Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

Deflektor ma wpływ na czas spalania i na efektywność spalania to jest oczywiste ponieważ zawraca spaliny do strefy ognia i zwiększa efektywność ponieważ spala gazy które bez deflektora ulatują niespalone skoro tak uważasz to masz racje i za to cie lubię.

a gdybyśmy się nie dogadali w sprawie deflektora, to już byś mnie nie lubiła?

 

acha, no i jak to jest z tym wypalaniem się węgla z żeliwa - na prawdę mnie to interesuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapomniała bym a to bardzo WAŻNE piece i wkłady z żeliwa to lipa.Żeliwo to żelazo z dużą zawartością węgla(taka jest definicja)w czasie użytkowania węgiel ten wypala się żelazo staje się kruche i pęka jak fajerki żeliwne na kuchni węglowej.Tylko ze stali,żeliwo jest tanie kruche LI PA.

 

:D :D :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość wkładów żeliwnych wykonana jest z żeliwa szarego klasy GG250 ale to nie ma znaczenia gdyż każde żeliwo jest kruche (nie mylić ze staliwo)po pewnym czasie w kątakcie z ogniem pęka i jest to fizyczna prawidłowośc z działu naprężenia wewnętrzne materiału.Ja po trzech latach poczułam wędzonkę w domu i jak się okazało pękła obudowa wkładu straty łącznie 7tyś zł.Gdyż obudowę wkładu trzeba było rozebrać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po trzech latach poczułam wędzonkę w domu i jak się okazało pękła obudowa wkładu

Jak często użytkowałaś? Czy na pewno przyczyną pęknięcia było wykorzystanie żeliwa, czy może wchodzi w grę błąd produkcyjny (np. za krótkie sezonowanie) czy może użytkowy (np. niewystarczające chłodzenie obudowy, rodzaj paliwa)? Czy to był odlew w jednej części? Czy to była Tarnava i dlatego teraz odradzasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam cię że nazwa firmy jest bez znaczenia ponieważ jak się okazało w czasie egzekwowanie gwarancji,w tej samej odlewni były odlewane obudowy dla norweskiego producenta wkładów jak i francuskiego.Reklamacji nie uznano a w czasie tej przygody udowodniono mi na wiele sposobów że żeliwo to najgorszy materiał na wkłady kominkowe co innego fontanny,ławki ogrodowe itp.Sezonowanie żeliwa jest w tym przypadku bez znaczenia,gdyż warunki pracy zmieniają się i tak w sposób extremalny.W okresie zimy paliłam dwa trzy razy w tygodniu.w ubiegłym roku kupiłam piec ze stali gdyż nie chciałam już obudowy marmurowo gipsowej z racji tego co zobaczyłam po rozebraniu wcześniejszej.Teraz jest czysto pięknie praktycznie no i ciepło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam cię że nazwa firmy jest bez znaczenia ponieważ jak się okazało w czasie egzekwowanie gwarancji,w tej samej odlewni były odlewane obudowy dla norweskiego producenta wkładów jak i francuskiego.Reklamacji nie uznano a w czasie tej przygody udowodniono mi na wiele sposobów że żeliwo to najgorszy materiał na wkłady kominkowe co innego fontanny,ławki ogrodowe itp.

wybacz namolność, ale jeśli możesz to napisz coś więcej, widzisz ja mam wkład Tarnava (żeliwny) i chciałbym wiedzieć jeśli coś miałoby się z nim dziać. Nie widzę problemu żebyś podała nazwę producenta jeśli faktycznie pękł i zabudowany/użytkowany był zgodnie z instrukcją. Tu na forum wypadki pęknięć/rozszczelnień o których czytałem dotyczyły głównie tanich, skręcanych wkładów, o jednolitych odlewach _raczej_ pojawiały się dobre opinie... Z żeliwa odlewa się elementy, które muszą w gorszych warunkach pracować niż wkład kominkowy, więc to przeznaczenie na ławki to chyba mocno okrojone.... Napisz dlaczego nie uznano reklamacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj inny przykład żeliwa szarego wykorzystanego do pracy z otwartym ogniem,jakie gorsze warunki masz na myśli?Bez znaczenia jest też to czy jest to jednolity element czy składany z kilku,żeliwo jest żeliwem nie ma lepszego lub gorszego.W sprawie reklamacji zastosowano chyba wszystkie możliwe uniki od orzeczenia że zużył się w sposób naturalny aż do zrzucania winy na dystrybutora sugerując ze może sam gdzieś te wkłady wyprodukował.Sprawa reklamacji jeszcze się nie zakończyła,a ja zdobyłam dużą wiedzę w tym temacie którą chętnie się dzielę ale dzisiaj już muszę kończyć.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj inny przykład żeliwa szarego wykorzystanego do pracy z otwartym ogniem,jakie gorsze warunki masz na myśli?Bez znaczenia jest też to czy jest to jednolity element czy składany z kilku,żeliwo jest żeliwem nie ma lepszego lub gorszego.W sprawie reklamacji zastosowano chyba wszystkie możliwe uniki od orzeczenia że zużył się w sposób naturalny aż do zrzucania winy na dystrybutora sugerując ze może sam gdzieś te wkłady wyprodukował.Sprawa reklamacji jeszcze się nie zakończyła,a ja zdobyłam dużą wiedzę w tym temacie którą chętnie się dzielę ale dzisiaj już muszę kończyć.Pozdrawiam.

 

Może miałaś złe doświadczenia z żeliwem.Trafił Ci się wadliwy egzemplarz a producent wymiguje się od odpowiedzialności i stąd Twoje negatywne podejście do żeliwa.

Posiadam piec CO żeliwny, wkład Tarnawy też żeliwny i jak na razie złego słowa powiedzieć nie mogę.

Tarnawa daje gwarancji 10lat.Nie sądzę aby ta gwarancja wynikała z ich niewiedzy na temat żeliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj inny przykład żeliwa szarego wykorzystanego do pracy z otwartym ogniem,jakie gorsze warunki masz na myśli?

konkretnie myślałem o tarczach hamulcowych, ale fakt nie ma otwrtego ognia...

 

Bez znaczenia jest też to czy jest to jednolity element czy składany z kilku,żeliwo jest żeliwem nie ma lepszego lub gorszego.

tu akurat myślałem o tym, że naprężenia w niejednolitym odlewie mogą być przyczyną jakichś usterek...

 

W sprawie reklamacji zastosowano chyba wszystkie możliwe uniki od orzeczenia że zużył się w sposób naturalny aż do zrzucania winy na dystrybutora sugerując ze może sam gdzieś te wkłady wyprodukował.

echhhh, spychologia stosowana :-(

napisz jeszcze o tym wypalaniu się węgla, bo mnie to nadal intryguje jaki obowiązuje tutaj horyzont czasowy, tarnava daje 10 lat gwarancji na wkłady, a są przewidziane do ciągłego palenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Mam kominek Tarnava 16kW.

Postawiłem do niego komin Schiedla ok. 7,5 m wysokości, fi18.

 

Jestem załamany faktem, że nie mam szybra. Ciąg mam taki, że przy ustawieniu w poziomie, wsad drewna łącznie z żarem wypala mi się w max 4-5 godzin. Regulacja działa przy rozpalaniu. Jak kominek się nagrzeje to praktycznie nie ma różnicy, ogień bucha.

 

Martwi mnie bardzo fakt, iż kiedy wkład się już nagrzeje pojawia się dziwny odgłos. Nie wiem czy to stojak pracuje, czy może mam jakieś pęknięcie we wkładzie które trzeszczy gdy wkład się nagrzeje. Czy ktoś z was miał podobne objawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja korzystam teraz w Tarnavvy 16 KW.. a ciagle budowa... ekipy pala i nie narzekaja... ja tez jak zapakuje drewno.. a nie jest najlepsze do palenia w kominku ( bo pozosta łości) to po nagrzaniu i uzyskaniu żaru zamykam dopływy i ładnie sie żarzy.. max czas to 6 h .. przyjachalem i z tego żaru rozpaliłem n nowo...

może faktycznie masz gdzies jakis byk...

sciagnij tego co montował i niech szuka przyczyny.

Szybr... wsumie jest u mnie nie potrzebny....ale zasze można było go dokupi ... tarnavva ma taki element dodatkowy.. chyba 150 zł kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich fanow tarnavy. Niedawno dolaczylem do grona uzytkownikow tego wkladu. Mam kilka pytan dotyczacych techniki eksploatacji. Chodzi zwlaszcza o to, jak rozpalac oraz jak wprowadzac kominek w "stan nocnego czuwania", by o poranku mozna bylo pobudzic go do dzialania suchym polanem. ;) Pytajac o to, "jak", mam na mysli rzecz jasna operowanie przepustnicami powietrza (tudziez popielnikiem) w taki sposob, by bylo najwydajniej oraz najbezpieczniej. Tzw. Instrukcja obslugi dolaczona do wkladu zawiera zenujaco malo informacji na ten temat, a takie "tricks" bardzo by sie przydaly. Wprawdzie nie ma tych regulatorow zbyt wiele, ale wole sie uczyc na cudzych doswiadczeniach niz na swoich bledach. :) Mam Tarnavę Comfort typ Professional 18 kW. Ps. Troche zaluje, ze nie wzialem w tym typie 21 kW. :( bylby efektowniejszy i pewnie jeszcze przyjemniejszy w obsludze. To takie info dla myslacych o tych modelach i wahajacych sie. Pozdrawiam wszystkich milosnikow tej marki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem w swoim wkładzie następujące zależności (nie mam szybra).

 

Rozpalam kominek przy otwartych przepustnicach oraz popielniku. Po mocnym rozpaleniu (~10 minut), zamykam popielnik, dokładam drewno, po mniej więcej 20 minutach zamykam przepustnice. Na noc jeśli włożę suche deski po budowie, to wypalają się rtelatywnie szybko i rano (po około 7 godzinach) częśto nie ma żaru. Jeśli włożę suche duże kloce drewna, to rano mam spokojnie żar, aczkolwiek muszę wyrzucić część popiołu (żar jest zagrzebany w popiele. Po otworzeniu popielnika i położeniu cieńszych kawałków drewna, rozpala się, aż miło. I znowu zamykam popielnik itd.

 

Na noc z reguły dokładam ostatni raz, gdy ogień i żar trochę przygasną, w przeciwnym razie jest pomimo zamkniętych przepustnic duży ciąg (skąd - nie wiem).

 

Generalnie pomiędzy otwartymi i zamkniętymi przepusticami nie widzę specjalnie wielkiej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. do rozpalania i odzyskania ognia używam popielnika... jako dopalacza:)

ale jest różnica przy dopływie powietrza..

jak jest zamkniety to tylko suche drewno( u mnie brak i moze wygasnąć)

a i róznica miedzy ... .. tez jest

ten co montowal powiedzial mi ze najeleip jak powietrze na przepustnicach jest ustawione miedzy .. a . wtey najdłuzej trzyma ( i fakt sprawdziło sie )

ale ja zwykle mam na .. ( jednak budowlane pale nie sa takie dobre)

powietrze z zewnątrz doprowadzone kanałem prostokątnym 50x 150 .

komin schindl 20 ( i z tarnawy brałem przejscie 180 na 200)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu zauważyłem u siebie małą szczelinkę (nie przylegają drzwiczki) na krawędzi zawiasowej.Zmierzyłem szczelinomierzem i wyszło 0,4 mm.Nie mam pojęcia czy to efekt 1,5 rocznej eksploatacji czy tak było od poczatku.

Zgłosiłem fakt do Tarnavy i już po 2 dniach telefon że wymienią cały wkładzik!!

Wydawało mi sie ze to detal dopóki nie zadusiłem szybrem i ujrzałem dym z owej szczeliny.A swoja drogą to reakcja firmy jest szokująco szybka jak na polskie warunki.Mimo tej wpadki jestem szalenie zadowolony z tego zakupu.

Miał ktoś może podobny problem??Pozdrawiam

 

a możesz kilka szczegułów więcej?

bo jeśli wymieniają wkłądzik.. i byłą to jakaś wada fabryczna a ty masz przecie wykończony kominek to ....

 

1) masz pewnikiem remont w salonie

2) masz rozwaloną obudowę kominka

3) kto płaci za to wszystko

no chyba że spece z tarnava mają jakies cudowne sposoby wymiany tego kominka:)

 

wiesz też mam tarnava....a ewentualnie wolę wiedzieć co może mnie spotkać w przyszłości:)

 

podziel się proszę wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję wkład tarnawy juz 3 sezon (comfort 16 kW). Co do samego wkładu nie mam żadnych zastrzeżeń. Natomiast niestety wiosną czeka mnie dokładne obejrzenie komina (murowany) bo mam podejrzenie że gdzieś delikatnie pękł i stąd pojawiający się czasami na piętrze zapach dymu. Teraz żałuję że nie wstawiłem przy montażu rury ze stali.

Co do rozpalania. Każdy ma inne warunki, inny ciąg komina, inne drewno. U mnie ciąg bardzo dobry, drewno ma już 3 lata i jest suche. Powietrze mam doprowadzone z zewnątrz. Przy rozpalaniu używam tak jak inni tu pisali wyciągany popielnik (działa jak turbo doładowanie). Nie korzystam z niego jednak długo, jakieś 10 -15 minu t i starczy. Potem go zamykam a gdy wkład jest już naprawdę gorący przykręcam prawie całkowicie pokrętła powietrza zewnętrznego i przymykam szyber. Po załadowaniu wkładu do pełna np. o 22 , rano mam jeszcze pełno żaru.

 

Wczoraj, niestety z własnej winy dorobiłem się pęknietej szyby we wkładzie.

Czy ktoś miał podobny kłopot? Jezeli tak to gdzie zamówił nową?

Czy dostał ją u producenta wkładu czy też łatwo dostać ją z innego źródła?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję wkład tarnawy juz 3 sezon (comfort 16 kW). Co do samego wkładu nie mam żadnych zastrzeżeń. Natomiast niestety wiosną czeka mnie dokładne obejrzenie komina (murowany) bo mam podejrzenie że gdzieś delikatnie pękł i stąd pojawiający się czasami na piętrze zapach dymu. Teraz żałuję że nie wstawiłem przy montażu rury ze stali.

Co do rozpalania. Każdy ma inne warunki, inny ciąg komina, inne drewno. U mnie ciąg bardzo dobry, drewno ma już 3 lata i jest suche. Powietrze mam doprowadzone z zewnątrz. Przy rozpalaniu używam tak jak inni tu pisali wyciągany popielnik (działa jak turbo doładowanie). Nie korzystam z niego jednak długo, jakieś 10 -15 minu t i starczy. Potem go zamykam a gdy wkład jest już naprawdę gorący przykręcam prawie całkowicie pokrętła powietrza zewnętrznego i przymykam szyber. Po załadowaniu wkładu do pełna np. o 22 , rano mam jeszcze pełno żaru.

 

Wczoraj, niestety z własnej winy dorobiłem się pęknietej szyby we wkładzie.

Czy ktoś miał podobny kłopot? Jezeli tak to gdzie zamówił nową?

Czy dostał ją u producenta wkładu czy też łatwo dostać ją z innego źródła?

 

Pozdrawiam

Witaj,

mam od 2004 r. Exclucive 16 kW z szybą panoramiczną. Przed sezonem od uderzenia pękła szyba, zadzwoniłem do wykonawcy kominka i przyjechali, zabrali drzwiczki, wymienili szybę a przy okazji pomalowali drzwiczki, że wyglądają jak kupione w 2004 r. :) Koszt szyby - 350 zł - malowanie gratis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...