Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

 

Ja mam dom 130 m2 z tego ogrzewam wkładem Tarnawa PZPRS 14 kW ok. 100 m2 i mam takie doświadczenia, że nie warto przesadzać z tą mocą. Przy mojej mocy jest po prostu za gorąco. Może to śmieszne ale ja mam problemy nie z utrzymaniem odpowiedniej temp. ale z tym aby nie było za gorąco. Proszę mi wierzyć ale jest sztuką także palenie z minimalną mocą i nie jest to łatwe. Owszem wkłady 16 czy 18 kW są może ładniejsze i wchodzą duże polana ale do domu 130 m2 18 kW to nieporozumienie. ( Chyba, że ktoś ma ścianę z cegieł i okna z jedną szybą). A we wkładzie 14 kW też można utrzymać żar nawet i 12 godzin bez większych zabiegów ( dużych polan). To są moje sugestie użytkownika a nie teoretyka. Wybór zawsze należy do inwestora.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam uważnie Wasze rozważania ponieważ mam podobny dylemat, ale czy 18kw to nie lekka przesada, na dom 120m?

Myślę, że 16kw starczy do ogrzania domu.Natomiast popatrz na to od strony wizualnej np. czy pomieszczenie ,w którym będzie kominek jest duże czy małe, czy taka 16-tka nie zniknie lub odwrotnie 18-ka nie będzie optycznie za duża na tle np. salonu. Ja mam salon ok.30 m i wybieram 18kw. różnica w cenie niewielka, a wielkość kominka w sam raz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja mam dom 130 m2 z tego ogrzewam wkładem Tarnawa PZPRS 14 kW ok. 100 m2 i mam takie doświadczenia, że nie warto przesadzać z tą mocą. Przy mojej mocy jest po prostu za gorąco. Może to śmieszne ale ja mam problemy nie z utrzymaniem odpowiedniej temp. ale z tym aby nie było za gorąco. !

 

Ja też sie obawiam, że nawet przy Tarnavie 14 kw może być za gorąco. Do ogrzania będzie około 100 m kw, a raczej preferujemy zimą temperatury w pomieszczeniach około 20 stopni najwyżej. A szkoda by było palić aby od razu wypuszczać ciepło oknem. Mam nadzieję, że da się tak przykręcić dopływ powietrza żeby udało się grzać długo i słabo.

A tak przy okazji to jeszcze raz zapytam jakiej długości polana da się włożyć do czterenastki pod te nieszczęsne skosy . (ja już zamówiłem ten wkład i powoli organizuję drewno na zimę więc muszę wiedziec jak ma być pocięte)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzania mam 120 m kw (kubatura- chyba ok. 400 ?). Joola mądrze napisał(a) o estetycznych względach - u mnie w pokoju ok. 40 m kw osiemnastka jest w sam raz. Za gorąco nie jest - duże ilości ciepła "wypuszczamy" mając zawsze gdzieś otwarte i rozszczelnione okna. Kiedy tylko choć przez chwilę wszystkie okna są zamknięte - żona się "dusi: :D

P.S.

A silnik tira do malucha bym zamontował - jakby się tylko zmieścił :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sta28

O tym że zamontował byś silnik od TIRa do malucha nie musiałeś już pisać bo to wynika z tego że otwieracie okna i wypuszczczacie duże ilości ciepła, czyli jest w sam raz na twój dom i najbliższą okolice:P A tak na marginesie to jaką masz wysokość pomieszczeń, bo u mnie przy 115 m2 wychodzi 300m3 parter +strych użytkowy. Poza tym nie napisałeś o tym z czygo jest zbudowany twój dom i czym ocieplony.Dom, domowi nie równy :lol: tak jak wkład, wkładowi :wink:a okolica, okolicy. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Czytelniku - jutro zmierzę jakie polana wchodzą u mnie do kominka 14 kW i podam ci ich długości aby weszły bez problemów "pod te nieszczęsne skosy". Ale na teraz mogę na oko określić, że około 40-45 cm. a może 50 cm.

 

Pozdrawiam!

Chemiku - ja tez czekam na twoje pomiary :D , jednak ostatnio na hurtowni podano mi, że pod "nieszczęsne skosy" :D zmieszą się polana dł ok 30 cm (trochę mało - a może źle zmierzyli???)

Tez uważam, że 16 kW na domek 120m2 to chyba za dużo. Rozważałem to tylko z powodu tych skosów. A może przesadzamy z tymi skosami :o

Najważniejsze sa doświadczenia tych, którzy już użytkuja 14kW - piszcie więc użytkownicy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Właśnie przyniosłem z drewutni cały arsenał polan. I tak 80% polan ma długość 35 cm. reszta 40-45 cm. a parę 50 cm. Drewno kupiłem porąbane. I sprawdzając mogę powiedzieć, że do 40 cm polana wchodzą bez problemu, przy 45 cm. trzeba kombinować tzn włożyć je pod kątem od poziomu. Znaczenie ma także grubość polana gdyż grube polano 40 cm. wkłada się trudniej niż cienkie 45 cm. A tak w szczególe to zaznaczam, że na długość palenia większy wpływ ma grubość a nie długość polana. Ja wkładałem nawet o średnicy 15 i 20 cm. dł. 35 cm i zapewniam, że paliły się dłużej niż 45 cm. o średnicy 10 cm.

 

Oprócz wkładu mamy ogrzewanie gazowe. Ale jak piec "co" wyłączyliśmy w grudniu to do wiosny nie był uruchamiany.

Polecam przeczytać moje posty na temat ogrzewania kominkiem: http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=304771&highlight=#304771

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=185094&highlight=#185094

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedź. Wiec nie jest tak źle z tymi polanami i całą 14 . :)

 

Mam nadzieję, że jak będzie jeszcze gdzie przed zimą zainstalować mój kominek to już będzie całkiem dobrze (bo zdecydowałem się niestety na szeregowca budowanego przez jedną firmę i mam niestety tyle doglądania i walczenia jakbym budował sam domek jednorodzinny, a nerwów pewnie jeszcze więcej bo nie mam bezpośredniego wpływu na ekipy podwykonawców najmowane przez główną firmę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od forum, obejrzałem dziś w naturze kominki i zdecydowałem się na wkład 14 kw, który i tak z okładem wystarczy, a nie będzie to podstawowe źródło ciepła w moim domu.

 

Z tego miejsca pozdrwiam coraz szersze grono symoatyków :wink: szczególnie podziękowania za wymiary polan chemiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sta28

Mam pytanka czy masz doprowadzone do wkładu powietrze z zewnątrz czy z pomieszczenia, może kominek zabiera żonie to powietrze? :p Kiedy wchodzę do domu teściów (kiedy palą w kominku) to mam obiawy" karpia wyjętego z wody" :o (w tej mince powinny być jeszcze usta szeroko otwarte, tak jak oczy) wynik szczelnych okien i drzwi i brak doprowadzenia powietrza do tej machiny z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek ma doprowadzenie powietrza z prawie zewnątrz czyli z niższej kondygnacji - garażu. Nie zabiera żonie powietrza - a i tak jej go mało :D

Zwrócę przy okazji uwagę na... komin. W swoim czasie posłuchałem doświadczonych i do 18 kW mam komin (dokładniej-rurę) fi 200. Pali się pięknie :D Chociaż jak już ktoś kupuje wkład to komin już stoi i za późno na zmiany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sta28

Ja mam komin też 200mm ,ale wkład 16kW jak by były 18stki panoramiczne z jednymi drzwiczkami ,być może bym się zastanawiał nad takim zakupem, Darek B gość z Żabiej Woli od którego kupiłem Tarnawę (przy okazji pozdrawiam go) powiedział że ten wkład i tak jest z dużym zapasem na moje 115 m2 ,300 m3 30 porotherm P+W i 12 cm wełny spokojnie wystarczył by wkład 12kW i też zdecydowałem się na wiekszy ze wzgłedu na rozmiar polan i szyby dodam że jeszcze jest nie zamontowany. :oops: Zauważyłem że większość kupuje wkłady przewymiarowane i jestem ciekaw ich opini na ten temat czy też muszą ogrzewać okolice ( jak Ty)by się nie przegrzać :p a może przewymiarowanie u niektórych podyktowane jest złym ociepleniem budynków ? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że większość kupuje wkłady przewymiarowane i jestem ciekaw ich opini na ten temat czy też muszą ogrzewać okolice ( jak Ty)by się nie przegrzać :p a może przewymiarowanie u niektórych podyktowane jest złym ociepleniem budynków ?

W stosunku do powierzchni i kubatury wkład mamy rzeczywiście przewymiarowany ale to nasze wietrzenia wynikają wyłącznie ze stylu mieszkania :D ,względów estetyczych i wygodnictwa (większe polana). Aby nie było za ciepło wystarczy mniej dokładać drewna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...