Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

3. Rozumiem, ze wtedy nie musze juz ciagnac w funamencie standardowej rury doprowadzajacej powietrze do kominka bo rura od GWC przejmuje to zadanie?

Musisz. GWC to tylko zakończenie tej rury wpięty w miejsce i zamiast czerpni powietrza

[

 

Tego punku jakos nie moge zalapac i sobie wyobrazic. Czyli sa 2 rury - jedna GWC z czerpnia powietrza i druga z czerpnia powietrza do kominka. W ktorym miejscu one sie spotykaja - jesli sie zdecyduje na taki kombajn grzewczo-chlodzacy? Czy jest moze 1 czerpnia i dwie rury? I wlasnie jak przy takim kombajnie wykonac wyprowadzenie powietrza pod komienk w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powoli zaczynam myslec o rezygnacji z tego, bo nie majc wiedzy i doswidczenia nie naucze ich jak to zobic, ani ich nie przypilnuje :( W was moja nadzieja :)

Ani mi się waż rezygnować. Jak trzeba będzie to wezmę ze rękę i poprowadzę. Tym bardziej ze mam wielki sentyment do „pyrlandii” bo z stamtąd ślubną zaimportowałem.

Tego punku jakos nie moge zalapac i sobie wyobrazic. Czyli sa 2 rury - jedna GWC z czerpnia powietrza i druga z czerpnia powietrza do kominka. W ktorym miejscu one sie spotykaja - jesli sie zdecyduje na taki kombajn grzewczo-chlodzacy? Czy jest moze 1 czerpnia i dwie rury? I wlasnie jak przy takim kombajnie wykonac wyprowadzenie powietrza pod komienk w domu?

Nie jest tylko jedna rura, ale od początku. Aby doprowadzić świeże powietrze do kominka trzeba to zrobić jakimś duktem lub rurą, bo jeśli nie to powietrze to będzie zasysane albo przez rozszczelnienia w oknach albo, (co już jest tragiczne) duktami wentylacyjnymi w kominie, czyli tzw. cofka. Różne szkoły mówią różnie o średnicy tej rury, ale przeważa pogląd fi 160mm. Ja mam fi 200mm, ale będę doprowadzał powietrze do kominka, kotłowni gazowej i kuchni kaflowej, bo i taką sobie zafunduje (będę mieszkał w lesie). I to jest droga którędy dostaje się świeże powietrze w okolice paleniska dostarczając tlen a nie wyziębiając pomieszczeń (zimą). Czyli na jednym końcu tej rury w domu jest np. kominek a na drugim końcu na zewnątrz budynku jest czerpnia powietrza, czyli pionowa rura o wysokości ca 150cm. Ważne by nie było to przy ziemi, bo opady np. śniegu mogą zasypać wlot. Ja mam czerpnię ukrytą w filarze podpierającym dach drewutni, ale aranżacja jest zupełnie dowolna np. gęste krzaki lub kolumna oświetleniowa. Natomiast GWC to inna paka kaloszy. Jeżeli doprowadzasz świeże powietrze zimą to ma ono temperaturę otoczenia przyjmijmy –20oC. W pomieszczeniu masz +20oC, czyli na wstępie Twoje urządzenie grzewcze musi podgrzać to powietrze o 40oC. Trochę kalorii na to pójdzie. GWC zmniejsza tę różnicę. Wykorzystuje się tu właściwości „Matki Ziemi”, której średnia temperatura jest taka, jaka jest średnia roczna temperatura regionu, w którym się znajdujesz. U mnie jest to ca +8oC u Ciebie pewnie o jeden stopień wyżej. Jeżeli przez takie złoże (ziemię) przepości się powietrze to zimą podgrzeje się ono do ca +2oC a latem ochłodzi z +30oC do ca +15oC. Proces jest bardziej złożony i by go zgłębić odsyłam do wątku o GWC. Na wstępie musisz tylko wiedzieć, że by mieć sprawny kominek musisz mu dostarczyć świeże powietrze a o GWC będziesz myśleć potem, bo jest to bajer fenomenalny, ale jednak bajer i bez niego da się żyć tak jak bez kolektorów słonecznych czy gruntowej pompy ciepła.

Na koniec nigdy nie rezygnuj z marzeń, bo się nie wybudujesz. :D

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stało się...

Po latach (tak ze dwóch) zamówiłem dzisiaj wkład. Oczywiście Tarnawa, Comfort 14 kW.

Cena wydaje się niezła (2250 - VAT7% bo z montażem).

Ale tak siedzę i myślę a może jednak 16?? Ok 300 zł drożej :cry:

Dom ma ok. 160m2, ocieplenie niezłe. Ma to być dodatkowe /awaryjne źródło ciepła (jak Putin kurek zakręci :)).

 

Kilku kolegów ma 14kW, może podzielicie się doświadczeniem? Czy kupilibyście teraz 16?

 

Mam czas na ewentualną zmianę do poniedziałku do 10 rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 16 KW. Dom nie ocieplony, lata 30, ok. 120m2. Kupowałem kominek by dogrzewać chałupę bo było zimno. Po pewnym czasie stwierdziłem, że kominek wystarcza mi do ogrzewania chałupy a nie tylko do dogrzewania. Do temperatury ok. 0C palę tylko kominkiem, poniżej do ok. -10 piecem na koks, poniżej i piecem i kominkiem. Do czego zmierzam. Przypuszczalnie dojdziesz do takich samych wniosków i bedziesz chcial ogrzewac dom tylko kominkiem (np. na jesieni i na wiosne) a nie wiem czy 14 kW wystarczy. Masz co prawda dobrze docieplony dom, ale 160 m2. Ja tam bym sie nie zastanawiał i brał 16kW. Koszt 300zl przy calkowitym koszcie instalacji kominka (kominek , obudowa, rozprowadzenie ciepla, doprowadzenie powietrza do kominka) bedzie znikomy. WNIOSEK: Jezeli chcesz tylko dogrzewać to pewnie ci wystarczy, ale weź to pod uwagę co napisałem powyzej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam, 170 sqm. Swego czasu wysłałem do Tarnavy plan mojego domu z zapytaniem, jaki sugerują mi wkład i czy 16kW wystarczy. Uzyskałem odpowiedź, że 16 może być za mało i sugerowali 18kW. Myślę że to nie marketing. Wkład możesz używać nie wykorzystując pełnej mocy, ale już mocy nominalnej nie przeskoczysz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie decyzję jaki wkład przypadkiem podjęła żona. Zdecydowała 18 kW - bo... duża szyba :), bo ładniej wygląda... I... miała rację. A ja dodatkowo jestem zadowolony - bo wkładam bez problemu zajefajne kloce :) i pali sie toto przez całą noc. Rozsądni mówili - "przewymiarowany wkład !, będzie za gorąco !" Gu...zik prawda. Ogrzewam ok. 130 m kw. (nawet w te największe mrozy) a ciepła mam tyle, ile wrzucę do kominka. Czyli sprawdza się - "osiemnastki" są najlepsze :) !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu kupiłem Tarnave Comfort 18kw. W piątek ją zainstalowano, a w sobotę już paliłem. Do ostatniej chwili zastanawiałem się czy wziąść tą Tarnavę czy Hajduka Volcano 1v którego ma brat. Ale w końcu stwierdziłem, że od dawna marzyłem o Tarnavie i że jednak wysuwany popielnik może się przydać. Z ciekawostek mogę podać (może się komuś przyda):

 

1) Blaszka z boku obudowy z numerem seryjnym informuje że wkład ma moc 16-18kw

2) Palenisko ma wymiary: 53cm (szerokość), 43cm (głębokość od tyłu do płotka), 38cm (wysokość od dna do blachy)

3) Płotek w najniższym miejscu ma wysokość 4cm, a w najwyższym 8,5cm

4) Faktycznie pokrętła regulujące dopływ powietrza są bardzo dokładne i po całkowitym zakręceniu przestaje się palić. No chociaż raz rozpaliłem tak, że już myslałem że nawet to nie pomoże ale jednak po pewnym czasie ogień przegasł.

5) Nawiew na szybę faktycznie działa. Z boków szyba jest prawie całkowicie czysta. Gorzej ze środkiem ale nie jest żle. Jest tylko trochę zamglony.

6) Do ostatniej chwili zastanawiałem się jak właściwie otwiera się drzwi. Okazało się, że jest specjalny żeliwny uchyt uniwersalny, który służy do regulowania pokręteł, otwierania drzwiczek i wyjmowania popielnika. Na dole drzwiczek jest taki mały wystający dinks który pozwala bezpiecznie otworzyć drzwiczki, a także zamknąć. Przy zamykaniu trzeba trochę uważać ponieważ komin ciągnie i drzwi zasysa do wkładu. Wkład nie ma uszczelki która by amortyzowała więc lepiej trochę uważać.

 

Parę uwag o intrukcji użytkowania do Tarnavy(jak zeskanuję to podeślę link):

 

1) Nie jest dozwolone używanie popielnika do rozpalania

2) Należy rozpalać tak aby żeliwo mogło się równomiernie rozgrzać

3) Gdy wkład ma zostać bez opieki należy ustawić pokrętła dopływu powietrza na maksa.

4) Nie wspomina się nic o paleniu brykietem drewnianym. Nie ma go w zakresie opału, którego nie należy używać ani zalecanego do palenia.

 

Na razie tyle. Palę dopiero dwa dni więc na razie więcej nie napiszę. Ale wiem jedno: jeśli tarnava to najlepiej 18kw. Tak jak już wcześniej wspominano: duża szyba, duże palenisko, a słabiej zawsze można grzać

 

PS Dom z poddaszem użytkowym: 150m2 podłogi - 120m2 użytkowej 375m3 kubatura. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 18 kW Comfort, zastanawiałem się nad 16 ale różnica cenowa była malutka więc wziąłem 18 i jestem cały szczęśliwy a musze przyznać że na początku byłem strasznym sceptykiem jak taki kominek może ogrzać dom 130-150 m2. Miałem tej zimy mrozy do -30 stopni, nie paliłem na maxa a w domu było ok 20 stopni.

 

 

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 14 ty bierz 16

dlaczego?

1 wielkość frontu ta sama

2 palenisko wieksze (w 14 z tyłu są skosy i trzeba kombinować jak ułożyć drewno)

3 większa komora więcej drewna wchodzi na raz - starcza na dłużej bo precyzyjnie można ustawić dopływ powietrza - spalanie

4 wcale więcej nie spalisz

Starczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Nie jest dozwolone używanie popielnika do rozpalania

Sorry, ale co to znaczy ?

 

z.

We wkładach Tarnawa lekkie wyciągnięcie szufladki popielnika znacznie wzmaga ciąg, zwłaszcza przy nagrzanym kominie.

I wtedy żarzy się jakbyś użył kowalskiego miecha :) Pewnie się takim sformułowaniem zabezpieczają - niekontrolowany wzrost temperatury może zrobić kuku nawet takiemu solidnemu wkładowi.

A kontrolowane wyciaganie popielnika - to w praktyce świetne wspomaganie przy rozpalaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Nie jest dozwolone używanie popielnika do rozpalania

Sorry, ale co to znaczy ?

 

z.

We wkładach Tarnawa lekkie wyciągnięcie szufladki popielnika znacznie wzmaga ciąg, zwłaszcza przy nagrzanym kominie.

:o :o

Właśnie tak mi radził autoryzowany dealer, który mi montował tarnawę.

Fakt że po pierwszym sezonie pękła tylna ścianka :x ponoć byłem pierwszym/jedynym przypadkiem, ale nie wiąże tego z tym faktem. Przyjechali spece, zabrali stary, zamontowali nowy, przeprosili i odjechali 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba ..dolacze do Waszego klubu ....

widzialem w koncu Tarnawe w realu i zrobila na mnie bardzo dobre wrazenie. Chyba najlepsze ze wszystkich wkladow.

Moze ten plotek taki troche toporowaty ;-) ale reszta OK.

Zeby dodac sobie prestizu ;-) wybiore wklad

PRESTIGE 18 kW

 

Wiele osob pisalo, ze dobrze sie czuja z przewymiarowanymi wkladami ...

U mnie do ogrzania 70 m2 na parterze +70 pietro = 140 m2

DGP grawitacyjne

Do praktykujacych :Czy ktos zaluje, ze kupil za duzy/przewymiarowany wklad i ma za goraco ?

 

(Y)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników -przyszłych i obecnych- wkładu Tarnawa 14 kW ponownie i po pierwszym okresie grzewczym. Twierdzę, że pierwszy okres grzewczy mam za sobą, ponieważ uważam, że mrozy w okolicach -25 stopni, to wystarczający poligon dla każdego kominka z DGP i powierzchni grzewczej 150 m2 . A oto garść obserwacji z uśrednieniem temperatury w domku do 22 stopni.. Do -10 stopni wystarczy palić przez 6 godzin na dobę. Przy -15 już 10 godzin i lepiej czasami. Natomiast gdy temperatura spadła do -20 i niżej, a było u nas w sumie 6 takich dni, w kominku trzeba było palić na okrągło, a i tak nie było siły, żeby przeskoczyć owe magiczne 22 stopnie. To był kres możliwości tego kominka, przy tej powierzchni grzewczej. Trzeba też wziąć pod uwagę pewien margines błędu, ale osobiście uważam, że wielkiej pomyłki nie będzie. Pozdrawiam i byle do wiosny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę drugą zimę. "Na okrągło" - czyli tak jak zwykły cykl dzienny: po powrocie do domu ok 15 rozpala się w kominku i pali do rana; z rana nie warto rozpalać (a właściwie podkładać - zazwyczaj jest jeszcze żar) - po powrocie do domu temp. i tak wynosi ok.18-19 st. Nigdy nie liczyłem, ile godzin dziennie trzeba palić by utrzymać jakąś temperaturę... Po prostu - palę - albo podkładam mniej, albo więcej... I jest 21-22 st. (tak było nawet w te największe mrozy). A jak jest za ciepło - to się wywietrzy i już :) Do ogrzania - 120 m kw. wkładem 18 kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...