Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak dla mnie bardzo dobry kominek.

Żałuję jedynie że zakupu dokonałem w internecie bez praktycznego obejrzenia w realu.

Wkład okazał się mniejszym wymiarowo w stosunku do typowych wkładów kominkowych.

 

Co prawda "powiększyłem" go wizualnie płytą granitową ale gdybym mógł cofnąć czas wybrałbym rozmiar o jeden większy.

Ale co do samego użytkowania i wykonania to nie mam żadnych zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak oceniacie kominki tej firmy ?Mam zamiar kupic wkład 16 kW primero. Czy warto ? :o

 

Mam i z przyjemnością eksploatuję od 6 lat tarnave 16 kw retro powiem tyle moj ci on i nie zamianie na żaden inny :wink: Główne zalety to:

:D duża sprawność i akumulacyjność a co za tym idzie i wydajność ( kubełek dęniny /dobę wystarcza w okresie przejściowym (wrzesień - listopad) na ogrzanie domu ok130 m2.

:D duża stabilność palenia nawet przy słabym ciągu kominowym, czy podmuchach wiatru (są takie skrzywdzone kominy taki niestety posiadam :evil: )

:D skuteczna regulacja (umożliwia nie tylko sterowanie szybkością spalania ale również korektę palenia w częściach paleniska)

:D wysoka jakość wykonania za bardzo rozsądne pieniądze ( te same kominki są znane pod szwedzką marką KEDDY http://www.keddy.se

 

:roll: wadą są może zbyt małe szyby ale to wynika z konstrukcji i idei kominka który oddaje jednak sporą część ciepła przez konwekcje nie natomiast przez promieniowanie czyli szybę.dlatego wkłądy są głębokie ale też i kominki sprawdzają się znakomicie w DGP w moim przypadku wystarczyła sama grawitacja bez turbiny.

 

Jeśli stoisz przed wyborem tarnavy weź 18 kw zdecydowanie większe palenisko inie trzeba drobno rąbać drewna :oops: . Co do kwesti "przewymiarowania " wkłądu to nie wierze w takie banialuki bedziesz miał tyle ciepła ile spalisz drewna :wink: . Moj kominek jest przewymiarowany 2,5 raza w stosunku do zapotrzebowania na ciepło i co z tego po prostu 2 załadunki na dobę i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory głos zabierali Ci co mają ten wkład. Ja będę miał inny i też pewnie ciepełko będzie jak w Twoim.

- jak się jeździ fordem?

[...]

- do tej pory wypowiadali się ci co jeżdzą fordem, ja będę jeżdził vw i też będę jeździł

 

;-) sorry, nie mogłem się powstrzmać...

 

mam tarnavę, fajna jest, tylko mam wrażenie, że otwory doprowadzające powietrze w oryginalnym stojaku są zbyt małe... wejście w tym stojaku fi 110, a te otworki, którymi reguluje się dopływ powietrza jakieś takie maleńkie...

 

z tym przewymiarowaniem to tak ostrożnie... tzn. ja uważam, że w kominku jak się pali to się pali, a nie dusi ogień, bo się wzięło kominek 3 razy za duży i gdy normalnie rozpali się to mamy saunę... więc myślę, że lepiej dopasować a później "hajcować" z przyjemnością ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczą wadą tego kominka jest niska sprawnośc(zbyt często trzeba dokładać)aktualnie posiadam kominek piękna metaloplastyka na 6 do 8 godzin można wyjść z domu jak wrócisz dokładasz i pali się dalej.

to chyba zależy od "cugu" w kominie i ilości dostarczonego tlenu, w tarnavie też możesz zdusić płomień i będzie się żarzyć parę godzin (to jest szczelny kominek), ale z mojego punktu widzenia: po co palić jak wychodzę z domu :o , mam nastrój pająkom robić?

 

ps. wiem, że można grzać kominkiem ;-) natomiast nie wiem czy śmieci wywiozą dziś czy w czwartek (normalnie robią to w środy, no ale jutro 11...), aaaaa, to już chyba off-topic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zależy od cugu tylko od deflektora dopalajacego gazy zawarte w spalinach.

a czy deflektor nie ma za zadanie zwiększenie sprawności rozumianej jako ilość ciepła uzyskanego z określonej ilości opału? A to chyba nie to samo co czas spalania tego opału...

 

Jeżeli potrzebujesz tylko nastroju to w Castoramie są dosyć tanie atrapy kominków.

można też kupić aromat leśny i co z tego?

jeżeli chcesz tylko ogrzewać postaw kocioł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniała bym a to bardzo WAŻNE piece i wkłady z żeliwa to lipa.Żeliwo to żelazo z dużą zawartością węgla(taka jest definicja)w czasie użytkowania węgiel ten wypala się żelazo staje się kruche i pęka jak fajerki żeliwne na kuchni węglowej.Tylko ze stali,żeliwo jest tanie kruche LI PA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIEEEEE deflektor ma za zadanie efektywniejsze wykorzystanie paliwa dopalenie gazów powstałych w czasie suchej destylacji drewna gazów które w zwykłych piecykach i kominkach wylatują niespalone przez komin.

przeczytaj jeszcze raz, spokojnie, uważnie. Przecież to własnie napisałem :-) To, że więcej ciepła ucieka w komin to chyba nie ma związku z czasem spalania, owszem: mogę palić mniej intensywnie i przez to wydłużyć czas palenia, ale bez deflektora też mogę wydłużyć :-) klocek się będzie palił ile się będzie palił, a że uzyskam więcej ciepła (dla swoich celów) mając deflektor ... nie spierałem się z tym od samego początku...

 

można też kupić aromat leśny i co z tego?

jeżeli chcesz tylko ogrzewać postaw kocioł

 

Akurat ten piec ma rewelacyjny wygląd piękną metaloplastyke pnącza winogron.

nie zrozumiałaś o co mi chodziło, mogę w casto kupić atrapę, ale wolę zwykły kominek, mogę kupić zapach leśny ale wolę wycieczkę do lasu ;-)

 

Zapomniała bym a to bardzo WAŻNE piece i wkłady z żeliwa to lipa.Żeliwo to żelazo z dużą zawartością węgla(taka jest definicja)w czasie użytkowania węgiel ten wypala się żelazo staje się kruche i pęka jak fajerki żeliwne na kuchni węglowej.Tylko ze stali,żeliwo jest tanie kruche LI PA.

to jest ciekawa rzecz, możesz rozwinąć? Tzn. czy wiesz jakiego typu żeliwo jest wykorzystywane do odlewu kominków? Jak szybko zachodzi proces utleniania się żeliwa kominkowego? W końcu w gorszych warunkach to żeliwo musi pracować i daje rade. Tak się robi tylko ze wzglegu na niski koszt produkcji? Bez podtekstów pytam, bo jestem ciekawy - w końcu mam Tarnave, więc chciałbym wiedzieć po ilu godzinach mi się kominek może pokruszyć/rozszczelnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś absolutnie nie wynika że klocek o wadze 5 kg w piecu z deflektorem będzie sie palił np.7godzin dając w tym czasie 20 jednostek ciepła

a w piecu bez deflektora tylko 2 godziny dając 5,7 jednostek ciepła.

napisałem:

"a czy deflektor nie ma za zadanie zwiększenie sprawności rozumianej jako ilość ciepła uzyskanego z określonej ilości opału?"

popraw mnie, bo może się mylę, zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego: dotychcza rozumiałem to tak: mam klocek, palę, spala się z deflektorem/bez deflektora 3 godziny, bez deflektora uzyskuję 5 jednostek, z deflektorem 10 jednostek. Dobrze rozumuję? Czyli deflektor nie ma wpływu na czas spalania, tak?

Teraz: potrzebuję do ogrzania domu tylko 5 jednostek w przeciągu 3 godzin,

więc bez deflektora palę jak poprzednio, po 3 godzinach muszę dołożyć, bo mi się klocek spalił, z deflektorem mogę zmniejszyć intensywność palenia (bo wystarcza mi 5 jednostek na te 3 h), więc zmniejszam i pali się 2 * 3h dając 2*5jednostek ciepła (załóżmy, dla prostoty rozumowania, że wszystkie zależności są liniowe), mogę więc dołożyć dopiero po 6 godzinach, bo paliłem mniej intensywnie, klocek się wolniej palił. Ale nie palił się wolniej, bo dołożyłem deflektor, tylko dlatego, że zmniejszyłem dopływ powietrza, zmniejszyłem intensywność palenia, dopasowując wykorzystanie wytworzonego ciepła do moich potrzeb grzewczych (bez deflektora też mógłbym palić te 6h tylko po tych 6h miałbym już chłodno). Zgadza się?

 

ps. nie zamierzałem podważać jakiejkolwiek formy zwiększenia skuteczności źródła ciepła (niezależnie od postaci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory głos zabierali Ci co mają ten wkład. Ja będę miał inny i też pewnie ciepełko będzie jak w Twoim.
- jak się jeździ fordem?

[...]

- do tej pory wypowiadali się ci co jeżdzą fordem, ja będę jeżdził vw i też będę jeździł

;-) sorry, nie mogłem się powstrzmać...

Ależ proszę bardzo, ulżyj sobie. Zwracam tylko uwagę, że Tarnawa robi wkłady, a nie kominki, a po drugie u mnie była kropka oddzielająca dwa różne zdania/tematy - Ty połączyłeś je przecinkiem wypaczając sens. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...