Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

wkład nie jest zaprojektowany do "tego sposobu palenia" i dlatego ten kupowałem. ma przeszlifowane drzwiczki dla szczelności i monolityczny, a nie skręcany, blok wkładu.

dlatego szczelność domu nie powinna mieć wpływu wg mnie. skoro stojak nie jest szczelny to i tak to co wrzuci do salonu czerpnia powietrza z zewnątrz powinno być zassane przez tlenożerny wkład. wentylacja mechaniczna w kuchni i w toalecie oczywiście jest wyłączona w czasie palenia. nie mam nawiewników, mam rozszczelniane okna i sądzę że ciśnienie w domu jest ok. czy nawiercenie otworów w deflektorze i przez to udrożnienie wyciągu spalin do komina może mi pomóc? gdzie wiercic z przodu czy z tylu. dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wkład nie jest zaprojektowany do "tego sposobu palenia" i dlatego ten kupowałem. ma przeszlifowane drzwiczki dla szczelności i monolityczny, a nie skręcany, blok wkładu.

dlatego szczelność domu nie powinna mieć wpływu wg mnie. skoro stojak nie jest szczelny to i tak to co wrzuci do salonu czerpnia powietrza z zewnątrz powinno być zassane przez tlenożerny wkład. wentylacja mechaniczna w kuchni i w toalecie oczywiście jest wyłączona w czasie palenia. nie mam nawiewników, mam rozszczelniane okna i sądzę że ciśnienie w domu jest ok. czy nawiercenie otworów w deflektorze i przez to udrożnienie wyciągu spalin do komina może mi pomóc? gdzie wiercic z przodu czy z tylu. dzięki za odpowiedź

błąd, a ogrzewanie domu jakie? też "kradnące" powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Miałem podobny problem. Z tym, że ja mam kominek w rogu powietrze do spalania doprowadzone rurą dług ok 1,5 m fi 80. Wyłożyłem spód i boki paleniska szamotem. Na deflektor położyłem płytki szamotowe. Popielnik wysuwam tylko przy rozpalaniu. Szyba podczs całego procesu spalania czyściutka. Tylko pod koniec palenia nieznacznie się brudzi.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yyy... ogrzewanie domu? chodzi o piec kondensacyjny zdaje się, czy on też kradnie mi powietrze? wyłożenie paleniska szamotem podwyższa temperaturę spalania, czy tak?

mogę wiedzieć coś więcej? czy to są cegły szamotowe? jakiej grubości? cały wkład należy nimi obłożyć?

dziękuje za zainteresowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, wkłady Tarnavvy mieliśmy w ofercie krótki okres czasu. Zamontowaliśmy ich kilka sztuk.

Nie było żadnych uwag klientów do nas. Nie wiem jednak czy nie zwracali się bezpośrednio do producenta, gdyż po jego stronie są sprawy reklamacji i gwarancji.

Tutaj jedynie na forum czytam często o problemach użytkowników tych wkładów. Z reguły są to problemy związane z spalaniem, zbyt mała ilość powietrza dostarczana w właściwe miejsca. No i mała temperatura spalania, prawdopodobnie związana z brakiem wyłożenia paleniska ceramiką.

 

Jak temu zaradzić trudno cokolwiek radzić. Użytkownicy radzą sobie w różny sposób, doraźnie otwierają szufladę, wykładają w własnym zakresie paleniska ceramiką.

Większe przeróbki wiążą się z utratą gwarancji, no a warunki gwarancji producent daje bardzo rozbudowane i ściśle ich przestrzega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie gwarancja nie interesuje ponieważ nie akceptuję takiego palenia. prędzej ten wkład uniosę i pieprznę przez okno("lot nad kukułczym gniazdem")

niż zaakceptuję. kominiarz który mi powtórnie sprawdzał ciąg i wentylację po obejrzeniu deflektora stwierdził że to nie może dobrze funkcjonować,

to tak jak z zatykaniem szmatą rury wydechowej("czterej pancerni i pies")

tak więc najpierw za radą "laparia" (dziękuję) wyłożę szamotem, a jak nie da efektów to wiercę deflektor, chyba że podmienię na durszlak :)

pozdrawiam forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deflektor można zdjąć bez problemu. U mnie po wyłożeniu szamotem i rozpaleniu nie mogłem dołożyć do kominka z powodu bardzo wysokiej temperatury po otwarciu drzwiczek. Ja też rozpalam przy otwartym popielniku potem zamykam. Drewno mam z maja. Kiedy było cięte nie wiem. Palę brzozą.

Teraz zamierzam wyłożyć palenisko płytami wermikulitowymi z uwagi na estetykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę że wermikulit jest lepszy. Chodzi raczej o estetykę. Szamotem wyłożyłem możliwie wysoko prawie do deflektora. Wyłożyłem też dno. Położyłem jeszcze cztery cegły na deflektorze. Mam pewien pomysł jeśli chodzi o wermikulit i sposób doprowadzenia powietrza ale z szamotem nie uda się tego zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie bardziej przybliżyć temat wykładania płytkami? W jaki sposób to robicie? Czy nie można uszkodzić w ten sposób wkładu? Oczywiście mówie o nieinwazyjnej formie, bez wiercenia, klejenia itp. Dla mnie celem takiego rozwiązania byłoby wydłużenie utrzymania żaru... Czasem nie ma mnie w domu do 10h i nawet jak załaduje max to się wygasza.

 

brqsl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę w kominku rekreacyjnie. Mam rozprowadzenie do pokoi na piętro. Turbina na strychu. Na marginesie daje radę i bez turbiny. Jak mam chęć i nastrój podpalam w kominku ok. 17-18. Pakuję do pełna i podpalam. Rano kominek jeszcze ciepły choć żaru już nie ma. Zostaje tylko biały popiół. Przed wyłożeniem szamotem zostawały niedopalone kawałki drewna. Robił się węgiel drzewny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...