Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy grabie unikałbym wodnych rozwiązań. :(

 

Co ja zastosowałbym:

"wariant jasny naturalny"

- klej rozpuszczalnikowy (SLC Gutoid, Thomsit P-600, Kiilto Syntec, UZIN Mk.73, Maximus R);

- szpachla (Berger-Siedle Pafuki);

- podkład Berger-Siedle Exotengrund;

- lakier poliuretanowy dwuskładnikowy chemiczny Berger-Siegle UNO.

Ale to "cenowa" elita więc Tobie nie o to chodzi. :wink:

 

Co dla Ciebie:

"wariant beżowy"

- klej rozpuszczalnikowy (SLC Gutoid, Thomsit P-600, Kiilto Syntec, UZIN Mk.73, Maximus R);;

- szpachla UZIN Fugenkitt;

- lakier podkładowy Sintilor Wypełniacz porów;

- lakier poliuretanowy jednoskładnikowy chemiczny Syntilor.

"wariant jasno beżowy"

- klej rozpuszczalnikowy (SLC Gutoid, Thomsit P-600, Kiilto Syntec, UZIN Mk.73, Maximus R);

- szpachla UZIN Fugenkitt;

- lakier podkładowy Hartzlack Capon;

- lakier poliuretanowy jednoskładnikowy chemiczny Hartzlack.

 

Odnośnie odbicia światła.

Jeżeli wybierzesz połysk:

- Twoja podłoga nabędzie głębi (przypatrując się drewnu będziesz miała wrażenie trójwymiarowości);

- Twoja podłoga "doświetli" pomieszczenie;

- niestety, będą widoczne wszystkie zarysowania.

Jeżeli wybierzasz półmat (mat).

- Twoja podłoga wyglądać będzie naturalnie;

- przy słabym oświetleniu, podłoga będzie wyglądać jak surowe, niezabezpieczone drewno;

- będzie bardziej praktyczna - zarysowania będą słabo widoczne.

 

Reasumując.

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: jak wyglądać ma moja podłoga? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam się jeszcze zapytać czy dšb będzie nadawał się na deski tarasowe? Rozumiem, że powinien być ryflowany co najmniej z jednej strony. Aha i będę go olejować.

Deseczki będš miały gruboœć ok 4 cm.

Widziałem wiele razy dąb stosowany na tarasach a nawet pomostach. Wyglądało to różnie :-? ale jedno jest pewne: odpowiednio zabezpieczony nadaje się.

Czy deski muszą być ryflowane: dobrze jeżeli będą. Ale jak nie będą, to przy tej grubości (40 mm) wielkiej biedy nie będzie.

Chcesz go olejować. Pamiętaj aby to był olej do stosowania na zewnątrz. Każdy producent powinien mieć co najmniej jeden taki produkt. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z trochę innej beczki, a nie chcę zakładać nowego wątka. Chyba tu się zmieści?

Chciałabym wiedzieć jaka jest różnica w uzytkowaniu parkietu układanego na pióro-wpust a parkietu z deseczek. Ze względu na cyklinowanie lepszy ten drugi, ale czy nie rozłazi się jak schnie? A może ma inne wady lub zalety? Co polecacie i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czy możesz zdradzić jaki powinnam mieć olej na merbau abym je mogła potem pastować i polerować? Bo Twoja metoda konserwacji podłogi bardzo mnie zaciekawiła. A do pastowania to jakaœ specjalna pasta ma być?...

Może to być każdy dowolny olej. Po prostu modyfikujemy tylko część pielęgnacyjną - nie używamy oleji pielęgnacyjnych/odświeżających. :wink:

Jaki ja bym położył?

Np. Timberex, Trip-Trap, Berger-Siedle, Osmo....

Właœnie dostałam rozpiskę chemi do mojej podłogi:

Specyfikacja użytych materiałów (grunt Prosfas, klej Ultrabond2K, Fugenkitlosung, olejo wosk twardy Osmo)

Czyli powinno być dobrze :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...œnie dostałam rozpiskę chemi do mojej podłogi:

Specyfikacja użytych materiałów (grunt Prosfas, klej Ultrabond2K, Fugenkitlosung, olejo wosk twardy Osmo)...

Chemia jest bardzo dobra. Jeżeli rzemieślnicy są tak samo dobrzy :wink: to wszystko będzie OK. :p

...Chciałabym wiedzieć jaka jest różnica w uzytkowaniu parkietu układanego na pióro-wpust a parkietu z deseczek. Ze względu na cyklinowanie lepszy ten drugi, ale czy nie rozłazi się jak schnie?...

Co masz na myśli pisząc o deseczkach: :o

- małe elementy mozaikowe (inaczej zwane lamelkami)?

- parkiet pozbawiony pióro-wpustu (czyli parkiet lamelkowy)?

- deski?

Jak sprecyzujesz o co Ci chodziło to będzie ciąg dalszy... . :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boorg, jestem pod wrażeniem Twojej znajomości tematu :D

 

Proszę poradź:

zamówiliśmy w firmie sprzedającej i układającej podłogi parkiet z Barlinka - jesion o niskiej selekcji czyli dość kolorowy. Długość klepki 49 cm szer. 7cm. Wydaje mi się, że klepki nie mają wypustów. Szef firmy nie jest zbyt kontaktowy i niechętnie odpowiadał na moje pytania odnośnie "chemii". W końcu mruknął, że pracują głównie na produktach firmy Loba i jeśli chce to mogę wybrać tańsze ale nie poleca. A ja pytałam po to, aby czegoś się dowiedzieć, a nie po to, aby od razu negować...

Kazał zastanowić się czy lakier połysk czy półmat, a na moje pytanie o olej odpowiedział, że będzie bardziej naturalnie i tyle. Na pytanie o cenę stwierdził, że taka sama jak przy lakierze ...

Ja chciałabym olejowane podłogi, więc proszę napisz co sądzisz o produktach firmy Loba i czy radzisz jednak coś innego - zależy mi aby potem było jak najmniej problemów z utrzymaniem ładnego wyglądu, plamami itp.? :lol:

Dodam jeszcze, że parkiet będzie leżał w sypialni (wyjście bezpośrednio na ogród), pokoju pięciolatki oraz w gabinecie.

A decyzję musze podjąć na dniach ... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zamówiliśmy w firmie sprzedającej i układającej podłogi parkiet z Barlinka - jesion o niskiej selekcji czyli dość kolorowy. Długość klepki 49 cm szer. 7cm. Wydaje mi się, że klepki nie mają wypustów. Szef firmy nie jest zbyt kontaktowy i niechętnie odpowiadał na moje pytania odnośnie "chemii". W końcu mruknął, że pracują głównie na produktach firmy Loba i jeśli chce to mogę wybrać tańsze ale nie poleca. A ja pytałam po to, aby czegoś się dowiedzieć, a nie po to, aby od razu negować...

Kazał zastanowić się czy lakier połysk czy półmat, a na moje pytanie o olej odpowiedział, że będzie bardziej naturalnie i tyle. Na pytanie o cenę stwierdził, że taka sama jak przy lakierze ...

Ja chciałabym olejowane podłogi, więc proszę napisz co sądzisz o produktach firmy Loba i czy radzisz jednak coś innego - zależy mi aby potem było jak najmniej problemów z utrzymaniem ładnego wyglądu, plamami itp.? :lol:

Dodam jeszcze, że parkiet będzie leżał w sypialni (wyjście bezpośrednio na ogród), pokoju pięciolatki oraz w gabinecie...

1. Loba to dobra marka.

2. Napisz co masz na myśli pod pojęciem: ładny wygląd.

3. Łatwość utrzymania czystości jest podstawową zaletą podłóg lakierowanych. A lakier półmat na podłodze jest bardziej praktyczny niż połysk... .

4. Parkiet z Barlinka ma pióro/wpust. Pod względem technicznym nie mam mu nic do zarzucenia :D , pod względem selekcji ... jest jaki jest. :-?

5. Z olejowaniem podłóg w sypialni/pokoju dziecinnym są różne opinie: jedni mówią, że to dobry pomysł inni, iż fatalny. :o Ja nie mam dzieci (więc tu jestem zielony :oops: ) a śpię "na oleju" i nic mi nie jest (ale to może być dlatego, że złego diabli nie biorą :wink: :lol: ).

 

Tu masz karty techniczne produktów Loba

http://www.wakol.pl/index.php?dzial=karty

Powiedz wykonawcy aby podał Ci nazwy produktów, których użyje. Może mu skłamać np. moje dziecko ma alergię albo coś w tym stylu :oops: . Jak już będziesz wiedziała co i jak to daj znać - chętnie pomogę. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Chciałabym wiedzieć jaka jest różnica w uzytkowaniu parkietu układanego na pióro-wpust a parkietu z deseczek. Ze względu na cyklinowanie lepszy ten drugi, ale czy nie rozłazi się jak schnie?...

Co masz na myśli pisząc o deseczkach: :o

- małe elementy mozaikowe (inaczej zwane lamelkami)?

- parkiet pozbawiony pióro-wpustu (czyli parkiet lamelkowy)?

- deski?

Jak sprecyzujesz o co Ci chodziło to będzie ciąg dalszy... . :wink:

Sorki za brak pracyzji. Chodzi mi oczywiście o parkiet lamelkowy, bez układania na pióro-wpust. Planowałam ukaladanie parkietu na "okretówkę', więc deseczki raczej dłuższe, choć chyba niekoniecznie :-? . Nie wiem który rodzaj wybarć. W tym lamelkowym podoba mi się, że mozna go cyklinować do oporu (a planuję jednak lakier).Poaz tym, nie wiem jak ogólnie, ale znalazłam u mnie miejsce, gdzie jest tańszy od tradycyjnego parkietu, więc to też na plus. Nie znam minusów i to mnie niepokoi. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Chodzi mi oczywiście o parkiet lamelkowy, bez układania na pióro-wpust...

największa zaleta:

- cena (płacimy tylko za warstwę użytkową - teoretycznie możemy cyklinować aż do betonu :wink: ).

nawiększa wada:

- brak pióro-wpustu (mniejsza wytrzymałość całej podłogi - zbyt dużo zależy od kleju i wylewki :o ).

 

Na co należy zwrócić uwagę:

- aby elementy nie były cienkie i długie (zalecany stosunek to maks 1 do 7 czyli np. szerokość 60 mm długość maks. 420 mm);

- dokładne przebranie drewna przed klejeniem pod kątem występowania wad technicznych (szczególnie chodzi o pęknięcia boczne);

- odpowiednia wylewka (musi być twarda: najbliższa założeniom z miksokreta);

- odpowiedni klej (najlepszy poliuretanowy, dla elementów krótszych niż 350 mm ewentualnie chemiczny lub wodny - zależy od drewna);

- dokładne przyklejenie każdego elementu podłogi.

 

i to tyle. :roll:

 

P.S.

W parkiecie na pióro-wpust błędy w klejeniu najczęściej nie powodują większych konsekwencji w późniejszej obróbce drewna. W wypadku lamelek elementy źle przyklejone musimy podkleić lub wymienić. Jeżeli tego nie zrobimy będą negatywne konsekwencje techniczne/estetyczne dla podłogi :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Loba to dobra marka.

2. Napisz co masz na myśli pod pojęciem: ładny wygląd.

3. Łatwość utrzymania czystości jest podstawową zaletą podłóg lakierowanych. A lakier półmat na podłodze jest bardziej praktyczny niż połysk... .

4. Parkiet z Barlinka ma pióro/wpust. Pod względem technicznym nie mam mu nic do zarzucenia :D , pod względem selekcji ... jest jaki jest. :-?

5. Z olejowaniem podłóg w sypialni/pokoju dziecinnym są różne opinie: jedni mówią, że to dobry pomysł inni, iż fatalny. :o Ja nie mam dzieci (więc tu jestem zielony :oops: ) a śpię "na oleju" i nic mi nie jest (ale to może być dlatego, że złego diabli nie biorą :wink: :lol: ).

 

Tu masz karty techniczne produktów Loba

http://www.wakol.pl/index.php?dzial=karty

Powiedz wykonawcy aby podał Ci nazwy produktów, których użyje. Może mu skłamać np. moje dziecko ma alergię albo coś w tym stylu :oops: . Jak już będziesz wiedziała co i jak to daj znać - chętnie pomogę. :p

 

Boorg

- Ładny wygląd, to dla mnie taki aksamitny, naturalny wygląd drewna, jaki daje olej (więc decyzję podjęłam: olej), jednak troche przeraziły mnie opowieści o plamach po każdej kropli wody .... Może są przesadzone, a może lepiej wybrać olej będący mieszanką syntetyku i naturalnych olei roślinnych, o ile takie są ?

- Oczywiście miałeś racje, że parkiet ma pióro/wpust

- A dlaczego niektórzy odradzają olejowanie w sypialni i dziecinnym pokoju?

- Wysłałam męża na zwiady do firmy (kazałam zgonić na żonę) i udało się uzyskac na jakiej chemii planują to robić:

KLEJ WAKOL K-435

OLEJ MARKANT

GRUNT D-3074

oczywiście wszystko Loba.

Co o tym sądzisz? a co z tymi plamami po wodzie? czy połączenie taych preparatów bedzie OK? jeśli tak, to czy powinnam na jeszcze coś zwrocic uwagę w trakcie robót? Dla przypomnienia - to ma być jesion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tematu i obecności specjalisty, mam pytanie: po jakim czasie od ułożenia drewna (w moim przypadku desek na legarach) można cyklinować? od razu się to robi czy też trzeba poczekać?

 

I drugie - czy szpachla (jeśli taka będzie) nie będzie przeszkadzać olejowaniu? tj czy nie wyjdzie ona za bardzo na wierzch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Boorg za info w temacie lamelek. Jesli możesz to powiedz jescze, czy kłopoty z takimi parkietami to częste zjawosko tzn. czy powszechne sa te błędy o których piszesz? I czy jak u sąsiada nie ma wyskakujących klepek przez 3 lata to znaczy, że już jest dobrze i nie będzie problemów, czy to nie jest wystarczająca rekomendacja dla producenta i układającego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boorg ,śpieszę powiedzieć ,że moje dębowe schody -olejowane T-T wyszły naprawdę piękne!!! Jak tylko będzie balustrada to chyba się pochwalę zdjęciem .Przy okazji mogę z czystym sumieniem polecić stolarza.Dzięki za porady ,których mi udzieliłeś.Teraz szukam dębowego parkietu i też będę go olejować.Ciekawe ,czy dostanę parkiet 15 mm ,bo pod taki mam wylewki,no i deski ,żeby były dłuższe niż w dębie jest standartowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boorg ,śpieszę powiedzieć ,że moje dębowe schody -olejowane T-T wyszły naprawdę piękne!!! Jak tylko będzie balustrada to chyba się pochwalę zdjęciem .Przy okazji mogę z czystym sumieniem polecić stolarza.Dzięki za porady ,których mi udzieliłeś.Teraz szukam dębowego parkietu i też będę go olejować.Ciekawe ,czy dostanę parkiet 15 mm ,bo pod taki mam wylewki,no i deski ,żeby były dłuższe niż w dębie jest standartowo.

Parkiet dębowy dobrej jakości w grubości 16 mm ma np. dąbex

http://www.dabex.ig.pl/parkiet_lity.html

Ma nisko osadzony pióro/wpust, więc jak wycyklinujesz 1 mm więcej, to wielkiej biedy nie będzie. :wink:

Czekam na zdjęcia. 8)

...1. czy kłopoty z takimi parkietami to częste zjawosko tzn. czy powszechne sa te błędy o których piszesz?...

...2. I czy jak u sąsiada nie ma wyskakujących klepek przez 3 lata to znaczy, że już jest dobrze i nie będzie problemów, czy to nie jest wystarczająca rekomendacja dla producenta i układającego?

Ad. 1

Bardzo częste - ja kiedyś przy cyklinowaniu 90 m2 wymieniłem ponad 60 lamelek (300 mmx60 mm).

Ad. 2

Najlepsza rekomendacja dla układającego. Jeżeli nie ma szpar: to laury dla producenta. Jeżeli przez 3 lata wytrzymał lakier i jest OK - to użyj takiego samego a będziesz zadowolona i Ty. :D

...1. po jakim czasie od ułożenia drewna (w moim przypadku desek na legarach) można cyklinować? od razu się to robi czy też trzeba poczekać?...

...2. czy szpachla (jeśli taka będzie) nie będzie przeszkadzać olejowaniu? tj czy nie wyjdzie ona za bardzo na wierzch?...

Ad. 1

3-4 tygodnie.

Ad. 2

Podłogi na legarach (jeżeli nie jest pod spodem podłoga "pusta") nie szpachlujemy :( - możemy tylko akrylować.

Szpachla podczas pracy podłogi ulegnie wykruszeniu... . :(

 

P.S.

Kiedyś podłogi na legarach szpachlowano pyłem zmieszanym z wikolem (klej do drewna). To był dawniej jedyny sposób na szpary (akryli nie znano). :roll:

Ładny wygląd, to dla mnie taki aksamitny, naturalny wygląd drewna, jaki daje olej (więc decyzję podjęłam: olej), jednak troche przeraziły mnie opowieści o plamach po każdej kropli wody .... Może są przesadzone, a może lepiej wybrać olej będący mieszanką syntetyku i naturalnych olei roślinnych, o ile takie są ?

- Oczywiście miałeś racje, że parkiet ma pióro/wpust

- A dlaczego niektórzy odradzają olejowanie w sypialni i dziecinnym pokoju?

- Wysłałam męża na zwiady do firmy (kazałam zgonić na żonę) i udało się uzyskac na jakiej chemii planują to robić:

KLEJ WAKOL K-435

OLEJ MARKANT

GRUNT D-3074

oczywiście wszystko Loba.

Co o tym sądzisz? a co z tymi plamami po wodzie? czy połączenie taych preparatów bedzie OK? jeśli tak, to czy powinnam na jeszcze coś zwrocic uwagę w trakcie robót? Dla przypomnienia - to ma być jesion.

Przy kolorowym jesionie to tego aksamitu nie zobaczysz - zobaczysz jedynie bardzo duży kontrast beżów i brązów.

W Twoim wypadku z plamami po wodzie kłopotów nie będzie: Markant to bardziej wosk niż olej (a woski wody nie boją się :wink: ).

Dlaczego odradzają olejowanie u dzieci lub w sypialniach? Z powodów zdrowotnych/uczuleniowych. Zbyt dużo "natury" to też , może być wielki problem... .

Chemia jest jednej firmy - problemów nie będzie.

A na co zwracać uwagę??? Na szczegóły (np. łączenia płytek/kamienia z parkietem, na łuki). :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...