Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

To ja tak nieśmiało dołączę :)

 

Od 1,5 tygodnia posiadam Tarnavę Exclusive 16kW (bo 18 nie robią :wink: ). Będę miała DGP (jest już rozprowadzone ale z braku obudowy nie podłączone). Od kiedy ją mamy pali się non-stop. Jak na razie wrażenia mam pozytywne. Czy ktoś z Was posiada taki wkład? A może moglibyście dać mi jakieś pomysły na obudowę? :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To ja tak nieśmiało dołączę :)

 

Od 1,5 tygodnia posiadam Tarnavę Exclusive 16kW (bo 18 nie robią :wink: ). Będę miała DGP (jest już rozprowadzone ale z braku obudowy nie podłączone). Od kiedy ją mamy pali się non-stop. Jak na razie wrażenia mam pozytywne. Czy ktoś z Was posiada taki wkład? A może moglibyście dać mi jakieś pomysły na obudowę? :oops:

 

Mam dokładnie ten wkład :)

Obudowę chcielismy maksymalnie prostą i zrobiliśmy ją samodzielnie (no z małą pomocą płytkarzy ;) ) - szczegóły wraz ze zdjęciami znajdziesz w moim dzienniku budowy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sezon grzewczy niedługo się skończy :) i trzeba pomyśleć o paliwku. Zima nas zdrowo przetestowała i myśle, że macie swoje doświadczenia z różnymi gatunkami drewna. Z jakiego rodzaju drewna jesteście najbardziej zadowoleni przy paleniu w tym konkretnym typie wkładu jakim jest Tarnava i dlaczego? Wasze opinie pomogą przy wyborze drewna na następny sezon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1,5 tygodnia posiadam Tarnavę Exclusive 16kW (bo 18 nie robią ). Będę miała DGP (jest już rozprowadzone ale z braku obudowy nie podłączone). Od kiedy ją mamy pali się non-stop. Jak na razie wrażenia mam pozytywne. Czy ktoś z Was posiada taki wkład? A może moglibyście dać mi jakieś pomysły na obudowę?

 

Ja ma 18 :D :D :D , ale tarnaWy. Jestem bardzo zadowolona, a obudowę znajdziesz w moim dzienniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pękła, ale jej troche pomogłem. Podczas wsuwania popielnika takim metalowym uchwytem poczułem opór popiołu cofnąłem uchwyt który omsknął się i po obudowie zsunął się na szybę a dalej to łatwo się domyślić co powiedziałem. Pekła na 5 cm a w ciągu 4 dni na pół i jeszcze na ćwiartki. Zdziwiło mnie to bo nieraz palące się polana osuwały się na szybę i nic się nie działo. Ale cóż.Zamówiłem nową, była następnego dnia nie dosłali mi tylko uszczelki do szyby ale po telefonie dostałem usczelke gratis.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie tu nie było – ale teraz mam na prawdę palący problem w doprowadzeniem powietrza do kominka (Tarnawa 18KW). Może ktoś z Was będzie potrafił mi doradzić jaki jest w tej sytuacji najlepsze rozwiązanie – co rozbić?

Pogldowo link http://i51.photobucket.com/albums/f377/iga9/pow.jpg

 

Wykonawca korzysta z otworzonego przez nas rachunku w hurtowni instalacyjnej. Widzę, że wziął rurę fi 150 (tak jak ustaliliśmy) pomarańczową (tego nie ustalaliśmy). A ona jest droższa niż szara, a szara może by starczyła – nie wiem. Na forum piszą tylko o rurach z PCV- nie piszą jakich… Tu ok. – bo w sumie nie kazałam mu kupować szarej. Ale tak – wyszedł ze ściany fundamentowej w takim miejscu, które będzie zasypane później ziemią, więc wyjście w ścianie ponad poziomem gruntu odpada ( a tak miało być). Trzeba będzie więc dokupić kolanko i wyjść w jakiejś odległości od domu pionowo ponad grunt – zakończyć jakąś siatką i daszkiem. A co ze spływającą w dół wodą i jakimiś zanieczyszczeniami? Przecież tego nie wyczyszczę. Chciałam to wyprowadzić w ścianie – z małym spadkiem w dół, żeby tam nic nie nawiewało i woda swobodnie skapywała, podobnie jak ma to Rydzu– a teraz nie wiem co robić?! Może znacie jakiś rozwiązania? Z drugiej strony zakończyli rurę w takim dziwnym miejscu. Kominek ma stać z boku – po prawej stronie komina (tam, gdzie widać fundament ściany, której tam nie będzie, bo będzie podciąg) i być jak najbardziej cofnięty do tyłu. Wychodzi więc, że przy głębokości 50 cm wkładu + 7 cm liki + 5 cm obudowa – zakończy się równo lub przed końcem tej rury – nie mówiąc już o tym, że nie wypadnie ona na środku kominka lecz jest jakoś z boku… Wszędzie piszę, że wylot tej rury robią pod kominkiem lub za kominkiem. Ale nie wiem, czy w posadzce – czy ma to być wyżej np. na wys. Na której będzie stał wkład (ja planuję ok. 40 cm) i w ogóle jak to powietrze do spalania jest dostarczane do kominka? Jakąś rurą bezpośrednio czy po prostu owiewa wkład wewnątrz całej obudowy (która ma przecież min. 7 cm luzu od wkładu). I przede wszystkim co z tym słynnym szybrem, którym ew. można zamknąć dopływ powietrza, jak nie palimy w kominku – czy to prawda, że bez niego wiatr hula po domu i wyziębia pomieszczenia? I co to tak naprawdę jest ten szyber – jak wygląda i gdzie oraz na jakim etapie się montuje?

Mam kompletny mętlik w głowie bo nie wiem zupełnie o co moim wykonawcom z tym wykonaniem i stanem rzeczy chodziło. Mogę z nimi pogadać na żywo dopiero we wtorek rano. Nie będę przecież dzwonić – w końcu są Święta… Może coś podpowiecie co ja mam z tym wszystkim zrobić? :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybrem głowy sobie nie zaprzątaj, w Tarnavie proces spalania reguluje się dopływem powietrza, a nie odpływem spalin.

Najlepiej to jak się wie na czym posadowisz wkład, wtedy wiadomo gdzie zrobić koniec rury doprowadzącej powietrze.

Najlepiej kupić podstawę z doprowadzeniem powietrza na trójnógu.

Wysokość na jaką ma wystawać rura to tyle aby można podłączyć się aluminiową rurą karbowaną Fi 100mm w twoim przypadku musisz jeszcze zastosować redukcję 150mm na 100mm jeżeli zastosujesz orginalną podstawę pod wkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja też dodam swoją zagwozdkę.

 

Jesteśmy dzisiaj świeżo po rozmowie z ekipą od obudowy kominka, a mamy Tarnavę 18 panoramiczną. Stoi sobie na firmowym stojaku, który dostaliśmy gratis zakupując kominek. Niestety, jest to stojak prosty, bez rury do podłączenia powietrza z zewnątrz. Powietrze jednak mamy doprowadzone rurą pcv 110 i byliśmy cali szczęśliwi, że ekipa przyjdzie, obuduje pięknie kominek, wykorzystując doprowadzone powietrze. A okazało się, że ... mamy kominek nieprzystosowany! :-? Bo nasza Tarnava nie ma miejsca na podłączenie rury z powietrzem z zewnątrz, jak "inne kominki". W związku z tym w obudowie trzeba zrobić kratkę, żeby kominek ciągnął powietrze z pokoju, a tę rurę z zimnym powietrzem trzeba zaślepić, bo zimą będzie tędy wiało zimne powietrze. Ponoć tak się robi. No i zdębiałam!

 

Dodatkowo się dowiedziałam, że daszek wkładu w naszym kominie (wkład ceramiczny Marywil) nie nadaje się, że trzeba będzie go skuć i na to miejsce założyć strażaka. No i tu znów konsternacja :o . Skomentujcie to jakoś proszę. Ja osobiście chyba się będę upierać przy pozostawieniu doprowadzenia powietrza z zewnątrz i daszku komina. Może poszukać innej ekipy do obudowania kominka? Tylko że ta była polecana na forum? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Tarnawe 18. Też nie jest przystosowana do rury napowietrzającej z zewnątrz.

Ale ostrożnie z zaślepieniem tej rury, jak też z bezpośrednim (bez możliwości jej zamknięcia) przyłączeniem do wkładu kominkowego.

Rure można zaślepić jeśli zapewnimy dopływ powietrza do pomieszczenia w którym stoi kominek.

W moim przypadku są to otwory wentylacyjne (5 gilz) w 2 drzwiach.

Okna mam szczelne, ale w całym domu jest ich 20, więc powietrze jakoś przenika.

To wystarcza aby paliło się dobrze i nie było podciśnienia w pomieszczeniu z kominkiem.

Rura napowietrzająca powinna być wyposażona w zasuwę, bez względu na to czy jest przyłączona do wkładu, czy też doprowadzona w pobliże wkładu.

Przy nie zamkniętej rurze, gdy nie palimy w kominku, a zwłaszcza gdy jest on nagrzany, wytwarza się ciąg w kominie zasysający tą rurą zimne powietrze wychładzające kominek i komin.

Jeśli palimy w kominku 1-2 razy w tygodniu - to ciepło uzyskane z palenia będzie porównywalne do strat jakie w ciągu tygodnia wynikną z "zimnego ciągu" kominowego.

Agnieszkowi doradzam istniejącą rurę zakończyć (pod kominkiem) zasuwą wentylacyjną z cięgnem wyprowadzonym na zewnątrz obudowy kominkowej.

Taką zasuwę można kupić w Castoramie, lub u Panka w Michałowicach.

Ta rura napowietrzająca ma na celu zapewnić zabezpieczenie przed podciśnieniem w zbyt szczelnym pomieszczeniu, co grozi spalinami, a nawet trującym czadem.

Ugruntował się, pod wpływem ciągłego powtarzania, pogląd, że średnica tej rury powinna wynosić 150mm.

Dla celów bezpiecznego palenia wystarczy 50-75mm.

Strażak na kominie obsługującym kominek może okazać się niepotrzebny, a nawet szkodliwy - bo wzmaga niepotrzebnie ciąg i zawartość kominka zbyt szybko się spala.

Strażak bardzo mi się podobał, ale za namową kupiłem daszek-stożek, który w zupełności wystarcza, takze przy silnym wietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mała dygresja: kupiłaś dobry wkład z beznadziejnym stojakiem bo skusiła Cię oferta "promocyjna" firmy, która tylko sprzedaje a nigdy w życiu nie wykonała żadnego kominka. To jest obecnie ogromny problem firm Tarnava i Tarnawa - dobry produkt i...beznadziejna polityka marketingowa.Wcale nie dziwię się Twojej ekipie - ja też się spotykam z podobnym problemem tyle że od tej drugiej strony. A daszek w kominie ceramicznym Marywil-u to faktycznie nieco dziwny pomysł przy kominku. Ale to znowu kolejny odwieczny problem kominkowy - komin niedostosowany do podłączenia kominka.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbigniew Rudnicki: wielkie dzięki za konkretną odpowiedź (jak zwykle :) )

 

Forest Natura: robisz kominki w Warszawie? (już Cię kiedyś o to pytałam, ale nie pamiętam odpowiedzi). Może podjąłbyś się obudowy naszego kominka? (nic skomplikowanego: obudowa z g-k + 2 półki np. z czerwonego trawertynu). Daj znać na priva, to może się dogadamy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ytrewq!

 

Jesteśmy po spotkaniu z fachowcem od kominków, którego poleciłeś. Cenowo da się przełknąć, będziemy negocjować.

 

A o tym czy wykonali obudowę profesjonalnie czy nie, będziemy informować. Albo ich będziemy polecać, albo .... szybko się skończą na tym forum. Mam jednak nadzieję, że okażą się dobrymi fachowcami.

 

Na razie przynajmniej nie chcieli nam zaślepiać rury z powietrzem z zewnątrz. Stojak też im nie przeszkadzał, chociaż zastanawiam się czy nie zamienić go na ten, który umożliwia podłączenie rury z powietrzem z zewnątrz (mam taką możliwość). Jeszcze pomyślę, w końcu ta przepustnica to nie takie złe rozwiązanie :roll:

 

Czy żeby wyciągnąć rurę do dgp od kominka przez strop, poddasze i na strych do turbiny rzeczywiście nie potrzebny jest radiator, tzn. ta blacha obudowująca czapę kominka? A ta rura to ma być flex czy sztywna? Czy po przejściu przez strop, już na poddaszu, trzeba ją zaizolować jakąś wełną przed zabudowaniem płytą g-k? Pytam, bo ta rura będzie przechodziła w pokoju mojej 4-letniej córki i nie chcę, żeby strach było potem dotykać ściany (tzn. tej obudowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jak zrozumiałem to masz kominek na dole a DGP na poddaszu?

Radiator stosuje się na rurze spalinowej po to by "wyciągnąć" ze spalin dodatkowe KW które bez niego uciekły by przez komin. Do dgp idzie ciepłe powietrze z komory nad kominkiem i rura która je łączy powinna być izolowana zeby nie było po drodze strat. Można zamontować gotową rurę z ociepleniem albo zastosować rurę spiro i samemu ją zaizolować wełną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...