Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wysunięcie ściany elewacyjnej.


Recommended Posts

W fundamencie mam warstwy 25+8+12.

Na razie mam ścianę z betonu komórkowego + kotwy. Wysokość ściany elewacyjnej jakieś 3,5m + 0,5 m już pod podbitką, więc tam nie muszę murować, tylko ocieplę.

Ile mogę dać ocieplenia, aby mur z klinkieru mi ustał.

Chciałbym dać 12cm wełny + 2 cm pustki, czyli połowa cegły by stała na ścianie fundamentowej, a połowa wisiała: 24+12+2+12.

Czy ktoś może pomóc? Widział, wykonał, co mówi teoria? Nie czuję sympati do styropianu.

Irek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze raz ja - zastanów się czy nie wystarczy ci 10 cm ocieplenia (nie wiem jaki masz beton komórkowy - trzebaby policzyć wsp. u dla takiej ściany).

Weź pod uwagę, że np. mur-płyta Gullfibera ma lambdę 0,033 w/mk (styropan przeciętnie 0,040) to ma już pewne znaczenie dla izolacyjności ściany. Spróbuj pokalkulować jaki to da wsp. przenikania ciepła, albo podaj odmianę betonu (400, 500 czy 600)-

zobaczymy co z tego wyjdzie.

pozdrawiam - Alek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym rzucić okiem do projektu co mi tam wpisali (zdaje się, że nie było podane, który beton a jak zauważyłeś ma to wpływ). Z obliczeń im wyszło 0.28. Producent w moim rejonie ma 600 w ofercie, a 500 na zamówienie i tą właśnie zamówiłem i to w dodatku wersję na cienkie spoiny. To 12cm to z nadgorliwości lub z obawy o duże przeszklenia (wyrównać tamte straty, bo Heat Mirror jednak droga). Czy potrzebujesz jeszcze jakieś dane?

 

Załóżmy 10cm + 2 pustki - to chyba ustoi? Znajomy mówił, że wysunięcie do 1/3 szerokości jest stabilne, a to były ten przypadek (4cm z 12). Potwierdzasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem wariant pesymistyczny i przyjąłem lambdę (wsp. przewodzenia ciepła) dla betonu 0,18 W/mK (normalnie tyle ma odmiana 600 np. dla Ytonga).

Również pesymistycznie zakładając lambdę wełny 0,034 W/mK dostałem wsp. U=0,234 w/m2K (10 cm wełny, bez uwzględniania izolacyjności pustki pow. i warstwy izolacyjnej).

W rzeczywistiości powinno więc byc jeszcze lepiej.

Jak dla mnie - o cieplejszą ścianę nie masz co walczyć, tym bardziej, że takie rozwiązanie ratuje Ci życie...

A przy okazji - dlaczego zdecydowałeś się na beton komórkowy?

Pozdrawiam - Alek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alek - dzięki.

Jako opcja było Porotherm - przeważyła cena i znajomość technologii przez moich fachowców. Poza tym robiłem kiedyś z ojcem instalacje i najlepiej się robiło w "siporeksie". W dodatku mój hurtownik miał w ofercie U-kształtki (sam nie wiedział co to jest :lol: ) i choć mam mur trójwarstwowy, to czemu nie. Jak już wspomniałem robiłem instalacje, a widząc betonowy podciąg i chcąc zrobić bruzdę na rurkę fi20 można się zabić własną pięścią. Miałem ochotę, choć nie znałem szczegółów na rolokasety, a wtedy można skrobną trochę U, by powiększyć przestrzeń między ścianami. Teraz jak już wiem jak to jest z tymi roletami (+ i -) i chyba zrezygnuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotwy mam i to porządne, co 50cm a na rogach/brzegach gęściej.

Wentylacja będzie. Wloty na dole, wylot w podbitce, gdzie będzie jednocześnie wlot wentylacji dachu. Zdaje mi się też, że w hurtowni klinieru mówili o dodatkowej wentylacji, gdzie jest zakłócana, np. oknem. Chyba im chodziło o wylot pod oknem i może wlot nad. Dowiem się dokładnej jak będę kupował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek i Pitbull - odkurzmy temat. Na Budmie Paroc i Roben uznają, że 2 cm to absolutne minimum i zalecają dać więcej. Jak dam więcej, to albo muszę uszczknąć z ocieplenia, albo zastosować zawiesia do ściany, bo "wyjdzie" 5cm z 12 (>1/3). Co Wy na to? Planowałem dać 2 warstwy, żeby nie było problemów ze stykami. Czy to może powodować odkształcanie się płyt i zmniejszanie pustki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj kolego. Mam dla Ciebie inną propozycję, a mianowicie co by się stało gdybyś dał zamiast cegły klinkierowej pełnej tj. 250*120*65, cegłę klinkierową połówkową tj. 250*60*65? Cały mur wtedy (o szerokości 6 cm) stałby na fundamencie i nic by nie wystawało. Skoro byłeś na Budmie to zapewne widziałeś że cegły takie mają w ofercie zarówno Roben, Jopek jak i Lode. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario - wiem od dawna, ale ta połówkowa nie ma kształtek, a ja mam 11 narożników pod kątem 45 stopni, więc albo obcinam 12-tki, albo narożniki są grubsze, albo mam "szewki" na narożnikach. Mogę wszak rozabrać ściankę dociskową na długości ok.30, bo reszta jest w podcieniu (tam jest gdzie się oprzeć) lub wokół garażu (tam 9cm ocieplenia wystarczy). Ścianka ma 7 wartsw bloczków M-1 i prawie w całości jest nad gruntem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształt rzeczywiście jest nietypowy. Nie jest to gwiazda. Przykładowo dwa frontowe narożniki są ścięte i powstają ścianki 1.5m - to już powoduje 4 narożniki. Podcień - 2 dalsze. Ścięta ścianka garażu (3m od granicy) - 2 kolejne; itd. Sorry - chyba tylko 9.

 

Alanta - boję się. Spec od Robena powiedział mi 1/3 szerokości. Znajomy z branży toż samo; niezależnie. Pamiętaj, że w tym momencie środek ciężkości jest na krawędzi, a jak będzie minimalnie za? Wierzyłabyś kotwom?

 

Zaciekawił mnie wątek "Czy pustki powietzne przy wełnie są konieczne?". Mam nadzieję, że wejdzie to na spotkanie Forum razem z innym ociepleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...