Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jaką powierzchnię max. ew. kubaturę można ogrzać największym wkładem Tarnawa przy wykorzystaniu dgp + turbina?

 

U mnie 250m2 parter+poddasze użytkowe, do tego Tarnava 18kW z DGP. Do -5C w calym domu srednio 21-23C (tylko w łazienkach od czasu do czasu włączają sie maty elektryczne). Później wszystko zależy od siły wiatru... jeżeli jest stusunkowo słaby to do -10... -14 C mam w całym domu od 20C-22C. Poniżej -15C musiałem dogrzewać konwektorami elektrycznymi, aby utrzymać temp. na poziomie 21C. Przy ostatnich mrozach (max -32C) bez konwektorów temp. spadała do 17-18C, więc trzeba było eletryką dokładac więcej. Tak jak pisał wiaterwiater palenie "na okrągło" nie oznacza 24 godzin. W zależnosci od temp. na zewnątrz okres ten sie wydłuża lub skraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę przyznać Hubertus, że te kominki sobie nieżle radzą. 250 m2 to spora pow. do ogrzania. Ale to też w dużej mierze zależy od budynku (ocieplenie, okna, wentylacja). To dgp to masz z turbiną?

Ja się zastanawiam i szukam b. dobrego wkładu, bo do ogrzania mam 180 m2 z poddaszem (wys.pomieszczeń na parterze to ok. 3 m na poddaszu standart) + ewentualnie (choć nie koniecznie) garaż 36 m2, który jest przyklejony do domu.

Dom jest jak sądze dobrze ocieplony- 20 cm styro, będzie reku z gwc no i kominek z gwc i turbiną. Mam nadzieję, że uda mi się to ogrzać. :-? Alternatywą będzie oczywiście ogrzewanie podłogowe elektryczne. Nie wiem jaki wkład jakie firmy wybrać. Teraz biorę pod uwagę Jotula (b.drogi :o ) no i Tarnawę i ew. Fonte Flamme (Francja).

Może coś doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę przyznać Hubertus, że te kominki sobie nieżle radzą. 250 m2 to spora pow. do ogrzania. Ale to też w dużej mierze zależy od budynku (ocieplenie, okna, wentylacja). To dgp to masz z turbiną?

Ja się zastanawiam i szukam b. dobrego wkładu, bo do ogrzania mam 180 m2 z poddaszem (wys.pomieszczeń na parterze to ok. 3 m na poddaszu standart) + ewentualnie (choć nie koniecznie) garaż 36 m2, który jest przyklejony do domu.

Dom jest jak sądze dobrze ocieplony- 20 cm styro, będzie reku z gwc no i kominek z gwc i turbiną. Mam nadzieję, że uda mi się to ogrzać. :-? Alternatywą będzie oczywiście ogrzewanie podłogowe elektryczne. Nie wiem jaki wkład jakie firmy wybrać. Teraz biorę pod uwagę Jotula (b.drogi :o ) no i Tarnawę i ew. Fonte Flamme (Francja).

Może coś doradzicie?

 

Tak, moje DGP jest z turbiną....inaczej w salonie z kominkiem pewnie byśmy się ugotowali, a w innych pokojach byłoby zimno :D

Ale tak na poważnie....z kominka rurą powietrze jest doprowadzone na poddasze, gdzie jest właśnie turbina, za nia rozdzielacz (w sumie do 6 pomieszczeń). Myślę, że w Twoim wypadku nie powinno być problemów z ogrzaniem takiej powierzchni.... ewentualne braki można nadgonić elektyrką ... tak jak u mnie. W ostatnim tygodniu, kiedy to min. temp. na zewnątrz osiągnęła -9C poza kominkiem "chodziły" tylko maty w łazienkach i to tylko w po kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

w sumie to pasuje mi Tarnawa i cenowo i użytkowo, ale od czasu do czasu miałby cżłowiek ochotę popatrzeć sobie w ogień niekoniecznie przez szybkę, stąd pytanie - czy da się w tych kominkach palić przy otwartych drzwiczkach? Jak z samym mechanizmem zamykania/otwierania, czy są dostępne rozwiązania takie jak w Jotulu (chodzi mi o "gilotynę" czy drzwiczki harmonijkowe)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z samym mechanizmem zamykania/otwierania, czy są dostępne rozwiązania takie jak w Jotulu (chodzi mi o "gilotynę" czy drzwiczki harmonijkowe)?

 

Nie ma szyb podnoszonych do góry, ani harmonijek. To co na stronie tarnawy wyglada na harmonijke (szyba dzielona na 4 pola) to sa tylko podwójne drzwiczki - ja mam coś takiego.

 

pozdr. zlu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pewne zastrzeżenia co do samej konstrukcji Tarnawy :-? Mianowicie nad paleniskiem jest tylko przymitywna blacha, która w dodatku pod wpływem temp. wygina się jak stara podeszwa. markowe kominki mają to lepiej rozpracowane. Śmiem twierdzić, że takie proste rozwiązanie pogarsza sprawność, bo spaliny b.łatwo uchodzą w komin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pewne zastrzeżenia co do samej konstrukcji Tarnawy :-? Mianowicie nad paleniskiem jest tylko przymitywna blacha, która w dodatku pod wpływem temp. wygina się jak stara podeszwa. markowe kominki mają to lepiej rozpracowane. Śmiem twierdzić, że takie proste rozwiązanie pogarsza sprawność, bo spaliny b.łatwo uchodzą w komin.

Najlepiej jakby te spaliny zadomowiły się tam na stałe? :roll: :p

A może zamontowałbyś szyber? :o bo mniej prymitywny od blachy! :p

Nie wiem czy wogóle kumasz, o co tam chodzi, w tej Tarnavie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrul ale fajnie że rodzisz jak zrobić kominek.... szkoda ze masz o tym mgliste pojecie. Te pustaki ..i efekt taki sam... dobre!!!!!!!!!!!!!

No prosze specjalista :o Powiedz prosze jaki masz problem z tymi pustakami? Da pustaki 12cm równolegle( zewnetrzny wymiar mniejszy niż szerokość kominka) a na nich "ruszt" z dwóch profili, powietrze ma nieograniczony dostęp z każdej strony. Czego jeszcze nie rozumiesz? Mglistą to ty masz wyobraźnie.... skoro nie potrafisz sobie tego wyobrazić. Działa doskonale już 3 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam pewne zastrzeżenia co do samej konstrukcji Tarnawy :-? Mianowicie nad paleniskiem jest tylko przymitywna blacha, która w dodatku pod wpływem temp. wygina się jak stara podeszwa. markowe kominki mają to lepiej rozpracowane. Śmiem twierdzić, że takie proste rozwiązanie pogarsza sprawność, bo spaliny b.łatwo uchodzą w komin.

Najlepiej jakby te spaliny zadomowiły się tam na stałe? :roll: :p

A może zamontowałbyś szyber? :o bo mniej prymitywny od blachy! :p

Nie wiem czy wogóle kumasz, o co tam chodzi, w tej Tarnavie :wink:

Hmm. To może lepiej wcale nie montować wkładu i pozostawić otwarty kominek wtedy na pewno ulecą. Poczytaj troszeczkę teorii zanim się weźmiesz za obrażanie kogoś. :wink:

obejżyj dokładnie co jest (a właściwie czego nie ma) w tarnawie, i zkonfrontuj to z np. jotulem. jaką drogę przebywją spaliny zanim ulecą do komina w jednym i drugim kominku a wtedy możemy porozmawiać - merytorycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek B i piotrul nie wytaczajcie proszę najcięższych dział tylko opiszcie swoje za i przeciw. Jestem ciekaw jak widzicie rozwiązanie dopływu powietrza doprowadzanego z zewnątrz przewodem podziemnym. Przy stojaku wiem jest rura doprowadzająca powietrze do przedniej części tylko ta rura jest tak wyprofilowana, że jak świeże powietrze wychodzi pod kominem to trzeba robić łamańca by to połączyć. Osobiście uważam, że zrobienie takiego stojaka dla kogoś, kto ma tylko jedną lewą rękę nie powinno nastręczać problemów, ale jestem ciekaw opinii praktyków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, ze aby dobrze wykorzystać ciepło wkladu kominkowego warto zbudować powyżej wylotu spalin ceglaną komorę akumulacyjną, przez którą przejdą spaliny rurą metalową wyposażoną w radiator. Tu powinno zgromadzić się sporo ciepła, które ma szansę zostać stopniowo odzyskiwane nocą i podczas naszej nieobecności.

Jak prawidłowo powinno to zostać wykonane, żeby pożytek był największy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...