Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wzorem Grześka - kotły i nie tylko w dobrych cenach


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

dzięki,

szkoda że nie steruje siłownikiem zaworu tródrogowego :roll:

 

Hmmm... A do czego miałoby to służyć - do rozbudowanych systemów? Coś jak VS5500?

 

Producent ma więcej urządzeń - niekoniecznie z OpenTherm:

 

http://www.elektrobock.cz/pl/jednostka-ogrzewania-pod--ogowego/category.html?cid=57

 

http://www.elektrobock.cz/pl/termostaty/category.html?cid=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to, to ja już wiem od dłuższego czasu,

ale większość instalacji jakie wykonuję, to podłogówka i grzejniki,

ze względu na to, że podłogówka sterowana zaworem trójdrogowym z kotła to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie,

to niestety nie mam tańszej alternatywy dla VS 5500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie, kiedy to zaobserwowałem, to było:

 

CWU ustawione na 37 (+5 przewyższenia)

CO ustawione na 40

 

więc całkiem możliwe, że te 42 po uwzględnieniu przewyższenia powodowało, że przechodził w tryb "8", ale dlaczego nie włączał grzania CO jak spadło to tego właśnie nie rozumiem :oops:

 

Obecnie mam wmontowany zegar sterujący, który skutecznie blokuje grzanie CWU w godzinach innych niż ustawione :) - fotka w moim dzienniku budowy.

 

Mam to samo u siebie. Grzeje mi CWU (P2=45) i jak skończył (T3=47) zamiast przejśc w tryb 3 (P1=70) zatrzymuje się na trybie 8 i tak stoi mimo że Auraton "rozkazuje" mu grzać. Teraz mam T1=62 i T2=62. I tak już od ładnych kilka minut.

 

O co chodzi? Znalazłeś odpowiedź? Wcześniej chodziło normalnie, choć wydaje mi się że sporadycznie zdarzały się takie akcje. Wtedy nie zwróciłem na to szczególnej uwagi. Nie wierzę że trzeba montować "jakiś" zegar sterujący żeby to ogarnąć. Huh?! Pomocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaram się to przegryźć,

 

Teraz obniżyłem P1 do 60. Od jakiegoś czasu T1=T2=~55 i ciągle tryb 8.

 

Zauważyłem że kiedy kończy grzać CWU i przechodzi z 4 na 8 to T1 i T2 to temperatura zasilania i powrotu CWU a nie CO. Sprawdziłem na czuja rurę z zasileniem i powrotem CO i powrót jest zdecydowanie cieplejszy od zasilania - tak ciepły jak zasilenie/powrót CWU (dlatego stoi na 8?). Zasilanie CO chłodne.

 

Mam na to wszystko sposób. Kiedy tak wisi na 8 podwyższam mu T2 o kilka stopni wymuszając tryb 4. Po chwili spowrotem obniżam T2 i wtedy przechodzi mi z 4 na 3 a nie 8. Może to coś pomoże w wyjaśnieniu tej zagadki...

 

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto kupować kocioł kondensacyjny w wersji solarnej?

 

Jestem na etapie wyboru kociołka:

-250m2 po podłodze

-95% podłogówka + grzejniki w łazienkach i kotłowni + rekuperator

-2 kuchnie, 3 łazienki, 4-5 użytkowników.

 

Z uwagi na małą kotłownię muszę kupić jakąś "lodówkę" - coś w stylu Buderus GB152 (150l c.w.u.).

 

Za ok. 7.000pln można taki kociołek rozbudować do wersji solarnej (cena wraz z 2 kolektorami płaskimi).

 

Chciałbym sie Was poradzić czy taki układ czyli solary + 170l c.w.u. w ogóle ma sens? Wydaje mi się, że te 170l to troche mało i ciepło z kolektorów nie bedzie w pełni wykorzystywane....

 

Z góry bardzo dziękuję za info!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto kupować kocioł kondensacyjny w wersji solarnej?

 

Jestem na etapie wyboru kociołka:

-250m2 po podłodze

-95% podłogówka + grzejniki w łazienkach i kotłowni + rekuperator

-2 kuchnie, 3 łazienki, 4-5 użytkowników.

 

Z uwagi na małą kotłownię muszę kupić jakąś "lodówkę" - coś w stylu Buderus GB152 (150l c.w.u.).

 

Za ok. 7.000pln można taki kociołek rozbudować do wersji solarnej (cena wraz z 2 kolektorami płaskimi).

 

Chciałbym sie Was poradzić czy taki układ czyli solary + 170l c.w.u. w ogóle ma sens? Wydaje mi się, że te 170l to troche mało i ciepło z kolektorów nie bedzie w pełni wykorzystywane....

 

Z góry bardzo dziękuję za info!

to rozważ może coś takiego

De Dietrich Solneo SGC 23 SOL ze zintegrowanym zasobnikiem solarnym o pojemności 200 l. za 10600 zł brutto z VAT 22%

to też lodówka, jak napisałem wyżej podgrzewacz solarny o pojemności 200 l. całkowicie wyposażony w zespół solarny obejmujący pompy, grupę bezpieczeństwa zawory w tym zawór antyoparzeniowy, separator powietrza, naczynie przeponowe,

do tego jak chcesz zestaw podstawowy do Solneo (2 kolektory DUL- płaskie, regulator przepływu, zestaw podłączeniowy, zestaw montażowy uniwersalny) za 4500 zł brutto z VAT 22%

czyli za 15100 zł brutto z VATem masz lepszy zestaw od Buderusa, chociażby z powodu większego o 50 l. zasobnika solarnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdę mówiąc nawet nie miałem czasu tego przemyśleć :roll:

 

mam doskonałą okazję,

jak wcześniej pisałem następcą kotła MC jest kocioł MCA,

w związku z tym mam do sprzedaży kotły MC 25 LP samo centralne, można zastosować dowolny zasobnik ciepłej wody, w cenie 7090 zł z VAT 22%

oraz kotły MC 25 LP BS 130 z zasobnikiem 130 l., w cenie 8417 zł z VAT 22%

moc od 4,3 kW do 24,9 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może by tak, lodówka

Elidens DTG 1300 - .. EcoNOx Plus/V130,

dwa kociołki ze zintegrowanym zasobnikiem o pojemności 130 l. umieszczonym pod kotłem,

słabszy od 3,2-14,8 kW,

mocniejszy od 4,5-24,9 kW,

wydajność początkowa cwu (pierwsze 10 minut) dla pierwszego kotła to 225 l.

wydajność ciągła 345 l/h

odpowiednio drugi kocioł to: 225 l. i 580 l/h

ceny jak zwykle bardzo interesujące:

Elidens DTG 1300 - 15 EcoNOx Plus/V130 - cena brutto producenta 17762 zł z VAT 22%, ale u mnie ten kocioł kosztuje 10000 zł też z VAT 22%

Elidens DTG 1300 - 25 EcoNOx Plus/V130 - cena brutto producenta to 18177 zł z VAT 22%, moja cena to 10230 zł z VAT 22%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a u mnie dziś po powrocie z pracy kocioł wisi na 8 i w domu 17st.C

 

POMOCY!

 

Obniżyłem P2 do 40 (było 50, przy P1=65) i zaraz przeskoczył z 8 w 3 i zaczął grzać.

W ciągu dnia gdy zacząłem zużywać CWU kocioł wskoczył na 4 aby dogonić ustawione P2 i jak tylko skończył zawisł znowu na 8 zamiast przejśc do 3 (auraton pokazuje że kocioł grzeje).

 

O co chodzi?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może coś więcej o MCA

 

MCA - posiada wymiennik ze stopu Al/Mg/Si,który ma bardzo małą pojemność wodną 1,7 l., co pozwala na bezzwłoczną reakcję w przypadku zażądania ciepła,

dzięki swojej konstrukcji zapewnia samooczyszczanie się wymiennika,

mając cały czas czysty wymiennik ma zapewnioną najwyższą sprawność przez cały okres użytkowania,

 

- regulacja Diematic System, pozwala bez żadnych rozszerzeń na współpracę z kolektorami słonecznymi czy pompą ciepła,

 

- dostosowany jest do współpracy w systemie regulacji "inteligentnego domu" , można teraz sterować parametrami pracy urządzenia poprzez Internet,

 

- także bez żadnych rozszerzeń możliwe jest sterowanie dwoma obiegami grzewczymi,

 

- posiada bardzo duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny oraz intuicyjną obsługę,

 

- zakres modulacji palinka od 22-100%

 

- wszystkie połączenia oparte są na systemie szybkozłączy

 

- ma oświetlenie wewnętrzne w postaci dwóch diod które zapalają się samoczynnie po zdjęciu pokrywy zapewniając oświetlenie wnętrza kotła nawet w przypadku braku zasilania energią elektryczną

 

- doskonałe wyciszony,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wszyscy wiedzą, że od 12 marca 2009 roku można instalować kotły na paliwa stałe w układach zamkniętych,

spowodowało to opublikowanie tekstu nowelizacji Warunków Technicznych Jakim Powinny Odpowiadać Budynki i Ich Usytuowanie,

było to naturalną koleją rzeczy bowiem wstępując do UE przyjęliśmy normy europejskie w tym normę PN EN 303-5 a to wywołało dalszą reakcję,

 

ale nie jest aż tak dobrze, to dopuszczenie do instalowania kotłów w układach zamkniętych ma sporo obostrzeń,

 

w stosunku do montażu tych kotłów w układzie otwartym nic się nie zmieniło, dalej można je instalować, mało tego, wielu klientów, dalej tak chce,

ale nie jest też tak, że montaż kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym jest be,

 

przy zachowaniu obostrzeń zawartych w Warunkach technicznych jest to w pełni bezpieczne,

 

z resztą powiem, że dopuszczenie do montażu w układzie zamkniętym na Zachodzie Europy funkcjonuje już od lat,

funkcjonuje i nic się nie dzieje, w dużej mierze dlatego, że tam nie ma ludzi którzy wiedzą lepiej niż obowiązujące przepisy,

 

teksty typu Panie jak tak zawsze robię i nic się nie dzieje – nie występują,

z resztą i u nas chyba występują coraz rzadziej, być może się mylę, ale ja spotykam coraz mniej tego typu fahofców i dobrze bo lepiej mieć lepszych przeciwników,

 

poniżej postaram się wyjaśnić sposób bezpiecznego instalowania tych urządzeń,

 

- maksymalna moc kotła na paliwo stałe który może być zainstalowany w układzie zamkniętym z przeponowym naczyniem wzbiorczym i urządzeniem do odprowadzania nadmiaru ciepła, to 300 kW, jak widać czytelników tego forum górna granica mocy nie obowiązuje, :lol:

 

- kocioł powinien posiadać zabezpieczenie przed przekroczeniem maksymalnej dopuszczalnej temperatury wody,

 

- w układzie powinien być zainstalowany:

zawór bezpieczeństwa,

naczynie przeponowe,

rura wzbiorcza,

rura odpływowa i rura dopływowa,

urządzenie zabezpieczające przed zbyt wysoką temperaturą wody w instalacji, (Syr 3065 lub 5067)

zabezpieczenie przed zbyt niskim poziomem wody, (Syr 932 lub 933)

 

oczywiście nie są to jedyni producenci tego typu urządzeń, ale moim zdaniem jest to zdecydowany lider,

powinien być też zainstalowany osprzęt dodatkowy,

 

ale to na dzisiaj byłoby dosyć, dokładniejsze omówienie tego co wyżej w terminie późniejszym,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do powyższego wywodu pozwolę sobie skorygować nieco datę, od której można instalować kotły na paliwo stałe w układzie zamkniętym. Jest to data bogdaj 8 lipca 2009. Data przytoczona przez Ciebie, to data opublikowania rozporządzenia, natomiast możliwość instalacji weszła dopiero po uprawomocnieniu się tego rozporządzenia.

 

Mi hydraulik nie chciał przed tą datą podłączyć kotła, aby nie było utraty gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...