zamotowac to

 

http://askala.republika.pl/komin.JPG

 

czy dobrze myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem treściwszą odpowiedź

 

 

"Tak, najbliższy Serwis gwarancyjny znajduje się w Warszawie

 

czyli 30 km + ciekawe ile beda chcieli za dojazd

 

 

2. Ile kosztuje **przegląd gwarancyjny i konserwacji w zakresie kotłów

 

> wymagany do utrzymania gwarancji?

 

 

Cena do uzgodnienia z miejscowym serwisem wykonującym przegląd

 

We Wrocławiu 250 do 300 PLN

 

tanio to to nie jest

 

 

3. Czy pierwsze uruchomienie jest płatne ?

 

 

Tak, jest płatne. Powinna zapłacić hurtownia sprzedająca kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzin, pisałem Ci, że De Dietrich to firma która jakością odpowiada Viessmannowi, że jest mniej znana, no cóż taką maja politykę sprzedaży,

a wierz mi nie narzekają na jej brak,

 

ostatnio udało im się zjechać z cenami, z resztą masz porównanie,

w zasadzie serwisem nie należy się przejmować,

na moim terenie jeżeli jest taka potrzeba są szybko,

i naprawdę serwis fabryczny jest bardzo fachowy,

ale nie sądzę, żeby był potrzebny,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja! 8)

 

 

 

Marzin, pisałem Ci, że De Dietrich to firma która jakością odpowiada Viessmannowi, że jest mniej znana, no cóż taką maja politykę sprzedaży,

a wierz mi nie narzekają na jej brak,

Kurcze, przekonałeś mnie!

 

Jedna miła koleżanka z forum policzyła mi zapotrzebowanie dla mojej chałupki. Wyszło jej troszkę poniżej 5kW :o No ale biorąc pod uwagę grzanie CWU trzeba pomyśleć o trochę mocniejszym kociołku.

 

Czy ten DeDietrich będzie wg Ciebie optymalny? Swoją drogą to zwróć uwagę jaki wstawili szkic zainstalowania kotła i CWU. Wyszło im trochę nie teges.

 

ostatnio udało im się zjechać z cenami, z resztą masz porównanie,

w zasadzie serwisem nie należy się przejmować,

na moim terenie jeżeli jest taka potrzeba są szybko,

i naprawdę serwis fabryczny jest bardzo fachowy,

ale nie sądzę, żeby był potrzebny,

Pozostało praktycznie brać z zamkniętymi oczami :wink:

 

 

 

 

1950 - mam prośbę (i askala pewnie też się do niej przyłączy)

 

Czy możesz z zamieszczonego poniżej przez kolegę askala tekstu zaznaczyć jakimś kolorem dodatki, które obowiązkowo powinny być w dobrze wykonanym CO składajacym się po części z podłogówki, grzejników i zasobnika CWU oraz te gadżety, które Ty byś polecił, żeby instalacja chodziła jak lalka i miała wypasione możliwości regulacji 8)

 

 

http://img221.imageshack.us/img221/6457/notworthyle4.gifhttp://img221.imageshack.us/img221/6457/notworthyle4.gifhttp://img221.imageshack.us/img221/6457/notworthyle4.gif

 

 

 

DOMOLIGHT 3-18 KW z podgrzwaczem 130 l

 

zestawy

MC 25 BIC z podgrzewaczem o pojemności 55 l zintegorwanym z kotłem

BS 60 z podgrzewaczem naściennym 80l umieszczanym obok

BC 80 z podgrzewaczem naściennym 80l umieszczanym pod kotłem

BS 130 z podgrzewaczem cylindrycznym 130 l stojacym na podlodze

 

 

kocioł dostarczany jest z pompą grzewczą modulującą

pompą ładująca dla wersji MC , LP lub zaworem zaworem przełączającym dla MC 25 BIC

 

odpowietrznikiem

odprowadzeniem kondensatu

czujnikiem ciśnienia

zaworem bezpieczeństwa

naczyniem zbiorczym 14 l dla wersji MC, LP lub 10 l MC 25 BIC

czujnikiem spalin

zaworem do podłaczenia

 

 

do wyboru są dodatki

 

Czujnik c.w.u. (pakiet AD 212) 146,00

 

Czujnik pokojowy (pakiet FM 52) Umożliwia zdalną nastawę, odmienną od programu urządzenia centralnego. Ponadto pozwala na automatyczne dopasowanie charakterystyki grzewczej każdego poszczególnego obiegu grzewczego (samoadaptacja). Każdy obieg grzewczy - do 3 - można wyposażyć w ten czujnik pokojowy. 302,00

 

Czujnik temperatury spalin (pakiet FM 47). Dzięki temu czujnikowi na wyświetlaczu mozna odczytać temperaturę spalin i tym sposobem nadzorować czystość powierzchni wymiany ciepła w kotle. 188,00

 

Kabel połączeniowy RX 12 (pakiet AD 134) Długość 12 m. Do połączenia regulatora DIEMATIC 3 lub DIEMATIC VM i konsoli (prowadzącej) DIEMATIC-m DELTA. 280,00

 

Płytka + czujnik dla jednego obiegu mieszaczowego (pakiet FM48) Do strowania elektromechanicznego lub temicznego siłownika mieszacza. Płytka jest zamontowana w konsoli DIEMATIC 3 i podłączona przy pomocy niezmienialnych wtyków. Konsola DIEMATIC 3 może być wyposażona w jedną lub dwie takie płytki do sterowania jednym lub dwoma obiegami mieszaczowymi. 530,00

 

Zdalne sterowanie dialogowe CDI 2 (pakiet FM 51) Zdalne strowanie dialogowe pozwala, z pomieszczenia mieszkalnego, na odstąpienie od wszystkich rozkazów sterowaina konsoli DIEMATIC 3. CDI 2, z zamontowanm czujnikiem pokojowym dopasowuje samoadaptująco charakterystki grzewcze danych obiegów grzewczych. Każdy poszczególny obieg grzewczy - do 3 - można wyposażyc w ten czujnik pokojowy. 608,00

 

 

i regulatory

 

DIEMATIC

DIEMATIC VM

EASYMATIC/EASYRADIO

SV-MATIC

 

 

Właśnie co trzeba wybrać z dodatków. rozumiem ze trzeba w ukladzie bez wykorzystania mieszacza

 

Czujnik c.w.u.

Czujnik pokojowy ?

i regulator ?

 

chyba to wystarczy

 

 

jeśli chodzi o inne zasobniki to czy te firmy Biawar są warte zainteresowania ?

 

próbowałem się dowiedzieć ile kosztuje przegląd tego kotła.

na stronie podane są tylko serwisy gwarancyjne

 

dostawałem takie odpowiedzi od producenta

 

"firma sprzedająca ma obowiazek zapewnić uruchomienie , Pan pokrywa koszt dojazdu i tym zajmuje się instalator , lub serwis skupiony wokoło firmy sprzedającej.To co Pan dostrzegł w internecie to firmy serwisu gwarancyjnego."

 

"Przegląd roczny wykonuje firma przeszkolona.Instalator jest polecany przes hurtownię"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jedna miła koleżanka z forum policzyła mi zapotrzebowanie dla mojej chałupki. Wyszło jej troszkę poniżej 5kW :o No ale biorąc pod uwagę grzanie CWU trzeba pomyśleć o trochę mocniejszym kociołku.

 

mozesz zdradzić która to koleżanka ? :)

 

Czy ten DeDietrich będzie wg Ciebie optymalny? Swoją drogą to zwróć uwagę jaki wstawili szkic zainstalowania kotła i CWU. Wyszło im trochę nie teges.

 

szkic jest do góry nogami

 

 

 

1950 - mam prośbę (i askala pewnie też się do niej przyłączy)

 

Czy możesz z zamieszczonego poniżej przez kolegę askala tekstu zaznaczyć jakimś kolorem dodatki, które obowiązkowo powinny być w dobrze wykonanym CO składajacym się po części z podłogówki, grzejników i zasobnika CWU oraz te gadżety, które Ty byś polecił, żeby instalacja chodziła jak lalka i miała wypasione możliwości regulacji 8)

 

oczywiście tesz mam tą samą prośbę

 

 

Marzin masz może już jaką wycene za ten kocioł DOMOLIGHT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkic jest do góry nogami

i do tego jeszcze lustrzane odbicie :o

Marzin masz może już jaką wycene za ten kocioł DOMOLIGHT

Nie mam. Zaraz jadę na budowę. O 11:30 mam spotkanie z instalatorem. Powiem mu żeby zaproponował ceny na:

Vaillanta

Viessmanna

DeDietricha

 

Wszystko oczywiście + zasobnik. Ważne, żeby był dobry, nie musi być tej samej marki co kocioł.

 

mozesz zdradzić która to koleżanka ?

Najpierw zapytam ją czy mogę, bo to była transakcja wiązana :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat: DOMOLIGHT 3-18 KW z podgrzwaczem 130 l

właśnie jest ciekawa sprawa,

w katalogu jest, w cenniku go nie ma, w poniedziałek postaram się coś więcej dowiedzieć

 

zestawy

te zestawy dotyczą Inovensa

MC 25 BIC z podgrzewaczem o pojemności 55 l zintegorwanym z kotłem

BS 60 z podgrzewaczem naściennym 80l umieszczanym obok

BC 80 z podgrzewaczem naściennym 80l umieszczanym pod kotłem

BS 130 z podgrzewaczem cylindrycznym 130 l stojacym na podlodze

 

 

kocioł dostarczany jest z pompą grzewczą modulującą

pompą ładująca dla wersji MC LP lub zaworem zaworem przełączającym dla MC 25 BIC

dla wersji z oddzielnym zasobnikiem model MC LP

 

należało by dokupić

czujnik c.w.u. pakiet AD 212

programowalny czujnik pokojowy CDI 2. pakiet FM 51

Płytka + czujnik dla jednego obiegu mieszaczowego pakiet FM 48

konsola Diematic 3 jest w zestawie

 

Właśnie co trzeba wybrać z dodatków. rozumiem ze trzeba w ukladzie bez wykorzystania mieszacza

 

w przypadku gdy chcecie mieć uklad działający równolegle z centralnym ogrzwaniem tj.

bez zaworu trójdrogowego, i należy dokupić zestaw np: z Heimeiera, Honeywella, Danfossa, Afriso lub innego producenta,

wtedy nie trzeba kupować tego pakietu FM 48

 

największą zaletą tych kotłów po za jakością, jest modulacja zaczynająca się od o wiele niżsych mocy, niż kotły innych producentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...