Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich

Pytania oczywiście do Boorga

Kupiliśmy jatobe bo lubimy takie ciemniejsze kolory pełne kontrastów.Wcześniej ogłądaliśmy próbki w różnych marketach ,które bardzo nam sie podobały.Niestety po spotkaniu z parkiciarzem jestem troche zaniepokojony .Po zaolejowaniu przez niego jednej deski wyszła trochę jasna ,za jasna jak dla nas.Stwierdził że. taki kolor będzie zawsze bo pod olejem drewno nie ściemnieje.Dodał że owszem można dodac jakichś pigmentów ale zawsze przy ponownym olejowaniu trzeba to wszystko zdzierać i nakładać na nowo ten pigment.Powiedz co zrobić żeby ta jatoba wyglądała jak w sklepach.Czy naprawdę nie ściemnieje juz póżniej?A może polakierować?.Mamy dośc jasnych podłóg od kilkunastu lat leży u nas dąb .Napisz proszę jakąś receptę co i jak.Z góry dziękuje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Chciałbym polakierować drewniane elementy wyposażenia takie jak półki lakierem tak aby wyglądały jak zatopione w żywicy. Chodzi o to aby uzyskać grubą prześwitującą warstwę obłą na krawędziach. Jakiego lakieru powinienem użyć ? Może jeszcze jakaś dobra rada odnośnie wykonania.

Pozdrawiam Boorga Specyjalistę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Po zaolejowaniu przez niego jednej deski wyszła trochę jasna ,za jasna jak dla nas.Stwierdził że. taki kolor będzie zawsze bo pod olejem drewno nie ściemnieje.Dodał że owszem można dodac jakichś pigmentów ale zawsze przy ponownym olejowaniu trzeba to wszystko zdzierać i nakładać na nowo ten pigment.Powiedz co zrobić żeby ta jatoba wyglądała jak w sklepach.Czy naprawdę nie ściemnieje juz póżniej?A może polakierować?...

:o :o :o

Jatoba pod olejem jest ciemniejsza niż pod lakierem. I bardziej jednolita. Kolorystyka zależy od:

- użytego oleju, np.

Pod olejem Berger-Siedle Classic oil + wosk + pasta: Kolorystyka z pogranicza nasyconych pomarańczy/czerwieni i brązów.

Pod olejem Eukula HS + Refresher: kolorystyka podobna jak wyżej ale kolor taki bardziej miękki/pastelowy (satynowy :o ).

- kolorystyki drewna, np.

jatoba może być pomarańczowa, czerwona, beżowa, brązowa. Jeżeli kupisz kolorowe drewno będziesz miał kolorową podłogę. Kup ciemne deski: otrzymasz ciemną podłogę. :p

 

Ciemnienie drewna zależy od nasłonecznienia: im ciemniejsze pomieszczenie tym jatoba będzie ciemniejsza. A w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach jatoba troszeczkę płowieje. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...chodzi mi o olej Golvolja. Myslałam, ze Beckers ma tylko ten olej. Bardzo prosze o odpowiedz czy polecasz ten olej (i dlaczego?) albo dlaczego nie polecasz...

Jest tani. To chyba największa zaleta. :wink:

Drugą zaletą jest fakt, że jak Ci znudzi się olej, to możesz podłogę polakierować - bez cyklinowania(o ile jej wcześniej nie pastowałaś). :D

Trzecią zaletą jest łatwość aplikacji.

 

Pierwszą i jedyną wadą jest fakt: to raczej "sztuczny" produkt ( mimo tego, że zawiera olej lniany)... . :(

 

Reasumując: jak Ci nie przeszkadza pozorna "naturalność" to śmiało kupuj. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Borg :D

Co do taniości to z uwagi na niewielką wydajność (na opakowaniu napisano, że z litra wychodzi ok. 5 m2/1 warstwa) to wcale nie wychodzi duzo taniej niż np. Magic Oil (podobno 1 l wystarczy na ok. 18 m).

Pozorna naturalność wcale mi nie przeszkadza, szczerze mówiąc ja już głupieję od tego wyboru oleju. Już prawie byłam zdecydowana na Classic Oil Berger Seidle, ale nie chcę mieć rustykalnej podłogi :( Timberex mnie powalił kosztami środków do pielegnacji, a poza tym ktoś dawno temu pisał na forum, że zostaja mu plamy po wodzie na podłodze olejowanej Timberexem. No wiec pomyslałam sobie, że może by tak Beckersem...

Tak w ogóle to wszystko to Twoja wina Borg 8) Gdybyś nie pisał tylu pozytywów dotyczących olejowanej podłogi i tego pieknego wyglądu tych podłóg to kupiłabym Traffica i z głowy. A tak to siedze i myslę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Byłem zmuszony do rozkucia wylewki w kilku miejscach w celu usprawnienia funkcjonowania hydrauliki (rurki zostały umieszczone w podłodze). Czy możliwe jest takie wypełnienie tych miejsc żeby nie stanowiło to problemu dla układanej potem podłogi? Jeżeli poprostu wyleję tam wylewkę betonową, najprawdopodobniej okaże się że połączenie z już istniejącą nie jest idealne, ale nie uśmiecha mi się sukwanie całości i wylewanie od nowa...

Moja garść porad:

1. Rurki muszą być w peszlach. Unikniesz problemów z miejscowym rozgrzewaniem podłogi.

2. Możesz wylać beton - możesz też wypełnić ubytki masą szpachlową/reperacyjną (np. Thomsit RS-88 ). Wszystko zależy od:

- wielkości ubytków,

- czasu jakim dysponujesz,

- budżetem jaki masz na tą operację.

3. Połączenie nie musi być idealne. W razie czego parkieciarz przeszlifuje wylewkę polerką. :wink: I będzie idealnie (albo prawie idealnie). :lol:

...Chciałbym polakierować drewniane elementy wyposażenia takie jak półki lakierem tak aby wyglądały jak zatopione w żywicy. Chodzi o to aby uzyskać grubą prześwitującą warstwę obłą na krawędziach. Jakiego lakieru powinienem użyć ?...

To raczej pytanie do stolarza - ja jestem parkieciarzem. :wink: W/g mnie lakier chemiczny Berger-Siedle UNO w połysku (około 350 g/m2) ale lepiej to zweryfikować u stolarza. :roll:

Boorg, czy podloge potraktowaną Magikiem tylko plynem z tej samej serii mam czyscic?

Nie - nie musisz. Możesz ją pastować i floterować. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Byłem zmuszony do rozkucia wylewki w kilku miejscach w celu usprawnienia funkcjonowania hydrauliki (rurki zostały umieszczone w podłodze). Czy możliwe jest takie wypełnienie tych miejsc żeby nie stanowiło to problemu dla układanej potem podłogi? Jeżeli poprostu wyleję tam wylewkę betonową, najprawdopodobniej okaże się że połączenie z już istniejącą nie jest idealne, ale nie uśmiecha mi się sukwanie całości i wylewanie od nowa...

Moja garść porad:

1. Rurki muszą być w peszlach. Unikniesz problemów z miejscowym rozgrzewaniem podłogi.

2. Możesz wylać beton - możesz też wypełnić ubytki masą szpachlową/reperacyjną (np. Thomsit RS-88 ). Wszystko zależy od:

- wielkości ubytków,

- czasu jakim dysponujesz,

- budżetem jaki masz na tą operację.

3. Połączenie nie musi być idealne. W razie czego parkieciarz przeszlifuje wylewkę polerką. :wink: I będzie idealnie (albo prawie idealnie). :lol:

 

Dzięki serdeczne. Punkt widzenia parkieciarza. Właśnie o to mi chodziło. W takim razie od jutra przygotowuję się do operacji.

 

Pozdrawiam,

Skoll

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zrobiłem sobie szpachlówkę z oleju i pyłu, ale nie bardzo wyszła - zbyt płynna. Czy szpachlowanie PO olejowaniu jest w ogóle możliwe?

W taki sposób jak napisałeś to nie. Musisz korzystać z gotowych produktów tzw. kitów/akryli/szpachli parkieciarskich, np.

http://www.profiparkiet.pl/graf/ber/pafudima.jpg

 

Zresztą nie każda podłoga olejowana da wyszpachlować się tą metodą. Jeżeli była chociaż raz pastowana to zapomnij o tym: pasta natłuszcza krawędzie. I dlatego szpachla nie utrzyma się - brak punktów zaczepienia z drewnem. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki za link. Czyli, że jeśli chcę sobie zachować możliwość "doszpachlowania" szpar powiedzmy za rok, to muszę konserwować olejem regenerującym, a nie - woskami, pastami itp. Tak?

Nie. Wystarczy tylko usunąć pastę/wosk. :D Robisz to mechanicznie (za pomocą wełny stalowej) lub chemicznie (za pomocą specjalnych środków). I po tym zabiegu możesz szpachlować. :wink: A potem nakładasz wosk lub pastujesz podłogę. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boorg, czy to prawda, że jeżeli raz zaolejuję olejem parkiet to gdy bede chciała poolejowac podloge ponownie za np. rok to muszę koniecznie zrobic to tym samym olejem co pierwsze olejowanie?

Czy moge teraz zaolejować np. Beckersem, a jeśli uznam, że sie nie sprawdza z jakichś tam powodów np. zostaja plamy, to zaolejować np. Magicem? Czy to jest dopuszczalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. :-? Bezpiecznie jest używać tego samego - zmiana niesie kilka niebezpieczeństw. Jakich? :o

Po pierwsze.

Łaciata podłoga. Olej różnie wybarwia drewno. Zależy to od wielu czynników:

- rodzaju oleju. Naturalne oleje nie zatykają porów drewna, sztuczne częściowo to robią; :(

- zabarwienia własnego oleju. Olej może mieć kolor własny o odcieniu żółtym, beżowym, czerwonym, bordowym, brązowym. Pomieszanie dwóch skrajnych kolorystycznie oleji na jasnym gatunku drewna, może dać nieciekawy efekt kolorystyczny; :oops:

- nasycenia drewna starym olejem i olejami pielęgnacyjnymi/woskami/pastami, przed zmianą rodzaju oleju. :-?

Po drugie.

Naprawa punktowa podłóg i maskowanie głębokich rys. Przy zmianie rodzaju oleju, wszelkie naprawy i głębokie rysy powstałe po tej zmianie, nigdy nie osiągną koloru właściwej podłogi. :(

Po trzecie.

Konflikt chemiczny. :wink: Jeżeli podłoga była pastowana, woskowana lub myta środkami do podłóg lakierowanych: olej może nie przyjąć się. :oops: Wszystko zależy od składu chemicznego poszczególnych produktów. :roll:

 

 

Ale w Twoim wypadku sądzę, że chodzi o olej pielęgnacyjny. :o A taki olej można zmienić pod jednym warunkiem: przed zmianą należy dokładnie umyć podłogę preparatem do gruntownego czyszczenia podłóg olejowanych (dowolnego producenta). I po wyschnięciu podłogi nakładadasz nowy inny olej pielęgnacyjny. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w Twoim wypadku sądzę, że chodzi o olej pielęgnacyjny. :o A taki olej można zmienić pod jednym warunkiem: przed zmianą należy dokładnie umyć podłogę preparatem do gruntownego czyszczenia podłóg olejowanych (dowolnego producenta). I po wyschnięciu podłogi nakładadasz nowy inny olej pielęgnacyjny. :D

 

Potajemnie czytam wszystko co piszesz - i bardzo mnie ucieszyła ta odpowiedz - że nawet jakby przestali produkować magika, mogę czymś innym pielęgnować. Fajnie. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boorg, jeśli będziesz mial chwilkę czy mógłbyś coś poradzić na wyłażącą szpachlę... nei wiem jak to opisać... CU cioci jest piękna jesionowa podłoga (NAPRAWDĘ piękna) i ta szpachla która tak leciutko jakby się wspina nad poziom podłogi jest denerwująca (przy dębie tego chyba nie widac w ogóle, ale przy cudnym jasniutkim jesionie, bardzo) - czy można taki nadmiar wystający jakoś usunąć?

pewnie głupie pytanie, ale może jest odpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boorg, czy podloge potraktowaną Magikiem tylko plynem z tej samej serii mam czyscic?

Nie - nie musisz. Możesz ją pastować i floterować. :wink:

 

 

ach zapomnialabym byla... ale czym ja czyścić przed aplikacją tego magic oil care - czy tylko tym Cleanem http://www.uzin-utz.com/pallmann_pl/default.asp?URL=http://www.uzin-utz.com/pallmann_pl/Presse/Magic_Oil_2K_b.htm

 

no i na ile powinno straczyć 10 litrów wody+500 ml tego oil care... :oops:

 

baaardzo z góry dziękuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...