Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Od lutego b.r. ogrzewalem dom wyłączenie Tarnawą 18 KW.

 

Ten wklad jest zgrabny, gdyz widoczna jest tylko szyba i front, a reszta jest przeciez obudowana.

 

Cale szczescie, że wklad jest tak duzy - ma obszerne palenisko i wchodzą do niego cale pnie drzew o srednicy do 40 i dlugosci ponad 50 cm i naprawde duze kloce, ktore palą sie przez całą noc.

 

Zeliwo jest porządne. Masa wkladu - chyba najwieksza - 230 kg, powoduje, że wklad ma duzą bezwladnosc, ale radiatory powodują dobre oddawanie ciepła.

 

Szczelnosc wkladu i zakres regulacji oraz skutecznosc oceniam wysoko.

 

Jesli ktos lubi palic w kominku bez problemu tym kominkiem z rozprowadzaniem DGP ogrzeje dom.

 

Nie wybieralbym mniejszego wkladu. Ten 18 Kw ma duzą szybe i duze palenisko. Zawsze mozna mniej dolozyc, a szyba i caly kominek (łącznie z obudową) robi bardzo dobre wrazenie.

 

18kW na jaka powierzchnię użytkową domu?

My będziemy mieć dom 120m2 pow. użytkowej - jaką wybrać Tarnawę 14 czy 16 kW? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia do ogrzania to 180 m2 (parter z poddaszem). Zimą wprowadzlismy sie i ogrzewałem tylko parter, to jest ok. 100 m2. Palilem spokojnie, malym i srednim ogniem.

 

Poddasze zaczne uzywac i rowniez ogrzewac, gdy zajdzie taka potrzeba, ale jestem przekonany, że moc kominka rowniez bedzie wystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :wink:

 

Odpowiedzcie proszę jeszcze na jedno pytanie, które nie daje mi spokoju, a mianowicie jeszcze o mocy wkładu...

Mam do ogrznia (DGP) ok. 130 mkw. Planuję temp. w mieszkaniu ok. 21 stopni C, czy przy wkładzie 18 kW - aby uniknąć przegrzania i uzyskać taką temp. nie będę musiał ograniczyć jednorazowy załadunek drewna do spalania, a w związku z tym podkładać np. co 2-3-h??? (chciałbym tego unknąć). Chciłbym podkładać - zgodnie z parametrami wkładu co ok. 10h.

 

Czy można załadować "do pełna" i mieć optymalną temperaturę przy takiej mocy wkładu i takiej powierzchni do ogrzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangoo przyłączam sie do twojego pytania.

Proszę użytkowników Tarnawy 18 o relację z tegorocznego grzania ;)

Czy uda się nie dogrzewać innymi źródłami?

Mam tylko prąd i boję się że mnie trzepnie po kieszeni :(

 

Dodatkowe pytanie ile trzeba zamówic drewna na sezon do tego kominka?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos lubi palic w kominku, to ten wklad powinien wystarczyc.

 

Trudno oczekiwac jednak, że gdy ktos wychodzi do pracy o 8 rano, a wraca o 19, wtedy, gdy przyjdzie bedzie mial gorący i płonący kominek.

 

Tak czy inaczej po tych kilku godzinach znaczna czesc drewna i tak sie wypali. Kominek ten bedzie trzymal cieplo, ale nie oczekujmy, że przez 10 godzin temperatura bedzie taka jak na początku grzania.

 

Ten wklad jest szczelny i mozna w nim powoli spalac drewno. Mysle, że do wkladu 18 KW wkladając tyle samo drewna ile do wkladu 16KW, czas palenia bedzie podobny. Zamykajac dopływ powietrza, drewno praktycznie zgazowuje sie, wiec nie ma moim zdaniem obawy, że bedzie odczuwalna roznica w dlugosci palenia sredniej ilosci drewna w wiekszym wkladzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet kafel nie pomoze, drewno ma ograniczoną kalorycznosc. Trudno jest z kilku kg drewna uzyskac kilkadziesiąt Kwh rozlozone na okres kilku godzin.

 

Juz o tym była mowa na forum. Wklad moze utrzymywac zar przez wiele godzin, moze byc ciepły, ale nie ogrzeje domu po upływie wielu godzin od włozenia porcji drewna.

 

Jesli dolozysz mniej do kominka bedzie mniej ciepła, to normalne, wiec dokladając małą szczape nie bedzie za gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Kangoo

Jedna uwaga, która była na innych wątkach.

Jeżeli chcesz kominek to sprawdź jaki masz przekrój komina.

Zaczęło się od 16 kW, a skończyło na 18 kW z tego co pamiętam mają różne przekroje odprowadzania spalin, a wię i różne wymagania odnośnie przekroju komina.

 

Mogłeś sobie niechcący okroić moc możliwą do zamontowania przekrojem komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem identyczna sytuacje z identycznych powodow, duza szyba. kupilem 18 kw i jest super, rzadko wynosi sie popiol, ogien ladnie widac cieplo ladnie sie rozchodzi, dom jest extra nagrzany, bez jakiegos dramatycznego hajcowania. Chociaz ogrzewanie podstawowe to gaz musze dodac.

Z kominem to racja i bardzo wazne. Pogadaj o doprowadzeniu powietrza bo nie wiem jak duzy masz pokoj w ktorym stoi kominek, ale tak czy tak bedzie ci tego powietrza ciagnal. Pozdrawiam i poleca 18 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...