Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ceny projektów - czy to prawda?????


dociak

Recommended Posts

Na jakimś forum przeczytałam następującą informację:

"Czy to prawda, że od nowego roku, zgodnie z ustawą nowych Izb Architektów minimalna cena projektu domu jednorodzinnego będzie ok. 15 tys. PLN????? Czy to znaczy, że to koniec ery tanich projektów w katalogach????? Czy kupiony do końca roku projekt będę mógł zatwierdzić w urzędzie w latach następnych????? "

Czy ktoś z Was słyszał o czymś takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z założenia jestem przeciwny wszelkiej regulacji w rynku. On się sam najlepiej wyreguluje.

U notariuszy ustawa ogranicza maksymalne opłaty to prawada. I Izba (czy jak się nazywa ich związek) wydał "wewnętrzne" zarządzenie, że NIKT nie może zastosować innej niż maksymalną stawkę !

Rozumiem, że nie można powrównywać tych zawodów. Ja się boję ingerencji ustawodawcy. Skoro reguluje cenę cukru, czy zboża... a to raczej powszechne dobro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już nie wystarcza, że od 1 stycznia projekty obłożyli VATem??? Swoją drogą zrobiła się mała pętelka - jest coraz więcej dostępnych gotowych projektów (czytaj tańszych), coraz więcej ludzi ma możliwość znalezienia czegoś dla siebie, architekci mają mniejszy rynek na indywidualne projekty, no więc najlepiej podnieść cenę! No, no..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyjcie sobie "Regulamin honorariów za usługi świadczone przez architektów". Jest do znalezienia na stronie Izby Architektów. (Zainteresowanym mogę przesłać też e-mailem). Niżej przedstawiam najważniejsze fragmenty:

 

§ 13 SPOSÓB OBLICZANIA WARTOŚCI HONORARIUM

1. W celu ujednolicenia zasad ustalania wysokości honorarium za prace projektowe oraz inne, związane z realizacją inwestycji, bez względu na miejsce ich świadczenia dla analogicznych obiektów w tabelach zawartych w niniejszej części

przyjęto wartości w ZŁ za 1m2 powierzchni netto projektowanej inwestycji. Wartości te są skalkulowane na bazie kosztów realizacji inwestycji i sprowadzone do ujednoliconego wskaźnika .

2. Ww. tabele zawierają minimalne stawki honorarium za prace ARCHITEKTA wymienione w Tabeli nr 9 przypadające na 1m2 projektowanej powierzchni netto przy uwzględnieniu podziału na pięć kategorii trudności. ( :roll: domki jednorodzinne zaliczono do kategori 3 :roll: )

 

3. TABELA - 3 - dotyczy prac związanych z nowym budownictwem, które mieszczą się w granicach od 100 m2 do 25 000 m2

 

POW. NETTO

BUDYNKU /m2/ HONORARIUM MIN. [ zł/ m2 ]

KATEGORIE TRUDNOŚCI

KAT. 1 KAT. 2 KAT. 3 KAT. 4 KAT.5

100 56,02 101,62 173,36 ....... ......

150 52,63 95,15 162,80 ....... ......

200 50,49 90,89 156,20 256,08 ......

250 48,84 88,00 151,14 247,50 ......

300 47,68 85,67 147,40 241,23 ......

...i tak dalej...

 

Jak łatwo policzyć za projekt domku o powierzchni netto 150 m.kw. trzeba będzie zapłacić 24420 zł. + VAT oczywiście :grin:

 

Mam tylko nadzieję, że ktoś sie w porę opamięta i pozmienia stawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, że jesteś optymistą, ale poczytaj dalej:

 

§ 18 ZLECENIA NA WIĘCEJ NIŻ JEDEN BUDYNEK ORAZ PROJEKTÓW BĘDĄCYCH PRZEDMIOTEM INNEGO ZLECENIA

1. Jeżeli zlecenie obejmuje więcej niż jeden budynek, to honoraria należy liczyć osobno dla każdego budynku z uwzględnieniem rozporządzeń zawartych w poniższych punktach

2. Jeżeli zlecenie obejmuje liczne budynki, które są identyczne lub symetryczne i które powinny zostać wybudowane będąc powiązanymi czasowo lub miejscowo, lub też w tych samych warunkach budowlanych wartość należnego ARCHITEKTOWI honorarium należy zmniejszyć: w przypadku powtórzeń od 1 do 4 o 50 procent, a w przypadku liczby powtórzeń większej niż 5 o 60 procent. Jest to spowodowane faktem, iż za identyczne uważa się budynki, które wykonane zostały na podstawie tego samego projektu.

3. Zmniejszenia nie dotyczą honorarium obliczonego dla pierwszego z projektowanych budynków. W tym wypadku wartość honorarium wynosi 100%.

4. Jeżeli zlecenie obejmuje prace projektowe, które były przedmiotem innego zlecenia dotyczącego budynku, który opierał się na identycznym bądź symetrycznym projekcie, to odpowiednio stosuje się pkt 2, jeżeli świadczenia nie zostaną wykonane w powiązaniu czasowymi i miejscowym. Dotyczy to projektów, które zostały wcześniej zrealizowane bądź opublikowane.

 

 

 

Czyli i tak trzeba będzie zapłacić 50 % (w najlepszym przypadku) ceny takiej jak za projekt indywidualny. Będzie to jakieś 10 razy więcej niż teraz :sad:

 

A może źle kombinuję, już sama nie wiem :cry:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie - mamy wolny rynek i nikt odgornie nie moze narzucic zadnych cen. Cene negocjuje sie bezposrednio z architektem. Jesli ma akurat duzo wolnych mocy przerobowych i brak zlecen a wy macie wlasciwie gotowa koncepcje domu, ktora trzeba tylko ladnie narysowac cena moze byc bardzo atrakcyjna. Ja np. zaplacilem 3400zl za projekt domu z uzgodnieniami i projektami przylaczy oraz planem zagospodarowania dzialki. Tylko ze pracownia nie miescila sie w duzym miescie ale na prowincji. Co do jakosci projektu nie mam zastrzezen. Tak wiec - ceny ustala klient z architektem i ile wynegocjujecie to wasze.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji, Dave. Jeżeli właściciel pracowni należy do związku (izby?, nie pamiętam dokładnie nazwy) architektów to oficjalnie MUSI wziąć stawki ustalone, opisane powyżej. To mnie m.in. zniechęciło do wykonania projektu indywidualnego (musiałbym zapłacić ok. 12 tys. - rok temu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście mamy (prawie:wink:) wolny rynek. Jak architekci się zmówią, to klienci będą szukali innych rozwiązań. Są przecież osoby w wykształceniem średnim, z uprawnieniami projektowymi.

A poza tym nie wierzę w taką solidarność i jednogłośność (patrz OPEK). Przecież architekt to też człowiek, chce zarabiać a nie tworzyć w próżni.

Ja wierzę w to, że rynek (prawie) sam ustala cenę - bez popytu nie ma podaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety am nie masz racji. Już teraz każdy projektant (podpisujący się pod projektem do pozwolenia na budowę) MUSI należeć do izby projektantów (bez tego projektu nie zatwierdzi UG). Dotyczy to nie tylko architektów ale i budowlańców, elektryków a także tylko tych z uprawnieniami do kierowania budowami. Tyle że izby inżynierów budownictwa chyba jeszcze w żadnym województwie nie powstały - architektoniczne powstały. W ustawie nie ma żadnych podstaw do ustalania cen minimalnych, była już chyba interpelacja w tej sprawie. Ale izby archit. zwąchały interes i ceny minimalne ustalają. Jak to się skończy? Nie wiadomo. Generalnie sądzę że ceny wzrosną i to znacznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...