Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to jak to jest w końcu z tą Tarnavą. Gdzieś ktoś pisał, że Tarnava i Tarnawa to te same wkłady. Jest w końcu jakaś różnica?

Widzę że mój post wywołał odmienna reakcje od zamierzonej. Wg mnie nie ma żadnej ,chciałem tylko uspokoIĆ tych wszystkich którzy zaraz się zapYtają a jaka to tarnawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie dot. dystrybutora. Nie mam firmowego, fachowiec zrobił mi samoróbke. Wszystko pięknie, tylko chcę wiedzieć, czy on ma być aż tak bardzo dopasowany do wkładu? Z tyłu, na plecach wkładu, jest prześwit, powiedzmy na 5 cm, ale boki to najwyżej 1 cm luzu. Czy to aby nie za malo by żebra miały w miarę płynną i przede wszystkim skuteczną "pracę"?

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie dot. dystrybutora. Nie mam firmowego, fachowiec zrobił mi samoróbke. Wszystko pięknie, tylko chcę wiedzieć, czy on ma być aż tak bardzo dopasowany do wkładu? Z tyłu, na plecach wkładu, jest prześwit, powiedzmy na 5 cm, ale boki to najwyżej 1 cm luzu. Czy to aby nie za malo by żebra miały w miarę płynną i przede wszystkim skuteczną "pracę"?

 

Dziękuję.

Minimalny prześwit pomiędzy dystrybutorem a wkładem powinien wynościć 5 cm zbyt mała odległość miedzy dystr. a paleniskiem grozi (przegrzaniem) :oops: uszkodzeniem paleniska. Na twoim miejscu wymienił bym go jak najszybciej.!!!

http://www.metalblysk.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!mam pytanie posiadam wklad tarnava 18kw z panoramicznyni drzwiczkami, problem polega na ich szczelnosci,producent zapewnia ze sa tak dopasowane ze nie trzeba uszczelek i tak je produkuje,ja zaobserwowalem u siebie w dolnej czesci szczeline przez ktora widac plomienie i zasysame jest powietrze,czy mozna to reklamowc kominek zaklwdala mi firma na orginalnym stojaku czy ma lub mial ktos podobny problem szczelina rozpoczyna sie od polowy dlugosci drzwiczek w dol wielkosc jej to ok 1mm,czy moge to reklamowac i jeka moze dyc tego przyczyna pozdrawiam i czekam na pomoc uzytkownikow forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem sie podzielic doświadczeniem. Comfort 16 kW, nieobudowany, blaszany dystrybutor. To moje trzecie dopiero palenie. Kilka polan brzozowych. Wkład robi sie cieply, zaczyna z wypustów dystrubutora grawitować ciepłe powietrze. Po niepełnej godzinie wkład jest gorący, z dystrybutora bucha jak z piekanika ... i wtedy salon wypalnia się smrodem, jakimś oparem, który mgli troche widok i z pewnoscią nie jest to dym. W instrukcji niby o tym jest, że się wypala, że cos tam lakier (utwardza sie?), że po kilu paleniach "zjawisko" ustępuje. Mam naprawde dylemat, bo nie da się przy tym wysiedzieć i nie wiem na ile moja rodzina i ja mamy byc twardzi? Na razie bardzo nie jesteśmy, bo jak tylko zapachy osiągają "ten poziom", że przestaje interesowac Cię mecz w TV i opuszczasz pokój, wygaszam go. Może źle? Może powinienem przepalać go godzinami? Moze powinienem był zrobic to na zewnątrz?? Bo wietrzenie przy -4C źle wpływa na kwiatki :evil: .

 

Ma ktoś słowa na pocieche? Takie z doświadczenia?

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej "na maksa" kotlujesz tym szybciej cie typali. U mnie nie bylo az tak zle jak opisujesz, ale juz dawno przeszlo...

No i się wypalił. Po czwartym, ostrym paleniu.

 

Czy istnieje jakaś różnica w jakości, efektywności, odczuciach, dostępnych na rynku izolowanych przewodów elastycznych do DGP? Proszę o uwagi, wskazówki.

Dziękuję. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje jakaś różnica w jakości, efektywności, odczuciach, dostępnych na rynku izolowanych przewodów elastycznych do DGP? Proszę o uwagi, wskazówki.

Dziękuję. Pozdrawiam.

Istnieją np. przewody z dziurkami (perforowane) są podobno cichsze podczas przesyłu powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem sie podzielic doświadczeniem. Comfort 16 kW, nieobudowany, blaszany dystrybutor

Ja też mam nieobudowany i bez dystrybutora i pale w nim juz jakiś czas. Zapach ustąpił po kilku paleniach ale mam pytanie co do palenia bez obudowy kominka. Na portalu e-kominki spotkałem się z kategorycznym zakazem palenia w wkładach bez obudowy ale bez wyjaśnienia dlaczego. Czy ten zakaz dotyczy również wkładów Tarnavy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko na stojaku i kotłuję aż miło :D . Myślę, że jedynym przeciwskazaniem może być to, żeby nie było gwałtownych zmian temperatur (Przez przypadek wylana woda, nawiew zimnego powietrza itp.) Zeby żeliwo nie popękało. Ale to tak na chłopski rozum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos ma Tarnavę z popielnikiem to czy palicie z całkowicie zamknietym popielnikiem?

Mam Tarnavę 14 kW (dom ok 120m2 z DGP) i popielnikiem postawiona na stojaku do którego jest doprowadzone powietrze rurą fi 110 z zewnątrz + spiro.

Niestety zauważyłem, że całkowicie moge zamknąć popielnik jak mocniej rozpalę i to suchym drewnem. Niestety przywieźli mi dośc mokre (wiecie jak to jest - kilka tygodni po wprowadzeniu :wink: ) i aby jakoś palić mieszam go z resztka suchego drewna zostawiając lekko uchylony popielnik aby nie zgasło.

W taki sposób do palenia kominek ciągnie powietrze z zewnątrz + troszke pow z wewnątrz (ale co zrobić - może chodzi o mokre drzewo?). Jednak połączenie podstawy z kominkiem nie jest bardzo szczelne, gdyż w okolicy tego połączenia można odczuć podmuchu zimnego powietrza z zewnątrz.

Czy u was jest podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos ma Tarnavę z popielnikiem to czy palicie z całkowicie zamknietym popielnikiem?

 

Też mam tarnavę - 16kW z popielnikiem. Generalnie popielnika uzywam tylko przy rozpalaniu

(pierwsze pół godziny palenia). Potem go zasuwam bo cug jednak za mocny. Ale z drugiej

strony - teraz też spadło na mnie mokre drewno :(. I tutaj zabawa wygląda już gorzej.

Po rozpaleniu kładę do środka drewna na full i zostawiam popielnik wysuniety. Dopiero

po godzinie jak drewno sie podsuszy zamykam popielnik. Inna sprawa że nie mam zbyt mocnego

ciągu bo raptem niecałe 4 metry komina. Stojak mam połączony z rurą doprowadzającą szczelnie

- opaski zaciskowe + taśma aluflex (taka jak do łączenia rur w dgp).

Porównuja to jak się paliło bez tej rury - a jak się pali obecnie, to zamiast rury 110 dałbym 160mm.

Ale niestety na to jest juz za późno.

 

Kolega miał podobny problem. Rozwiązał go tak - do rury doprowadzającej powietrze

wstawił wentylator kanałowy z mocą regulowaną potencjometrem. Zużycie prądu prawie żadne,

a pali mu sie teraz tak że aż miło.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos ma Tarnavę z popielnikiem to czy palicie z całkowicie zamknietym popielnikiem?

Mam Tarnavę 14 kW (dom ok 120m2 z DGP) i popielnikiem postawiona na stojaku do którego jest doprowadzone powietrze rurą fi 110 z zewnątrz + spiro.

Niestety zauważyłem, że całkowicie moge zamknąć popielnik jak mocniej rozpalę i to suchym drewnem. Niestety przywieźli mi dośc mokre (wiecie jak to jest - kilka tygodni po wprowadzeniu :wink: ) i aby jakoś palić mieszam go z resztka suchego drewna zostawiając lekko uchylony popielnik aby nie zgasło.

W taki sposób do palenia kominek ciągnie powietrze z zewnątrz + troszke pow z wewnątrz (ale co zrobić - może chodzi o mokre drzewo?). Jednak połączenie podstawy z kominkiem nie jest bardzo szczelne, gdyż w okolicy tego połączenia można odczuć podmuchu zimnego powietrza z zewnątrz.

Czy u was jest podobnie?

 

Też mam Tarnavę 14 kW z popielnikiem. U mnie było podobnie, gdy ubiegłej zimy, paliłem morką brzozą. Obecnie mam dąb kupiony latem tego roku i resztę brzozy z zeszłego. Zauważyłem, że jeżeli dąb porąbię na drobniejsze szczapy, takie do 8 cm, to nie mam większych problemów z paleniem. Popielnika obecnie używam tylko podczas rozpalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy u was jest podobnie?

Podobnie. Jest nieszczelność przy połączeniu stojaka z wkładem. Traktuje ją jako dodatkowe źródło powietrza, które opływa wkład. Palę z zamknietym popielnikiem.

Co do palenia, to mam problem - nie wiem jeszcze za bardzo jak robić to poprawnie. Gdy rozbuzuje mocno i prawie zamkne dopływ powietrza, pali się, a właściwie żarzy sie dość długo, ale zaczernia szybę. Gdy zostawiam mocniej uchylone powietrze, pali się ładnie,ale tylko 5-6 godzin i koniec, wkład zimny. Nie wiem co robić. O co chodzi z tym trzymaniem żaru przez 10 godzin?

 

Comfort 16kW,stojak, drzewo dwu sezonowe(olcha, brzoza,dąb)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...