Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wzorem Grześka - kotły i nie tylko w dobrych cenach


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Stojący, kondensacyjny kocioł gazowy ECODENS DTG 1300-24 ECO/V-130.

o budowie kompaktowej do c.o. i podgrzewania c.w.u. w podgrzewaczu o pojemności 130 litrów, lodówka,

sprawność eksploatacyjna do 109%.

korpus kotła nierdzewny z podwójną osłoną zewnętrzną z materiału kompozytowego, palnik gazowy z całkowitym wstępnym zmieszaniem modulujący w zakresie od 25 do 100% mocy znamionowej, z tłumikiem zasysania powietrza, konsola sterownicza z wielofunkcyjnym wyświetlaczem diodowym.

moc: od 6,0 do 24,9 kW

cena brutto z VAT 23% 6940 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do instalacji CO i CWU. Rozmawiam z wykonawcami i każdy sugeruje swoje "sprawdzone" rozwiązania. Jako laikowi trudno mi wyciągnąć konkretne wnioski.

W domu (około 190m2 do ogrzania) planuję trochę podłogówki (około 30%, łazienki, kuchnia, przedpokój) i resztę w typowych grzejnikach (salon + pokoje), zasobnik na około 150l (2+2).

Czy powinienem to robić na jednym obwodzie (+ zawory RTL do podłogówki) czy też powinno to być 2 osobne obwody (2 pompy itp.)?

W przypadku dwóch obwodów rośnie koszt instalacji i samej kotłowni. Czy ten koszt ma szanse się kiedyś zamortyzować i czy np. zapewni mi lepszy komfort?

 

Może nie w temacie, ale znalazłem ciekawy kocioł termetu Termokondens Plus, który obsługuje 2 obwody w standarcie (trudno wydobyć jakieś konkrety od producenta, np. pytałem czy posiada on sprzęgło hydrauliczne, ale serwis tego nie wiedział - jak nie oni to kto? :-)). Fakt faktem piecyk można kupić za około 6.6k (bez montarzu), do tego dochodzi wymiennik, zawór trójdrogowy i relatywnie tani sterownik pokojowy (Open Therm). Całość od strony kosztów wygląda zachęcająco.

Do CO teoretycznie potrzebuję kotła 12-15kW (Termet ma 24kW).

 

Co może zaoferować DD w podobnej konfiguracji (interesuje mnie model i cena kotła + osprzęt)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do instalacji CO i CWU. Rozmawiam z wykonawcami i każdy sugeruje swoje "sprawdzone" rozwiązania. Jako laikowi trudno mi wyciągnąć konkretne wnioski.

 

sprawdzone rozwiązania, to znaczy jakie?

- tutaj damy rury, co (wstawić dowolną wartość) cm i będzie miał Pan ciepło, do tego dołożymy siłowniki na rozdzielaczach i termostaty w pomieszczeniach, żeby jak będzie za zimno (gorąco) mógł sobie Pan podregulować, ja tak zawsze robię,

czyli takie rozwiązania, które są teraz powszechnie stosowane i są namiastką podłogówki,

- albo wyliczę Panu rozstaw rur i zrobimy zgodnie ze sztuką budowlaną i nie trzeba będzie RTL, dwóch pomp,

 

W domu (około 190m2 do ogrzania) planuję trochę podłogówki (około 30%, łazienki, kuchnia, przedpokój) i resztę w typowych grzejnikach (salon + pokoje), zasobnik na około 150l (2+2).

 

Ile powierzchni i w jakich pomieszczeniach,

 

Czy powinienem to robić na jednym obwodzie (+ zawory RTL do podłogówki) czy też powinno to być 2 osobne obwody (2 pompy itp.)?

 

to zależy przede wszystkim od rodzaju i powierzchni pomieszczenia,

 

W przypadku dwóch obwodów rośnie koszt instalacji i samej kotłowni. Czy ten koszt ma szanse się kiedyś zamortyzować i czy np. zapewni mi lepszy komfort?

 

nie należy produkować niepotrzebnych kosztów,

podłogówka źle wykonana na pewno nie zapewni komfortu, może natomiast przyczynić się do złego samopoczucia spowodowanego zbyt wysoką temperaturą podłóg,

a tak w ogóle to wylicz sobie ile rzeczy się Tobie w domu zwraca,

z założenia dom się nigdy nie zwróci,

 

Może nie w temacie, ale znalazłem ciekawy kocioł termetu Termokondens Plus, który obsługuje 2 obwody w standarcie (trudno wydobyć jakieś konkrety od producenta, np. pytałem czy posiada on sprzęgło hydrauliczne, ale serwis tego nie wiedział - jak nie oni to kto? :-)). Fakt faktem piecyk można kupić za około 6.6k (bez montarzu), do tego dochodzi wymiennik, zawór trójdrogowy i relatywnie tani sterownik pokojowy (Open Therm). Całość od strony kosztów wygląda zachęcająco.

 

do ceny tego kotła dolicz zawór trójdrogowy przełączający co i cwu, zasobnik, zestaw przyłączeniowy zasobnika

 

Do CO teoretycznie potrzebuję kotła 12-15kW (Termet ma 24kW).

 

Co może zaoferować DD w podobnej konfiguracji (interesuje mnie model i cena kotła + osprzęt)?

 

Dwa obwody w standardzie obsługuje chodzi ażby Innovens MCA 15 ale ten drugi obwód to rozwiązanie dotyczące podłogówki z zaworem trójdrogowym i siłownikiem sterowanym automatyką kotła, dla podłogówki sterowanej za pomocą RTL szkoda kotła z tak zaawansowaną automatyką, wystarczy MCR a mocą się nie przejmuj, te 24 kW nie są aż taką tragedią, jak ktoś miałby możliwości i dokładnie policzył różnice w zużyciu gazu dla jednego i drugiego kotła, to byłyby porównywalne,

 

Innovens MCA z możliwością sterowania dwoma obiegami grzewczymi w tym jednym z mieszaczem to koszt :

 

firmowy zestaw MCA 15 BS100 cena producenta 14631 zł z VAT 23%

moja cena 8120 zł z VAT 23%

 

firmowy zestaw MCA 25 BS 100 cena producenta 15145 zł z VAT 23%

moja cena 8600 zł z VAT 23%

 

firmowy zestaw MCA 15 BS 150 cena producenta 15553 zł z VAT 23%

moja cena 8850 zł z VAT 23%

 

firmowy zestaw MCA 25 BS 150 cena producenta 15968 zł z VAT 23%

moja cena 8800 zł z VAT 23%

 

do tego, żeby sterować siłownikiem drugiego obwodu trzeba dokupić jedynie czujnik dla obiegu z mieszaczem za 168 zł brutto

Edytowane przez 1950
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o poradę "1950" w zakresie instalacji z Dietrichem. Instalator proponuje mi montaż kotła MCR II MI dwufunkcyjnego o mocy 24 kW lub 30 kW z podgrzewaczem warstwowym 100 l. W domu na całej powierzchni 200 m kw. ogrzewanie podłogowe plus 3 grzejniki (dwa w łazienkach i jeden w garażu). Woda dla 5 osób. Schemat instalacji z mieszaczem bez sprzęgła. Proszę o ocenę, czy jest to rozwiązanie racjonalne, czy oszczędne pod względem zużycia gazu. Czy zaproponowałby Pan inne, oczywiście z kotłem Dietricha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę o poradę "1950" w zakresie instalacji z Dietrichem. Instalator proponuje mi montaż kotła MCR II MI dwufunkcyjnego o mocy 24 kW lub 30 kW z podgrzewaczem warstwowym 100 l. W domu na całej powierzchni 200 m kw. ogrzewanie podłogowe plus 3 grzejniki (dwa w łazienkach i jeden w garażu). Woda dla 5 osób. Schemat instalacji z mieszaczem bez sprzęgła. Proszę o ocenę, czy jest to rozwiązanie racjonalne, czy oszczędne pod względem zużycia gazu. Czy zaproponowałby Pan inne, oczywiście z kotłem Dietricha.

kocioł z zasobnikiem warstwowym, to wg mnie ryzykowna sprawa,

w przypadku zakamienienia wymiennika w kotle czeka Cię drogie odkamienianie wymiennika albo jeszcze droższa jego wymiana,

i to może występować cyklicznie,

najbezpieczniejszy zestaw to kocioł z tradycyjnym zasobnikiem o pojemności co najmniej 150l.

masz wtedy zapewnioną odpowiednią ilość wody i brak problemów z ewentualnym kamieniem kotłowym,

co do MCR/II 24, to dobry wybór i taki kocioł u mnie kosztuje wraz z zasobnikiem 150 l. 5515 zł z VAT 23%,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co mnie boli w MCR-ach to sterowanie,

wprawdzie są inne lepsze regulatory, ale niestety nie nie są importowane,

dlatego proponuję zamiast Celcji, sprawdzony już przez CitoCerbera nie firmowy sterownik współpracujący w Open Thermie z MCR-em sterownik PT55, TUTAJ dostępny w sieci już za około 250 zł,

ponad to, postanowiłem pogrzebać w necie i znaleźć tańsze rozwiązanie dla podłogówki z zaworem trojdrogowym i siłownikiem sterowanym pogodowo,

 

czyli takiej prawdziwej podłogówki, a nie tej namiastki z zaworem termostatycznym,

 

proponuję zamiast VS 5500 plus,

zastosowanie sterownika sterującego pogodowo obiegiem grzewczym z zaworem mieszającym (w tym przypadku podłogówką) za 405 zł brutto z VAT 23%, sterownik wyposażony jest w czujnik zewnętrzny i czujnik zasilania obiegu grzewczego,

dodatkowo proponuję zawór trójdrogowy o średnicy 3/4" lub 1" za 112 zł brutto z VAT 23%,

oraz siłownik zaworu za 255 zł brutto z VAT 23%

 

i tak sam VS kosztuje 925 zł brutto z VAT 23%

do tego trzeba dokupić i zawór i siłownik czyli w moich cenach 367 zł, co daje nam już kwotę 1292 zł

 

moje rozwiązanie to 772 zł plus PT 55 za 250 zł, czyli w sumie 1022 zł brutto,

te rozwiązanie daje nam pełną funkcjonalność zarówno instalacji grzejnikowej jak i podłogówki z siłownikiem i zaworem trójdrogowym,

o tym, że jesteśmy ponad 250 złotych do przodu, nie wspomnę,

 

1950 chiałbym Cię zapytać o to sterowanie zaworem 3d. Piszesz że zawór 3d sterowany pogodowo - czyli potrzebny jakis dodatkowy regulator specjalnie do niego? Czy po prostu do Mcr'a można podłączyć ten zawór z siłownikiem a ten sterownik PT55 załatwi sprawę sterowania kotłem?

Bo przecież Mcr ma czujnik pogodowy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam obecnie jestem na etapie doboru ogrzewania instalacji c.o. i c.w.u. do budowy domu wg. projektu Celesta 2 z Archetonu. Dom ma ok. 125 m2 pow. użytkowej z użytkowym poddaszem. Na parterze ok. 65 m2, zaplanowane ogrzewanie podłogowe łazienka, kuchnia oraz hol razem ok 25 m2, pozostałe pomieszczenia ogrzewane za pomocą grzejników Radson. Do całości należy jeszcze doliczyć około 23 m2 garażu z małą kotłownią. Według projektanta łączne zapotrzebowanie na ciepło całego budynku wynosi około 12000 W. Propozycja, jaką otrzymałem od hydraulika to zakup kotła De Dietrich

ELIDENS DTG 130-25 ECO.NOX PLUS do tego jakiś zasobnik. Myślałem o zasobniku 150 l, ponieważ rodzina obecnie liczy sobie 2 osoby dorosłe i dwoje dzieci jednak niewykluczone, że w późniejszym czasie nie dojdzie jeszcze dwie osoby starsze. Moje pytanie dotyczy słuszności wybranego rozwiązania, ewentualnie proszę o podanie innych alternatywnych rozwiązań jednak tylko z kotłami kondensacyjnymi i raczej firmy De Dietrich. Proszę również o podanie jakie wraz z danym kotłem i zasobnikiem będą mi potrzebne niezbędne akcesoria. Proszę o propozycje cenowe. Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1950 chiałbym Cię zapytać o to sterowanie zaworem 3d. Piszesz że zawór 3d sterowany pogodowo - czyli potrzebny jakis dodatkowy regulator specjalnie do niego? Czy po prostu do Mcr'a można podłączyć ten zawór z siłownikiem a ten sterownik PT55 załatwi sprawę sterowania kotłem?

Bo przecież Mcr ma czujnik pogodowy.

Pozdrawiam

w MCR żeby sterować zaworem trójdrogowym potrzebny jest VS 5500 plus, wtedy automatyka kotła na podstawie temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, reguluje temperaturę zasilania,

i to działa, ale ten sam efekt można uzyskać stosując moje rozwiązanie w dodatku znacząco taniej,

PT55 nie mam możliwości sterowania zaworem trójdogowym, on steruje kotłem pogodowo,

sterowanie zaworem trójdrogowym też pogodowo, realizuje sterownik siłownika zaworu,

dlatego mamy dwa sterowniki, jeden steruje kotłem a drugi siłownikiem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam obecnie jestem na etapie doboru ogrzewania instalacji c.o. i c.w.u. do budowy domu wg. projektu Celesta 2 z Archetonu. Dom ma ok. 125 m2 pow. użytkowej z użytkowym poddaszem. Na parterze ok. 65 m2, zaplanowane ogrzewanie podłogowe łazienka, kuchnia oraz hol razem ok 25 m2, pozostałe pomieszczenia ogrzewane za pomocą grzejników Radson. Do całości należy jeszcze doliczyć około 23 m2 garażu z małą kotłownią. Według projektanta łączne zapotrzebowanie na ciepło całego budynku wynosi około 12000 W. Propozycja, jaką otrzymałem od hydraulika to zakup kotła De Dietrich

ELIDENS DTG 130-25 ECO.NOX PLUS do tego jakiś zasobnik. Myślałem o zasobniku 150 l, ponieważ rodzina obecnie liczy sobie 2 osoby dorosłe i dwoje dzieci jednak niewykluczone, że w późniejszym czasie nie dojdzie jeszcze dwie osoby starsze. Moje pytanie dotyczy słuszności wybranego rozwiązania, ewentualnie proszę o podanie innych alternatywnych rozwiązań jednak tylko z kotłami kondensacyjnymi i raczej firmy De Dietrich. Proszę również o podanie jakie wraz z danym kotłem i zasobnikiem będą mi potrzebne niezbędne akcesoria. Proszę o propozycje cenowe. Z góry dziękuję

z tym kotłem jest tak,

jest w cenniku i katalogu firmowym, ale jak chciałem kiedyś go kupić to okazało się, że go nie ma,

 

nie wiem dlaczego,

 

w hurtowni powiedziano mi, że dzwonili do DD i tam im powiedzieli, nie ma,

nie wiem, może nie jest chodliwy i dlatego go nie sprowadzają z Francji,

 

po prostu nie wiem,

 

piszesz, że instalator zaproponował Ci ten kocioł,

być może coś się zmieniło,

 

prawdę mówiąc po tym jednym zapytaniu w hurtowni, nie pytałem się już więcej,

 

inne propozycje,

Elidens DTG 1300-15 Eco.NOx PLUS V130, lodówka z zasobnikiem zintegrowanym z kotłem o pojemności 130 l. za 10350 zł brutto z VAT 23%

w zasobniku jest zastosowana anoda tytanowa która się nie zużywa,

do tego regulator regulator CDI2 pakiet FM 51 za 482 zł brutto z VAT 23%,

MCA 15 BS 150 za 8555 zł brutto z VAT 23%

regularor CDI D pakiet AD254 za 266 zł brutto z VAT 23%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla tych co nie wiedzą w jaki sposób zamówić i jak wygląda tok postępowania przy zamówieniu,

 

krok po kroku:

 

- kontakt mailowy lub telefoniczny,

(w sumie nie wiem skąd macie mój numer telefonu,)

 

- uzgodnienie co i za ile chcecie kupić,

 

- po tym uzgodnieniu, należy złożyć mailowo zamówienie z wyszczególniniem dokładnie, co i za ile,

 

- po otrzymaniu zamówienia i potwierdzeniu prze ze mnie dostępności w hurtowni oraz dowiedzeniu się o ewentualnym okresie oczekiwania na towar,

(mogą nie mieć na hurtowni i będą musieli zamówić towar u producenta), wystawiam fakturę VAT Pro Forma na zamówiony towar,

 

- po wpływie pieniędzy na konto, towar będzie do odbioru w hurtowni lub będzie wysłany kurierem w zależności od miejsca dostawy,

przypominam, że jest ponad 50 hurtowni w których można odebrać towar,

 

- w przypadku przesyłki kurierskiej koszt przesyłki około 190 zł,

 

dlaczego taki tok postępowania?

 

wcale się nie dziwię, że ktoś kto zamawia towar może mieć obawy co do tego czy ma pewność bezpieczeństwa swoich pieniędzy,

to normalne,

 

próbowałem kiedyś sprzedać za pobraniem,

ale wynikł pewien problem,

klient zrezygnował i miałem problemy co zrobić z kotłem,

 

dlatego staram się teraz zabezpieczyć siebie a zarazem zabezpieczyć maksymalnie klienta,

temu właśnie ma służyć:

 

- uzgodnienie telefoniczne lub mailowe, wolę mailowe, bo zostawia ślad,

 

- mailowe złożenie zamówienia, bo też zostawia ślad,

 

- faktura ProForma, bo też zostawia ślad,

 

- przelew na konto, bo kolejny raz zostawia ślad,

 

dlatego, wydaje mi się, że taka transakcja jest w pełni bezpieczna dla drugiej strony,

 

poza tym, od 2005 roku, każdy kto kupował dostał zamówiony towar,

w przeciwnym wypadku, nie miałbym racji bytu na tym forum,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w MCR żeby sterować zaworem trójdrogowym potrzebny jest VS 5500 plus, wtedy automatyka kotła na podstawie temperatury zewnętrznej i wewnętrznej, reguluje temperaturę zasilania,

i to działa, ale ten sam efekt można uzyskać stosując moje rozwiązanie w dodatku znacząco taniej,

PT55 nie mam możliwości sterowania zaworem trójdogowym, on steruje kotłem pogodowo,

sterowanie zaworem trójdrogowym też pogodowo, realizuje sterownik siłownika zaworu,

dlatego mamy dwa sterowniki, jeden steruje kotłem a drugi siłownikiem,

 

A czy to rozwiązanie nie będzie się kłóciło ze sobą? 2 regulatory jak piszesz,, 2 czujniki zewnętrzne i 2 krzywe grzania do opanowania więc czy nie będzie trochę trudno tego ogarnąć?

Ten pogodowy regulator zaworu 3D mógłby chyba załączać kocioł i ten przy kotle nie byłby potrzebny?

 

 

P.S.

Czy kocioł MCa15/24 może sterować siłownikiem zaworu 3d od podłogówki?

Edytowane przez Mr_Mabram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to rozwiązanie nie będzie się kłóciło ze sobą? 2 regulatory jak piszesz,, 2 czujniki zewnętrzne i 2 krzywe grzania do opanowania więc czy nie będzie trochę trudno tego ogarnąć?

Ten pogodowy regulator zaworu 3D mógłby chyba załączać kocioł i ten przy kotle nie byłby potrzebny?

 

 

P.S.

Czy kocioł MCa15/24 może sterować siłownikiem zaworu 3d od podłogówki?

takie rozwiązanie nie kłóci się ze sobą i jak najbardziej jest do opanowania przez użytkownika,

ale niestety nie współpracuje bezpośrednio z kotłem,

on ma za zadanie sterować zaworem trójdogowym i tak robi,

kocioł musi mieć w tym wypadku swoje własne sterowanie,

 

jeżeli chodzi o MCA to automatyka kotła jest fabrycznie przystosowana do sterownia siłownikiem zaworu trójdrogowego,

trzeba jedynie dokupić czujnik dla obiegu z mieszaczem za 118 zł brutto z VAT 23%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz.

Jeszcze jedno - czy jesli mam komin zbudowany z pustaka ceramicznego wentylacyjnego dziura w srodku fi 150 to i tak do podlaczenia kotla musze kupic drogi komin systemowy czy moge kupic jedynie srodkowy wklad fi 80 z nierdzewki powiecmy a powietrze byloby pobierane druga czescia?

Jesli tak mozna to co ewentualnie z gwarancja w razie"w"?.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

system spalinowy z rurą spalinową w szachcie ceramicznym jest u każdego z producentów traktowany jako typowy, nikt nie ma prawa tego nie uznać,

z tego co wiem Vaillant, życzy sobie tylko swoje oryginalne kominy,

 

chyba, że się coś zmieniło,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla tych co nie wiedzą w jaki sposób zamówić i jak wygląda tok postępowania przy zamówieniu,

 

krok po kroku:

 

- kontakt mailowy lub telefoniczny,

(w sumie nie wiem skąd macie mój numer telefonu,)

 

- uzgodnienie co i za ile chcecie kupić,

 

- po tym uzgodnieniu, należy złożyć mailowo zamówienie z wyszczególniniem dokładnie, co i za ile,

 

- po otrzymaniu zamówienia i potwierdzeniu prze ze mnie dostępności w hurtowni oraz dowiedzeniu się o ewentualnym okresie oczekiwania na towar,

(mogą nie mieć na hurtowni i będą musieli zamówić towar u producenta), wystawiam fakturę VAT Pro Forma na zamówiony towar,

 

- po wpływie pieniędzy na konto, towar będzie do odbioru w hurtowni lub będzie wysłany kurierem w zależności od miejsca dostawy,

przypominam, że jest ponad 50 hurtowni w których można odebrać towar,

 

- w przypadku przesyłki kurierskiej koszt przesyłki około 190 zł,

 

dlaczego taki tok postępowania?

 

wcale się nie dziwię, że ktoś kto zamawia towar może mieć obawy co do tego czy ma pewność bezpieczeństwa swoich pieniędzy,

to normalne,

 

próbowałem kiedyś sprzedać za pobraniem,

ale wynikł pewien problem,

klient zrezygnował i miałem problemy co zrobić z kotłem,

 

dlatego staram się teraz zabezpieczyć siebie a zarazem zabezpieczyć maksymalnie klienta,

temu właśnie ma służyć:

 

- uzgodnienie telefoniczne lub mailowe, wolę mailowe, bo zostawia ślad,

 

- mailowe złożenie zamówienia, bo też zostawia ślad,

 

- faktura ProForma, bo też zostawia ślad,

 

- przelew na konto, bo kolejny raz zostawia ślad,

 

dlatego, wydaje mi się, że taka transakcja jest w pełni bezpieczna dla drugiej strony,

 

poza tym, od 2005 roku, każdy kto kupował dostał zamówiony towar,

w przeciwnym wypadku, nie miałbym racji bytu na tym forum,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...