Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

A ja tu może z naiwnym pytaniem ale zauważyłem u siebie różnicę w szybkości spalania drewna i szybkości rozgrzewania w zalezności od ułożenia polan. Szybciej się spala i szybciej nagrzewa jak ułożę nie poprzecznie ale wzdłuż. Palę drewnem mieszanym rozpalam suchym sosnowym a póżniej mokrym - brzoza (Niestety za późno pomyślałem o drewnie :-? ) Co o tym sądzicie i jakie są Wasze doświadczenia? A jeszcze co do radiatora na rurze - czy efekt jest wart wydanych pieniędzy. W moim przypadku kom 16 kw i musiał bym dokupić 2 opaski żebrowane 35 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja tu może z naiwnym pytaniem ale zauważyłem u siebie różnicę w szybkości spalania drewna i szybkości rozgrzewania w zalezności od ułożenia polan. Szybciej się spala i szybciej nagrzewa jak ułożę nie poprzecznie ale wzdłuż. Palę drewnem mieszanym rozpalam suchym sosnowym a póżniej mokrym - brzoza (Niestety za późno pomyślałem o drewnie :-? ) Co o tym sądzicie i jakie są Wasze doświadczenia? A jeszcze co do radiatora na rurze - czy efekt jest wart wydanych pieniędzy. W moim przypadku kom 16 kw i musiał bym dokupić 2 opaski żebrowane 35 cm.

 

A to ciekawe. Jeszcze dzisiaj spróbuję ułożyć je prostopadle. (poważnie)

 

Zastanawiam się którą ręką te polana wkładać: prawą czy lewą. :roll: A niech tam użyję obu rąk. Dla pewności o godz. 0.00 przy pełni księżyca. :wink: :p

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się którą ręką te polana wkładać: prawą czy lewą. :roll: A niech tam użyję obu rąk. Dla pewności o godz. 0.00 przy pełni księżyca. :wink: :p

 

Się nie ma z czego śmiać :) - takie drobiagi czasami prowadzą do epokowych odkryć.

Też u siebie zauważyłem różnicę w szybkości spalania - i najpawdopodobniej wynika

ona właśnie z innegfo przepływu powietrza wewnatrz wkładu. Dlatego zawsze rozpalam

prostopadle - bo duzo szybciej sie wkład nagrzewa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was SAM podjął sie monażu wkładu kominkowego(wkład Tarnava 14kw)?

Czy jest to bardzo trudne??[/b]

Proszę o poradę :wink:

 

Zajżyj do mojego dziennika budowy - w miarę dokładnie chyba wszystko tam opisałem i obfotografowałem.

CO prawda stawiałem tarnawę 16kW - ale zasady są raczej takie same.

Jak nie masz 2 lewych rąk to sama dasz radę - pomoc się przyda tylko przy ustawianiu wkładu na miejscu.

Jedna uwaga - w mojej obudowie nie ma komory dekompresyjnej - jej rolę przejęła pustka nad

sufitem podwieszanym. Jeśli obudowa wkładu sięgnie do samego sufitu musisz zrobić takową komorę.

Poczytaj sobie jeszcze na przykład tutaj: http://www.przewodnik-budowlany.com.pl/pdf/20040216KOMINEK.PDF

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was SAM podjął sie monażu wkładu kominkowego(wkład Tarnava 14kw)?

Czy jest to bardzo trudne??[/b]

Proszę o poradę :wink:

 

Zajżyj do mojego dziennika budowy - w miarę dokładnie chyba wszystko tam opisałem i obfotografowałem.

CO prawda stawiałem tarnawę 16kW - ale zasady są raczej takie same.

Jak nie masz 2 lewych rąk to sama dasz radę - pomoc się przyda tylko przy ustawianiu wkładu na miejscu.

Jedna uwaga - w mojej obudowie nie ma komory dekompresyjnej - jej rolę przejęła pustka nad

sufitem podwieszanym. Jeśli obudowa wkładu sięgnie do samego sufitu musisz zrobić takową komorę.

Poczytaj sobie jeszcze na przykład tutaj: http://www.przewodnik-budowlany.com.pl/pdf/20040216KOMINEK.PDF

 

 

 

Pozdrawiam

 

 

 

RYDZU Serdecznie dziekuję

KasiaR :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Alina Lozowska

Zdecydowałam się na Tarnawę 18 Kw. chciałabym rozprowadzic powietrze na piętro. Tylko mam dylemat. Widziałam u znajomej ,że kratki przez które wlatuje powietrze do pokoju na górze są zamontowane w podłodze.

Natomiast sprzedający wkład chce poprowadzic rury na poddasze i stamtąd pompowac powietrze w dół, czyli kratki nawiewowe byłyby w suficie.

co jest bardziej prawidłowe, które rozwiązanie lepsze? :o

pozdrawiam

alina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem.

Rozwiązanie z kratką w podłodze (na poddaszu) jest dobre, tylko że zaopatrywać w ciepło może tylko jedno pomieszczenie nad kominkiem.

Bo jak wykonać rozprowadzenia na boki ?

Chyba że pod sufitem parteru.

No i nie widziałem porządnych kratek podłogowych z zamykaną żaluzją.

To co proponuje instalator to pewnie system dystrybucji gorącego powietrza (DGP).

Na strychu będzie wentylator i rurowe ocieplone kanały doprowadzające ciepłe powietrze do anemostatów w sufitach.

To jest b. dobre rozwiązanie, jeśli w domu jest osoba obsługująca kominek w ciągu dnia. Z salonu robi się kotłownia.

Są też jakieś straty ciepła na strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Tarnawę 14 i rozprowadzenie grawitacyjne do pomieszszenia na górze i jednego obok za ścianą kominka. Temperatura na górze 14, dół 10 a w pomieszczeniu kominka 24. To chyba coś nienormalnego. Dom nieocieplony i bez wspomagania ogrzewaniem olejowym sam kominek przy tym metrażu nie da rady.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie do j-1942.

Gdzie mogę znaleźć informacje nt. wymiennika wodnego sprzedawanego przez Tarnavę? Mam zamiar podłączyć go do zasobnika CWU.

- Czy ktoś spotkał się z wymiennikami innej firmy?

- Czy można zrobić grawitacyjne DGP jednocześnie montując na przewodzie spalinowym wymiennik wodny?

- Może ktoś z szanownych forumowiczów ma doświadczenie z takim wymiennikiem?

Prosze o odpowiedz, bo w tej materii jestem zupełnie nie oświecony :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TU j-1942

Cześć

Odpaliłem w sobote swoja 18. Wystarczy na moj dom 14-16 ale jak dobrze pogadałem to dostałem w tej samej cenie 18. Chodzi jak przecinak i jest cepełko w domu. Co do wymiennika CWU to kupiłem to w INTERIOR w Redzie razem z kominkiem.Przyjechali zamontowali i wszystko OK. To oni mi doradzili. Sa dwa rodzaje z wylotem w górę i wylotem w bok dokładnie w trójnik komina. Z moja wysokoscia wejścia do komina i wymiennikiem musi byc z wylotem w bok. Po za tym u mnie to totalna hybryda bo na kominku wymiennik na CWU, do tego podłacze przez wymiennik płytowy w systemie zamknietym 4 grzejniki na pietrze czyli CO. A na koniec jeszcze wymiennik do LEGALETTU. Dla tego z wymiarów wychodziła mi 18 aby wymiennik legalettu nie wychodził po za obrys kominka.

Od razu wyjaśniam że nie mogłem mieć wkładu z płaszczem bo temperatura w tych kominkach nie ogrzeje mi wymiennika Legalettu. A to jest głowne zródło ciepła na parterze/ jest jeszcze dmuchawa elektryczna ale to rezerwa na wyjazdy czy długie niobecności w ciagu dnia w domu-termostaty zrobia swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-1942 oto kolejne pytania... :p

- z tego co wyczytałem na innych forach to stawiasz dom w technologii szkieletowej, ja również na wiosne ruszam z takim domem. Jakią powierzchnie ma twój dom?

- jaką moc Tarnawki proponujesz dla 100 m2 (parter+poddasze) z grawitacyjnym dgp oraz ewentualnym wymiennikiem wodnym do CWU?

- czy mozna zamontować wymiennik wodny na rurze spalinowej i jeszcze grawitacyjne dgp?

- czy masz zdjęcie lub opis tego wymiennika, i czy możesz opisać jak połączyłeś go z CWU i jak to wszystko hula?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARNET

Dom buduje 120 m2, co do 100m2 mocy 14 powinna byc ok ale z wymiennikiem CWU nie wiem, ale tu na forum mamy ludzi z wiekszym doświadczeniem i paleniem w kominku. Mam wiekszy kominek dlatego że mam na wymiennik CWU i parę tam l wody do ogrzania w zładzie i legalett. Wynegocjowałem dobra cenę

Wymiennik to zbiornik przez który jest puszczona rura spalinowa, to spaliny ogrzewaja wode.

Pisałem mam fotki puszczę jutro a jak chcesz i masz fax to podaj mi na prv to wysle Ci rysunek z wymiarami.

Jak podłącze wszystko to dopiero będzie wiadomo co i jak. chwilowo stoje bo czekam na zasobnik 300 l z dwoma wezownicami bo jak zostanie pare groszy to moze wejde w kolektory. Zasobnik od razu chce 300L ale nierdzewka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Tarnawę 14 i rozprowadzenie grawitacyjne do pomieszszenia na górze i jednego obok za ścianą kominka. Temperatura na górze 14, dół 10 a w pomieszczeniu kominka 24. To chyba coś nienormalnego. Dom nieocieplony i bez wspomagania ogrzewaniem olejowym sam kominek przy tym metrażu nie da rady.

Pozdrawiam

Ewidentnie masz skopaną dystrybucję, albo zakłócony jest obieg powietrza przez pomieszczenia(nie działa).Świadczy o tym chociażby rozkład temperatur w pomieszczeniach.Dla pewności można przystawić rękę do kratki wywiewnej, powinien być wyczuwalny strumień gorącego powietrza.Radziłbym wezwać fachowca na konsultację, ale uwaga, nie tego, który Ci to wykonywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Tarnawę 14 i rozprowadzenie grawitacyjne do pomieszszenia na górze i jednego obok za ścianą kominka. Temperatura na górze 14, dół 10 a w pomieszczeniu kominka 24. To chyba coś nienormalnego. Dom nieocieplony i bez wspomagania ogrzewaniem olejowym sam kominek przy tym metrażu nie da rady.

Pozdrawiam

 

 

jasne że "skopana" dystrybucja, to jest niemożliwe żeby na górze i za ścianą była różnica 10 stopni. Na górze powinno być cieplej niż na dole, chyba że masz dziury w ścianach. KonAn dobrze radzi, sprawdz ręką u mnie jak trochę napalę to w pokoju nad kominkiem nie można długo trzymać ręki przy kratce tak ciepłe powietrze leci a dałem rurę tylko 80 mm

 

 

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam pytanie,

Czy ktoś z Was SAM podjął sie monażu wkładu kominkowego(wkład Tarnava 14kw)?

Czy jest to bardzo trudne??

Proszę o poradę :wink:

 

Pozdrawiam :D ,

KasiaR

 

Czyżby to była Zosia Samosia? :roll:

 

 

 

Nie ja zbieram tylko informacje :wink: :wink: . Kominek zamontowany będzie przez mojego męża. Mam nadzieję :wink:

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...