Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Podsumowując trzeba:

 

1. Zmierzyć wilgotność jastrychu - dla dębu powinno mieć 2 %.

2. Zmierzyć wilgotność pomieszczenia - powinno mieć 45%-65%

3. Pogrzać kominkiem - to mogę zrobić, ale nie do wszystkich pomieszczeń, bo mam grawitacyjne nie wszędzie doprowadzone.

 

Zastanawia mnie jeszcze, czy kładąc parkiet latem, np. czerwiec-lipiec, też trzeba w doku grzać, czy wtedy nie ma to znaczenia.

 

Jak najbardziej tyle że zmierzyć teraz i dogrzewać kominkiem przez jakieś dwa tygodnie...aby wygonić wilgoć z domostwa..

Powiesić higrometr na jakiś miesiąc i sprawdzać czy wilgotność w domostwie spada czy rośnie...

Po ułożeniu parkietu poczekać około 3 tygodni i dopiero cyklinować (idealnie by było jakbyś juz miał ogrzewanie i troszeczkę wygrzał domek.

I jeszcze dwie uwagi masz próbę ciśnieniową instalacji CO w domu przeprowadzoną??Druga sprawą jest temperatura wylewki ale to już pisze w karcie technicznej kleju jedne znoszą mniejsze temp drugie potrzebują już tych temperatur nieco większych generalnie nie zaleca sie w ogóle układania w temp ponizej 15 stopni i wilgotności powyżej 65% . Temperatura jastrychu tez powinna oscylowac około 13-15stopni

 

W czerwcu lipcu jak masz wygrzane domostwo??Niee nie dajmy sie zwariowac nie trzeba ...heheh zaraz przy drewnie mielibyśmy sezon grzewczy cały rok ....nie absolutnie nie po prostu jak za wilgotno wietrzyc jak za sucho dowilżać..co zdrowe dla ludzi to i dla drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

kochani, może ktoś jest w stanie mi coś/kogoś doradzić w związku z moim parkietem merbau

jestem z Warszawy i najchętniej wzięłabym kogoś miejscowego do wyprostowania tego co zrobili mi z połogą

zakupiłam parkiet merbau - a że nie znam się kompletnie na drewnie - wypytałam się o wszystko sprzedawce, powiedzialam ze mam psa, czesto gosci którzy wchodzą w butach itd i że chce podłogę, która nie będzie bardzo cierpiała z tego powodu

doradzono mi merbau właśnie i lakier super twardy (nie pamietam nazwy) - sprzedawca ktory sprzedaje kompletną usługę - od zakupu do wykończenia powidział że będzie to lepsze niż olejownie

po lakierowaniu (odczekalam zalecane 10 dni) i dwoch tygodniach mieszkania podloga wygladala jakby miala 10 lat, rysa na rysie, robily się nawet od przeciągniecia paznokciem po podlodze, wiec złożyłam reklamację i kolesie obiecali mi to cyklinować i zaolejować

i oto co zrobili - zaolejowali mi salon i jeden pokój oprócz sypialni, po czym ekipa ktora mi to robila została zwolniona przez zleceniodawce i zostalam z połową mieszkania zrobiona a połową nie

olej który mi połozyli miał być jeszcze pokryty satyną - ale nie zdążyli w zwiazki z czym

kiedy psu kapalo z pyska każda kropla zrobiła plamę na podłodze

kiedy po dwoch tyogodniach przyszla kolejna ekipa to poprawiac, zalamali rece i nie usuneli mi tych plam, tylko wtarli recznie na ten olej i wycyklinowana reszte OLEJ WOSKUJĄCY DO PARKIETÓW Blanchon

wyglada to tak, że zostaly smugi, plamy, widac że specyfik jest nierównomiernie wtarty

maja przyjsc z polerka to polerować i twierdza ze po tym zabiegu będzie pięknie

 

wiem że zaolejowana podloga ladnie się naprawia przy pomocy papieru sciernego itd

ale nie wiem jak z tym olejem woskującym, czy on jest taki sam w utrzymaniu jak normalnie zaolejowane podlogi?

bo wiem, że zwykły olej wsiąka w podoge i impregnuje drewno i robi się ona coraz ładniejsza z czasem

a ten woskujący?

z tego co wyczytałam na forum olejowany parkiet można potraktować środkiem do gruntownego czyszczenia i jeszcze raz położyć olej

czy można zastosować ten sam patent do oleju woskującego?

pliz help, z chęcią skorzystałabym z pomocy jakiegoś eksperta z Wawy, macie może namiary na ekipę godną zaufania?

 

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie firmy jak blanchon czy osmo...to delikatnie pisząc bardzo słabe hybrydy rynku ...."Magic-oil": z Pallmana czy impact -oil z Loba -Wakol to są godne polecenia oleje dwuskładnikowe...Na Bartyckiej Parkeciarzy tam macie od groma...jest jedna z najbardziej znanych firm w Polsce "Profi-Parkiet"..zgłoś się do nich...na priv wysle ci namiary..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań do boorga bądź osób które użytkują podłogi olejowane na biało. Mam na górze położoną mozaikę barlinecką jesionową, chciałabym mieć olejowaną podłoge i jednocześnie uniknąć żażółcenia jesionu stąd mój pomysł na biały olej.. Czy olejowana na biało podłoga jest trudna w utrzymaniu czystości? Czy taki biały olej przy myciu/czyszczeniu podłogi się zmywa? Jeśli powstają jakieś ubytki kolorystyczne czy olej pielęgnacyjny je uzupełni? (ma dodatek białego pigmentu?) i czy nie będzie dużej różnicy po takiej naprawie? I najważniejsze jakiej fiirmy oleju użyć? Myślałam o trip-trapie ale czy to dobry pomysł? Bardzo bym prosiła o jakieś sugestie, spostrzeżenia odnośnie podłóg olejowanych na biało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczegóż nie pobejcować podłogi jesionowej na biało i nie zabezpieczyć dwukrotnie olejem???Trip- trap to bdb firma produkująca oleje...deske barlinecka masz surową??czy pod lakierem układaną pływająco czy też przytwierdzoną do podłoża??i jeszcze jedno chociażbyś nie wiem czym zabezpieczyła drewno to jesli zrobisz duży wgniot to nie ma siły aby ktoś punktowo naprawił biała bejcą potem olejem i nie było plamy...(samym olejem tak) i na twoim miejscu unikałbym wosków dałbym dwa razy olej dwuskładnikowy...Jasna posadzka drewniana zawsze będzie "niewdzięczna " jeśli chodzi o czystość...po olejem..jeśli bedziesz ja użytkować np w butach...pod lakierem co innego..Pozdrawiam (są lakiery hybrydowe majace cechy oleju i lakieru)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie doprowadzania swoich podłóg do stanu używalności.

Moje olejowane merbau w hollu nie wygląda zbyt dobrze. Wogóle przejechanie czymkolwiek po podłodze powoduje matowe rysy jak w maśle. Myślałam że zawoskowanie podłóg coś na to poradzi.Większość podłóg już przejechałam pronto i zawoskowałam. I coraz bardziej nie przekonuje mnie to rozwiązanie. Chyba ostatnie pomieszczenie spróbuję olejem pielęgnacyjnym. Jeśli wygląd podłogi będzie mi bardziej odpowiadał w tej wersji co zrobić by już zawoskowane podłogi pielęgnować również olejem pielęgnacyjnym?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczegóż nie pobejcować podłogi jesionowej na biało i nie zabezpieczyć dwukrotnie olejem???Trip- trap to bdb firma produkująca oleje...deske barlinecka masz surową??czy pod lakierem układaną pływająco czy też przytwierdzoną do podłoża??i jeszcze jedno chociażbyś nie wiem czym zabezpieczyła drewno to jesli zrobisz duży wgniot to nie ma siły aby ktoś punktowo naprawił biała bejcą potem olejem i nie było plamy...(samym olejem tak) i na twoim miejscu unikałbym wosków dałbym dwa razy olej dwuskładnikowy...Jasna posadzka drewniana zawsze będzie "niewdzięczna " jeśli chodzi o czystość...po olejem..jeśli bedziesz ja użytkować np w butach...pod lakierem co innego..Pozdrawiam (są lakiery hybrydowe majace cechy oleju i lakieru)

 

Dziękuje za odzew jednak teraz mam jeszcze wiecej zamieszania w głowie niż wcześniej :roll: Mozaika jest surowa układana na klej.. wolałabym jednak uniknąć bejcowania bo jakoś źle mi się kojarzy :-? Jesion mam tylko w pokojach na górze więc w butach nie będzie się tam raczej chodzić, czy zwykły biały olej nie bedzie wystarczający? Dwuskładnikowy (rozumem przez to olejo-wosk) jest chyba trudniejszy w samodzielnych naprawach? Jaki konkretny olej mógłbyś polecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie doprowadzania swoich podłóg do stanu używalności.

Moje olejowane merbau w hollu nie wygląda zbyt dobrze. Wogóle przejechanie czymkolwiek po podłodze powoduje matowe rysy jak w maśle. Myślałam że zawoskowanie podłóg coś na to poradzi.Większość podłóg już przejechałam pronto i zawoskowałam. I coraz bardziej nie przekonuje mnie to rozwiązanie. Chyba ostatnie pomieszczenie spróbuję olejem pielęgnacyjnym. Jeśli wygląd podłogi będzie mi bardziej odpowiadał w tej wersji co zrobić by już zawoskowane podłogi pielęgnować również olejem pielęgnacyjnym?

pozdr

Jakiej firmy masz zastosowany olej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odzew jednak teraz mam jeszcze wiecej zamieszania w głowie niż wcześniej :roll: Mozaika jest surowa układana na klej.. wolałabym jednak uniknąć bejcowania bo jakoś źle mi się kojarzy :-? Jesion mam tylko w pokojach na górze więc w butach nie będzie się tam raczej chodzić, czy zwykły biały olej nie bedzie wystarczający? Dwuskładnikowy (rozumem przez to olejo-wosk) jest chyba trudniejszy w samodzielnych naprawach? Jaki konkretny olej mógłbyś polecić?

Po pierwsze "biały olej" to nie zwykły olej właściwie każda puszka może mieć inny odcien....

Po drugie naprawy kolor na kolor zawsze sie źle kończą i są widoczne.

 

Po trzecie obydwa oleje magic oil i impact oil sa mocnymi olejami nie majacymi nic wspólnego na całe szczęście z woskami...ja wosków kiedy mogę unikam. Pielęgnacja jest bardzo prosta takich podłóg i mała kłopotliwa....a wosk no cóż polerować polerować i jeszcze raz polerować a do tego się świeci jak już nie napisze komu co... :D

Po paru konserwacjach woskiem zrobi ci się skorupa wosku na górze posadzki i nie będziesz mogła jej usunąć inaczej jak w sposób mechaniczny wierz mi widziałem parę takich podłóg i odnawiałem po 5 latach ponieważ nie można było już tego dorpowadzić w inny sposób do względnego wyglądu...jeśli nakłada się wosk na wosk itd to grozi tylko zarżnięciem podłogi z olejem jest pełny luzik..dwa środki stosowane cyklicznie raz na kwartał czy przed lub po imprezie w domu i podłoga jak nowa...daxima właśnie wydaje mi się ma problem z woskiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie naprawy kolor na kolor zawsze sie źle kończą i są widoczne.

 

Jak tak piszesz coraz bardziej zniechęcam się do wymarzonego jasnego jesionu :-? :(

 

Po trzecie obydwa oleje magic oil i impact oil sa mocnymi olejami nie majacymi nic wspólnego na całe szczęście z woskami...

 

Pisząc magic oli masz na myśli olej firmy pallmann? Na firmowej stronie znalzałam w produktach tylko magic oli 2k i w opisie: "kombinacja olejowo-woskowa" :o Parkieciarz zapromponował mi właśnie ten olej na wenge a Ty mi tu takie niepochlebne słowa o wosku piszesz :-? Teraz nie wiem czy dzwonić żeby mi kombinował z innym olejem.. A może miałes na myśli inny magic oil bez wosku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze zabejcuj i na to daj olej to naprawde nie jest zaden problem pomieszac dwie puszki bejcy do podłóg np właśnie pallmana i pobielić podłogę , po drugie o magic-oilu pisze w kontekscie takim ze nie konserwowac (woskiem) ani też nie rzucać na niego wosku....ja nie wiem naprawdę dlaczegóż ty się tak boisz tegoż bejcowania ..teraz parkieciarze sobie juz z tym swietnie daja radę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Czy olejowana na biało podłoga jest trudna w utrzymaniu czystości? Czy taki biały olej przy myciu/czyszczeniu podłogi się zmywa? Jeśli powstają jakieś ubytki kolorystyczne czy olej pielęgnacyjny je uzupełni? (ma dodatek białego pigmentu?) i czy nie będzie dużej różnicy po takiej naprawie? I najważniejsze jakiej fiirmy oleju użyć? Myślałam o trip-trapie ale czy to dobry pomysł?...

Podłoga olejowana na biało nie jest zbyt trudna w utrzymaniu czystości. Musisz tylko nie dopuścić do totalnego zaniedbania takowej (plamy po płynach i wydeptane ścieżki).

Naprawa podłóg olejowanych jest taka sama dla wszystkich rodzajów bez względu na rodzaj użytego oleju (z pigmentem, naturalny czy z woskiem). Ubytków kolorystycznych nie będzie: wszystko zależy od umiejętności dokonującego naprawę. Wystarczy mieć oczy i czytać porady ze zrozumieniem. :)

Różnica po naprawie może wystąpić: wszystko zależy od wieku naszej podłogi. Wiadomym jest, że drewno pod wpływem światła zmienia trochę swój odcień. Dlatego świeżo szlifowany/olejowany element będzie o kilka tonów w innej kolorystyce. Ale po jakimś czasie wszystko wróci do normy. :) Aby zminimalizować widoczne naprawy zaleca się naprawianie całych elementów: wtedy różnicę kolorystyczną wygubimy na łączeniu klepek/desek. Jak na podłodze mamy drewno w II lub III klasie, to swieża naprawa będzie praktycznie niewidoczna. :)

 

A teraz najważniejsze. Pisałaś, że masz mozaikę drewnianą. Czyli małe elementy/dużo łączeń. Olej i bejca mocno podkreślą te łączenia. Aby tego uniknąć proponuję 2 rozwiązania.

1. Olej biały kryjący. Wtedy podłoga cała będzie biała jak pomalowana farbą.

2. Lakier koloryzujący biały.

W obydwu wypadkach podłoga będzie jednolicie wybarwiona. :)

 

Jest jeszcze stary sposób: biała farba olejna. Potem taką podłogę pastujesz albo możesz nawet polakierować. Jak farba dokładnie wyschnie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoga układana własnymi ręcyma, dąb 2 klasa, olej SLC półmat... ...Jak myślicie jakie dać listwy cokołowe?

Jak to jakie? W kolorze podłogi :)

 

Rozumiem, że podłogę nakładałeś wałkiem. Ile warstw? Czy pierwszą warstwę wymieszałeś z rozpuszczalnikiem DD tak jak zalecał producent??

 

A na marginesie: gratuluję umiejętności.

 

P.S.

Martwić Ciebie nie będę: wszak podłoga drewniana nie jest najważniejsza, nawet taka wyszparzona jest urodziwa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się marzy merbau - deska - olejowany. Ale chcuałabym , żeby kolor był czekoladowy z czerwonymi błyskami :):) Ale mam wymagania :) Czy to możliwe ?

"...A mnie się marzy kurna chata..." tak nam śpiewał chyba Młynarski. ;)

Poszukaj w gotowych podłogach. Albo w barwionych (dużo jest fajnie barwionego dębu). Wtedy nie przeżyjesz ewentualnych rozczarowań. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...na pastowanie swojej podłogi olejowanej Eukolą Fit Polishem Berger Siedla. Czy jeśli kiedyś będę chciała odświeżyć grntownie podłogę mogę ją czymś zmyć zastosować refresh oil i ponownie pastować.

I jeszcze ponawiam pytanie czy pasty wpływają na kolor podłogi. Chodzi mi o dąb Czy można go poprzez pilęgnacje rozjaśniać?

Olej pielęgnacyjny jest rozrzedzonym rozpuszczalnikami olejem z dodatkiem wosków. Pasta jest mieszaniną wosków z rozpuszczalnikiem. Jak widać jedno z drugim łączy się doskonale. :) I dlatego stosowanie jednego i drugiego razem lub naprzemiennie nie stanowi większego problemu. Z jednym wyjątkiem: jeżeli naszą podłogę dosć długo pastowaliśmy musimy pozbyć się nadmiaru wosku z podłogi. Możemy to zrobić na 3 sposoby:

1. Maszynowo. Za pomocą zielonego peda lub wełny stalowej.

2. Ręcznie. Za pomocą wełny stalowej (tzw. wiórkowania).

3. Chemicznie. Za pomocą środka do gruntownego czyszczenia podłóg. :)

Po takim zabiegu podłogę pokrywamy olejem ciężkim/twardym/właściwym. Po wyschnięciu nakładamy olej pielęgnacyjny. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze zabejcuj i na to daj olej to naprawde nie jest zaden problem pomieszac dwie puszki bejcy do podłóg np właśnie pallmana i pobielić podłogę , po drugie o magic-oilu pisze w kontekscie takim ze nie konserwowac (woskiem) ani też nie rzucać na niego wosku....ja nie wiem naprawdę dlaczegóż ty się tak boisz tegoż bejcowania ..teraz parkieciarze sobie juz z tym swietnie daja radę...

 

Wydaje mi się że naprawa w przypadku bejcowania i olejowania będzie bardziej kłopotliwa niż w przypadku samego olejowania, poza tym mam bejcowane parapety i wiem co to jest za problem - wolałabym uniknąć tego na podłogach :roll:

 

Podłoga olejowana na biało nie jest zbyt trudna w utrzymaniu czystości. Musisz tylko nie dopuścić do totalnego zaniedbania takowej (plamy po płynach i wydeptane ścieżki).

Naprawa podłóg olejowanych jest taka sama dla wszystkich rodzajów bez względu na rodzaj użytego oleju (z pigmentem, naturalny czy z woskiem). Ubytków kolorystycznych nie będzie: wszystko zależy od umiejętności dokonującego naprawę. Wystarczy mieć oczy i czytać porady ze zrozumieniem.

Różnica po naprawie może wystąpić: wszystko zależy od wieku naszej podłogi. Wiadomym jest, że drewno pod wpływem światła zmienia trochę swój odcień. Dlatego świeżo szlifowany/olejowany element będzie o kilka tonów w innej kolorystyce. Ale po jakimś czasie wszystko wróci do normy. Aby zminimalizować widoczne naprawy zaleca się naprawianie całych elementów: wtedy różnicę kolorystyczną wygubimy na łączeniu klepek/desek. Jak na podłodze mamy drewno w II lub III klasie, to swieża naprawa będzie praktycznie niewidoczna.

 

A teraz najważniejsze. Pisałaś, że masz mozaikę drewnianą. Czyli małe elementy/dużo łączeń. Olej i bejca mocno podkreślą te łączenia. Aby tego uniknąć proponuję 2 rozwiązania.

1. Olej biały kryjący. Wtedy podłoga cała będzie biała jak pomalowana farbą.

2. Lakier koloryzujący biały.

W obydwu wypadkach podłoga będzie jednolicie wybarwiona.

 

Jest jeszcze stary sposób: biała farba olejna. Potem taką podłogę pastujesz albo możesz nawet polakierować. Jak farba dokładnie wyschnie.

 

Dajesz mi nadzieje :D

Mozaike mam położoną w pasy, więc podkreślone łączenia nie będą chyba takie złe. Raczej nie chciałabym efektu jednolitej jakby pomalowanej farbą podłogi i spróbuje jednak z bialy olejem :) A jak mi się nie spodoba będę kombinowała dalej :wink:

 

 

A tak poza tematem białych olei. Czy ten magic oil 2k jest zawsze taki mocno świecący? Czy to zalezy od sposoby wykończenia? Nie chciałabym takiej błyszczącej podłogi :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...na pastowanie swojej podłogi olejowanej Eukolą Fit Polishem Berger Siedla. Czy jeśli kiedyś będę chciała odświeżyć grntownie podłogę mogę ją czymś zmyć zastosować refresh oil i ponownie pastować.

I jeszcze ponawiam pytanie czy pasty wpływają na kolor podłogi. Chodzi mi o dąb Czy można go poprzez pilęgnacje rozjaśniać?

Olej pielęgnacyjny jest rozrzedzonym rozpuszczalnikami olejem z dodatkiem wosków. Pasta jest mieszaniną wosków z rozpuszczalnikiem. Jak widać jedno z drugim łączy się doskonale. :) I dlatego stosowanie jednego i drugiego razem lub naprzemiennie nie stanowi większego problemu. Z jednym wyjątkiem: jeżeli naszą podłogę dosć długo pastowaliśmy musimy pozbyć się nadmiaru wosku z podłogi. Możemy to zrobić na 3 sposoby:

1. Maszynowo. Za pomocą zielonego peda lub wełny stalowej.

2. Ręcznie. Za pomocą wełny stalowej (tzw. wiórkowania).

3. Chemicznie. Za pomocą środka do gruntownego czyszczenia podłóg. :)

Po takim zabiegu podłogę pokrywamy olejem ciężkim/twardym/właściwym. Po wyschnięciu nakładamy olej pielęgnacyjny. ;)

 

...czyli jak rozumiem mogłabym przez jakiś czas ją myć (dopiero była raz zawoskowana) i przerzucić się na wersję oleju pilęgnującego. ;)

 

Ghost ja dopiero pierwszy raz zawoskowałam i wyfroterowałam swoje podłogi (olej eukola) ale właśnie mam takie wrażenie jak piszesz. Ze kolejne woskowanie będzie tworzyć tylko skorupkę i nie wiem czy to mi w wyglądzie odpowiada. Nie wiem w którym kierunku i jak mam pielęgnować tą podłogę. By miała wygląd i było dobrze. Wygląd = zabezbieczenie przez matowymi ewentualnymi pojawiającymi się rysami. Ale w tej kwestii mam osobną bolączkę zniszczego korytarza przez malarzy. Parę plamek po farie moje szorowanie szmatkąi rysy matowe smugi po odkurzaczu. Mam ochotę pobawić się z papierkiem ściernym ale się trochę boję :cry: Zapastowanie trochę pomogło. Ale moje oczy widzą za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

mam problem z określeniem jaka gruba będzie moja podłoga wykończona parkietem (muszę to wiedzieć, żeby spasować ją z podłogą wykończoną płytkami)..

 

mamy deskę litą merbau 15 mm, chcemy mieć pod nią ogrzewanie podłogowe, jakiej grubości warstwy musimy liczyć..?

stropian, wylewka - to się jeszcze da przewidzieć, a co dalej? jakiś klej pod parkiet?? ile tego? czy przed klejem jeszcze jakoś wylewkę zagruntować trzeba?

 

czyli jaką grubość będzie miała cała podłoga (przy założeniu, że styropianu 8 cm a wylewki 6cm)...

 

 

PILNE - z góry dziękuje za odpowiedź..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...