Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie kom. z płaszczem a odbór


Recommended Posts

Gość 1950

Rozdział 4

 

 

Instalacje ogrzewcze

 

 

§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.

 

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

(Dz,U. z 2002 r. Nr. 75 poz. 690)

 

możesz liczyć jedynie na nieznajomość prawa, przez urzędników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział 4

 

 

Instalacje ogrzewcze

 

 

§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.

 

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

(Dz,U. z 2002 r. Nr. 75 poz. 690)

 

możesz liczyć jedynie na nieznajomość prawa, przez urzędników

 

 

Nie stawiam na niewiedzę urzędników lecz wskazałbym ogrzewanie elektryczne np: za pomocą konwektorów jako podstawowe a kominek jako ozdobę. Przecież to jest nie do wykrycia

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...
Rozdział 4

 

 

Instalacje ogrzewcze

 

 

§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.

 

Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

(Dz,U. z 2002 r. Nr. 75 poz. 690)

 

możesz liczyć jedynie na nieznajomość prawa, przez urzędników

 

witam

 

jestem po pozytywnym odbiorze wiec napisze, bo moze komus sie przyda

otoz - cytowany fragment nie jest wcale jednoznaczny - i , co wazne, nie ma to chyba nic wspolnego z niewiedza

 

ja , po przeczytaniu calosci rozniez mialem watpliwosci, bo mozna rozumiec zapis dwojako, logika zapisu nie jest najmocniejsza strona dokumentu - zainteresowanych odsylam do tresci

 

tak, czy inaczej - mam odebrany budynek, znam jeszcze 2 odebrane bezproblemowo w ostatnim czasie, w innych urzedach

 

pozdrawiam

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytowany przepis prawny wprawdzie mówi wyraźnie o kominkach, jednak należy zgodzić się, że nie jest jednoznaczny. Przecież kominek z płaszczem wodnym to nic innego jak piec na paliwo stałe tyle, że w salonie a ten jak najbardziej może być źródłem ogrzewania. Zaraz ktos zacytuje przepis, że piece na paliwo stałe nie mogą stać w pomieszczeniach, gdzie na stałe przewidziane jest przebywanie ludzi. Ale przecież ten przepis mówi o piecach a nie o kominkach... :wink: :D

Na koniec pytanie do passengera: miałeś osobny projekt z ogrzewaniem kominkowym naniesiony na gotowy projekt domu (bo chyba nie przewidywał ogrzewania kominkiem :o )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc kominek nie jest jedynym źrółem ciepła

 

witam,

 

no własnie jest - bo piec wisi, ale bez gazu, bo na razie nie mam

a odbior jest koncowy

 

 

poza tym, pomijajac juz kwestie interpretacyjne przepisow - zawsze mozna sie powolac na przypadki odbioru budynkow wyposazonych w kominek jako glowne zrodlo ciepla

 

 

pozdrawiam

p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek jest dla ciebie jedynym źródłem ogrzewania w domu. Dla urzędu liczy się to, że zainstalowałeś piec na gaz tak jak w projekcie. Ich nie interesuje, czy będziesz go używał, czy też nie. Zatem nie odebrali domu z ogrzewaniem kominkowym, tylko z gazowym.

Jedno tylko mnie ciekawi: gaz ma być z butli czy ziemny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek jest dla ciebie jedynym źródłem ogrzewania w domu. Dla urzędu liczy się to, że zainstalowałeś piec na gaz tak jak w projekcie. Ich nie interesuje, czy będziesz go używał, czy też nie. Zatem nie odebrali domu z ogrzewaniem kominkowym, tylko z gazowym.

Jedno tylko mnie ciekawi: gaz ma być z butli czy ziemny?

 

 

witam

 

mylisz sie - ich interesuje ostateczne rozwiazanie kwestii ogrzewania, a nie czym bedzie budynek ogrzewany w przyszlosci

w tym przypadku, jedynym zrodlem grzewczym jest kominek

 

to nie jest odbior czesciowy - to odbior koncowy

 

a gaz bedzie ziemny, kiedy w koncu uda sie go doprowadzic

 

pozdrawiam

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam się kłócić, nie jestem ekspertem :D , ja tylko patrzę przez pryzmat urzędu, dla którego liczy się papier (jestem po odbiorze wodociągu, stąd moje doświadczenie z PINB). Fakt, że w przypadku gazu ziemnego potrzebne są chyba warunki, na jakich będą ci go dostarczali a tych, wnioskuję, nie ma w tej chwili z wiadomych względów. Zatem podejrzewam nie ma projektu przyłącza od domu do nitki gazociągu.

Chyba, że je masz (projekt przyłącza), do tego piec jak w projekcie, hydraulik podpisał odbiór systemu grzewczego, więc w papierach wszystko gra. Może ktoś się nie dopatrzył, że gaz to będzie dopiero w przyszłości i przeszło.

A tak na marginesie, chciałabym, żeby kominek z płaszczem był uznawany bez problemów przez PINB. Prawdopodobnie to też będzie moje jedyne źródło ogrzewania i dobrze by było by nie tylko w praktyce, bo nie uśmiecham mi się instalowanie drogiego ogrzewania gazowego tylko, żeby w papierach (w teorii) było OK. Dlatego twój post tchnął we mnie nieco nadziei, ale przecież nie do końca wiadomo, czy uznano kominek za podstawowe źródło ogrzewania... może się fuksnęło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie, chciałabym, żeby kominek z płaszczem był uznawany bez problemów przez PINB. Prawdopodobnie to też będzie moje jedyne źródło ogrzewania i dobrze by było by nie tylko w praktyce, bo nie uśmiecham mi się instalowanie drogiego ogrzewania gazowego tylko, żeby w papierach (w teorii) było OK. Dlatego twój post tchnął we mnie nieco nadziei, ale przecież nie do końca wiadomo, czy uznano kominek za podstawowe źródło ogrzewania... może się fuksnęło...

 

Witam

 

jak juz chyba wczesniej gdzies wspomnialem - znalem inne przypadki, w ktorych dokonano odbioru z kominkiem, jako glownym/jedynym zrodlem ciepla.

 

i w razie ew. kopotow zamierzalem sie na nie powolac ;>

 

nikt sie w urzedzie nie dziwil, nie mial watpliwosci itp

 

bo i wyemieniany wyzej zapis nie jest jednoznaczny, jego logika jest metna i nieporadna

 

mam nadzieje, ze ci sie uda (a wlasciwie mam nadzieje, ze juz wszedzie nie powinno to byc kwestia "uda czy nie" tylko normalenego odbioru w pelni sprawnego sposobu ogrzewania domu

 

pozdrawiam

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...