Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Budowanie na czyjejś działce - prawnik


Amaterasu

Recommended Posts

Moje 3-letnie dziecko ma dostać w formie darowizny działkę budowlaną. Czy jako rodzice możemy się na niej budować ? Jakie są formalności w tym przypadku? I czy po ewentualnym wybudowaniu darczyńca może w jakikolwiek sposób dochodzić roszczeń?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość M@riusz_Radom

Z racji tego, że dziecko, z racji wieku, nie może podejmować czynnosci wiążących prawnie, nalezy ustanowić pełnomocnika, który w jego imieniu bedzie podejmował decyzje.

 

Nie wyobrażacie sobie chyba sytuacji, kiedy 3-latek występuje o pozwolenie na budowę ;))

 

Proponuje udac się do prawnika, podpowie co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzylatek nie może złożyć oświadczenia woli i wyrazić zgodę na zabudowę swojej działki. Teoretycznie rodzice są opiekunami prawnymi i podejmują decyzje za dziecko ponosząc za to odpowiedzialność. Wydaje mi się jednak, że zabudowa przekracza dopuszczalny zarząd mieniem nieletniego. W takim wypadku zgodę na zabudowę wydaje Sąd Rodzinny. Z tym wyrokiem rodzice mogą już załatwiać wszystkie sprawy związane z budową. My też budujemy na działce dziecka, ale ono jest pełnoletnie i udzeliło nam pełnomocnictwa notarialnego. W Waszym przypadku do aktu darowizny i tak przystępują rodzice w imieniu dziecka, bo przyjęcie darowizny rodzi zobowiązania (np podatki długi itp), które przejmują na siebie rodzice do czasu pełnoletności. Chociaż spotkałam się z opinią sądu, który nie chciał wydać wyroku zezwalającego na zakup mieszkania dla nieletniego dziecka, bo nie jest wladny dysponować pieniędzmi rodziców, którzy mają prawo kupować co chcą i dla kogo chcą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinieneś wykazać dobre zamiary, że zamierzasz przyspożyć dziecku dóbr materialnych i działać wyłącznie na jego korzyść, nie zaciągać kredytów obciążających hipotekę nieruchomości i zobowiązać się do ponoszenia wszelkich kosztów związanych z zarządem i utrzymaniem nieruchomości wraz z podatkami. W przeciwnym razie mógłbyś swoimi nieodpowiedzialnymi czynami narazić dziecko na utratę mienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...