Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

de-dwudziestkoczwórkowcy


majki

Recommended Posts

Postanowiłem przyłączyć się do dyskusji. Od trzech tygodni jestem właścicielem dziłaki budowlanej i aktualnie wspólnie z żoną przeżywamy coś w rodzaju "burzy mózgów". Pomysłów mamy wiele, ale zaczyna się coś z nich już wykluwać. Każdy z Was pewnie przejrzał setki projektów, tak jak my. Niestety, żaden w 100% nie pasuje do naszych wyobrażeń.

Po wielu godzinach spędzonych na oglądaniu - wybrałem projekt "Z wykuszami" II w wersji lustrzanej. Żona zaakceptowała ten wybór. Wpływ na to miało wiele czynników, m.in. położenie geogr. (wjazd od południa), kształt działki (prostokąt skierowany w kier. północnym), ukształtowanie terenu (działka z charakterystrycznym spadem - najpierw równo przez ok. 24 m od drogi po lewej stronie, potem 1,5 dosyć stromego spadku i potem delikatny spadek do końca działki; po prawej stronie spadek zaczyna się kilka metrów wcześniej), wielkość działki (1424 m2, 25m szeroka), wielkość domu (chcieliśmy trochę mniej metrów - ok. 130, ale jak się okazało w parterówce taka wielkość daje małe pokoje) no i w końcu możliwość zmian projektu w taki sposób, który nas zadowoli a nie zmieni go całkowicie. Ponadto, interesuje mnie "otwarcie" się na sąsiada z prawej strony (od wschodu), bo go dobrze znam; tego z lewej niestety nie...

Zmiany, które zamierzamy wprowadzić (część zastosowana przez innych):

- po pierwsze będziemy korzystać z ekologicznego pieca na paliwo stałe z podajnikiem (prawdopodobnie na eko-groszek, pellet i owies), stąd konieczność zamiany pomieszczenia gospodarczego w kotłownię. To z kolei wymusza zrobienie wejścia do pomieszczenia z garażu. Mam nadzieję, że taka wielkość wystarczy na kotłownię (po powiększeniu garażu - trochę większa niż w oryginale),

- powiększenie garażu (o min. 50 cm na długość i szerokość). Zwiększony garaż umożliwi po pierwsze wprowadzenie dwóch samochodów, a po drugie da się w nim "zaparkować" również palety z ekogroszkiem lub pelletem (nawet cztary standardowe palety z workami ekogroszku po 25kg - każda paleta waży 800 kg, szacuję że będą potrzebne jeszcze dwie palety na sezon, ale one będą w miarę szybko rozładowywane i worki przeniesione do kotłowni). Położenie będzie korzystne, bo przecież za ścianą będzie kotłownia i wejście do niej z garażu. Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że wjazd do garażu z paletami będzie bezproblemowy,

- likwidacja okienek w garażu i przyszłej kotłowni. Da nam to możliwość przesunięcia domu w lewo do 3 metrów od granicy działki (szer. działki to 25m a przecież garaż będzie szrszy o pół metra). To będzie też korzystane ze względu na ukształtowanie działki oraz da szerszy wjazd na tyły działki z prawej strony domu,

- powiększenie dużej łazienki na tyle, żeby bez problemu w łazience znalazła się i wanna i prysznic i po prostu żeby była przestrzeń, ale nie za dużo bo:

- stworzenie z małej łazienki - pralni (kotłownia będzie przecież pomieszczeniem "brudnym"),

- dobudowanie ubikacji obok garderoby ale ze ściętym narożnikiem, żeby nie ograniczać aż tak bardzo przestrzeni w holu,

- powiększenie tarasu (będzie on umiesczony dosyć wysoko - taki teren, być może będzie on drewniany),

- przesunięcie okna w sypialni (tej o pow. 12,5 m2) na drugą ścianę (u mnie będzie to ściana zachodnia, inaczej jedyne okno byłoby od północy),

- rezygnacja z wykuszy.

To są te najważniejsze zmiany, chociaż nie aż tak bardzo ingerujące w konstrukcję. Liczę na to, że nie wpłynie to znacząco na koszty.

Ponadto mam w planie budowę systemu GWC i pewnie przygotuję dom na podłączenie w przyszłości rekuperatora oraz kolektorów słonecznych do ciepłej wody użytkowej (na dachu od południa nad wejściem).

Uff... napisałem się. Co myślicie o moich planach? Czy w moim rozumowaniu jest coś nie tak?

 

 

Faktycznie dużo napisane. :D

I mam kilka rad, byc może dobrych :lol:

1. Jeśli rekuperator to oczywiście z wentylacją mechaniczną czyli trzeba to przewidzieć na etapie projektu. Pozwala to wyeliminować kanały wentylacyjne, któe i tak przy wentylacji mechanicznej muszą być zaślepiane.

2. Kolektory słoneczne. B. fajny pomysł ale koszty ci sie nigdy nie zwrócą. Natomiast większośc piecy z podajnikami służy również jako źródło wody użytkowej co chyba rozwiązuje problem. W sezonie letnim wystarczy uzupełnić zasobnik raz na 2-3 tygodnie.

3. Info do potwiedzenia ale wydaje mi się, że piec na paliwo stałe musi być w najniżym miejscu instalacji. Czyli piwnica lub obniżenie poziomu w pomieszczeniu.

4. Pomysły na obniżenie kosztów - usunąc fundamenty pod taras i zrobić go tak jak planujecie, usunąć wykusze.

5. Garaż można poszerzyć bez zbytniej przebudowy więźby poprzez zmniejszenie okapów i obniżenie sufitu. Jak tak mam :lol:

6. i na koniec może jakiś schemacik. Dużo łatwiej dyskutować.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 573
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Faktycznie dużo napisane. :D

I mam kilka rad, byc może dobrych :lol:

1. Jeśli rekuperator to oczywiście z wentylacją mechaniczną czyli trzeba to przewidzieć na etapie projektu. Pozwala to wyeliminować kanały wentylacyjne, któe i tak przy wentylacji mechanicznej muszą być zaślepiane.

2. Kolektory słoneczne. B. fajny pomysł ale koszty ci sie nigdy nie zwrócą. Natomiast większośc piecy z podajnikami służy również jako źródło wody użytkowej co chyba rozwiązuje problem. W sezonie letnim wystarczy uzupełnić zasobnik raz na 2-3 tygodnie.

3. Info do potwiedzenia ale wydaje mi się, że piec na paliwo stałe musi być w najniżym miejscu instalacji. Czyli piwnica lub obniżenie poziomu w pomieszczeniu.

4. Pomysły na obniżenie kosztów - usunąc fundamenty pod taras i zrobić go tak jak planujecie, usunąć wykusze.

5. Garaż można poszerzyć bez zbytniej przebudowy więźby poprzez zmniejszenie okapów i obniżenie sufitu. Jak tak mam :lol:

6. i na koniec może jakiś schemacik. Dużo łatwiej dyskutować.

Powodzenia

 

Po pierwsze - dzięki za informacje.

Schemat postaram się przygotować. Ponieważ nie mam jeszcze zakupionego projektu, nie mam dokładnych wymiarów poszczególnych pomieszczeń.

Ostatnio znajomy próbuje mnie przekonać do budowy w technologii Ytong (ma projekt który przewiduje taką technologię). Czy w przypadku domu "Z wykuszami" nie ma problemu z dostosowaniem projektu do Ytonga (nie wiem jeszcze czy 36,5 czy 40 cm). Co o tej technologii myślicie? Przekonuje mnie współcznnik przenikania ciepła, oszczędność czasu budowy i brak mostków cieplnych. Wiem natomiast, że do budowy w tej technologii potrzebna byłaby certyfikowana firma. Jak to jest tak naprawdę z tym Ytongiem?

Czy znacie w północnej Wielkopolsce (jestem z Piły) miejsce w którym stoi wybudowany dom "Z wykuszami II". Może wśród forumowiczów jest ktoś kto wybudował taki dom i nie ma nic przeciwko spojrzeniom zainteresowanych budową podobnego domu?

Do rekuperatora jestem coraz bardziej przekonany, natomiast nie wiem czy starczy mi kasiorki :-? na kupno całego systemu już na etapie budowy. Dlatego myślę o wentylacji grawitacyjnej (rury PCV w ścianach z wyprowadzeniem skroplin do ziemii i dachówka z wywietrznikiem - koszt niezbyt duży), a później po instalacji rekuperatora zamurowanie otworów wentylacyjnych. Podobnie zresztą - mam zamiar już na etapie budowy przewidzieć położenie instalacji elektrycznej 4-ro żyłowej pod kątem możliwości późniejszego stworzenia tzw. "instalacji inteligentnej" (http://www.lcn.pl).

Co do kolektorów słonecznych... spotykam się z opiniami, że nie są opłacalne... A słyszł ktoś może o możliwości wykorzystania podgrzanej wody w kolektorach do ocieplenia powietrza w rekuperatorze zamiast grzałki elektrycznej? Jest to możliwe?

Kończę , bo znowu się rozpisuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=22650&highlight=d24 zacznie budować

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=45112&highlight=d24 zaczął

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=13657&highlight=d24 skończył

Opcja "szukaj" Twoim przyjacielem :D, wbij hasło D24 i masz jak na dłoni tematy z nim związane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dołączamy do grona "de-dwudziestkoczwórkowców".

Projekt już kupiony, dziś była wizja lokalna działki i próba usytuowania budynku na niej. Przed nami rozmowa z architektem na temat adaptacji i zmian projektu. Poszukujemy osób, które umożliwiłyby podejrzenie swoich realizacji w rzeczywistości. Pomóżcie nam swoimi uwagami i spostrzeżeniami. Pozdrawiamy Jola i Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

U mnie już tuż tuż, Pod koniec miesiąca wbijam łopatę i.........mam plan do połowy października zakończyć stan surowy. I to by było na tyle na ten rok.

Postaram się pisać dziennik aby dzielić się z wami moimi doświadczeniami.

Pozdrawiam

 

Gratuluję!

pamiętam te chwilę oczekiwania sprzed roku - potem fajnie się wspomina ;)

Powodzenia!

 

ja w tym roku łudzę się że zamieszkam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...