Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

Czy ktoś użytkuje lub słyszał o wkładach kominkowych z firmy Tarnawa. Są to wkłady w całości odlane z żeliwa z szybą okrągła lub płaską z dopalaniem spalin i przystosowane do palenia ciągłego.

Proszę o uwagi na temat tych wkładów.

Firma Tarnawa: http://www.tarnawa.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...

On 2002-09-30 16:12, endriu wrote:

napewno warto sie temu prsyjżeć

posiadam ten wkład , bardzo solidny cena ok 2600 PLN za 16KW

bez obaw o przegrzanie ,deformacje itp jeszcze nie obudowany

paliłem w nim dla próby węglem wszystko OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam ten wkład od pazdziernika 2001 narazie bez obudowy i rozprowadzeń , paliłem w nim i dogrzewałem 100 m2 podczas prac wewnątrz.Myślę że średni czas pracy na 1 załaduku można określić na 7 godzin. Niewiem czy to dobry wynik ale po ok 8 godzinach

temperatura podnosi się z np 10 do 15 stC/bez DGP/ w domu partowym typu L największa odległosć od wkładu do termometru to 13 m .

Sam wkład zbudowany jest z bardzo grubego żeliwa które długo

utrzymuje ciepło njdłuższe zaobserwowane wypalenie do cna :

drewno buk tj od soboty start og 21 pełny załadunek stop wtorek g 17 jeszcze żażące kawałki /po ew. dołożeniu mógł dalej się

rozpalić/. Co o tym myślicie czy go obudowac czy wstawić np Spartehrm.PZDR > GMC

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Wracam do tematu sprzed kilku miesięcy (to chyba nie jest zabronione), ale to co tu znalazłem brzmi wręcz rewelacyjnie. Kominek Tarnawa spalał pełny załadunek drewna przez prawie 3 dni!!!? (bez 4 godzin) Czy autor tej wiadomości mógłby potwierdzić, że nie było tu pomyłki.

Jeśli to prawda to jestem zdecydowany na zakup Tarnawy.

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie taka bzdura, ale jak wygląda szyba- jeżeli całkowicie zamknie się dopływ powietrza?.

Jakie jest rozwiązanie dopływu powietrza do spalania?, czy osobnym kanałem, czy bierze je z otoczenia.

Jak jest z zanieczyszczeniem szyby?, jakie są użyte metody zmniejszenia zadymienia szyby?.

Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co podniecać takim tekstem, anonimowy pisze przecież wyraźnie: średnio 7 godzin. A że raz się udało pobić rekord, bo gdzieś w grubej warstwie popiołu żarzyły się resztki grubej kłody jakiegoś twardego drewna - nikt nie będzie przecież tak eksploatował kominka. O ile mu się sobota z poniedziałkiem nie pomyliła.

A Tarnawa na swojej stronie pisze: czas palenia 10 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem dziś Tarnawę w realu.

Kilka wrażeń: kominkarz - dystrybutor... kiepsko mi się z nim gadało. Zaczął od tego, że nie mogę mieć kominka jako jedynego źródła, bo mi nie pozwolą. (po to żeby pozwolili, i nie tylko, mam mieć w domu też grzejniki elektryczne...) Potem jak mu powiedziałem że kominek ma być na zewnętrznej ścianie, zaczął strasznie marudzić i kazał przerabiać projekt.

Może miał i rację, ale ja spodziewałem się czego innego: opisu zalet i wad poszczególnych typów kominków (miał różne: tarnawę, spartherma, jotula) i konkretnych porad typu: jeśli zostawisz kominek na zewnętrznej ścianie, to musisz dać 18 kW, DGP będzie kosztować mniej więcej X, a jak dasz w środku, to starczy 14, a DGP będzie kosztować Y.

A ten.. pary nie puścił za ile robi DGP, tylko coś przebąknął o "dyszce" dodatkowo jakby trzeba było dawać wiatraki. 10000??

--------

Wracając do tarnawy, z jednej strony rzeczywiście "siermiężne" to kominki... ale nie tak do końca - pomiędzy Jotulami stała obudowana 14 kW Tarnawa z giętą szybą i wyglądała ekstra. Myślałem że to któryś kolejny Jotul - pani z tego samego sklepu, z którą znacznie przyjemniej mi się rozmawiało i od której, mimo że zastrzegła się że fachowcem nie jest, usłyszałem parę praktycznych porad - pokazała mi ten kominek jako przykład, że tarnawa po obudowaniu nie wygląda gorzej niż jotule, wśród których ją wstawiono.

Stał też nie obudowany 18 kW kominek z płaską szybą, i w środku miał zamontowane takie... ozdóbki w kształcie murzyńskich nmasek. Nie każdemu to się musi podobać - na szczęście pani zapytana o te maski stwierdziła że są wersje kominka bez nich.

------

O najważniejszym, czyli: jak doprowadzić powietrze, jak rozprowadzić DGP, jak uwzględnić to w projekcie, jaką dobrać moc kominka, g.... się dowiedziałem. Błędne koło. Facet każe mi kupić projekt, wtedy powie mi jak i za ile zrobi DGP i jaki kominek dobrać. A ja bym chciał wiedzieć wcześniej jaki to będzie kominek, (wymiary, średnica przewodu kominowego, trasa przejścia kanałów DGP) żeby uwzględnić to w projekcie od razu. Błędne koło.

-------

Wniosek? Zaprojektuj sobie, człowieku, dom, instalacje, i wszystko inne, potem, zanieś projekt do fachowców, niech pieczątki przystawią, inaczej nie ma szans zgrać wszystkiego.

Wniosek #2. Jak chcesz coś zrobić to najpierw dowiedz się wszystkiego o tym czymś, a potem idż do fachowca i gadaj z nim tak: Urządzenie A ma być zamontowane w punkcie B metodą C, i zapłacę za to D. A jak się nie podoba urządzenie, metoda, punkt albo zapłata, do widzenia, są inni.

 

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-01-22 21:51 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...