Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Chciałabym się podzielić swoimi doświadczeniami z olejowaną podłogą, i przy okazji zadać kilka pytań.

Drewno jest w trzech gatunkach: parter doussie, piętro merbau, w łazience teak. Olejowanę Boną.

Taką opcję wykończenia wybrałam głównie ze względów estetycznych, ale też nieco praktycznych - według wszelkich opinii, również tu na forum, taka podłoga jest bardziej wskazana dla właścicieli psów, ze względu na łatwość usunięcia zarysowań powstałych po pazurach poprzez przetarcie szmatką z olejem.

No i gdyby chodziło tylko o drapanie, rzeczywiście byłoby cudnie.

Niestety, nie przyszło mi do głowy, że oprócz skrobania pies ma inne zdolności - na przykład kapie mu z nosa podczas snu. Może zresztą tylko moim tak leci z fafli, albo psy innych właścicieli olejowanych podłóg grzecznie śpią na posłaniach a nie pokładają się gdzie popadnie... W każdym razie już w pierwszych dniach po skończeniu układania, na ślicznej nowej podłodze, pojawiły się odmoczone ciapki... Podobnie na merbau, pojawiły się ślady po nieuważnie postawionej wilgotnej stopie. No i tu zacieranie olejem nie specjalnie pomaga. W końcu, będąc na skraju obsesji sprawdzania czy goście nie nachlapali gdzieś czegoś i podkładania psom pod nosy chustek, postanowiłam przeolejować wszystko jeszcze raz sama. Było to wbrew radom wykonawców, którzy zalecili, żeby pierwsze nasze olejowanie wykonać po pół roku, i nie robić go zbyt często, bo podłoga zacznie się lepić.

Mam za sobą jedno olejowanie doussie i merbau. Łazienkowy teak, który zachowywał się zasadniczo lepiej, w tym czasie przeolejowałam z 5 razy (powierzchnia tego kawałka ma raptem 2m2) i teraz rzeczywiście nie robią się już na nim plamki, a nachlapana kropla zatrzymuje się jak na plastiku.

Chciabym wierzyć, że jak zrobię to tyle samo razy z doussie i merbau, efekt będzie podobny.

Jak sądzicie? Czy dobrze myślę podejrzewając, że deski te nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego nasycenia olejem?

 

Kup wełnę stalową nr2 i nr 0 w castoramie lub innym markecie. Przetrzyj wełną te miejsca do czysta i wetrzyj olej po sprawie. W łazience przebywasz na boso lub w kapciach. Psy raczej tam nie przebywają. Podłoga jest narażona jedynie na wodę. Ślina, a szczególnie psia ma inny skład chemiczny, dużo silniejszy niż nasza. Musisz ją od razu ścierać lub co najwyżej w ciągu kilku minut. Inaczej pozostaną "wypalone" ślady. Podobnie z pozostawioną wodą o dużej zawartości chloru i minerałów. Po odparowaniu pozostaje ślad. Wełna stalowa. Zetrzeć plamę i wetrzeć olej. Wełną trzemy wzdłuż słojów, nie za mocno. Delikatnie. Problemy mogą pojawić się za rok może dłużej, gdy drewno pod wpływem światła dziennego zmieni kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup wełnę stalową nr2 i nr 0 w castoramie lub innym markecie. Przetrzyj wełną te miejsca do czysta i wetrzyj olej po sprawie. W łazience przebywasz na boso lub w kapciach. Psy raczej tam nie przebywają. Podłoga jest narażona jedynie na wodę. Ślina, a szczególnie psia ma inny skład chemiczny, dużo silniejszy niż nasza. Musisz ją od razu ścierać lub co najwyżej w ciągu kilku minut. Inaczej pozostaną "wypalone" ślady. Podobnie z pozostawioną wodą o dużej zawartości chloru i minerałów. Po odparowaniu pozostaje ślad. Wełna stalowa. Zetrzeć plamę i wetrzeć olej. Wełną trzemy wzdłuż słojów, nie za mocno. Delikatnie. Problemy mogą pojawić się za rok może dłużej, gdy drewno pod wpływem światła dziennego zmieni kolor.

 

jarekkur, kornik - bardzo dziękuję za odpowiedź i za radę! Co do psów - nie mają już wstępu na salony i jakoś sobie radzą. Ale mokra stopa pewnie się będzie zdarzać od czasu do czasu, więc stalowa wełna na pewno się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich Fachowców!

Mam następujący problem z moją podłogą. Jest to parkiet przemysłowy IPE, zaolejowany Maximus Bioil, a następnie Bioil Fissativo (położony 2 lata temu). Podłoga w zasadzie od początku wyglądała nienajlepiej, jest jakaś poszarzała, widać na niej najdrobniejsze plamki i ryski. Według tego co przeczytałam, podłoga olejowana zyskuje na wyglądzie z wiekiem, dlatego cierpliwie wcierałam Fissativo, a w międzyczasie pielęgnowałam parkiet preparatami do podłóg olejowanych. Niestety podłoga nadal wygląda kiepsko, moim zdaniem jest po prostu niedoolejowana...

 

Czy można jakoś "doolejować" taką podłogę olejem innej firmy? Czy dalej traktować ją Fissativo, tylko częściej? Do tej pory wcierałam ten specyfik co 3-4 miesiące.

 

Byłabym wdzięczna za wszelkie sugestie,

serdecznie pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Fachowców!

Mam następujący problem z moją podłogą. Jest to parkiet przemysłowy IPE, zaolejowany Maximus Bioil, a następnie Bioil Fissativo (położony 2 lata temu). Podłoga w zasadzie od początku wyglądała nienajlepiej, jest jakaś poszarzała, widać na niej najdrobniejsze plamki i ryski. Według tego co przeczytałam, podłoga olejowana zyskuje na wyglądzie z wiekiem, dlatego cierpliwie wcierałam Fissativo, a w międzyczasie pielęgnowałam parkiet preparatami do podłóg olejowanych. Niestety podłoga nadal wygląda kiepsko, moim zdaniem jest po prostu niedoolejowana...

 

Czy można jakoś "doolejować" taką podłogę olejem innej firmy? Czy dalej traktować ją Fissativo, tylko częściej? Do tej pory wcierałam ten specyfik co 3-4 miesiące.

 

Byłabym wdzięczna za wszelkie sugestie,

serdecznie pozdrawiam!

Fissativo pozwala utrzymać powierzchnię podłogi w stałej kondycji, ale tylko takiej w jakiej została wykonana - zaolejowana.

Nic więcej.

Należałoby od nowa przeszlifować podłogę, porządnie zaolejować, po czym kilkakrotnie zakonserwować powyższym środkiem.

Póżniejsza konserwacja eksploatacyjna jak najbardziej konieczna. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fissativo pozwala utrzymać powierzchnię podłogi w stałej kondycji, ale tylko takiej w jakiej została wykonana - zaolejowana.

Nic więcej.

Należałoby od nowa przeszlifować podłogę, porządnie zaolejować, po czym kilkakrotnie zakonserwować powyższym środkiem.

Póżniejsza konserwacja eksploatacyjna jak najbardziej konieczna. Pozdrawiam.

 

Bardzo dziękuję za odpowiedź - tego się obawiałam... Czyli bez szlifowania się nie obędzie... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam profesjonalistów i szukających pomocy :) ja niewątpliwie należę do tej drugiej grupy ...mam 2 problemy:

 

 

  • parkiet dębowy chciałabym pobielić i tu proszę o radę jak dobrać chemię (tylko taką radę dla laika) ...przebrnięcie przez wszystkie strony wydaje się ponad moje siły :) więc z góry przepraszam, jeśli temat był wałkowany ...chciałabym, żeby ostatnia warstwa była lakierem (mat lub pół mat) ...ale co pod spodem?
  • w sypialni będziemy mieć dechy sosnowe i chciałabym pomalować je na biało aby uzyskać efekt drewna malowanego farbą olejną (podobno już się tego nie stosuje) ...no więc jak i czym

liczę na Waszą pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam profesjonalistów i szukających pomocy :) ja niewątpliwie należę do tej drugiej grupy ...mam 2 problemy:

 

 

  • parkiet dębowy chciałabym pobielić i tu proszę o radę jak dobrać chemię (tylko taką radę dla laika) ...przebrnięcie przez wszystkie strony wydaje się ponad moje siły :) więc z góry przepraszam, jeśli temat był wałkowany ...chciałabym, żeby ostatnia warstwa była lakierem (mat lub pół mat) ...ale co pod spodem?
  • w sypialni będziemy mieć dechy sosnowe i chciałabym pomalować je na biało aby uzyskać efekt drewna malowanego farbą olejną (podobno już się tego nie stosuje) ...no więc jak i czym

liczę na Waszą pomoc :)

Farba biała do podłóg. Tutaj możesz natrafić na problem z kolorem. Do podłóg są najczęściej mahoń i orzech. podłoga w sypialni jest użytkowana minimalnie, więc można spróbować z innymi farbami do drewna. Musisz szukać również w internecie. Będzie trudno bo jak sama zauważyłaś, dzisiaj tej metody się nie stosuje.

Bielenie parkietu dębowego, lepiej zostawić fachowcom specjalistom od bielenia. Przygotowanie podłogi drewnianej pod kolor biały wymaga nie lada umiejętności i wiedzy. Najczęściej wychodzi to źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóz przyznam, ze liczylam na bardziej wnikliwa rade ...a co myslisz o farbach alkalicznych? czytalam, ze jest to alternatywa dla starej metody malowania farba olejna

 

jesli chodzi o dab to nie myslalam o samodzielnym malowaniu ...niestety nie moge osobiscie zatwierdzic efektu prac wiec mialam nadzieje, ze ktos wklei wynik swojej pracy z opisem chemi, ktora zostala uzyta ...to pozwoliloby mi podjac decyzje w opisaniu co dokladnie chce ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybielanie w każdym możliwym odcieniu mam w małym palcu i długo się tego uczyłem, ale temat jest tak trudny, że choćbym opisał krok po kroku jak to się robi profesjonalnie to nic Tobie nie da. Tłumaczyłem to już wielu ludziom, ale nie wychodziło to dobrze.

Możesz ewentualnie poszukać kogoś, kogo portfolio wskazuje na pożądane umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Zdawało mi się że teoretycznie "wszystko" już wiem i na deski dębowe wybiorę lakier mat, ale po oględzinach w realu, to dla mnie jest to efekt paneli, struktura drewna ginie. Czy jest jakiś super olej, olejowosk, bądź coś tam jeszcze innego, który pozwoli mi zachowac efekt i kolor surowego dębu zabezpieczając jednocześnie podłogę przed plamami z płynów.

Olejowosk np. Bona Hardwax Oil będzie bardziej przypominał lakier satynę czy olej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanęło na trafficu macie, maksymalnie cienko kładzionym.

Dwa pytania, czy polecacie wyszczotkować te deski przed przyklejeniem w celu uzyskania mocniejszej faktury?

Dwa który z podkładów Prime jaki daje efekt estetyczny, jest ich sześć, może jakieś fotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź, zamówiliśmy próbki olejowosku tej marki, gdyż producent podaje właśnie olejowosk nie olej jako podstawowy środek do podłóg. Po próbnym zastosowaniu na jednej desce podłoga wygląda super ( jak z użytkowaniem trudno przy jednej desce powiedzieć:))- jesteśmy laikami w tej dziedzinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...