Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Folie dachowe


Ala1

Recommended Posts

Podciągam temat i pytam czy ma ktoś z Was na swoim dachu Tyvek Ultra? Jest teraz w promocji tutaj

Tak jak większość tutaj osób waham się między Dorkenem Delta Vent lub Maxx, a Tyvekiem Pro lub Supro. Tyvek Ultra jest tańszy, może dlatego że jednowarstwowy, ale jak to się przekłada na jakość i trwałość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 350
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...

Witam,

 

to i ja w temacie mogę dołożyć swoje 3 grosze. Niedawno z mezem zbudowalismy swoj dom (prawie bo jeszcze wykonczeniowka).

Mi elismy duzy problem z wyborem folii a raczej membran. Akurat my zdecydowalismy sie w koncu na deskowanie i pape ale z firmy ktora produkuje membrany na dach zakupilismy bardzo dobre paroizolacje i dla naszego sasiada dodatkowo membrany dachowe i tasmy. Przed wyborem pokrycia mielismy okazje zapoznac sie wlasnie z ofertami wszystkich chyba dobrych producentow. Architekt nasz dysponowal probkami wszystkich materialow, ktore byly brane po uwage. Latwiej sie o czyms rozmawia jak widzi sie tego jakosc w rekach.

 

Z firm ktore bralismy pod uwage to: Dorken Max, Tyvek Pro, membrany Klobera, Corotop Strong i membrany Pro Clima oraz Polskiego producenta Marma. Nie zdobylismy niestety probek Strotexa i Aquotec.

 

Nasz architekt po kilku dniach zalecil nam konkretne produkty. Nawet ja jako laik i totalny amator bylam w stanie po jakosci materialu rozpoznac produkty roznych klas. tak wiec wydaje mi sie, ze mam prawo opisac swoje spostrzezenia.

 

Marma i Corotop - najslabsze produkty jezeli chodzi o jakosc wykonania. Parametry niby bardzo dobre ale jakosc wykonania idzie w parze z cena. Zbyt tani material aby byl dobry. Te produkty tych firm nie budzily zaufania.

 

Lepszym ale srednim produktem byl Dorken a konkretnie Max - faktycznie ciezki do rozdarcia czyli wytrzymaly, parametry dobre i najwieksza zaleta to chyba jeszcze raz ta jego wytrzymalosc. Cos jednak nie tak z ta jego jakoscia - troche tandetnie wykonany. Jednak wczesniej czytalam ze Dorkena porownujecie do takich marek jak wlasnie np. Corotop - z caly szacunkiem dla firmy Corotop to nie ta klasa. Na minus tez mozna uznac wiele negatywnych opinii lecz akurat na inne membrany Dorkena.

 

Membrany, ktore byly najlepsze patrzac z perspektywy jakosc wykonania/parametry/wytrzymalosc/cena to konkretnie Tyvek Pro, Klober Permo Forte, Pro Clima Solitex Plus.

 

Najwieksza zaleta Tyveka Pro byla jego cena w stosunku do dwoch pozstalych firm. Tyvek jakoscia wykonania plasuje sie tak pomiedzy Dorkenem a Kloberem i Pro Clima. Z tym ze jego jakosc jest namacalnie wyraznie lepsza niz Dorkena. Jednak jezeli cena nie gra roli to zdecydowanie nalezy wybierac pomiedzy Pro Clima a Klober. Cenowo to chyba najwyzsza polka ale co za roznica czy zaplacimy przy budowie dachu 7 czy 9 pln/m2. Juz w pierwszym momencie widac w obu przypadkach, ze jest to niemiecka jakosc.

Minusem chyba jedynym dla tych firm bylo to ze nie byly one specjalnie rozreklamowane. Jednak jak juz sie potem dowiedzielismy Klober jest czlonkiem Stowarzyszenia Dekarzy a Pro Clima Stowarzyszenia Dom Drewniany.

 

Wybor padl na Pro Clima z dwoch powodow. Po pierwsze my bralismy od nich paroizolacje wiec nasz sasiad mogl wziasc membrany w jednym transporcie a druga sprawa to kwestia tasm. Bylismy zdumieni samymi tasmami, a raczej sila klejenia i latwoscia montazu. Sasiad mowil, ze wykonawcy byli zachwyceni materialem i wlasnie w szczegolnosci tymi tasmami.

Wczesniej od architekta dowiedzielismy sie jak wlasnie istotna sprawa sa laczenia. Zwracam uwage wszystkim uzytkownikom, ze tasmy i kleje to tak samo wazne produkty jak membrany!

 

Ufam, iz wnioslam cos wiecej do tematu.

 

 

P.S. z firmami Pro Clima i Dorken byl bardzo mily kontakt. W pro clima nawet sami zaproponowali wyslanie interesujacych materialow i certyfikatow na produkty, a z Dorken Pan sam do Nas podjechal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymając w rękach membranę można ocenić uczciwie jedynie jej wytrzymałość w momencie zakupu, a nie parametry czy trwałość. Zważywszy, że taka membrana zachować swoje własności przez wiele lat w różnych warunkach ocenianie jej jakości na podstawie dotykania przez kilka dni mija się z celem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymając w rękach membranę można ocenić uczciwie jedynie jej wytrzymałość w momencie zakupu, a nie parametry czy trwałość. Zważywszy, że taka membrana zachować swoje własności przez wiele lat w różnych warunkach ocenianie jej jakości na podstawie dotykania przez kilka dni mija się z celem.

 

Ja postawnowilam podejsc do sprawy po ludzku a nie za pomoca tylko tabelek i parametrow. Bylo wczesniej zapytanie o nasze opinie wiec postanowilam opisac nasza przygode zwiazana z budowa dachu.

 

Oczywiscie tez masz racje i zeby te parametry byly rzeczywiste trzeba spojrzec w certyfikaty produktow. Bo to co wypisuje sie na stronach www i magazynach czesto nie odzwierciedla rzeczywistości. Mozna ocenic nie tylko wytrzymalosc ale i jakosc wykonania. Jezeli membrana latwo sie rozwarstwia to chyba mozna to podciagnac wlasnie pod jakosc wykonania produktu czy sie myle?

 

Ponadto pisalam, ze w wyborze tez mial udzial nasz architekt, ktory ma duze doswiadczenie w tym temacie i przestegal nas przez materialami, ktore maja dobre parametry ale tylko poczatkowo.

Co do wytrzymalosci to mysle ze nie powinno byc obaw bo np. tyvek daje 30 lat gwarancji a pro clima 40 lat.

 

Zreszta chyba potwierdzaja sie nasze typy poniewaz moj przedmowca tez wybral klobera. Ja formulujac swoja opinie opieralam sie na parametrach i dodatkowo na jakosci tych materialow.

Zreszta pisze raz jeszcze ze tak samo wazne sa tasmy !! ktorych nie powinno sie kupowac bez sprawdzenia? Dekarz, ktory nam robil dach mowil, ze czesto ludzie wybieraja srednia lub droga membrana, ale oszczedzaja na tasmach a to duzy blad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mielismy na dachu malo tasm, w sumie tylko widzialam ze dosc grube wokół komina byly przyklejane i przy oknach. Sasiad ma duzo tasmy na dachu. To sa u niego miejsca zakladkowe membran dachowych. Za to duzo klejenia mamy na folii wewnetrznej tzn mam na mysli paroizolacji.

 

wygląda na to że nie bardzo wiesz nawet co masz za magiczne "taśmy" ale za to jesteś nakręcony na nie na maxa :wink:

grunt to dobre samopoczucie i spokojne sumienie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
  • 2 months później...
Witam! to ja już chyba całkiem źle wybrałam bo z tego co pisze Drainik to Marma a taką kupiłam na swój dach jest do niczego. Sprzedawca zasugerował że klienci często wybierają. Kupiłam z tej firmy Ekran Dachowy 165. Czy ktoś może ma taką na swoim dachu? A tak na marginesie to tyle tych firm oferuje swoje folie że z mętlikiem w głowie nie można sie uporać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podnoszę wątek..też się wacham Tyvek czy AquaTec z MDM :roll:

 

jako sprzedawca polecam aquatec firmy mdm - teraz membrana nazywa się 'mdm AQ", najwięcej sprzedałem AQ 120, były momenty że klienci sobie ją wyrywali u mnie gdy były promocje.

poza tym sprzedaje też Corotop Strong i Corotop Classic, lepsze i droższe ale klienci u mnie to centusie :)

Tyveka nie mam ale na pewno przeglądnę ich ofertę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas na Podhalu jeśli inwestor by deskował i papował dach to chyba uznali by go za wariata :) Powszechnie wiadomo, że Południe Polski zimą jest zasypane śniegiem, na dachach często zalega spora warstwa śniegu, więc usługa dekarska musi być wykonana bardzo dobrze, żeby nie było problemów z przeciekami itd. Dobra membrana odpowiednio położona gwarantuje szczelność. Nie podważam, że papa jest zła, ale po co przepłacać. Może wykonawstwo po prostu jest u nas lepsze i dekarze nie obawiają się reklamacji kładąc membrany. Jeśli obróbki dekarskie są spartolone to na membranie zobaczymy efekt w postaci zacieków, a jeśli jest papa to szczelność pokrycia może być kiepska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając od okapu. Nie ma dobrego rozwiązania aby śnieg z lodem nie narobił spustoszenia pod pasem nadrynnowym. Przy roztopach woda wchodzi pod podbitkę , stoi na foli gdzie robi się nawis. Przy najmniejszym prześwicie (gąsiory ,obróbka kominów , koszy ) folia się degraduje . Nie mówiąc o zrobieniu prawidłowego ocieplenia. Jan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...