Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Obecnie dosuszam resztki wilgoci w domu kominkiem (wkładem z DGP grawitacyjnym). System działa wyśmienicie i jest bardzo skuteczny. Codziennie wieczorem rozpalam i wkładam trzy spore szczapy z drewna liściastego (brzoza, grab lub olcha) a gdy złapią żar zamykam dopływ powietrza. Rano mam jeszcze resztki żaru w kominku ale nie dokładam drewna. Zauważyłem że od czasu do czasu na podłodze mam czarą smolistą plamę. Czy jest to normalne? Jak to zlikwidować gdy będzie obudowa? Może drewno mam zbyt wilgotne? Problem wystąpił również gdy paliłem dębem czteroletnim.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich,

Przymierzam sie do zakupu Tarnavy - 16 lub 18 kW....

Informacja która może się przydać się tym którzy zamierzają w najbliższym czasie kupić Tarnave:

od 1 pazdziernika zmieniają się ceny. Dzwoniłem do producenta i w przypadku tych dwóch wkładów, które mnie interesują (Retro 18kW lub Retro II 16KW) ta zmiana to wzrost ceny o ok 200 zł.

Z tego co się dowiedziałem nie wszytskie ceny rosną, niektóre ponoć spadają. Ciekawe :-)...

 

Przebrnąłem przez te 17 stron tematu... Długo mi to zajęło....

I dalej nie wiem czy wystarczy mi 16kW.... Mam mały dom (ok 100m2) z Ytonga. Teraz palę 14kW, ale ogrzewam tylko parter (60 m2). Jest dobrze, ale planuje w końcu kiedyś urządzić poddasze i powierzchnia domu wzrosnie :-) do tych 100 metrów. "Stary" wkład już nie da rady. Mam nadzieje, ze wynika to z tego, że jest to typowy wkład "hipermarketowy" za 1000 PLN. I nie ma w rzeczywistości tych 14kW. Możliwe, że jego max moc to 14kW. Miał być zainstalowany chwilowo, a wytrzymał 6 lat ciągłego palenia (ogrzewamy tylko kominkiem)

W związku z tym mam pytanie, które już sie tu przewijało, ale nikt nie odpowiedział - czy moc podawana przez Tarnave to moc nominalna (jakaś uśredniona) czy maksymalna?

 

W tym tygodniu (przed podwyżką) mam nadzieje, że też zostane posiadaczem zachwalanego przez was wkładu.

Nie chce mi się wierzyć w te szczelne drzwiczki, w końcu żeliwo pracuje, więc jakieś szczeliny tworzyć się muszą, ale cóż, zaryzykuje :-)....

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich,

Przymierzam sie do zakupu Tarnavy - 16 lub 18 kW....

Informacja która może się przydać się tym którzy zamierzają w najbliższym czasie kupić Tarnave:

od 1 pazdziernika zmieniają się ceny. Dzwoniłem do producenta i w przypadku tych dwóch wkładów, które mnie interesują (Retro 18kW lub Retro II 16KW) ta zmiana to wzrost ceny o ok 200 zł.

Z tego co się dowiedziałem nie wszytskie ceny rosną, niektóre ponoć spadają. Ciekawe :-)...

 

Przebrnąłem przez te 17 stron tematu... Długo mi to zajęło....

I dalej nie wiem czy wystarczy mi 16kW.... Mam mały dom (ok 100m2) z Ytonga. Teraz palę 14kW, ale ogrzewam tylko parter (60 m2). Jest dobrze, ale planuje w końcu kiedyś urządzić poddasze i powierzchnia domu wzrosnie :-) do tych 100 metrów. "Stary" wkład już nie da rady. Mam nadzieje, ze wynika to z tego, że jest to typowy wkład "hipermarketowy" za 1000 PLN. I nie ma w rzeczywistości tych 14kW. Możliwe, że jego max moc to 14kW. Miał być zainstalowany chwilowo, a wytrzymał 6 lat ciągłego palenia (ogrzewamy tylko kominkiem)

W związku z tym mam pytanie, które już sie tu przewijało, ale nikt nie odpowiedział - czy moc podawana przez Tarnave to moc nominalna (jakaś uśredniona) czy maksymalna?

 

W tym tygodniu (przed podwyżką) mam nadzieje, że też zostane posiadaczem zachwalanego przez was wkładu.

Nie chce mi się wierzyć w te szczelne drzwiczki, w końcu żeliwo pracuje, więc jakieś szczeliny tworzyć się muszą, ale cóż, zaryzykuje :-)....

 

pozdrawiam

 

a słyszłeś coś o przyszłych cenach tarnawy comfort 18kw, w tej chwili mogę kupić za 3099zł z dostawą do domu... poza tym przyłączam sie do pytania o moc, ostatnio jakiś fachowiec właśnie mnie uczulał na to żeby zwracać uwagę na to czy podawane moce są maxymalne czy uśrednione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra cene dostałes.... To prawie 20% rabatu od starej ceny katalogowej. Czy przypadkiem nie z 7% Vatem (materiał+usługa)?

To cena u jakiegos lokalnego przedstawiciela czy z internetu?

 

cena z alllegro z 22% vatem, ale właśnie zauważyłem że cena dotyczy tarnaWy http://www.allegro.pl/item129262949_oryginalna_tarnawa_18_kw_plac_przy_odbiorze_.html,

 

natomiast taka sama tarnaVa kosztuje już 3 436zł http://www.allegro.pl/item129259318_oryginalny_kominek_tarnava_18_kw_comfort.html, chociaż podobno to identyczne produkty.

zresztą na niedawno zakończonej aukcji tarnaVy 21.09.06 kosztowała również 3099zł

http://www.allegro.pl/item128572885_oryginalny_kominek_tarnava_18_kw_comfort.html

 

no i jeszcze zauważylem w opisie przy tarnaWie że 18kW to moc maxymalna a nie nominalna... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny faktycznie niskie.... Choć zastanawiająca ta różnica w cenie.

Co do literek W i V to wg mnie nie ma to znaczenia. Z tego co wiem tylko Tarnava robi kominki.

A co do mocy - podajesz link na którym moc jest podawana jako max, ale ja moge podać również kilka linków, np tutaj albo tutaj, gdzie jest ona pokazywana jako nominalna. W tym drugim linku podają nawet moc max jako 27 kW!

Więc stronami innymi niż producenta bym sie nie sugerował (a tam nie jest to określone)

Może ktoś kto ma kominek rzuci okiem do instrukcji obsługi, czy nie ma tam nic na temat mocy nom/max?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

typie ;-)

 

wzialbym 18-tke - jest wyzsza i szersza od 16 tki

sam ogrzewam powierzchnie ok. 70 m2 na parterze + 2 rury dgp na gore - pale co prawda delikatnie, ale przeciez teraz jest cieplo na zewnatrz ...i nie czuje, zeby tynki sie topily z goraca.

Wrecz przeciwnie - jak skrece powietrze na maxa - cos tam sie tli w srodku pomalutku i wcale za goraco nie jest.

Bierz 18 tke - zawsze bezpieczniej ;-) ..bo i prokurator juz do scigania nie ma podstaw ;-)

 

(Y)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, ja jeszcze w tym roku nie ogrzewałem, bo na razie temperatury panujące na zewnątrz mi na to nie pozwalają...

Jest jeszcze jedna ważna sprawa wpływająca na wybór mocy kominka, mianowicie temperatura którą chcemy osiągnąć, temperatura optymalna.

Dla mnie wynosi ona 20 stopni. Ale jeśli chciałbym mieć optymalną 23 stopnie to potrzebuję już kilka kW więcej. Gdzieś czytałem że wzrost temperatury tylko o 1 stopień to bardzo duża różnica w ilości potrzebnego ciepła, a to tylko jeden stopień....

Więc może być tak, że komuś wystarczy 14 KW do ogrzania 100m a ktoś może być nie do końca zadowolony z 18 kW bo np chce mieć temperaturę 24 czy 25 stopni....

Inna sprawa że nie ma Retro II w wersji 18 kW (największy jest 16 kW), więc w tym wypadku to nie jest tylko różnica w cenie (bo dopłaciłbym) tylko niedostępność takiego 18 kW kominka jaki nam się podoba...

 

A z prokuratorem to nie zrozumiałem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak z obsluga pokretel od powietrza po rozpaleniu wkladu ? Da sie dotknac czy trzeba kombinerkami ?

 

Da się dotknać i przekrecić gołą reką. A jak ktoś ma obawy - psuje do tego także uchwyt wykorzystywany do wysuwania popielnika - ma takie nacięcie z przodu które idealnie pasuje do pokręteł.

 

- po co sa te zebiska w komorze ? Zeby drewno nie dotykalo szyby ?

 

Dokładnie po to. A głównie po to żeby ci sie zapalone drewno nie wyturlało na szybe - bo jak wtedy drzwiczki otworzyć?

Zębiska te to osobny element który można wyjąć - np do czyszczenia wkładu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich forumowiczów,

 

W ostatnim czasie na różnych forach pojawiają się różnego rodzaju informacje dotyczące firm TARNAWA jak również TARNAVA część prawdziwych część totalnie mijających się z prawdą i niestety uderzających na swój sposób w dobre imię obu firm więc postanowiłam chociaż trochę NAŚWIETLIĆ Wam co się dzieje na rynku a nóż uspokoją się plotki które zaczynają już przybierać postać legend a więc ...

1. "TARNAWA" Sp. J. działa na rynku polskim od 1991 r. początkowo zajmowała się tylko produkcją systemów kominowych z blachy chromoniklowej tzw. kwasówki zaś w późniejszym okresie wprowadziła do swojej oferty szwedzkie monolityczne kominki firmy KEDDY i tak na bazie tych kominków na początku 2000 r. powstał pierwszy odlew TARNAWA - dokładnie kominek był bez popielnika z drzwiczkami giętymi (tzw. PRESTIGE)

2. "TARNAWA" od zawsze mieści się w centrum Tarnowa co uniemożliwiło nam obróbkę monolitów a co za tym idzie właściciele TARNAWA wraz z nowymi partnerami zawiązali spółkę z o.o. i tak powstała firma "TARNAVA"

3. Firmy działały wspólnie do 15 sierpnia 2005 r. ponieważ w tym dniu Właściciele TARNAWA sprzedali swoje udziały i tak od tego dnia można powiedzieć że spółki córki stały się KONKURENCJĄ

4. TARNAWA już we wrześniu 2005 r. wprowadziła na rynek pierwsze modele wkładów kominkowych tj. 12 KW i 14 KW a wkłady 16 KW i 18 KW są dostępne od stycznia 2006 r. Oczywiście nadal nie możemy produkować kominków w Tarnowie dlatego została zawiązana kolejna spółka zo.o. :D o nazwie "TARNAVVA" ale tym razem nie jest możliwe aby ta firma zaczęła samodzielnie sprzedawać więc proszę się nie martwić nie będą Państwo musieli uczyć się nowych nazw :)

 

Proszę pamiętać że wkłady kominkowe TARNAWA posiadają:

- pionowe ożebrowanie (proste prawo fizyki .... powietrze szybciej omyje pionowe niż poziome żebra),

- zamknięte boczne wloty powietrza do kasety, które powodują że kurtyna powietrzna faktycznie zaczyna działać,

- podgięty deflektor (już się nie wyginają)

- europejski znak CE (na dzień 27-09-2006 z tym znakiem sprzedawane są kominki o mocy 12 KW i 14 KW .... nadal czekamy na Certyfikat na wkłady 16 KW i 18 KW ponieważ badania już są zrobione)

- wiele rozwiązań zastosowanych we wkłądach produkcji TARNAVVA zostało zastrzeżonych na etapie produkcji

- i najważniejsze bardzo proszę zapamiętać że kominki oferowane przez TARNAWA NIE SĄ PODRÓBKAMI TARNAVA ani na odwrót są to DWA OSOBNE PRODUKTY

 

Szybko odpowiem jeszcze na jedno pytanie które wpadło mi w oko na którymś z forum ... ktoś pytał o sprawność ponieważ TARNAVA wszędzie podaje 78% a my przy wkładach 12 KW mamy 62% a 14 KW ma 64% po pierwsze proszę sprawdzić sobie dokumenty:

- TARNAVA jak nasze 16 KW i 18 KW :) sprzedawane są na podstawie Aprobaty Technicznej wydanej przez Instytut Nafty i Gazu jakieś 4 lata temu która nie brała pod uwagę Europejskich Norm tylko nasze Polskie które w tamtych czasach dopuszczały nawet palenie węglem :) co jest totalną bzdurą bo w tej chwili nikt nie wydałby ponownie takiej Aprobaty ponieważ Polska nie posiada dyrektywy unijnej określającej wyraźnie czym jest ten nasz węgiel .... :)

- Badania pod względem znaku CE były wykonywane na podstawie dyrektywy PN EN 13229:2002, EN 13229:2001/A1:2003/A2:2004(D) które dopuszczają sprzedaż kominków produkcji TARNAVVA na terenie całej Unii Europejskiej .... znak ten nadaje producent który zgłasza produkt do badania w akredytowanym laboratorium, a tam przeprowadzane są "doświadczenia" według szczegółowych wytycznych i to właśnie one dały takie wyniki sprawności. Według tych wzorów badane są wszystkie wkłady kominkowe dostępne na rynku unijnym i będą badane również wkłady produkcji TARNAVA więc wtedy będą Państwo mogli porównywać sprawności tzn. jak na każdym z kominków obu Firm będzie widniał znak CE ......

 

No cóż chwilowo to tyle ... mam nadzieję że chociaż kilku osobom przybliżyłam sytuację panującą na rynku ... mam nadzieję, że chociaż na kilka pytań znaleźli Państwo odpowiedz.

W razie dodatkowych pytań proszę o kontak :) ... tel.: 014 631 83 03, e-mail: [email protected] lub gadu-gadu: 1225268

 

Serdecznie pozdrawiam Wszystkich,

 

Walkowicz Karolina

 

P.S. Ceny monolitycznych żeliwnych wkładów kominkowych oferowanych przez "TARNAWA" Sp.J. do końca 2006 r. pozostają bez zmian :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkłady kominkowe TARNAWA do zobaczenia i KUPIENIA z Żabiej Woli k/Warszawy ceny katalogowe producenta transport GRATIS . A z panią Karolina to mamy do pogadania np co to jest węgiel ? Czy brak jasnego zapisu z Brukseli o tym co to jest Tarnawa czy Tarnava czy Tarnavva nie zabrania produkować i montować wkładów tych firm ??? KIEDYŚ całkiem inny "starszy brat" decydował co w podobno NASZYM kraju produkowac a co sprowadzać z "bratniej NRD " .[/url]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawde mowiac to post o tarnawach i innych tarnowach niczego nie wyjasnia .... sam kupilem tarna(v)e i przeszedlem na zla strone MOCY ?

 

pamietam ino, ze jak do Tarnawy zadzwonilem, to mi powiedzieli, ze upustu na wklad mi nie dadza bo ...nie sa producentem kominkow ;-)

 

typie,

 

18 tka jest juz pelnoletnia, to prokurator podstaw nie ma ;-)

 

(Y)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja prosty czlowiek Ci odpowiem ...bo fachowcy zajeci ino lansowaniem sie na sieci ;-)

 

powietrze zasysane z zewnatrz kierowane jest przez stojak do komory spalania

do komory spalania wpada poprzez szczeline okalajaca szybe (kurtyna powietrzna) jak i przez popielnik ....

 

dobrze jest miec ten stojak i czerpnie na zewnatrz ...bo nie wypalasz powietrza z pomieszczenia ...tylko czerpiesz z zewnatrz (powietrze niezbedne do procesu spalania)

 

wlasnie dzieki temu stojakowi nastepuje rozgraniczenia na :

- powietrze do spalania i

- powietrze ktore jest ogrzane poprzez wklad

 

(Y)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja prosty czlowiek Ci odpowiem ...bo fachowcy zajeci ino lansowaniem sie na sieci ;-)

 

powietrze zasysane z zewnatrz kierowane jest przez stojak do komory spalania

do komory spalania wpada poprzez szczeline okalajaca szybe (kurtyna powietrzna) jak i przez popielnik ....

 

dobrze jest miec ten stojak i czerpnie na zewnatrz ...bo nie wypalasz powietrza z pomieszczenia ...tylko czerpiesz z zewnatrz (powietrze niezbedne do procesu spalania)

 

wlasnie dzieki temu stojakowi nastepuje rozgraniczenia na :

- powietrze do spalania i

- powietrze ktore jest ogrzane poprzez wklad

 

(Y)

 

 

doprowadzenie z zewnątrz powietrza mam, mam tez w domu wentylację mechaniczną z reku i mam wątpliwości na ile szczelne i zamknięte jest to doprowadzenie poprzez stojak do wkładu...., chodzi o to żeby nie kolidowało to z pracą wentylacji mechanicznej. mam wątpliwości czy doprowadzenie tego powietrza z zewnątrz poprzez stojak nie daje tego samego co wystająca rura nad samą posadzką....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...