Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

Jeżeli prowadzimy DGP grawitacyjną to należy tak prowadzić kanały by ich poziome odcinki były jak najkrótsze. Jeżeli okno jest w pobliżu komina to tak można, ale na ogół komin jest gdzieś w środku budynku i prowadzenie kanałów w podłodze do okna niepotrzebnie wydłuża ten odcinek a co za tym idzie obniża sprawność systemu. Często bywa tak, że wystarczy poprowadzić przewód do góry i zrobić wylot w podłodze i wówczas prowadzenie kanału pod okno jest błędem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli prowadzimy DGP grawitacyjną to należy tak prowadzić kanały by ich poziome odcinki były jak najkrótsze. Jeżeli okno jest w pobliżu komina to tak można, ale na ogół komin jest gdzieś w środku budynku i prowadzenie kanałów w podłodze do okna niepotrzebnie wydłuża ten odcinek a co za tym idzie obniża sprawność systemu. Często bywa tak, że wystarczy poprowadzić przewód do góry i zrobić wylot w podłodze i wówczas prowadzenie kanału pod okno jest błędem.

 

No własnie w kontekscie naszych wczesniejszych dyskusji tez mi sie tak wydawalo :D

 

A czy ktos mi odpowie kiedy najplepiej montowac wklad (tzn. w ma ktorym etapie wykanczania) - po tynkach i wylewkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli prowadzimy DGP grawitacyjną to należy tak prowadzić kanały by ich poziome odcinki były jak najkrótsze. Jeżeli okno jest w pobliżu komina to tak można, ale na ogół komin jest gdzieś w środku budynku i prowadzenie kanałów w podłodze do okna niepotrzebnie wydłuża ten odcinek a co za tym idzie obniża sprawność systemu. Często bywa tak, że wystarczy poprowadzić przewód do góry i zrobić wylot w podłodze i wówczas prowadzenie kanału pod okno jest błędem.

 

tak oczywiście ale tylko grawitacyjne na poddasze czy piętro ja mam budynek parterowy i dgp będzie z turbiną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Tarnawę 14kw i oto moje spostrzeżenia. Palę już drugi sezon, pierwszy to tak na pół gwizdka bo jeszcze nie mieszkałem. Dom 130mkw, poddasze jeszcze nieużytkowane ale temperatura na górze nie spadała poniżej +10stC. Uważam, że zdecydowanie lepiej kupić większą 16-tkę. Ma więcej miejsca w palenisku, a z zewnątrz jest taka sama. Poza tym mam niedostatek mocy. Gdy jest na dworzu do -10 i pali się na okrągło cały dzień /np w weekend/ to spokojnie wystarcza. Gdy przez parę dni było -30 to niestety było za mało. Wkład jest dosyć masywny, nawet ta 14kw, więc potrzebuje trochę czasu na złapanie temperatury aby potem mógł ciepełko oddawać do pomieszczeń. Palenie okazjonalne np tylko wieczorem nie bardzo się sprawdza, chyba że chcemy aby na noc trochę więcej ciepła dostarczyć.

Blacha nad paleniskiem nie jest złym rozwiązaniem. Zawory na dole spokojnie wystarczają do regulacji intensywności palenia i nie ma zagrożenia, że się zacznie za mocno palić. Ponadto ta blacha powoduje zawirowanie dymu, który się dodatkowo dopala. Jak się wygnie /u mnie się wygięła/ to można ją przekręcić do góry nogami. Żeby ją przepalić to chyba trzeba by węglem palić albo innym mazutem. Co do rozpalania za pomocą popielnika to nie widzę w tym nic złego. Szczególnie jak jest mokre drewno to popielnik po rozszczelnieniu daje taki ciąg, że wszystko rozpali. Nierozsądne jest palenie ciągłe z otwartym popielnikiem bo wtedy rzeczywiście może się coś stać. U mnie robotnikom rzekomo się nie chciało palić drewno i otwierali popielnik w trakcie palenia aż się blacha nad nim wygięła. Nieszczelności w drzwiczkach żadnej nie stwierdziłem więc myslę, że jeżeli się pojawia to jest to jakaś wada. Ogólnie kominek jest Ok choć w moim przypadku mógłby być większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Tarnawę 14kw i oto moje spostrzeżenia. Palę już drugi sezon, pierwszy to tak na pół gwizdka bo jeszcze nie mieszkałem. Dom 130mkw, poddasze jeszcze nieużytkowane ale temperatura na górze nie spadała poniżej +10stC. Uważam, że zdecydowanie lepiej kupić większą 16-tkę. Ma więcej miejsca w palenisku, a z zewnątrz jest taka sama.

 

Masz wiecej doświadczenia i z tego co widzę u siebie (tarnava 14 kW) to masz rację, szkoda, że wcześniej nie znalazłem takich opinii.

przy -30 sam kominek zapewniał +16 stopni bez dgp (parter 120 mkw)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zapytanie dotyczace obudowy kominka. Po co jest kratka u dołu pod kominkiem. Rozumiem ,że do poboru powietrza z pomieszczenia. Ale chyba jest ona zbędna, jesli jest doprowadzenie powietrza z zewnatrz rura o odpowiednim fi?

Czy kratka ta słuzy tylko jako mozliwośc zajrzenia pod spod kominka w razie jakiejś awarii? Pytam sie bo nie podoba mi sie ten wlot i w swoim kominku nie chce takiej opcji. czy mozna tego uniknąć?

Moze jest to pytanie proste ale ja jestem laikiem jesli chodzi o kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam zapytanie dotyczace obudowy kominka. Po co jest kratka u dołu pod kominkiem. Rozumiem ,że do poboru powietrza z pomieszczenia. Ale chyba jest ona zbędna, jesli jest doprowadzenie powietrza z zewnatrz rura o odpowiednim fi?

Czy kratka ta słuzy tylko jako mozliwośc zajrzenia pod spod kominka w razie jakiejś awarii? Pytam sie bo nie podoba mi sie ten wlot i w swoim kominku nie chce takiej opcji. czy mozna tego uniknąć?

Moze jest to pytanie proste ale ja jestem laikiem jesli chodzi o kominek.

Ja kratki/otworu na dole nie mam i bardzo żałuję. Doprowadzenie powietrza do ogrzewania mam po obu bokach. Lepiej jest mieć pod kominkiem dopływ powietrza do ogrzewania /nie mylić z tym do spalania/ gdyż skuteczniej wtedy jest odbierane ciepło z wkładu i oddawane naszemu domkowi. Powietrze "omywa" cały wkład począwszy od samego dołu. Doprowadzenie powietrza, które masz z zewnątrz służy do tego aby kominek nie wyciągał powietrza do spalania z domu, a są to spore ilości. Tarnava ma ten patent, że można powietrze z zewnątrz podłączyć bezpośrednio do kominka i w ten sposób uzyskujemy jakby zamkniętą komorę spalania. Nie zużywa nam się powietrze z wnętrza domu, a zatem nie zasysa przez szczeliny w oknach, kratki wentylacyjne itp. i nie wychładza domu. Ogrzewanie jest skuteczniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem,że ta kratka u dolu w przypadku kominka nie mającego szczelnego połączenia powietrza z zewnatrz - komora spalania. pobiera jednoczesnie powietrze z domu i z zewnatrz do spalania? niezaleznie od tego, ze wlot od dolu wymusza lepszy obieg powietrza do góry?

Dokładnie tak. I po to wylot powietrza z zewnątrz przeważnie umieszcza się pod kominkiem aby świerze zimne mogło się ogrzać. Ale dodatkowo musi być dopływ powietrza z pokoju, które jest czynnikiem grzewczym tak jak w kaloryferach jest nim woda. Obieg musi się jakoś zamknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam wkład tarnava 14kw i chcielismy już go podłaczyć i zrobić rozporwadzenie ciepłego powietrza.

 

Jak powinno sie rozprowadzać ciepłe powterze z kominka.? Pytam bo słyszała, że lepiej jest umieœci kratki wylotowe w pomieszczeniach na dole œciany. Bo jak wiadomo cieplejsze powietrze zawsze bedzie wyzej.

 

Czy jest możliwoœc rozporwadzenia tych rur pod wylewkš czy jednak musi to byc zrobione na wierzchu podłogi i zabudowane płyta g-k??

 

Może głupie pytanie ale nie mam o tym zielonego pojęcia. A wylewki tuz tuż. Musze szybko podjšć decyzję - i albo rozporowadzic juz te rury przed wylewkami, albo spokojnie po wylewkach.

 

Jak to powinno być??

Dziekuję za informacje.

Pozdrawiam

KasiaR

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam wkład tarnava 14kw i chcielismy już go podłaczyć i zrobić rozporwadzenie ciepłego powietrza.

 

Jak powinno sie rozprowadzać ciepłe powterze z kominka.? Pytam bo słyszała, że lepiej jest umieœci kratki wylotowe w pomieszczeniach na dole œciany. Bo jak wiadomo cieplejsze powietrze zawsze bedzie wyzej.

 

Czy jest możliwoœc rozporwadzenia tych rur pod wylewkš czy jednak musi to byc zrobione na wierzchu podłogi i zabudowane płyta g-k??

 

Może głupie pytanie ale nie mam o tym zielonego pojęcia. A wylewki tuz tuż. Musze szybko podjšć decyzję - i albo rozporowadzic juz te rury przed wylewkami, albo spokojnie po wylewkach.

 

Myslę, że nie ma znaczenia gdzie będziesz prowadzić rury. Ważne, żeby miały dobrą izolację termiczną aby ciepełko nie uciekało na boki albo w strop. Czy lepiej wyloty dawać na dole czy na górze to dobre pytanie. Wydaje mi się, że jednak korzystniej jest dać wyżej, gdyż robi się w ten sposób dłuższy komin i jest lepszy ciąg. Ale to jest moja laicka opinia. Jeżeli oczywiście ma to wszystko działać za pomocą sił natury bo jeżeli układ mają napędzać wentylatory to raczej bez różnicy gdzie będzie wylot. Warto przy układzie bez wspomagania wentylatorem pamiętać o tym aby poziome odcinki rur były możliwie jak najkrótsze.

 

 

Jak to powinno być??

Dziekuję za informacje.

Pozdrawiam

KasiaR

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Jak powinno sie rozprowadzać ciepłe powterze z kominka.? Pytam bo słyszała, że lepiej jest umieœci kratki wylotowe w pomieszczeniach na dole œciany. Bo jak wiadomo cieplejsze powietrze zawsze bedzie wyzej.

 

Czy jest możliwoœc rozporwadzenia tych rur pod wylewkš czy jednak musi to byc zrobione na wierzchu podłogi i zabudowane płyta g-k??

 

Rzeczywiście częściej spotyka sie komentarze, zalecające dawać kratki wylotowe na dole ściany.

 

Rury pod wylewką automatycznie podczas robienia wylewek zostaną zakryte, w przeciwnym przypadku trzeba je jakoś zabudowywać. O rozprowadzenie rur w podłodze właśnie ostatnio pytałem tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie a zaznaczam, że jestem całkiem zielony w temacie:

1. Jaką grunbość powinna mieć rura doprowadzająca z zewnątrz powietrze do spalania?

2. Czy wlot tej rury można zamontować na ścianie zewnętrznej budynku? Czym ją zakończyć? czy sa jakies specjalne kratki?

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie a zaznaczam, że jestem całkiem zielony w temacie:

1. Jaką grunbość powinna mieć rura doprowadzająca z zewnątrz powietrze do spalania?

2. Czy wlot tej rury można zamontować na ścianie zewnętrznej budynku? Czym ją zakończyć? czy sa jakies specjalne kratki?

Pozdrawiam,

 

 

Ja u siebie zrobiłem z rury fi 110mm - po lekturze wielu watków na ten temat przyjałem tą własnie wartość jako standardową. Wlot mam w ścianie - zabezpieczony normalna kratką wentylacyjną z siatką zabezpieczająca prze robalami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...