Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

Witam!

 

Właśnie przyniosłem z drewutni cały arsenał polan. I tak 80% polan ma długość 35 cm. reszta 40-45 cm. a parę 50 cm. Drewno kupiłem porąbane. I sprawdzając mogę powiedzieć, że do 40 cm polana wchodzą bez problemu, przy 45 cm. trzeba kombinować tzn włożyć je pod kątem od poziomu. Znaczenie ma także grubość polana gdyż grube polano 40 cm. wkłada się trudniej niż cienkie 45 cm. A tak w szczególe to zaznaczam, że na długość palenia większy wpływ ma grubość a nie długość polana. Ja wkładałem nawet o średnicy 15 i 20 cm. dł. 35 cm i zapewniam, że paliły się dłużej niż 45 cm. o średnicy 10 cm.

 

Oprócz wkładu mamy ogrzewanie gazowe. Ale jak piec "co" wyłączyliśmy w grudniu to do wiosny nie był uruchamiany.

Polecam przeczytać moje posty na temat ogrzewania kominkiem: http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=304771&highlight=#304771

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=185094&highlight=#185094

 

Pozdrawiam!

Chemik -i ja dziękuję :D

Wczoraj oglądałem taka 14-czkę na targach budowlanych w Bielsku-Białej. Skosu wydaja się być dość duże, ale z tego co piszesz to nie jest tak źle (a wręcz całkiem dobrze).

Trochę boję sie kupować 16 kW ze względu na zbyt wysoka temperaturę w domu i koniecznośc "ogrzewania okolicy" przez okna (poza wyższą ceną).

Coraz bardziej jestem nastawiony na 14 kW (niestety jeszcze niezdecydowany w 100%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niektórzy są dziwni... "Boją się ogrzewać okolice..." Zdrowy klimat w domu to częste wietrzenie - i co za tym idzie, aby było ciepło - trzeba grzać. Coraz szczelniejsze okna, caraz grubsze warstwy syropiany, wełny i chęć życia w ciepełku najlepiej po spaleniu dwóch zapałek to jest... hmmm... Nie będę kończył bo jeszcze się ktoś obrazi :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wkład 16 kW i potwierdzam to, co mówił Chemik - wcale nie łatwo jest "nie przegrzać domu", trzeba się dobrze nakombinować, bo po prostu mam za ciepło. Od tygodnia rozpalam wieczorem, przed snem dorzucam jedno, dwa polana i do rana turbina pracuje. Mam co najmniej 23 st., a często 24-25 st. i to już przeszkadza w normalnym życiu. Mam nadzieję, że zimą to się ustalibizuje, bo kto to widział, żeby 2-3 kawałki brzozy ogrzewały cały dom. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie zakup tarnawy czeka w pryszłym roku, zastanawiam się pomiędzy 16 kw a 18 kw z płaską szybą, oststanio byłam zasięgnac jezyka na Pomorskiej 100 w lodzi-dosyc znane centrum kominkow i powiedziano mi, ze jest roznica w liczeniu kw poprzez poszcezgolne firmy produkujace wklady, i tak np. jotul panorama 15 kw-oznacza w rzeczywistosci moc ok. 20 kw, a tarnawa podaje w druga strone- 18 kw oznacza faktyczne 14-15 kw, spotkaliscie sie z takim wytlumaczeniem?

 

u nas jest duza powierzchnia otwarta na dole, kominek na srodku, salon ok. 40 m2, antersola, w sumie do ogrzania ok. 140 m2, na sciany chcemy dac ok. 16 cm styroipanu, w dach ok. 25 cm, namawia nas na tarnawe 18 kw, nie bedzie za duzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dzwoniłem, niestety ta dobra cena jest spowodowana 7% Vatem - montaż wkładu jako usługa. A tak na marginesie to dziwne. Jedni hurtownicy potrafią sprzedawać wkłady z Vatem 7% jako montaż instalacji a inni nie chcą twierdząc, że 7% jest tylko na montaż a na wkład jest 22%

Faktycznie,np.okna,niektórzy myślą, że damy się nabrać na ich bajki, że niby skarbówka nie zwraca, albo że od razu mają kontrole itp.ja tam od progu mówię, że zamawiam usługę z montażem i 7% vatem na wszystko, inaczej idę do konkurencji. echo targuj się chłopie, targuj, mi to wychodzi coraz lepiej :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie próbuję się targować ( w zeszłym tygodniu był rabat 8% a teraz juz 10% :D ) ale w tym kraju ciągle coś jest nie tak. Jeden niezbyt szczegółowy przepis i każdy interpretuje go po swojemy np Vat 7% na "wykonanie instalacji grzewcze" czyli zakup kominka z jego postawieniem i włożeniem rury do komina!!!

Z jednej strony to chyba sprawa jak dany urząd skarbowy interpretuje ten przepis (gość u nas powiedział mi, że nie chce mieć kłopotów i boi sie US :o ), a np w Gdańsku robią na tym niezły interes, a i klienci są zadowoleni. Kurde, gdzie nam przyszło żyć :x

Nadal poszukuję firmy na południu Polski (Cieszyn, Bielsko, Katowice), która sprzeda mi Tarnawę z 7% Vatem - może znacie taką????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TARNAWA to rewelacyjny wkład, eksploatuje rok z DGP jako jedyne ogrzewanie i jestem niesamowicie zadowolony.

Polecam wersję z popielnikiem odsuwanym przy zamknietych drzwiczkach, bardzo się przydaje. Gdy chcemy rozpalić mocno już przygaszony kominek wystarczy rozgarnąć popiół ( zeby chociaz ciut żaru było) podłozyć drzewa i otworzyć popielnik. Działa jak podmuch w wielkim piecu hutniczym, po chwili mamy pięknie rozpalony kominek.

 

Co do ilości żurzytego opału to zeszły rok, długi sezon grzewczy bo paliłęm non stop prawie 7 miesięcy ( z pewnych powodów tak musiałem) poszło jakieś 15 mp drzewa ( grab, buk i trochę owocówki z wycinki).

W mieszkaniu ciepło było jak nigdy ( 120 m2 w starej kamienicy).

 

W tym roku kupowałem drzewo ( grab, buk) pocięte, połupane, loco dom - 118 zł/mp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TARNAWA to rewelacyjny wkład, eksploatuje rok z DGP jako jedyne ogrzewanie i jestem niesamowicie zadowolony.

Polecam wersję z popielnikiem odsuwanym przy zamknietych drzwiczkach, bardzo się przydaje. Gdy chcemy rozpalić mocno już przygaszony kominek wystarczy rozgarnąć popiół ( zeby chociaz ciut żaru było) podłozyć drzewa i otworzyć popielnik. Działa jak podmuch w wielkim piecu hutniczym, po chwili mamy pięknie rozpalony kominek.

 

Co do ilości żurzytego opału to zeszły rok, długi sezon grzewczy bo paliłęm non stop prawie 7 miesięcy ( z pewnych powodów tak musiałem) poszło jakieś 15 mp drzewa ( grab, buk i trochę owocówki z wycinki).

W mieszkaniu ciepło było jak nigdy ( 120 m2 w starej kamienicy).

 

W tym roku kupowałem drzewo ( grab, buk) pocięte, połupane, loco dom - 118 zł/mp

Jaką moc wkładu masz na te 120 m2 (14 czy 16 kW?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...