Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wkłady kominkowe firmy Tarnawa z Tarnowa


piot_L

Recommended Posts

a co ze szczelnoscią 99% wszystkich zeliwnych wkładow, które są skręcane tak jak Kratki.?

 

bzdury wypisujesz mój drogi. w życiu bym sobie zadnej tarnawvy nie zamontował i to właśnie przez ten rzekomy monolit.

moze nie wiesz ale górna część wkładu szczególnie w pierwszej fazie palenia, ma temperaturę dramatycznie wyzszą niz dolna.

stąd pewnie przypadki pęknięć tych "monolitów"

drugi powód porazki uzytkowników, to fakt , ze wkład ma za duzo zeliwa (dla niektórych moze dziwne- przecież im więcej tym lepiej?) rozgrzać ponad dwiescie kilo paląc ekonomicznie jest często po prostu niemozliwe.

 

 

No nie mów !? A co ze szczelnością tych wkładów "kratkowych" skręcanych z kilku "kawałków" żeliwa? Czy na pewno po jakimś czasie te łączenia nie "puszczają" wskutek wypalenia spoiwa i napręzeń pochodzących od temperatury? A co z uszczelkami drzwiczek?

Tarnava (choć na nią trochę narzekam) nie ma uszczelki drzwi i wkład, to monolit (jeden odlew). Sknocili nieco te regulatory dopływu powietrza, ale (tak zapewniał mnie ich technolog) podobno to celowe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a co ze szczelnoscią 99% wszystkich zeliwnych wkładow, które są skręcane tak jak Kratki.?

 

bzdury wypisujesz mój drogi. w życiu bym sobie zadnej tarnawvy nie zamontował i to właśnie przez ten rzekomy monolit.

moze nie wiesz ale górna część wkładu szczególnie w pierwszej fazie palenia, ma temperaturę dramatycznie wyzszą niz dolna.

stąd pewnie przypadki pęknięć tych "monolitów"

drugi powód porazki uzytkowników, to fakt , ze wkład ma za duzo zeliwa (dla niektórych moze dziwne- przecież im więcej tym lepiej?) rozgrzać ponad dwiescie kilo paląc ekonomicznie jest często po prostu niemozliwe.

 

nooo tutaj się nie zgadzam!

Ktoś, kto ma pojęcie o konstrukcji wkładu oraz o umiejętności palenia w nim byłby daleko od wypisywania takich zdań.

Pierwszej części zdania nie będę komentował odnośnie temperatury górnej części wkładu w pierwszej fazie palenia. Ktoś, kto ma kominek będzie ubawiony a tym bardziej co bardziej doświadczeni branżyści.

Czy dużo żeliwa można ogrzać? To taki krótki przykład. Nie zalej oleju do silnika albo niech za mało będzie płynu w chłodnicy! Co się stanie? Zatrzesz silnik! Dlaczego? Bo szybko się zagrzał i nie ma chłodzenia! Ale dlaczego się zagrzał? Bo ktoś wie jak wydobyć z niego moc wszak silnik zbudowany jest w dużej mierze z żeliwa! Tak samo z tymi kominkami, które są bardzo dobre i godne polecenia. Ktoś, kto potrafi wydobyć potencjał z tego wkładu, będzie sobie palił bardzo ekonomicznie a żeliwo będzie grzało że cho cho. Tak jak w dieslu...jedziesz oszczędnie, mało ci pali na setkę ale temperatura cieczy w granicach 90 stopni ( wtedy optymalnie działa system spalania). Ale jak ciśniesz furą tak że wskazówka prędkościomierza przekracza bariery a temperatura silnika to marna 50 stopni to co się dzieje? Auto pali dwa razy tyle, ogólnie jest zimno w aucie i coś trzeba wymienić. No niestety, tak to działa.

pzdr bardzo bardzo serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
a co ze szczelnoscią 99% wszystkich zeliwnych wkładow, które są skręcane tak jak Kratki.?

bzdury wypisujesz mój drogi.

moze nie wiesz ale górna część wkładu szczególnie w pierwszej fazie palenia, ma temperaturę dramatycznie wyzszą niz dolna.

stąd pewnie przypadki pęknięć tych "monolitów"

Ponieważ do mnie "pijesz", więc ci powiem, że to ty piszesz bzdury :yes:

Od jakiegoś czasu użytkuję tę najmniejszą Tarnavkę Image (12 kW)

i ŻADNEGO dramatycznego :lol2: nagrzewania się górnej części wkładu nie obserwuję. Owszem - jeśli wiesz jak pracuje kominek, to właśnie w górnej jego części (czopuch z dopalaczem gazu drzewnego) wysoka temperatura jest NORMĄ :D.

Tak ma po prostu być, i wcale nie dramatycznie :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, moze za ostro napisałem.

kazdy wkład nagrzewa się mocno u gory, 99% producentów żeliwniaków stosuje łączenia skręcane między innymi po to aby wyeliminować nierównomierne nagrzewanie.

jestes zadowolonym uzytkownikiem, dlatego , ze twoja tarnava jest małym wkładem coś koło 140 kg. i z łatwoscią oddaje ciepło, a jedyną niedogodnością jest dokładanie drewna, które musi być odpowiednio krótkie, chyba , ze brykietem palisz.

przyznaj również, ze nie do kazdej obudowy by pasował twój wkład mający 55 cm szerokosci i 45 wysokości.

Większość niezadowolonych uzytkowników wybiera wkład połowę większy i 2 krotnie mocniejszy i nie ma mozliwosci nagrzania go normalną iloscią drewna, bo wkład waży 260 kg i ma sciany grubosci pięsci nie wiadomo po co.

Najlepsza tarnava czy tarnawa była ta mała ze sciętymi scianami i płaską górą, niektóre miały tez takie fikusne zakrętki jak od słoika, naprawdę dobrze oddawała ciepło, nie wiem tylko czy chciałbym miec ten rodzaj estetyki w salonie

Ponieważ do mnie "pijesz", więc ci powiem, że to ty piszesz bzdury :yes:

Od jakiegoś czasu użytkuję tę najmniejszą Tarnavkę Image (12 kW)

i ŻADNEGO dramatycznego :lol2: nagrzewania się górnej części wkładu nie obserwuję. Owszem - jeśli wiesz jak pracuje kominek, to właśnie w górnej jego części (czopuch z dopalaczem gazu drzewnego) wysoka temperatura jest NORMĄ :D.

Tak ma po prostu być, i wcale nie dramatycznie :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
przyznaj również, ze nie do kazdej obudowy by pasował twój wkład mający 55 cm szerokosci i 45 wysokości.

Należę do tej grupy użytkowników, którzy dopasowują obudowę do wkładu. Jak widzę Ty należysz do tych, którzy wolą odwrotnie :D

Do mojej Tarnavki obudowę wykonałem "na obstalunek" sam z płyt Varmsen'a dopasowując ją do wymiarów wkładu.

Fakt - obudowa "wyszła" dość niewielka. Ale o to właśnie mi chodziło, bo

i "salon" jest niewielki (18 metrów kw.) :)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Witam. Użytkuję Tarnave - Image - 15 kw od dwóch lat. Nie mam żadnych problemów. .

 

Mogę tylko potwierdzić. Tarnavę polecił mi znajomy, który ogrzewa nią bar piwny - grzeje sporo:yes:

Ja natomiast kupiłem mniejszy wkład tej firmy Tarnava Image Profesional Max15kW. Dom 140m2, kominek stoi w salonie połączonym z kuchnią na parterze. Powietrze do spalania doprowadzone z zewnątrz kanałem prostokątnym. Na górę do 3 pomieszczeń wypuściłem standardowe kanały z ciepłym powietrzem ok. 5x20cm (pokoje bezpośrednio nad kominkiem ogrzewa b. dobrze, 3 jest oddalony o ok. 2,5m od osi - więc czuć ciepło z kratki nawiewnej ale bez szału - z tym się liczyłem a nie chciałem cyrkulacji wymuszonej z turbiną). Wkład instalowałem samodzielnie, zabudowa również mego wykonania (chciałem lepszy wkład i samodzielny montaż od tańszego wkładu wykonanego przez ekipę) Kominek daje radę. Nie jest to oczywiście jedyne źródło ciepła - dodatkowo ogrzewanie gazowe (parter podłogówka, piętro grzejniki). Kominek użytkuję już 2 sezon. W salonie obieg podłogówki mam wyłączony (jednej zimy włączyłem na jakiś 1 tydzień - gdy szalały mrozy do -20* by było komfortowo po przyjściu z pracy). W kominku palimy praktycznie codziennie od października do marca - rozpalamy po przyjściu z pracy... i dalej nas to cieszy.

Po moich doświadczeniach mogę jak najbardziej polecić Tarnavę jako solidne rozwiązanie (odnośnie innych wkładów nie wypowiadam się bo nie mam doświadczenia z ich użytkowaniem) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...