Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

I tu moje pytanie po jakim okresie można zacząć w niej palić na full a nie tylko przepalać.

 

Po podłączeniu do komina :D

A tak poważnie to skoro juz ją przepaliłeś kilka razy to wydaje mi się że spokojnie możesz palić w niej normalnie. Ja tak jak ty zrobiłem - na razie przepaliłem kilka razy - na początku delikatnie, potem ciut mocniej. Wkład po prostu musi "dostać temperatury" by się farba utwardziła bo ona schnac to juz za bardzo nie ma z czego. W procesie utwardzania trochę się dymi, więc lepiej mieć wtedy przeciagi w domu :)

U mnie pierwsze solidne palenie w sobotę - zamierzam od rana siedzieć na budowie i palić, palić palić....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:D :D :D Witam wszystkich!

W piątek jade po Tarnave Comfort 14 kW :D :D

Najśmieszniejsze jest to, że wkład kosztuje 2 900 + około 1000 na roprowadzenie i jeszcze kilka zł na inne potrzebne rzeczy. Obudowa z wykonaniem 3500 i tu moje rozterki. Mam tylko ( albo aż) 6000 . Na kilku zdjęciach widziałem piękne wkłady postawione na nóżkach i podłączone do rozprowadzeń. Moje pytanie to czy takie cuś może funkcjonować ( ogrzewać dom) bez obudowy przez dłuższy czas tzn. do wiosny??

 

Mam podobne rozterki, ale związane z wyglądem obudowy.

nie możemy się zdecydowac na jej kształt więc na razie powstaje prowizorka.

Kupiłem blachę 0,6 mm, nitownicę i nity zrywalne i zbuduję z tego (juz na dniach)

obudowę na wkład z wyjściem ciepłego powietrza na DGP.

I tez tak to bedzie działało do końca sezonu grzewczego (wiosny).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palilem dosyc szybko na full i wklad ten sie niczym nie przejmuje.

 

Odnosnie jego urody i wypowiedzi Darolla, uwazam, że po obudowaniu wkladu, tylko przednia szyba jest widoczna, a jezeli ktos wybiera wklad z płaską szybą, kazdy z obudowanych wkladow jest bardzo podobny do siebie. Ja rowniez zamierzalem kupic Jotula Panorame, mojej zonie bardziej podobala sie jednak płaska szyba i w ostatniej chwili juz w salonie z kominkami podjąłem decyzje o Tarnavie 18 kw. Z wyboru jestem b. zadowolony, szczegolnie, że pale w kominku kazdego popoludnia po przyjsciu z pracy, co daje mi duzą przyjemnosc.

 

Podobnie jak poprzednicy - uzytkownicy uwazam, że nie nalezy przesadzac z tym doprowadzeniem powietrza do wkładu i jego uszczelnieniem (portki) Mysle, że nawet lepiej miec samą rure doprowadzoną bezposrednio w poblize kominka. Moze sie okazac, że ta rura bedzie rowniez dzialala jak nawiewnik do pomieszczenia, gdy bedzie taka koniecznosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kilku zdjęciach widziałem piękne wkłady postawione na nóżkach i podłączone do rozprowadzeń. Moje pytanie to czy takie cuś może funkcjonować ( ogrzewać dom) bez obudowy przez dłuższy czas tzn. do wiosny??

Może :D Od września taki wkład ( a dokładnie 18 kW) skutecznie ogrzewa mi dom. Nie mam nawet podłączonego rozprowadzenia.

Rydzu - pomysł ze zrobieniem obudowy na wkładzie aby podłączyć rozprowadzenie jest dobry... Zwłaszcza, że cały czas zmienia sie koncepcja obudowy... Teraz jesteśmy na etapie pomysłu obudowania kaflami. Tylko te ceny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rydzu podziwiam Cię za wiele rzeczy, za to że np. wtargałeś na piętro wkład a teraz chcesz sam zrobić dystrybutor. Rzeczywiście to nic trudnego, trochę blachy odpowiednio połączonej ale....przeanalizuj czy Ci się to opłaca: oryginalny dystrybutor na 6 rur DGP Tarnavy (na fakturze nazywa się to płaszcz powietrzny) kosztuje 210 zł brutto! A po drugie co z gwarancją? Przecież słyszałeś na pewno, że kilka wkładów w zeszłym roku pękło z powodu przegrzania. Mój płaszcz okrywa szczelnie cały wkład oprócz spodu; nie wolno go zabudowywać. Ja mam gwarancję na całość, oprócz całego DGP, który sam zaprojektowałem i zrobiłem ( stety jestem ten ze szkół technicznych). Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rydzu podziwiam Cię za wiele rzeczy, za to że np. wtargałeś na piętro wkład a teraz chcesz sam zrobić dystrybutor. Rzeczywiście to nic trudnego, trochę blachy odpowiednio połączonej ale....przeanalizuj czy Ci się to opłaca: oryginalny dystrybutor na 6 rur DGP Tarnavy (na fakturze nazywa się to płaszcz powietrzny) kosztuje 210 zł brutto! A po drugie co z gwarancją? Przecież słyszałeś na pewno, że kilka wkładów w zeszłym roku pękło z powodu przegrzania. Mój płaszcz okrywa szczelnie cały wkład oprócz spodu; nie wolno go zabudowywać. Ja mam gwarancję na całość, oprócz całego DGP, który sam zaprojektowałem i zrobiłem ( stety jestem ten ze szkół technicznych). Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rydzu ale....przeanalizuj czy Ci się to opłaca: oryginalny dystrybutor na 6 rur DGP Tarnavy (na fakturze nazywa się to płaszcz powietrzny) kosztuje 210 zł brutto! A po drugie co z gwarancją? Przecież słyszałeś na pewno, że kilka wkładów w zeszłym roku pękło z powodu przegrzania. Mój płaszcz okrywa szczelnie cały wkład oprócz spodu;

 

Ekonomia przede wszystkim - ponieważ planuję DGP mechaniczne oryginalny dystybutor

nie za bardzo mi sie przyda. A szukać potem klienta na niego pewnie by mi sie nie chciało.

Dystrybutor mojego projektu i wykonawstwa kosztował na razie 46,50 pln - koszt arkusza blachy

i nitów zrywalnych. I w tej kwocie się zamyka bo mam wszystko co potrzebne do jego wykonania.

(tez jestem "techniczny") Zdrowie mi wraca pomału więc juz jutro powinienem się za brać za gięcie

i wycinanie otworów a w sobote całość ponituję juz na wkładzie. Blachę mi od razu pocięli przy

zakupie na takie kawałki jak chciałem. Dystrybutor jak juz pisałem wcześniej będzie na

krótki czas - do kwietnia - maja. Składa się ze ścianek bocznych, ścianki przedniej i górnej.

Jest otwarty od dołu i od tyłu wkładu. Wkład ma z każdej strony przynajmniej 15 cm luzu

powietrznego. A że będzie to połaczone od razu z dgp mechanicznym to o przegrzanie sie nie boję.

No a potem mam nadzieję, że nam się skonkretyzuje kształt obudowy kominka,

bo na razie to taka "czarna dziura" w projekcie salonu ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w Metal Błysku kupujecie tylko wkłady czy też robią oni obudowę kominka?

Czy macie jakiegoś godnego polecenia kominkarza, co miał do czynienia z Tarnawą (o ile to istotne)?

 

Mnie wszystko robila firma z Tarnowa, ktora wykonuje tego typu uslugi na terenie calej Polski. Mozna u nich kupic wklad i reszte. Chyba jako pierwsza zwiazala sie z Tarnawą wtedy jeszcze kilka lat temu, no i z tego co wiem jezdza teraz po Lodzi, Warszawie, Bialymstoku....

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=537083#537083

 

ponadto mam pytanie: czy robią Wam się zacieki na szybie? u nas po porannym rozpaleniu pojawia się kilka zacieków na szybie (brązowo - smolistych), które niekiedy wypływaja z kominka aż na marmur tuż pod nim... nie wiem czy to wina zbyt gwałtownego rozpalania (zawsze śpieszymy się do pracy), czy może nie do końca suchego drewna ... a może to wina padającego do komina śniegu??? nie było śniegu nie było zacieków.. sama już nie wiem...

ps. jak często myjecie szybę??

tunia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę już grubo ponad miesiąc i szyby jeszcze nie myłem; czy to źle? Zrobiła się brudna już po kilku dniach, ale nic po niej nie cieknie ani nie wycieka poza wkład (?!). Na kominie mam zamontowane jakieś niemieckie betonowe ustrojstwo, które stabilizuje i odpowiednio kieruje podmuchy wiatru oraz zabezpiecza przed opadami (ok.250zł). Działa bez zarzutu, tymbardziej, że komin usytuowany mam poniżej kalenicy od strony wschodniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie cieknie, nic nie wycieka... Ale palę na okrągło. Co do czyszczenia szyb - nie warto dokręcać ma maksa dopływ powietrza bo staje się brązowa (i można czyścić codziennie)... chociaż spalanie jest dużo wolniejsze i pewnie efektywniejsze. Pokrętła na 1/2, 1/3 i szyba jest dlugo czysta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarnava 18kW, pale juz od listopada i żadnych wycieków itp. Jesli chodzi o czyszczenie czy tez brudzenie szyby to faktycznie....całkowie zamkniecie doplywu powietrza z zewnatrz powoduje ze szyba robi sie brązowa (z kazdym dniem coraz bardziej :D ) Otwarcie pokreteł na 1/3 znacznie wydluza czas kiedy szyba jest czysta (ale spalanie rowniez jest szybsze), wiec stosuje metode mieszaną ... i czyszcze raz w tygodniu :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarnava 18kW, pale juz od listopada i żadnych wycieków itp. Jesli chodzi o czyszczenie czy tez brudzenie szyby to faktycznie....całkowie zamkniecie doplywu powietrza z zewnatrz powoduje ze szyba robi sie brązowa (z kazdym dniem coraz bardziej :D ) Otwarcie pokreteł na 1/3 znacznie wydluza czas kiedy szyba jest czysta (ale spalanie rowniez jest szybsze), wiec stosuje metode mieszaną ... i czyszcze raz w tygodniu :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...