Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła z bezpośrednim parowaniem


yacekiewicz

Recommended Posts

Macie doswiadczenia z pompami tego typu?

 

Mysle tutaj zarowno o uzytkowaniu, jak i "doswiadczeniach" cenowych, czyli ile was kosztowala pompa z kolektorem (jaki producent) i sterowaniem oraz montaz.

 

Otrzymalem nastepujaca oferte: Francuska pompa 12 kW producent WSP z kolektorem (czynnik roboczy R407C) i sterowaniem: ok. 21 tys (tylko material). Slyszeliscie o tym producencie?

 

I jeszcze pytanie ogolne: dlaczego w pompach z bezposrednim parowaniem w kolektorze zaleca sie umieszczenie go na glebokosci ok. 80 cm, a nie jak n.p. w glikolowych na ok. 1,5 m? Przeciez chodzi w koncu o to samo: odbieranie energii cieplnej z otoczenia czyli gruntu. A sprawnosc zalezy glownie od roznicy temperatur dolnego i gornego zrodla, dla kazdego ukladu termodynamicznego, (chyba od moich czasow szkolno-studenckich nic sie w tych sprawach nie zmienilo :D ). Szczegolnie w zimie, a wiec wtedy, gdy musimy transferowac duze ilosci ciepla, czyli zalezy nam szczegolnie na sprawnosci, tempertura na 1,5 metra jest wyzsza niz na 80 cm, czyli sprawnosc przy 80 cm bedzie mniejsza niz przy 1,5 m. Zna ktos odpowiedz? Jak zna, to niech da! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...