Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wiertarka, szlifierka którą macie i czy dobra?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 93
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Na budowie przede wszystkim sprawdzają się trzy narzędzia: wiertarka, sprzęt do podkuwania (może być młotowiertarka koniecznie z uchwytem na SDS) czyli drugi sprzęt i trzeci to szlifierka kątowa najlepiej z regulacją obrotów.

Jak ktoś lubi majsterkować to zbierze na pewno większy arsenał wkrętaków kluczy itp (ja staram się być dobrze wyposarzony w narzędzia). W domu zawsze jest coś do zrobienia. Preferuję porządny sprzęt aby starczył na lata, np szlifierkę i wiertarkę z funkcją podkuwania kupiłem Makitę - jest super. Dom już wykończony a sprzęt jak nowy.

Sam robiłem wszystkie instalacjie podkuwania itp.

Klega buduje dom równolegle i również instalacjie robił sam, ale bazując na no-name'owych wiertarkach po kilkadziesiąt złotych zniszczył trzy i dalej nie ma czym pracować.

Jak ktoś potrzebuje narzędzie tylko do wykonania określoych zadań to może nie ma sensu inwestować w porządne narzędzia lub po prostu zlecić pracę innym, ale jak ktoś lubi oderwać się od komputera i złapać za wiertarkę czy strug elektryczny aby zrobić np altankę w ogrodzie to raczej warto kupić coś porządnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić parę nowych narzędzi

m.in. wiertarkę, szlifierkę oscylacyjną, wiertarkę akumulatorową, jeżeli macie jakieś swoje typy co do niezawodności i trwałości i są sprawdzone przez Was i nie są kosmicznie drogie napiszcie.

O zwykłych wiertarkach już było na forum. Odradzam pakować się w "sprzęt" za 50 złotych. Szkoda nerwów. A co do marki? Ja mam Bosha 550 W i jestem bardzo zadowolony. Służyła dzielnie całą budowę i oczywiście działa nadal bez zająknięcia.

Co mogę doradzić do akumulatorowej, to przede wszystkim to, że to najczęściej używane przeze mnie urządzenie. Polecam kupić z jak najmocniejszą baterią, co się przekłada na moc i długość użytkowania. Ja osobiście mam 14,4 V.

Tak apropos wiertarek, to zdecydowanie odradzam kupowanie wierteł marki "10 sztuk za 10 złotych". Po pierwszych doświadczeniach wszystkie wywaliłem w śmietnik, nawet te nieużywane. Wywierciłem czymś takim jeden otwór w betonie i ... znikła widia :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodze sie ze jak sie chce miec narzedzia na dluzej nalezy kupic narzedzia porzadnych firm ja mam wiertake makite i black decker gumówke mam zwykla ale stwierdzilem ze taka zwykla sie barziej mi oplaca mialem kiedys gumówke black deker i po 2 latach mi padla, koszt naprawy byl dla mnie nieoplacalny wiec teraz kupuje tansze gumówki i powiem ze jedna mam juz 2 lata i trzyma sie niezle. Mlot pneumatyczny mam celmy i tez jest niezawodny a ostatnio kupilem w markecie mlotowiertarke z sds za 200zł i niepowiem dzila bez zarzutu. Taka sama Makity kosztuje 800zł wiec nie ma sensu przeplacac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na budowie przede wszystkim sprawdzają się trzy narzędzia: wiertarka, sprzęt do podkuwania (...) i trzeci to szlifierka

 

Dodałbym do tego wkrętarkę akumulatorową.

 

Narzędzia dzielą się na 2 grupy. Pierwsza: porządne, markowe (np. Bosch), ale drogie. Na ogół są "nie do zdarcia", co nie znaczy, że się w ogóle nie psują. Druga: byle co za grosze (Topex, Toya, Pegasus itp. badziewie). Psują się zawsze, tylko po różnym czasie.

 

Nazędziami z tej drugiej grupy to można całą budowę "obskoczyć" - to się robi tak: kupujesz byle jaką wiertarkę, czy szlifierkę, używasz miesiąc, dwa, pięć, psuje się, w ramach gwarancji wymieniasz na nówkę, używasz miesiąc, dwa, pięć, psuje się, w ramach gwarancji wymieniasz na nówkę... System działa pod waunkiem, że napawdę intensywnie używaz narzędzi. Ja w ten sposób mam już trzecią wiertarkę - w stanie bardzo dobrym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście posiadam wiertarkę Einhell 1100W, zrobiona cała instalacja wodna i elektryka, wierciłem wiertłami koronowymi w betonie, cegle itp., jak narazie bez broblemu. Dają 2 lata gwarancji. Co do wyboru sprzętu to zawsze sugeruję się tym czy dana firma robi kilka linii, np. profesjonalna, półprofesjonalna, dla majsterkowicza itp. Zawsze staram się wybrać te z lini profesjonalnych tańszych firm. Jestem niemal pewien że sprzęt profesjonalny tańszej firmy wytrzyma więcej niż ten "dla majsterkowiczów" firmy drogiej. Dodam jeszcze że intensywnie używając sprzętu warto wybrać ten z mocniejszym silnikiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M@riusz_Radom

Właściwie to korzystam tylko z wiertarki jak na razie ;) Rok temu kupiłem Bosha PSB 500 RE

 

http://www.bosch.info.pl/info.php?main=3&sub=172&id=830

 

W mieszkaniu sprawuje się bez zarzutu. Nie wiem jak byłoby na budowie, ale wydaje mi się, że z dobrymi wiertłami sobie poradzi z wierceniem w każdym materiale budowlanym.

 

Z uwagi na dość małą moc trzeba tylko uważac, aby nie przegrzac silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W trakcie budowy zakupilem sprzet marki Skill, o ile dobrze pamietam to amerykanska marka zakupiona przez bosha. Kierowalem sie tym ze gwarancja dawali na 24 miesiace w przeciwienstwie do bosha (12 miesiecy). I tak szlifierka pewnego pieknego dnia zopelnie odmowila pracy gdzies w okolicy 18 miesiaca swej obecnosci w moim niedokonczonym domu. Po oddaniu do serwisu (warszawka) odmowiono mi naprawy ze wzgledu na to ze: szlifierka byla uzywana niezgodnie z przeznaczeniem na co wskazuje zanieczyszczenie wewnetrz obudowy. Po zakwestionowaniu przezemnie iz szlifierka jest do ciecia roznych materialow (kamien, stal itp) stad zanieczyszczenie wewnatrz. Serwis odmowil naprawy. Po prostu olalem sprawe i od tej pory niekupuje niczego (jesli jest napisane na wierzchu) co jest zwiazane z firma Bosh i wszystkim tego odradzam. I to nie ze wzgledu na jakosc ich produktow (zapewne jest dobra) ale na serwis Bosha w Polsce, ktory traktuje ludzi jak za czasow PRL. Jestem przekonany ze w kazdym innym normalnym kraju niebyloby problemu. Niewchodzilem w dyskusje z serwisem gdzyz potrzebne bylo mi narzedzie i zakupilem szlifierke innej firmy. Tak jak wspomnialem serwis narzedzi maja do niczego.

Ktos wspomnial powyzej o Makicie i faktycznie kiedys uzywalem tych narzedzi z serii profesjonalnej, so nie do zdarcia.

Na koniec chcialbym podkreslic ze wspomnianego SKILL uzywalem tylko w domu.

Pozdrawiam i zycze udanego wyboru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiertarka Makita, 650wat (około 350zł) - wiek około 8lat - bez zastrzeżeń, już 3 budowa

Pilarka ręczna Einhella 1400wat, z serii profesionalnej (350zł) - dopiero ma rok i wszystko przed nią, jak na razie to O.K

Kątówka Einhella 800wat z serii profesionalnej (180zł) z regulacją obrotów - 3 miesiące, jak na razie to rewelacja !!!, poprzednia Toya działała ze 3 lata, ale ten Einhella to Merc w porównaniu z Toyą, jeden z lepszych moich zakupów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki bardzo

jak czytam Wasze posty to wychodzi na to że Bosch jest najczęściej używany i raczej na niego nie narzekacie

To jeszcze się zapytam o wiertła bo to jest bardzo ważne jakiej firmy kupić i za ile co by nie przepłacić

wiem że badziewie z supermarketów nic nie warta tanie i beznadziejne ja mam przynajmniej zdanie ale w takim razie co macie za wiertełka i za ile

ahe jeszcze w temacie szlifierki oscylacyjnej jaka jest lepsza czy kątowa czy taka płaska ? nie wiem czy dobrze napisałem ale chodzi o to że pierwsza ma służyć do szlifowania "zakamarków"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym jak nawalił mi udarowy Bosch postanowiłem się nie pchać w sprzęt za kilkaset- kilka tysięcy złotych. Kupuję urządzenia a'la "TOPEX" i nie żałuję. Młotem udarowym SDS za trochę ponad 100 zł wykułem już parę metrów kwadratowych wnęk w porothermie, a szlifierką kątową za 20 zł (śr tarczy 115) ciąłem wszyskie profile, gwoździe i bruzdy w PTH i w betonie (kilkanaście metrów). I nadal wszystko działa OK, a jak się spali szlifierka za 20 zł to sobie kupię drugą taką samą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...