Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Folie dachowe


Ala1

Recommended Posts

Z tego co zrozumiałem membranę (pod blachą) montuje się na taśmę??? W takim razie, co się dzieje z dziurami po gwoździach - łaty przecież przybijamy?

W sumie to samo dotyczy folii paroprzepuszczalnej/wiatroizolacji. Dużo piszą o zachowaniu szczelności, ALE gdy montujemy gk do profili, to przecież jednocześnie dziurawimy tę folię - w sumie mamy szwajcarski ser. Tak samo przy wiatroizolacji kołki do montażu styro/wełny robią średnio 9 dziurek na m2.

 

Proszę wyjaśnić jak z tym jest?

 

I drugie pytanie jaka temperatura jest pod blachą w letni dzień - powiedzmy 30C ciepła w cieniu. Pytanie bierze się z zakresu pracy folii maks co widziałem - do 100C.

Pozdrawiam,

Konstanty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 350
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I pod blachodachówkę nie może być mniej! Montaż folii wstępnego krycia z lekkim zwisem daje gwarancję szczelności. Nie jestem zwolennikiem montażu izolacji cieplnej na styk z folia wstępnego krycia. Montaż paroizolacji na spodzie krokwi powoduje znacznie mniej dziur i do tego można je uszczelnić natomiast montaż paroizolacji na stelażu takiej szansy nie daje. Montaż wiatroizolacji na pionowej ścianie na płycie OSB nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia i to bez względu na to czy będziemy tam montować podkład elewacyjny czy nie. Płyta OSB już jest wiatroizolacją. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

a jaką folię położyć pod dachówkę, gdy mam strop poddasza lany betonowy, strop ten ma byc ocieplony styropianem. Wystarczy najtańsza folia, czy brać jakąś droższą - sprzedawca proponuje mi dorkena delta witaxx.

Czy styropian kłaść bezpośrednio na płytę betonową czy jeszcze coś podkładać. Na styropianie będzie siatka pociągnięta klejem. a jeszcze co do krokwi, czy je jeszcze czymś osłaniać, czy może do nich besposredni przylegać steropian, mówią mi że na styku styropianu z drzewem dochodzi do skroplenia pary, drzewo wyjątkowo narazone jest tam na wilgoć. co do styku krokwi z betonem to już wiem tak jak wspomniał mi Pan Andrzej, że trzeba odizolować papa lub folią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często i dlatego o tym piszę. Degradacja folii nie polega na zmniejszeniu jej paroprzepuszczalności bo to praktycznie nigdy nie wystąpi. Degradacja polega na tym, że folia traci własności hydroizolacyjne czyli zaczyna przeciekać "na poważnie", rozwarstwia się i rozpada, drze się jak papier. Podstawowym błędem popełnianym przez inwestorów jest niezakrywanie folii od spodu w szczytach, okapach i na poddaszach. Folia jest powszechnie stosowana gdyż jest lekarstwem na nieumiejętność prawidłowego zwentylowania warstwy izolacji cieplnej. Ja rozumiem interes producentów folii ale sugerowanie stosowania folii na pełne deskowanie to nieporozumienie. Pozdrawiam.

Panie Andrzeju Ktora z tych pap bylaby najlepsza na dach deskowany pod dachowkę Robena: Papa Icopal SBS V60S24, Papa asfaltowa podkladowa na welonie szklanym P64/1200, PAPA Icopal W/400/15. czy może dać folię dachową TYVEK PRO z taśmą. Poddasze będzie niezamieszałe. I jeszcze przy okazji do okien Fakro FTSVu2 i dachowke Robena Monze Plusa jaki zastosowac kolmierz?

Edytowane przez passat33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Czy styropian kłaść bezpośrednio na płytę betonową czy jeszcze coś podkładać.

 

Można choć ja zrobiłbym to tak: na stropie paroizolacja np. czarna folia budowlana na niej twardy styropian i wylewka 5 cm (masz ocieplony strop, po którym możesz chodzić i możesz coś postawić). Na dachu (na krokwiach) krycie wstępne z folii wysokoparoprzepuszczalnej np. Tyvek PRO. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem więcej pierwszy raz widzę aby tak wykonywać dach! Pozdrawiam.

 

 

Na tym to się kompletnie nie znam, ale to coś niebieskie mnie zastanowiło.Mieszkam przy tej dobudowie i zobaczę co na to położą. Nie jest to folia i jest oddychalne/ w dosłownym tłumaczeniu/. Sprzedają w belach wysokości 150cm po 100 lub 150 metrów bieżących. Będę śledzić dalej. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Panie Andrzeju Ktora z tych pap bylaby najlepsza na dach deskowany pod dachowkę Robena: Papa Icopal SBS V60S24, Papa asfaltowa podkladowa na welonie szklanym P64/1200, PAPA Icopal W/400/15. czy może dać folię dachową TYVEK PRO z taśmą. Poddasze będzie niezamieszałe. I jeszcze przy okazji do okien Fakro FTSVu2 i dachowke Robena Monze Plusa jaki zastosowac kolmierz?

 

Tylko i wyłącznie zastosowanie membrany Tyvek Pro. Uchroni Twój dach przed wilgocią i nie stworzy nie oddychającej

skorupy jak pod papą. Druga bardzo ważna kwestia to nie spotkałem jeszcze by ktoś miał i kładł w 100% suche drewno !

Jak pod papą ma wyschnąć . Osobiście jestem przeciwnikiem papy !!! Załączę pare zdjęć z reklamacji klientów.

W badaniach przeprowadzonych przez Tyvek na klikunastu typach rozwiązań (papa,folie innych producentów).Tylko dach pod Tyvekiem zrobił , się lżejszy a

innych masa przybrała - Czytaj tylko TYvek pozwolił wilgoci odparować i jednocześnie nie skumulował nowej.

Zdjęcie096.jpg

rys02.jpg

Zdjęcie096.jpg

rys02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Tylko dach pod Tyvekiem zrobił , się lżejszy ...

 

Nie mam nic przeciwko Tyvekowi (renomowana firma z bardzo dobrymi produktami) i czasami jego wyroby stosuję, zapytam więc tylko czy wiesz o czym piszesz?! Jedyna rzecz, z którą się zgadzam to, to że jesteś przeciwnikiem papy. Przestawione zdjęcia pokazują dobitnie błędy wykonawcze i niezrozumienie funkcji dachu! Czasami takie błędy można zneutralizować stosując folie wysokoparoprzepuszczalne. Jak ktoś nie potrafi poprawnie wykonać wentylacji połaci dachowej to stosuje wyłącznie folie! Nie chcę domniemywać, że zaliczasz się do tych osób. A swoją drogą ciekaw jestem jak wykonałbyś krycie wstępne "wolego oczka" czy wypłaszczonej połaci? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam serdecznie!

 

Wkrótce czeka mnie kolejny etap budowy domu- dach:yes:

Dachówka będzie brassa bałtycka, natomiast nie mogę się zdecydować na konkretną membranę. Sprzedawcy polecają brassa Divoroll pro , kompakt, universal + lub aquataec 180? Która będzie najlepsza lub może coś innego polecicie?

poddasze będzie użytkowe, ocieplane wełną.

 

z góry dziękuję za sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamówiłem tyveka supro na niedeskowany dach, poddasze nieużytkowe.

łeb mnie boli od myślenia deskować czy nie.

ja do tego podszedłem -

zaoszczędziłem z 7-8 tyś na deskowaniu[dodając odsetki od kredytu hipotecznego na 30 lat wyjdzie mi z 12-14 tyś - no to ryzykuje.

przy wyborze firmy kierowałem się doświadczeniem a nie parametrami tylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...