Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Małżeństwo, współwłasność, umowy, faktury itd. itp.


HomeLess

Recommended Posts

Pytanie o poradę praktyczno-prawną. Ja i małżonka nabyliśmy "grunt" (bo grunt, to grunt), z zamiarem ulepienia tam swojego gniazdka. Owo lepienie związane jest oczywiście z podpisywaniem różnorakich umów, kolekcjonowaniem rachunków i faktur. W związku z powyższym: czy "kwity" owe muszą być wystawiane na nas obojga i podpisywane wespół-wzespół, czy wystarczy, że dowolne z nas "kwit" pobierze i podpisze (oczywiście za wiedzą i zgodą drugiej połówki). Czy są jakieś wady i zalety obydwu rowiązań, czy też jak mówią anglosasi "wsio rawno"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobną, a nawet bardziej skomplikowaną sytuację - współwłaścicielem jest - oprócz żony i mnie - jeszcze moja mama.

Co do rachunków i faktur to chyba nie ma wątpliwości - kontrahentem jest jedna osoba (jeden NIP). Nie wystawią Ci faktury na HomeLessa i HomeLessową ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozliczeń podatkowych ma znaczenie na kogo jest faktura jeśli rozliczacie się osobno i wtedy osobno podajesz swoje faktury do ulgi np. remonowej a osobno żona (budowlanej ulgi już nie ma). Jeśli się rozliczacie wspólnie to nie ma znaczenia na kogo jest faktura. Bierze się po uwagę wydatki męża i wydatki żony. Wszystko do jednego wora. Nawet kiedy jeden z małżonków w ogóle nie pracuje. Pieniądze w małżenstwie po pobraniu np. z zakładu pracy stają się dobrem wspólnym małżonków i każdy może je wydać na konkretny cel np. remont.

 

Co do istoty ulgi to jest problem czy ulga remontowa, jeszcze obowiązująca, jest jedna na budynek czy też jedna na osobę. Są dwie szkoły. Jedna mówi że się ulgę dzieli na współwłaścicieli lokalu czy domu stosownie do ich udziałów (zgodnie z Kodeksem Cywilnym podział pożytków i kosztów) a inna mówi że każdy z współwłaścicieli może korzystać z pełnej ulgi remontowej. Drugi pogląd wydaje się cokolwiek kontrowersyjny i niekonstytucyjny bo dyskryminuje małżeństwa i małżonków w stosunku do osób będących w wolnym związku albo też homoseksualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...