Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Folie dachowe


Ala1

Recommended Posts

  • 1 month później...
  • Odpowiedzi 350
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Degradacja folii powinna być podstawową przyczyną ograniczania jej stosowania.

 

Co się z nią dzieje? Rozpada się? Dezintegruje na poziomie atomowym?

Ja rozumiem, że jest wrażliwa na UV i może traci tam jakieś właściwości paroprzepuszczalności. Ale mam też doświadczenie z folią Tyveka kładzioną chyba w 2002 roku. Po kilku latach trzeba było przy pokryciu zrobić małe zmiany (ot wystawienie małego daszku nad wejściem) i po odgięciu blachy pokrycia, folia była jak nowo założona, nawet kolor trzymała (tzn napisy, wtedy ta folia była lekko żółtawa z pomarańczowymi napisami). Mechanicznie nic do zarzucenia.

 

Konkludując, pomijam jakość wykonania pokrycia, w którym najczęściej tkwi problem przecieku, ale co do samego materiału, to moim zdaniem za krótko te membrany leżą, żeby uważać, że nie dotrzymają do kolejnej wymiany całego pokrycia. Może wystarczy lepiej się starać przy takim pokryciu. Przecież powiedzmy sobie szczerze, kto z dekarzy kryjących membraną przestrzega wszystkich zaleceń z instrukcji np. folnetu? Kto kupuje taśmy na krokwie? Kto łączy pasy na taśmy? Ciekawe ile % sprzedaży stanowią folie z pasem kleju? Kto robi pasy od kalenicy z rynienkami nad oknami?

 

Natomiast, co do wyboru folii, to tak jak z większością materiałów, trzeba kupowac najdroższą na jaką nas stać, ale nie najtańszą.

 

Choć moje doświadczenie w porównaniu w Mistrzem Janem czy Andrzejem jest śladowe :-)

Andrzej, ciekawi mnie, czy kiedyś były jakieś poważne problemy z przeciekami na dachu z membraną, który Ty robiłeś, wynikające z właściwości materiału (jego jakości) a nie z ewentualnego błędu?

Edytowane przez jan_z_wolna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często i dlatego o tym piszę. Degradacja folii nie polega na zmniejszeniu jej paroprzepuszczalności bo to praktycznie nigdy nie wystąpi. Degradacja polega na tym, że folia traci własności hydroizolacyjne czyli zaczyna przeciekać "na poważnie", rozwarstwia się i rozpada, drze się jak papier. Podstawowym błędem popełnianym przez inwestorów jest niezakrywanie folii od spodu w szczytach, okapach i na poddaszach. Folia jest powszechnie stosowana gdyż jest lekarstwem na nieumiejętność prawidłowego zwentylowania warstwy izolacji cieplnej. Ja rozumiem interes producentów folii ale sugerowanie stosowania folii na pełne deskowanie to nieporozumienie. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sugerowanie stosowania folii na pełne deskowanie to nieporozumienie.

No to jest zupełnie bez sensu.

 

Tylko ja tego osłabienia nie zauważyłem. Ale może za krótki czasookres, w końcu to kilka lat tylko.

 

Podstawowym błędem popełnianym przez inwestorów jest niezakrywanie folii od spodu w szczytach, okapach i na poddaszach

 

Masz całkowitą rację. Czasem cały sezon/dwa aż do zrobienia podbitki tak to stoi.

 

W sobotę rozpocznę eksperyment. Wystawię kilka kawałków folii na działanie słońca, a potem sprawdzę po roku jak się zachowały i co im dolega. Może się uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie do Mistrza Jana i Andrzeja Wilhelmiego - bo nie pamiętam , który z nich to zalecał.

Jestem trakcie budowy - dach : dachówka , papa , pełne deskowanie . Wiosną ocieplenie i pytanie z tym związane - któryś z Panów ( niestety nie pamietam który bo od tygodnia czytam wszystkie posty ) zalecał aby folia paroizolacyjna pod ociepleniem miała współczynnik Sd minimum 150. Jedyna folia o takim wspólczynniku jaką znalazłem to TYVEK AirGuard . Czy to znaczy , że wszystkie inne folie są be ?

Napisałem do kilku producentów z pytaniem jaki produkt ze swojej oferty polecają do takiej konstukcji dachu.

MDM -Aquatec VB Reflex , Eurovent -Standart ALU 110 , pozostali nie raczyli odpowiedzieć ; ze sprzedawców FOLNET - Corotop Activ Control i Eurovent Activ .

Znalazłem jeszcze Pro Climę Intello ale tam inne parametry w opisie , inne w karcie technicznej . No i mam mętlik .

Proszę o polecenie jakichś konkretnych folii -niekoniecznie z tych wymienionych.

Mam jeszcze trzy pytania - do podwiązywania wełny sznurek Tex 2500 czy wystarczy Tex 2000 ?

Czy szczelinę wentulacyjną od dołu ( przy murłacie ) zabezpieczyć jakąś siatką z tworzywa lun metalową ?

Czy te folie powlekane aluminium po jakimś czasie nie pokryją sie tlenkami ( jeżeli tak to jaki sens ma ich stosowanie ?)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro znalazłeś Tyvek'a spełniającego te parametry to go zastosuj bo to bardzo dobry produkt. Folie z powłoką aluminiową mają zwiększony współczynnik Sd i dlatego warto je stosować szczególnie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

dziękuję Andrzeju za odpowiedź.

Mam znowu pytania:

1. Czy niewielkie uszkodzenia (dziurki) w membranie które powstały podczas prac dekarskich na dachu można w jakiś bezpieczny sposób załatać (specjalne łatki, kleje)?

2. Czy w tych miejscach membrana nie będzie po jakimś czasie przeciekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do uszczelnienia (naprawy) niewielkich uszkodzeń służą specjalne taśmy np. REPAIR firmy IVT najlepiej z obu stron. Można dodatkowo dziurkę zabezpieczyć kroplą bezbarwnego silikonu dekarskiego Soudala. Na większe uszkodzenia niezbędna łata też przyklejana tymi taśmami. Poprawnie naprawiona folia nie będzie przeciekać. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...