Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

obudowy kominka


Karolina

Recommended Posts

Warto znaleźć kogoś zaufanego, kto taką obudowę zrobi. Nie jest to filozofia (jak może wynikać z wysokich cen za tę usługę). W rachunku trzeba uwzględnić:

- wkład

- rury doprowadzające do komina (raczej nie spiro - bo w pięknej obudowie szybko mogą się przepalić i trzeba wszystko burzyć, najlepiej stalowe (raczej nie muszą buć kwasoodporne - wówczas kosztuja ok. 100 zł za mb, kolana ok 80-100 zł)

- wełnę i ew. blachę na wyłożenie środka,

- rury spiro do rozprowadzenia ciepłego powietrza i rozetki do ich podłączenia (w Castoramie takie rozetki kosztują ok 2-3 razy drożej niż w zwykłym sklepie!!!)

- profile i płyty gips-kartonowe

- cegły na obudowę i zaprawę do nich (często robi się to na kleju nadającym się do ogrzewania podłogowego)

- na koniec tzw. belkę nad kominkiem z fragmentów cegieł nadzianych na żebrowany pręt ok 8 mm średnicy i sklejonych klejem (wiem, że Atlas tu sie sprawdza)

- środek do gruntowania całości

- rozmaite zaprawy tynkarskie do wykończenia calości

- kratki - kilka sztuk

 

U mnie wyszło tak

2050 wkład (Supra - Tertio 67 z dystrybutorem)

rury - 350

reszta łącznie - 500

robota (ok. tygodnia) - 700 zł

Razem 3600

 

Finiszant

PS. nasz kominek nie ma typowych elementów (kamienia, belki drewnianej ani piaskowcowych podpór) jedynie kafle kupione na targu staroci - tzw bisquity (jak to się pisze?!)- jego ostateczny koszt będzie więc większy, ale jak napisałem w kwocie do 4 tys przy odpowiednim wkładzie (polecam z gotowym dystrybutorem) może stanąć wykończony w prosty sposób i grzać OK

Cieszę sie, że nie muszę już więcej wysłuchiwać mądrości i samochwalstwa panów z kominkowych salonów.

F.

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: finiszant dnia 2002-10-28 19:34 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład użytkuję od najsamszego początku (grzał, stojąc jeszcze na cegłach). Ogrzewam nim pokój (ok 35 m2) połączony z hallem (ok 12 m2) i kuchnią (ok 16 m2) oraz dmucham ciepłem do sąsiedniego pokoju (to docieplenie jak na razie wydaje mi się mało wydolne - niestety). Grzeję beznadziejnym drewnem z budowy (szybko się pali i słabo grzeje). Nie zastosowałem doprowadzenia powietrza z zewnątrz (uwaga na myszy!!!), i przy opisanej kubaturze - powietrze + wietrzenie (naprawdę symboliczne) wystarcza. Mam jeszcze dom nieocieplony (ściana z ceramiki porotyzowanej 25 cm) i przy październikowych chłodach udawało się osiągnąć łatwo temp 18-19 stopni (nie działało jeszcze wówczas centralne ogrzewanie).

Finiszant

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkłady dzielą się na te które rozpalamy okazionalnie tzn. na święta, z okazji przyjazdu gości itp. i te do palenia całorocznego (sezonowego). Jeżeli chodzi o te pierwsze polecam zakupy w Obi, Castoramie, Praktikerze i im podobnych, prawdopodobieństwo reklamacji duże choć nie stuprocentowe(pęknięte płyty żeliwne). Natomiast wkłady sezonowe kupisz w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży(nie polecam konkretnego).

Co do wykończenia - wszystko co Ci sie podoba, ja właśnie robie kominek który zobaczyłem na stronie http://www.kominki.ppp.pl

Pozdrawiam.

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie zaglądałem na Forum,

co do rozprowadzenia, to mój wkład ma gotowy dystrybutor z 4 otworwmi na rury spiro, podłączyliśmy rury i wyprowadzili w pokoju za ścianą i w dwóch pokojach na górze. Góra nie jest wykończona, więc nie wiam jak grzeje, bo przewody zaizolowaliśmy wełną. Pozostałe przewody grzeją dobrze, choć palimy złym drewnem (iglaste z budowy) - więc musi być dobrze napalone (choćby żar, ale dużo) by leciało naprawdę gorące powietrze. Przy tym całość jest dobrze izolowana i pgs-y są zupełnie chłodne. Turbin żadnych nie instalowaliśmy, bo ogrzewane pomieszczenia są bardzo blisko kominka.

Nie próbowałbym robić kominka sam, trzeba mieć "rękę" do tynkowania i dużo czasu, zrobił mi go okoliczny złota rączka (ze Skawiny koło Krakowa - obecnie na saksach).

Rudka - czy to Twoje rejony???

 

[ Ta wiadomość była edytowana przez: finiszant dnia 2002-11-12 16:10 ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolina - napisałem wcześniej parę słów, ale je pożarło.

W kominku z wkładem najczęściej grzeje sie jedynie powietrze. Są również kominki z kafli, gdzie grzeje się obudowa i ona oddaje ciepło. Najczęściej jednak obowiązuje zasada, by możliwie najwięcej ciepła ze spalania przekazać powietrzu. Robi sie to tak, że nad wkładem trzeba zamontować komorę dobrze izolowaną (wełną z folia aluminiową lub blachą), tam doprowadza się zimne powietrze, a ono po ogrzaniu wylatuje przez kratki do pokoju. Bywają też gotowe dystrybutory w formie blaszanej obudowy wkładu (taki mam) ale i wówczas zbudowanie nad tym komory nie zaszkodzi.

Pozdrowienia

Finiszant

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko krociutko... dom mojego sasiada zapalil sie od zle zrobionej obudowy wkladu kominkowego... nie znam szczegulow ale podobno kominek robili mu "fachowcy" ale nie wystawili jakis papierow i niestety nie chcieli zwrocic mu pieniedzy z ubezpieczenia... tak wiec ja jedank bede stawial drozej ale za to ze wszystkimi papierami... lepiej dmuchac na zimne...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finiszant!

Co Ty z tymi myszami. Ja mam doprowadzenie powietrza, ale przecież na zewnątrz (zrobiona już jest elewacja) zakończone to jest kratką z siatką. A w pokoju pod kominkiem wystaje z posadzki rura. Proszę o więcej myszowych szczegółów, bo ich nie cierpię.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...