Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Ze względu, że mam strop drewniany chcę w łazience położyć parkiet z teak'a (najprawdopodobniej mozaika) i go zaolejować, nie chcę kłaść glazury, bo się obawiam, że po jakimś czasie mi popęka, bo podłoga jednak pracuje. W łazience na podłodze mam położone 2 warstwy płyt osb, płyty są sklejone. I teraz moje pytanie. Czy kleić parkiet bezpośrednio do osb czy też można zastosować dodatkowo jakąś warstwę impregnującą, coś w stylu płynnej foli. Jeśli mam coś dać to proszę o info co.

Pozdr, tomek

Nie musisz nic dawać oprócz kleju poliuretanowego. Płytę OSB musisz szlifować aby usunąć z niej impregnat woskowy-koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jarekkur- czy podłoga z modrzewia w łazience (nie wiem jeszcze czy olej czy lakier) to dobry pomysł?

chcę wszędzie dać taki sam materiał, stąd pytanie- deski będą na legarach.

 

P.s. czy mogłbyś dać mi Twoją wycenę za robociznę na priv ? (układanie desek, listwy ścienne i olejowanie lub lakierowanie)

około 70m2, obecnie szukam wykonawcę do tej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarekkur- czy podłoga z modrzewia w łazience (nie wiem jeszcze czy olej czy lakier) to dobry pomysł?

chcę wszędzie dać taki sam materiał, stąd pytanie- deski będą na legarach.

 

P.s. czy mogłbyś dać mi Twoją wycenę za robociznę na priv ? (układanie desek, listwy ścienne i olejowanie lub lakierowanie)

około 70m2, obecnie szukam wykonawcę do tej pracy.

Nie zalecałbym do łazienki modrzewia. Jest to drewno iglaste i stosunkowo wrażliwe na wilgoć. W łazience ta wilgoć jest w postaci ciepłej pary, która potrafi głębiej dyfundować w drewno i niszczyć je biologicznie, szczególnie w miejscach, które nie podlegają stałej kontroli (kąty, za szafkami itp.) Modrzew używa się na tarasy, jednak są tam inne warunki, jest przede wszystkim przewiew. Jeżeli uparcie chcesz modrzew to tylko olej i pilnować, kontrolować. Musisz wykonać dość duże dylatacje między deskami. Nawet 1cm. Nie wiem jak duża jest łazienka i jak będą ułożone deski. Wyjatkowo dokładnie należy wykonać uszczelnienie podłogi aby woda nie dostawała się pod podłogę. legary nie mogą leżeć bezpośredni na podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jarekkur,

bardzo dziękuje za informację, wskazówki i Twoją opinie.....

łazienka z długości 3,5m, szerokość 4m,

 

oj,..troszkę się zmartwiłam, myślałam że jak wybieram modrzew (nie sosnę) to jest to na tyle mocniejsze drewno że da radę i w łazience...ale wątpliwość jednak miałam stąd było moje pytanie,..

 

więc mam do rozważenia:

1. modrzew i b. uważać

2. dać inne rozumiem że najlepiej jakieś egzotyczne drzewo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Czy na schodach lepiej sprawdza się olej czy lakier?

biorę po uwagę traffic mat lub satyna (czy mat wygląda tak jakby nic nie było na drewno połozone?)

lub bona naturale

 

Chciałabym maksymalnie zachować szare wybarwienie dębu, wiem że pod lakier powinnam dać podkład ale konkretnie jaki? i czy pod olej też go można/powinno się dać?

 

W której opcji drewno będzie bardziej "bursztynowe" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na schodach lepiej sprawdza się olej czy lakier?

Podobnie jak przy podłogach. Różnica pojawia się przy odnowieniu.

mat lub satyna

To określenia handlowe nic dla profesjonalisty nie znaczące.

Stopień połysku określa się za pomocą wartości jego jednostek, czyli glossów. Mat jednej firmy będzie różnił się od matu innej.

Chciałabym maksymalnie zachować szare wybarwienie dębu.

To szukaj bardzo dobrego parkieciarza lub stolarza, bo zachowanie naturalnego odcienia surowego dębu jest niemożliwe bez zastosowania pewnej techniki.

Drewno dębowe będzie bardziej bursztynowe w oleju lub lakierze poliuretanowym, ale to też zależy od producenta.

Np. na oleju Eukula będzie bardziej żółte niż na Bonie. Na lakierze poliuretanowym Eukula lub Domalux będzie bardziej zółte niż na Sayerlacku, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na schodach lepiej sprawdza się olej czy lakier?

biorę po uwagę traffic mat lub satyna (czy mat wygląda tak jakby nic nie było na drewno połozone?)

lub bona naturale

 

Chciałabym maksymalnie zachować szare wybarwienie dębu, wiem że pod lakier powinnam dać podkład ale konkretnie jaki? i czy pod olej też go można/powinno się dać?

 

 

W której opcji drewno będzie bardziej "bursztynowe" ?

 

Bona Naturale 2K. Wygląda jak olej, a jest lakierem. zachowa szarość dębu. Do tego lakiero-oleju trzeba położyć grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Przebrnąłem przez wszystkie 129 stron tego forum z przyjemnością czytając fachowe porady.Żałuję że nie zrobiłem tego wcześniej. Proszę o poradę. Mam położoną deskę dębową 22x12x50-140 w klasie rustikal i country -kocham te sęczki na chemii kerakoll -grunt, podkład Aqua pur basic, wierzch Aqua pur hpx, klej poliuretan 2skł mapei. Przy lakierowaniu poddasza były drobne problemy niewielkie glutki, które w po miejscowym zeszlifowaniu i zalakierowaniu zostały usunięte. Problem pojawił sie przy lakierowaniu podłogi na piętrze -pojawiła się drobna kaszak - skórka pomarańczy. Dopiero wtedy parkieciarz sprawdził datę produkcji. Okazało się że na podkładzie i lakierze są daty 2008,2009. Sklep w którym kupowałem Ana Parkiet vel Podlaska Galeria Podłóg w Ostrołece zobowiązał się do wymiany lakieru,przyjechał na budowę zabrał nie otwieraną bańkę z datą 2009 i tyle go widziałem, mija 2 tygodnie, właściciel nie odbiera telefonu. Zakupiłem lakier Bona Traffic ( zgodnie z namową parkieciarza ) który twierdził że nie bezie problemu z położeniem go na podkład slc aqua pur basic. Na chemię do tej pory nie dostałem faktury. Mam zamiar wyciągnąc konsekwencje wobec właściciela sklepu pana T.K, na razie zostawię fakturę za zakupiony przeze mnie lakier.

Pytania

1.Czy rzeczywiście nie było błędem położenie trafika na podkład innej firmy (SLC kerakoll w tym przypadku)?

2.Gdzie powinienen zgłosić problem-Urząd Skarbowy-nie dostałem faktury, Rzecznik praw konsumenta, czy może policja?

ja już zostałem oszukany ,chodzi mi o również żeby zapobiec prze oszukaniem innych.

3.czy używał ktoś lakierów kerakolla ,aqua pur hpx ja jest z ich trwałością.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Przebrnąłem przez wszystkie 129 stron tego forum z przyjemnością czytając fachowe porady.Żałuję że nie zrobiłem tego wcześniej. Proszę o poradę. Mam położoną deskę dębową 22x12x50-140 w klasie rustikal i country -kocham te sęczki na chemii kerakoll -grunt, podkład Aqua pur basic, wierzch Aqua pur hpx, klej poliuretan 2skł mapei. Przy lakierowaniu poddasza były drobne problemy niewielkie glutki, które w po miejscowym zeszlifowaniu i zalakierowaniu zostały usunięte. Problem pojawił sie przy lakierowaniu podłogi na piętrze -pojawiła się drobna kaszak - skórka pomarańczy. Dopiero wtedy parkieciarz sprawdził datę produkcji. Okazało się że na podkładzie i lakierze są daty 2008,2009. Sklep w którym kupowałem Ana Parkiet vel Podlaska Galeria Podłóg w Ostrołece zobowiązał się do wymiany lakieru,przyjechał na budowę zabrał nie otwieraną bańkę z datą 2009 i tyle go widziałem, mija 2 tygodnie, właściciel nie odbiera telefonu. Zakupiłem lakier Bona Traffic ( zgodnie z namową parkieciarza ) który twierdził że nie bezie problemu z położeniem go na podkład slc aqua pur basic. Na chemię do tej pory nie dostałem faktury. Mam zamiar wyciągnąc konsekwencje wobec właściciela sklepu pana T.K, na razie zostawię fakturę za zakupiony przeze mnie lakier.

Pytania

1.Czy rzeczywiście nie było błędem położenie trafika na podkład innej firmy (SLC kerakoll w tym przypadku)?

2.Gdzie powinienen zgłosić problem-Urząd Skarbowy-nie dostałem faktury, Rzecznik praw konsumenta, czy może policja?

ja już zostałem oszukany ,chodzi mi o również żeby zapobiec prze oszukaniem innych.

3.czy używał ktoś lakierów kerakolla ,aqua pur hpx ja jest z ich trwałością.

 

Pozdrawiam

 

1. nie jest błędem tak długo jak długo jest wszystko w porządku.

2. Należy udać się do sklepu i sprawę załatwić. Tam też powiedzieć o zamiarach, jeżeli nie zostaną zwrócone pieniądze za lakier.

3. te lakiery są dobrej jakości. Ty od siebie musisz dbać o nie według wskazówek producenta, które powinien przekazać tobie sprzedawca lub parkieciarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałabym się podzielić swoimi doświadczeniami z olejowaną podłogą, i przy okazji zadać kilka pytań.

Drewno jest w trzech gatunkach: parter doussie, piętro merbau, w łazience teak. Olejowanę Boną.

Taką opcję wykończenia wybrałam głównie ze względów estetycznych, ale też nieco praktycznych - według wszelkich opinii, również tu na forum, taka podłoga jest bardziej wskazana dla właścicieli psów, ze względu na łatwość usunięcia zarysowań powstałych po pazurach poprzez przetarcie szmatką z olejem.

No i gdyby chodziło tylko o drapanie, rzeczywiście byłoby cudnie.

Niestety, nie przyszło mi do głowy, że oprócz skrobania pies ma inne zdolności - na przykład kapie mu z nosa podczas snu. Może zresztą tylko moim tak leci z fafli, albo psy innych właścicieli olejowanych podłóg grzecznie śpią na posłaniach a nie pokładają się gdzie popadnie... W każdym razie już w pierwszych dniach po skończeniu układania, na ślicznej nowej podłodze, pojawiły się odmoczone ciapki... Podobnie na merbau, pojawiły się ślady po nieuważnie postawionej wilgotnej stopie. No i tu zacieranie olejem nie specjalnie pomaga. W końcu, będąc na skraju obsesji sprawdzania czy goście nie nachlapali gdzieś czegoś i podkładania psom pod nosy chustek, postanowiłam przeolejować wszystko jeszcze raz sama. Było to wbrew radom wykonawców, którzy zalecili, żeby pierwsze nasze olejowanie wykonać po pół roku, i nie robić go zbyt często, bo podłoga zacznie się lepić.

Mam za sobą jedno olejowanie doussie i merbau. Łazienkowy teak, który zachowywał się zasadniczo lepiej, w tym czasie przeolejowałam z 5 razy (powierzchnia tego kawałka ma raptem 2m2) i teraz rzeczywiście nie robią się już na nim plamki, a nachlapana kropla zatrzymuje się jak na plastiku.

Chciabym wierzyć, że jak zrobię to tyle samo razy z doussie i merbau, efekt będzie podobny.

Jak sądzicie? Czy dobrze myślę podejrzewając, że deski te nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego nasycenia olejem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałabym się podzielić swoimi doświadczeniami z olejowaną podłogą, i przy okazji zadać kilka pytań.

Drewno jest w trzech gatunkach: parter doussie, piętro merbau, w łazience teak. Olejowanę Boną.

Taką opcję wykończenia wybrałam głównie ze względów estetycznych, ale też nieco praktycznych - według wszelkich opinii, również tu na forum, taka podłoga jest bardziej wskazana dla właścicieli psów, ze względu na łatwość usunięcia zarysowań powstałych po pazurach poprzez przetarcie szmatką z olejem.

No i gdyby chodziło tylko o drapanie, rzeczywiście byłoby cudnie.

Niestety, nie przyszło mi do głowy, że oprócz skrobania pies ma inne zdolności - na przykład kapie mu z nosa podczas snu. Może zresztą tylko moim tak leci z fafli, albo psy innych właścicieli olejowanych podłóg grzecznie śpią na posłaniach a nie pokładają się gdzie popadnie... W każdym razie już w pierwszych dniach po skończeniu układania, na ślicznej nowej podłodze, pojawiły się odmoczone ciapki... Podobnie na merbau, pojawiły się ślady po nieuważnie postawionej wilgotnej stopie. No i tu zacieranie olejem nie specjalnie pomaga. W końcu, będąc na skraju obsesji sprawdzania czy goście nie nachlapali gdzieś czegoś i podkładania psom pod nosy chustek, postanowiłam przeolejować wszystko jeszcze raz sama. Było to wbrew radom wykonawców, którzy zalecili, żeby pierwsze nasze olejowanie wykonać po pół roku, i nie robić go zbyt często, bo podłoga zacznie się lepić.

Mam za sobą jedno olejowanie doussie i merbau. Łazienkowy teak, który zachowywał się zasadniczo lepiej, w tym czasie przeolejowałam z 5 razy (powierzchnia tego kawałka ma raptem 2m2) i teraz rzeczywiście nie robią się już na nim plamki, a nachlapana kropla zatrzymuje się jak na plastiku.

Chciabym wierzyć, że jak zrobię to tyle samo razy z doussie i merbau, efekt będzie podobny.

Jak sądzicie? Czy dobrze myślę podejrzewając, że deski te nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego nasycenia olejem?

czmze to pielegnujesz cz srodek do pielegnacji nie ma zawartosci woskow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a pomożecie w sprawie tarasu ?

 

Ma być modrzew (taki z Polski, nie syberyjski), deska ryflowana. Taras nie zadaszony.

Pytanie 1- czy należy go najpier impregnować i potem olejować, czy od razu można olejować (planuję olej koloryzujący)

Pytanie 2 - jaka chemia ? Impregnat polecają Remmers hk-lasur, olej Osmo. Dobra ? Szukać czegoś innego ?

 

Pozdrawiam

 

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a pomożecie w sprawie tarasu ?

 

Ma być modrzew (taki z Polski, nie syberyjski), deska ryflowana. Taras nie zadaszony.

Pytanie 1- czy należy go najpier impregnować i potem olejować, czy od razu można olejować (planuję olej koloryzujący)

Pytanie 2 - jaka chemia ? Impregnat polecają Remmers hk-lasur, olej Osmo. Dobra ? Szukać czegoś innego ?

 

Pozdrawiam

 

Dawid

 

Też polecam modrzew, jest trwały a ponadto jest cieły w dotyku, przy czym nie nagrzewa się na słońcu tak bardzo jak ciemne i gęste gatunki drewna egzotycznego (często na taras wchodzimy bez obuwia).

Nie polecam desek modrzewiowych ryflowanych, są trudne w pięlegnacji a struktura tego drewna nie stwarza zagrożenia poślizgowego przy deskach płaskich, lekko zaoblonych na krawędziach. Jeśli chcesz impregnować ??? to przed olejowaniem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...