Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

USTAWIENIE PARAMETRÓW OGRZEWAQNIA


Gość

Recommended Posts

Witam

Mam piec vaillant 30kw + zasobnik 120l sterowanie w pokoju bez pogodówki

Piec jest niestety przewymiarowany (dałem się zrobić)

powinien być 24kw

Dom 200m2+piwnica ocieplony 12cm styropian

Mam pytania

1.Jaka powinna być ustawiona temp.pieca

2.Jak ma się zużycie gazu w waszym przypadku

3.Jeśli przy temp zew +10 zużcie gazu jest 15m3 to jakie może być

przy temp np 0

4.Po jakim czasie ocieplenie domu daje 100% skuteczność

tzn ja ociepliłem dom miesiąc temu czy dom złapał swoją temperature czy trwa to dłużej

5.Jaka powinna być szybkość pracy pompy (ma 3stopnie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Temperatura pieca - każdy dom ma swoją własną krzywą grzania, którą tak naprawdę poznaje się przez doświadczenie. Wszystko zależy od ocieplenia, pieca, kaloryferów, wentylacji. Ogólnie zasada jest prosta - im niższa temperatura na zewnatrz tym wyższa temperatura wody w piecu. Przy pogodówce temperatura ta reguluje się samoczynie, w Twoim przypadku ręcznie.

Zużycie gazu - w moim domu (180 mkw, temp. zew ok 10 st, wewnetrzna 21,5 st. zużycie gazu nie przekracza 9,5 m gazu ziemnego. Jednakże pamiętaj, że w przypadkach kotłów z zasobnikiem, część energii jest zużywana na podgrzanie CWU (może to być od 1 do nawet kilku metrów gazu.

Zużycie początkowe - w wielu czasopismach twierdzi się, że zużycie energii na ogrzewanie może być większe w pierwszym i nawet drugim roku eksploatacji budynku (usuwanie wilgoci technologicznej).

Zużycie przy 0 - zależności są liniowe. Jeżeli teraz w Twoim przypadku różnica temperatur wynosi 10 st. (20 wewnątrz - 10 zewn=10 st) i przy założeniu, że na CWU zużywasz 2 m gazu, to prawdopodobnie przy O st będziesz zużywał 2+2*8=18 m sześciennych gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o prace pompy, to kazda pompa ma swoją charakterystyke, jesli podasz typ pompy oraz producenta to chetnie pomoge w kwestii ustawienia biegu, jest ono uzaleznione od wydajności instalacji (czyli wynikającego stad przeplywu oraz wymaganej wysokosci podnoszenia, czy tez inaczej mowiac strat cisnienia w obiegu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAREK13 Dzięki ale jeszcze raz skąd te 18m3

GRADZIU pompa co grundfos ups 25-60

do zasobnika ups 25-40

Panowie ja nie ogrzewam piwnicy więc mam ok 180m2 do grzania

i spalam ok 15-20m3 to coś dużo.co zrobić!.

może to te 30kw.Jesli tak to jaka jest możliwość zmniejszenia mocy kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu zależy od różnicy temperatur. Niech O będzie zapotrzebowaniem energii potrzebnym do osiagnięcia 1 stopnia różnicy pomiędzy temperaturą zewnętrzną - ogrzewanie. C ciepło potrzebne do ogrzania CWU. Dla uproszczenia O i C będzie oznaczało dzienne zużycie gazu (zakładam, że będzie to 2 m dziennie), a Z zużycie całkowite.

W Twoim przypadku dla ogólnie Z=deltaT*O+C

15=10*O+2 to O=1,3 (1,3 kW na osiągnięcie jednostopniowej różnicy temperatur)

 

Zużycie przy delcieT = 20 (wewnętrzna 20, zewnetrzna 0)

wynosi 20*1,3+2=28

 

W poprzednim poście obliczyłem zużycie dla mojego domu, ups.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompka co na 1 w okresie przejsciowym, w okresie slilnych mrozow, lub jesli w domu bedzie chlodno - na 2.

zasobnik, jesli dobrze rozumiem jest na cwu, ale zasobnik z wymiennikiem, czy przeplywowo podgrzewanan woda w kotle i tylko "magazynowan" w zasobniku? Moze to zuzycie gazu ma cos wspolnego z woda uzytkowa?

W kazdym razie, pompka zasobnika nie powinna wowczas dzialac ciagle, a jedynie "doladowac" zasobnik, do uzyskania odpowiedniej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zasobnika to jest raczej pompa cyrkulacji cwu. Jeżeli masz słabo zaizolowane rury, to one mogą być przyczyną dużych strat ciepła. Możesz przeprowadzić prosty test wyłącz na 1 dzień (dokonująz oczywiście pomiarów zuzytego gazu) podgrzewanie wody w zasobniku i zobaczysz ile gazu jest potrzebne na samo ogrzewanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik z wymiennikiem pompa ups 25-40 a cyrkulacja up15-14but.

Z tym zasobnikiem tak zrobie i jutro napisze jak jest a wy jeśli można prosić pomyślcie co by się stało w przypadku złego doboru grzejnika w pokoju z czujnikiem.Na 13m2 radson 1200/600 czyli bodzjże 1700W temp zasilająca 50st.Czy nie powinna być wyrzsza temperatura zasilania?.Może ten grzejnik nie jet w stanie uzyskać zadanej temp i czujnik daje do kotła cały czas informacje o braku zadanej temperatury.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobny problem i mam podobny piec - Vaillant. Grzejnik masz ok. U mnie pomogło podniesienie krzywej grzewczej. Teraz mam 2.2 i jest git.

Przedtem piec właczał sie czesto ale na krótko i ze zbyt niska temp. zasilania, skutkiem czego było zimno mimo sporych ilosci spalanego gazu. Teraz gazu spalam troche mniej, ale za to mam duzo cieplej (21-22). Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie wszystko zgodnie z założeniami, przy 0 dojdziesz do 28. To był żart, jak na dom w którym ogrzewasz 180 mkw to trochę za dużo. Czy w domu masz ciepło, czy też jest to przypadek Misia Uszatka? A może wentylacja jest trochę za dobra?

Tak naprawdę to powinno się policzyć teoretyczne zapotrzebowanie na ciepło w Twoim domu i porównać z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu jest 22*C

Wentylacja przysłonięta

styropian 12cm od 3tygodni

wełna dach 20cm

stropy 6cm styropian

wszystko jak w muratorze

Może coś z piecem,zła mieszanka czy co

A najciekawsze w tym jest to że przy +12 spala tyle samo co przy+5

Jeśli ktoś zna jakiegoś fachowego serwisanta który może pomierzyć ten piec w krakowie to bardzo bym prosił.

Ten co robił mi instalacje jest przedstawicielem vaillanta,ale coś ma mnie w...

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o moc pieca to należy ją tak dobrać aby nie zachodziło przegrzewanie zadanej temp. c.o. (dobranej doświadczalnie podczas eksploatacji), nie chodzi o kręcenie potencjometrem na pulpicie sterowniczym ale o regulację mocy na palniku.

Z 30 KW powinno udać się obniżyć moc kotła do 13-15KW.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...