Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

Palę w Tarnavie 3 sezon i szyby nie czyściłem ,a kominka nie oszczędzam ponieważ palę w nim nawet węglem.Co do klejenia się szyby to podciśnienie na moment przytrzymuje i ma się takie wrażenie jak by się lepiła.Spróbujcie troszku uchylić drzwiczki i puścić to natychmiast się zamkną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.

Mam problem z kominkiem , może ktoś z was pomoże mi zdiagnozować przyczynę.

Mam kominek Tarnawy 14 kW , w momencie kiedy już się pali w nim drewno zaczyna go strasznie „ dusić „ co powoduje że dym wydostaje się szczelinami w kominku do salonu , oczywiście cały dom zadymiony , natomiast kiedy uchylę odrobinę popielnik i okno balkonowe palenisko pali się normalnie , jeżeli przy uchylonym popielniku zamknę okno to po kilku minutach znów ogień zostaje przyduszony i wydostaje się na zewnątrz. Wkład stoi na stojaku do którego jest podłączona rura z zewnątrz doprowadzająca powietrze fi 110. Zaznaczę tutaj , że w kominku jest palone od pięciu miesięcy i nigdy wcześniej nie było takiego problemu , stało się to z dnia na dzień.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi z waszej strony

 

p.s.Czy może mieć na to wpływ duży wiatr – dom stoi na górce w otwartym terenie , rura doprowadzająca powietrze jest od strony zachodniej z której wieje najczęściej i najmocniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład stoi na stojaku do którego jest podłączona rura z zewnątrz doprowadzająca powietrze fi 110. Zaznaczę tutaj , że w kominku jest palone od pięciu miesięcy i nigdy wcześniej nie było takiego problemu , stało się to z dnia na dzień.

Zatkana rura doprowadzająca? A może coś z tymi zapadkami regulowanymi po bokach?

Inna sprawa, że zupełnie nie rozumiem jak może Ci się dym wydostawać nie raz udało mi się zdusić ogień w kominku i żaden dym mi się nie wydostawał. Kotłowało się w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z kominem?może trzeba zwyczajnie przeczyścić-5 miesięcy to czas przeczyścić,a dym nie powinien wydostawać się na zewnątrz-szczeliny we wkładzie?dziwne-gdzie?przecież Tarnava nie jest skręcana

 

Mnie się zdażyło raz czy dwa że wiatr wcisnoł spaliny własnie przez te otwory po bokach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dym wydostawał się przez pokrętła do regulacji nawiewu powietrza i drzwiczki ,jest minimalna szczelina w nich , którą widać jak płonie ogień w kominku.

Bardzo dziękuję za podpowiedzi i rady , ściągam kominiarza niech czyści i przetyka co się da . Dam znać co konkretnie było przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Mam Tarnavę komfort 14kW - palę w niej od 2-3 tygodni. Mam 2 pytania:

 

1. Czy ta blacha w ksztalcie trapezu w trakcie normalnego palenia się w kominku powinna znajdować się na dole czyli nad szparami od popielnika czy u góry pod wylotem do rury spalinowej ?

 

2. Obudowę mam wykonaną z płyt kartonowo-gipsowych ognioodpronych (GKF), plyty są dane w podwójnie, od wewnątrz wyłożona wełną firerock 30mm w profilach "U". Obudowa od podłogi po sufit jest prosta o przekroju prostokąta. Jest oczywiście komora dekompresyjna z kratkami, wlot powietrza pod wkład i wyloty u góry. Moje pytanie dotyczy jakiejś szczeliny nad górną krawędzią wkładu. Czy tam powinna być jakaś kilku mm szczelina w obudowie?

U mnie jest praktycznie na styk, obudowa tuż nad wkładem pomimo wyłożenia w środku wełną jest gorąca, w inych miejscach nie.

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda 3 lata i nie czyszczona szyba.Idealna to ona nie jest ,ale nie siwa lub czarna.Zawsze jak się rospala i kominek nagrzewa to troszku się brudzi.Więcej zachodzi jak nie wyczuję momentu i za szybko zamknę wloty powietrza.Jak już jest brudna to otwieram przepusty i ogień wypala nieczystości z szyby.Napewno dla czyściochów szyba może być nie świeża ,ale mi wystarcza.Co do palenia węglem to prawda ,rozpalam w kominku drewnem potem sypię pół wiadra węgla i palę ,ot cała filozofia.Początkowo zaczynałem ostrożnie tz okładałem polanami dookoła kominka ,równeż przy szybie i sypałem do środka ,potem zacząłem sypać na środek i tak palę do dzisiaj.Mam COMFORT 18KW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Mam problem z kominkiem , może ktoś z was pomoże mi zdiagnozować przyczynę.

Mam kominek Tarnawy 14 kW , w momencie kiedy już się pali w nim drewno zaczyna go strasznie „ dusić „ co powoduje że dym wydostaje się szczelinami w kominku do salonu , oczywiście cały dom zadymiony , natomiast kiedy uchylę odrobinę popielnik i okno balkonowe palenisko pali się normalnie , jeżeli przy uchylonym popielniku zamknę okno to po kilku minutach znów ogień zostaje przyduszony i wydostaje się na zewnątrz. Wkład stoi na stojaku do którego jest podłączona rura z zewnątrz doprowadzająca powietrze fi 110. Zaznaczę tutaj , że w kominku jest palone od pięciu miesięcy i nigdy wcześniej nie było takiego problemu , stało się to z dnia na dzień.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi z waszej strony

 

p.s.Czy może mieć na to wpływ duży wiatr – dom stoi na górce w otwartym terenie , rura doprowadzająca powietrze jest od strony zachodniej z której wieje najczęściej i najmocniej

 

Miałem podobne efekty. Dymienie pojawiło się nagle cztery dni temu. Ponieważ ogrzewałem tylko kominkiem to musiałem przesiąść się na podłogówkę gazową. Dzisiaj był kominiarz i z komina wyciągnął gniazdo. Problemy ustały. :lol: Polecił założyć zabezpieczenie. Zaraz się za to zabiorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój zasugewrował założenie "kominowego regulatora ciągu". Podobno lepszy, brak ruchomych, zacinających się elementów, osadzenie regulowane w zakresie 14-25cm. Niestety cena 650PLN z przesyłką. :( Już zamówiłem u producenta.

Co do dymienia. Jak miałem zatkany komin to podczas rozpalania trochę dymu wydostawało się na pomieszczenie. Teraz po przeczyszczeniu nawet gdy rozpalając mam otwarte drzwiczki cały dym jest porywany do komina. Przed wizytą kominiarza wyczyściłem dokładnie rurę dymową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Mam pytanie do fachowców kominkowych i do użytkowników Tarnavy:

 

Zastanawiam się nad wyborem wkłądu kominkowego z płaszczem wodnym, mam juz kilka typów, ale pytanie który wybrać.

Oto analizowane modele:

 

1. LECHMA PL-190 Panorama

http://www.solarpolska.com.pl/gfx/pl-190-szyba-panoramiczna_m.jpg

2. TARNAVA Comfort AquaEco lub AquaTar

http://www.tarnava.pl/pliki/wklady_nowe/aquaEco.jpg

3. TARNAVA Retro AquaEco lub AquaTar

http://www.tarnava.pl/pliki/wklady_nowe/aquaTarRetro.jpg

 

Pytania:

- który model wydaje się Wam najlepszy?

- jeśli Tarnava to AquaEco czy AquaTar?

- jakiej moc potrzeba do domu 210 m2? jedni mi mówili w sklepie, że 34-36kW a inni, że 22 kW wystarczą...

- wielkość szyby Tarnavy Retro czy nie jest zbyt zabudowana / mała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój to Comfort 18kw plus 'portki"

Czyli wkład pod spód.

Nie pożałujcie grosza - podłączycie rurę bezpośrednio.

Plusy:

żadnych uszczelek

odlew cały, bez skręcania na śruby

nie trzeba szybra dodatkowo

monolit w hucie robiony naprawdę niezły im trzeba czekać w okresie grzania - ja czekałem prawie 2 miesiące - to też coś znaczy o firmie

Minusy:

szyba jednak sie syfi - pomimo omiatania powietrzem (ale może wina mokrego drzewa)

i już

a kurz jak z każdego kominka

super wkład, ciężki monolit, odlewany.

No i polski - ważne chyba nie?

 

:D

kupujcie Tarnavę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 kW na dom 200 metrów ?? To kiedy i z czego go budowałeś ?? W projektach domów są obliczenia zapotrzebowania mocy cieplnej ... Często słyszę od klientów że różni " specjaliści " twierdza ze kilowat z kominka jest inny jak z gazu...... Inny to powinni wybrać sobie sposób zarabiania na życie... mistrz zduński Darek B http://www.kafle-kominki.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do fachowców kominkowych i do użytkowników Tarnavy:

Pytania:

- który model wydaje się Wam najlepszy?

- jeśli Tarnava to AquaEco czy AquaTar?

- jakiej moc potrzeba do domu 210 m2? jedni mi mówili w sklepie, że 34-36kW a inni, że 22 kW wystarczą...

- wielkość szyby Tarnavy Retro czy nie jest zbyt zabudowana / mała?

Co do płaszcza wodnego się nie wypowiadam bo po analizie teoretycznej jestem przeciwnikiem tego systemu. Wydaje mi się bezcelowe zamienianie energii cieplnej spalin na ciepło transportowane przez wodę by potem ogrzać powietrze kiedy można odrazu spalinami ogrzać powietrze i tym nośnikiem przetransportować energję cieplną do poszczególnych pomieszczeń.

Co do zapotrzebowania cieplnego. Mam dom 180sqm 36cm BK+12cm styr. W sezonie 2006/07 stosowałem ogrzewanie podłogowe + Tarnava 18kW (pierwszy sezon grzewczy, czyli dom trzeba było trochę podsuszyć). W sezonie 2007/08 ogrzewałem tylko kominkiem utrzymując 22-24Cdeg i wygaszając kominek na noc (na piętrze a tam mam sypialnię, nocą przy palącym się kominku było za gorąco). Czyli przy dobrze ocieplonym budynku w przybliżeniu można założyć 1kW/10sqm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek o mocy 18 kW jest wstanie ogrzać jeszcze większe powierzchnie przy bardzo dobrze izolowanych domach . Kominek z grawitacyjnym DGP jest dodatkowo bezpieczny przy braku prądu , w takim przypadku jest to naprawdę inwestycja będąca ALTERNATYWNYM ogrzewaniem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Darkiem. W moim przypadku wydaje się, że 18kW jest trochę przewymiarowane, co powoduje, że po rozpaleniu muszę natychmiast dławić dopływ powietrza by zmniejszyć ilość ciepła wytwarzana przez kominek. Powoduje to niepełne spalanie i osadzanie się sadzy między innymi na szybie. Fakt ten potwornie irytuje niektórych.

Jeśli chodzi o DGP grawitacyjną to jest to rewelacja. Pracuje niezależnie od zewnętrznego zasilania i jest bezdźwięczne, co nocą nie jest bez znaczenia.

Piszę to na podstawie dwuletniej praktyki w użytkowaniu. Kominek z DGP zrobiłem sam a nie jestem specjalistą w tej materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...