Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Folie dachowe


Ala1

Recommended Posts

Nie pamiętam dokładnie ale zdaje mi się że Delta Vent S... ale generalnie to nie ma znaczenia bo prawdopodobnie wszystkie te folie i membrany to jedno wielkie gówno... niestety. Teraz uważam że jedyne słuszne rozwiązanie to skosy lane z betonu i ocieplone lub ewentualnie dechy i papa. A że drożej? A ściąganie po 4 czy 5 latach pokrycia dachowego i wykonywanie go od nowa to tanie jest????? :o Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 350
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mario,

a jakie masz pokrycie. czy przypadkiem nie blaszane?

 

deskowanie? kochani ja wiem, że to jest najlepsze ale rozwaliłoby mi to budżet. tyle dech i roboty! z 5-6 tysiów. Jakby na każdym etapie mówić sobie "co to jest 5 tys. w skali domu", to na koniec okazałoby się, że koszty planowane były nie 10-20% niższe od rzeczywistych, a 50-60%!

To samo z dachówkami, oknami, miedzią na obróbkach i w instalacjach itd.

System folii działa przecież - chodzi o to, by wybrać optymalnie właściwy materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrycie mam z dachówki betonowej. Łaty i kontrłaty w sumie 7,5 cm wysokości (czyli około 7,5 cm odległość między folią a dachówką), wentylacja dachu - nawiew przy rynnach i wywiew specjalne dachówki tzw. wentylacyjne. I powtarzam jeszcze raz - folia uległa degradacji na razie jedynie od strony południowej, od północy jeszcze wszystko jest oki.

Poza tym dach jest niejako etapem podstawowym konstrukcyjnym. Można zrezygnować z kabiny natryskowej za 5 tys. pln na rzecz takiej za 1 tys. pln czy też z płytek za 100 na rzecz takich za 40.... ale dach to konstrukcja podstawowa i żadnego gówna lepiej w niego nie pchać. I zastanów się czy ewentualny remont dachu po 5 latach jest wart oszczędności 4-5 tys. pln?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Sd:

 

Paroprzepuszczalność

Materiały budowlane używane w procesie budowy zawierają w sobie duże ilości wilgoci, które są przez kolejne kilka lat po ukończeniu budowy odparowywane, dlatego też jednym z najważniejszych parametrów membrany dachowej jest paroprzepuszczalność. Paroprzepuszczalność jest to ilość pary wodnej, jaką membrana dachowa jest w stanie przepuścić przez swoją powierzchnię w określonym czasie i określonych warunkach, takich jak temperatura i wilgotność względna. Paroprzepuszczalność to dość względne pojęcie ze względu na to, iż jest zależne od temperatury i wilgotności. Przeprowadzenie badań tego samego materiału w tej samej normie badawczej, ale w różnych warunkach badawczych spowoduje uzyskanie różnych wartości paroprzepuszczalności co ilustruje tabela. W celu zobrazowania paroprzepuszczalności używa się parametru współczynnika oporu dyfuzyjnego Sd [m]. Oznacza on grubość równoważną dyfuzyjnie grubości warstwy powietrza. W praktyce oznacza to, iż materiał o oporze dyfuzyjnym Sd=0,02 m tworzy opór dla pary wodnej taki jak 2 cm warstwa powietrza. Na krajowym rynku wartość paroprzepuszczalności jest niestety wielokrotnie podawana w jednostkach względnych [g/m2/24h] - stwarza to szum informacyjny. Należy mieć także na uwadze to, iż wartość paroprzepuszczalności badanej w tej samej normie badawczej może się różnić ze względu na użycie różnych metod badawczych. Tak więc podanie wartości parametru Sd jest gwarantem rzetelności informacji handlowej. Jaka ta wartość być powinna? Sd na poziomie 0,04 m (ok. 1000 g/m2/24h - Lyssysystem 23°C/85%) jest uważane za dolny próg wysokiej paroprzepuszczalności. W praktyce rynek oferuje membrany dachowe o wartości Sd ok. 0,02 m. Czy powinien być większy? Czy może w ogóle być większy? Film funkcyjny produkowany przez kilka fabryk na świecie jest używany przez większość producentów membran dachowych. Technologia nie stworzyła jeszcze filmu funkcyjnego o znacznie niższym oporze dyfuzyjnym, który byłby akceptowany cenowo przez rynek. Dlatego też membrany dachowe produkowane warstwowo w oparciu o włókniny polipropylenowe i film funkcyjny posiadają porównywalny parametr Sd, czyli porównywalny poziom paroprzepuszczalności, chyba że posiadają film funkcyjny o niższych parametrach niż przyjęte standardy.

 

Norma 52 625

Temperatura badania 23°C. Wilgotność względna powietrza 50%, Uzyskana paroprzepuszczalność WDD 1300g/m2/24h

 

Norma 52 625

Temperatura badania 38°C, Wilgotność względna powietrza 85%, Uzyskana paroprzepuszczalność WDD 3000g/m2/24h

 

Pamiętaj:

Współczynnik oporu dyfuzyjnego jest parametrem bezwzględnym, odzwierciedlającym poziom paroprzepuszczalności. Wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego powinna wynosić ok. 0,02m (z tolerancją do kilku tysięcznych metra), co jest równoważne paroprzepuszczalności ok. 1800 g/m2/24h (Lyssystem 23°C/85%) i 3000 g/m2/24h (DIN 52615 38oC/85%) - zależnie od przyjętej normy i metody badawczej.

 

To z jednej ze stron producenta folii dachowych. Warto się z tymi informacjami zapoznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo wszystko obcinam koszty i będę kładł folię dachową. Zastanawiam się tylko jaką. W rozmowie z przedstawicielem jednej z firm, podkreślał on bardzo, że należy bardzo zwracać uwagę na to, żeby folia była zabezpieczona przed dopływem promieni słonecznych, nawet od spodu. Zalecał wręcz zakrycie od spodu (czyli od strony pomieszczeń) czarną folią, jeżeli nie wykonuję od razu ocieplenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich zastanawiających się czy dawać folie czu deskować i papę proponuje przegladnac dotychczasowe posty na tym forum. Czy ktos znajdzie choć jedną negatywną opinię na temat deskowania + pokrycie papą? Myślę że takich postów nie ma i nie będzie. Jest to rozwiązanie typu " położyć , zapomnieć no i spac spokojnie".

Zastosowanie papy na deskowaniu ma jeszcze jedną rewelacyjną i niedocenioną zaletę - na poddaszu jest znacznie ciszej szczególnie podczas dużych wiatrów. Folia natomiast łopoce na wietrze - i to może być jedną z przyczyn że po czasie dzieją się z nią różne zjawiska.

:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam folie i też szczerze mówiąc uwazam ,że to gówniane rozwiązanie...

żałuje , że nie deskowałem...

po przykryciu dachówka widac od spodu jak w wielu miejscach jest ponaciagana...

cały czas łopocze przy wietrze i moim zdaniem po paru latach bedzie sie rozłazić...

zrobiłem jeszcze dodatkowo jednego babola---impregnowałem końcowe krokwie drewnochronem i w paru miejscach pochlapałem folię--

drewnochron ją zżarł :cry: -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Katerhasser sorki że długo nie odpowiadałem ale "się urlopowałem" :)

Dachówkę kładli około tygodnia. Dodam jeszcze że pogoda była wtedy bardzo, ale to bardzo mało słoneczna. Poza tym powtarzam jeszcze raz: od strony północnej folia jest ok. Widać więc że to nie błędy wykonawcze. Gdyby tak było to powinna się rozpadać wszędzie a nie tylko od nasłonecznionej strony południowej. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia paroprzepuszczalna ma jedna powierzchnie matowa, jakby pokryta materialem z dziorkami, a druga ciemna i gladka, z nadrukiem.

Czy ta gladka strona powinna isc do gory i jest ona wodonieprzepuszczalna ?

 

Folia paroprzepuszczalna ma zawsze tylko na jednej stronie napis - logo producenta. Ten napis ma być widoczny z zewnątrz czyli ma być od góry.

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ekipa próbuje mi wmówić, że folia budowlana będzie lepsza od paroizolacyjnej, a ja niestety na wszystkim się nie znam i już byłam skłonna im uwierzyć.

Dach mam deskowany, opapowany i przykryty blachą LNDAB, tak więc po wełnie chyba juz nic nie musze dawać, tylko pozostawić pustą przestrzeń...

Proszę poprawcie mnie jeśli nie mam racji.

A tak wogóle to powoli przestaję to wszysko obejmowć, na budowie mam tynkarzy, intalatorów, szczęście, że elektrycy skończyli...uff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...