Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ZBIORNIKI NA GAZ PŁYNNY -NAJNIŻSZE CENY GAZU


Recommended Posts

Redrum, jeżli Cię uraziłem to bardzo przepraszam, słyszałem takie plotki na Poznaniu, nie twierdzę że są prawdziwe.

Rozmawiałem z GB (znamy się trochę, ponieważ pracuję w firmi handlującej techniką grzewczą) i osobiście mi powiedział że telemetrii juz nie macie, czytałem tez o tym na forum.

Jeszcze raz przepraszam, a co do Intergazu to słyszałem od klienta, ale ta firma prawdopodobnie już nie istnieje

Moim zdaniem każdy powinien zbadać sam rynek i wybrać najkorzystniejszą ofertę, jeszcze jest BP, Shell, Progaz, na północy Bałtyk...co tam jeszcze Dragon no i oczywiści NEN, jeszcze przodownik wysokich cen Gaspol

 

Napisz mi tylko czy macie jeszcze telemetrię, jak możesz oczywiście

Pozdrawiam i obiecuje poprawę, zresztą 7 lipca wyjeżdżam do Irlandii na dwa miesiące;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 641
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie.

Jak to jest z odległościami zbiornika podziemnego od budynku. Podobno był 1m. Od 2006r. weszło nowe rozporządzenie w którym odl. od budynku (ulic, ogrodzeń) dla zbiorników podziemnych do 65m3 wynosi 15m.

 

Dz.U. 2005 nr 243 poz. 2063

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie

 

Na mało której działce będzie możliwe umieszczenie takiego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Biba

Rozporządzenie dotyczy stacji paliw i innych, zbiornik do celów grzewczych nie jest żadną stacja paliw.Niektóre organy admnistracji Państwowej tego nie rozumieją lub nie chcą zrozumieć i jest problem min. Urząd Miejski Wrocław.

Na dzień dzisiejszy jest bałagan prawny nie istnieją przepisy regulujące odległości pozostaje ogólna wiedz techniczna i akceptacja POPOŻOWCA.

Czyli dla 2700l pod 1m ,4850l 3m.

Pozdrawiam

redrum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólna wiedza techniczna trochę mnie nie przekonuje. Jeden projektant może mówić, że 1m wystarczy inny że to trochę mało i potrzeba więcej.

A tak poważnie. Muszą być przepisy określająco jasno jakie są minimalne odległości. I moim zdaniem jest to podane w Rozp. przeze mnie przytoczonym. Tym bardziej że Rozp. poprzednie z 2000r. mówiło o odl. od domków jedn. czyli 1m dla zbiorników podzimenych i 3m nadziemnych itp.

Rozp. to zostało zastąpiono rozp. wydanym w 2005 i już w nim nie ma mowy o małych zbiornikach stosowanych do ogrzewania domków jednorodzinnych. Ogólnie zbiorniki zostały podzielone na zbiorniki do 65m3, do 65 do100m3 itd.

Dla zbiorników do 65m3 - należy zachować odległośći 30m (nadziemne) i 15m (podziemne).

Piszę to wszystko ponieważ moja koleżanka buduje dom, chciała go ogrzewać gazem płynnym. Architekt wrysował zbiornik 1m od budynku, po czym się okazało że pożarnik nie chciał tego podstemplować, argumentując że zbiornik ma być 15m od domu. Koleżanka będzie miała kotłownię olejową.

Jestem ciekawa, czy znajdzie się tylu Inwestorów z tak dużą działką, aby te odległość zachować.

Moim zdaniem kolejne rozporządzenie, w którym ktoś coś przeoczył, może celowo??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki następujący paragraf:

"&273.2. Odległości między budynkami ZL a zbiornikami gazu płynnego, o których mowa w § 179, oraz odległości między tymi zbiornikami a innymi obiektami budowlanymi określają przepisy odrębne dotyczące baz i stacji paliw płynnych."

Czyli zgodnie z rozp. dla stacji paliw - zbiornik podziemny musi być oddalony o15m od budynku, a nadziemny - 30m.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest tak jak napisałem. Posiadam interpretacje Ministerstwa gdzie jest mowa o ogólnej wiedzy technicznej itd.Jeżeli kolezanka ma problem z projektantem i pożarnikiem to niech go zmieni najlepiej na projektanta N.EN-u.

Na podstawie tej ogólenj wiedzy technicznej w Polsce rocznie stawia się ponad tysiac zbiorników.Ale są enklawy gdzie wykładnia nie idzie ze zdrowym rozsądkiem i obowiazujacymi przepisami.

pozdr ol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oczywiście nie zmienia faktu, że postawienie zbiornika bliżej niż 15m jest niezgodne z przepisami i ktoś się może przyczepić

No niestety się niezgodze ,na dzień dzisiejszy nie ma przepisów regulujących odległości dla zbiorników przydomowych do celów grzewczych. I wszystkie zbiorniki stawiane obecnie w odległościach 1,3,5m w zależności od zbiornika są stawiane PRAWNIE- potwierdza to Uzgodnienie z Pepożowcem oraz zgłoszenie projektu w organie administracji terenowej. Nie wiem jak konkurencja ale wszystkie moje zbiorniki zostały zmontowane od momentu wycięcia przepisów z końcem 2005 legalnie , zgodnie z prawem.

pozdr ol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety również się z Panem nie zgodzę. Są na to przepisy i to właśnie rozp. o którym pisałam wcześniej (podobno ma wyjść nowelizacja, w której przywrócą wcześniejsze przepisy o odległościach 1,3,5m). Druga sprawa, że są one bzdurne i zamykają furtkę właścicielom małych działek.

Jednak jest na to sposób. Rozmawiałam dzisiaj z urzędniczką, która wydaje pozwolenia na budowę w gminie mojej koleżanki.

Pani powiedziała, że miała już kilka takich projektów ze zbiornikiem w odległości mniejszej niż 15m. Inwestorzy występowali do ministra o odstępstwo. Czekali tylko miesiąc i dostali odpowiedź pozytywną.

Koleżanka zrobi tak samo.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem w skali kraju jest odwrotnie są enklawy gdzie urzednicy powołują się na przepisy dotyczace stacji paliw itd i funkcjonuje odwołanie do ministerstwa. Na Dolnymśląsku jedynie problem jest z Urzędem Miasta Wrocław. W pozostałych starostwach lub urzędach tego problemu nie ma czyli normą jest 1,3,5m . Upieranie sie przy swoim zdaniu jest niepotrzebe - ponieważ dysponuje praktyczna wiedzą w tym temacie.

pozdr ol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się z Panem kłócić, ale nadal uważam, że jeśli chodzi o odległości zbiorników to są one podane w rozporządzeniu "Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych".

I dla zbiorników do 65m3 wynoszą 15 i 30m.

Na rozporządzenie to powołują się warunki techniczne jakim powinny odpowiadać warunki.

Jeśli nie mam racji, i przepisy w rozporz. nie dotyczą budownictwa jednorodzinnego, to czemu należy wsytępować do ministerstwa o odstępstwo lub interpretację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się z Panem kłócić, ale nadal uważam, że jeśli chodzi o odległości zbiorników to są one podane w rozporządzeniu "Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych".

I dla zbiorników do 65m3 wynoszą 15 i 30m.

Na rozporządzenie to powołują się warunki techniczne jakim powinny odpowiadać [b]budynki[/b].

Jeśli nie mam racji, i przepisy w rozporz. nie dotyczą budownictwa jednorodzinnego, to czemu należy wsytępować do ministerstwa o odstępstwo lub interpretację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo wyjdzie nowelizacja do rozp. z odl. 1,3,5m i wtedy bedzie się Pan na nią powoływał.

Teraz nie chce Pan przyjąć do wiadomości że obecne rozp. jest obowiązujące, mimo że jest durne i jakieś lobby np. producentów oleju, wykreśliło z niego kilka paragrafów.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem odległościowy dotyczy kilku starostw i kilku Urzedów Miejskich w Polsce.To że ono obowiazuje to przyjmuje do widomości , nie przyjmuje do wiadomości że stacje paliw to zbiorniki na gaz płynny do celów grzewczych. I na dzień dzisiejszy nie instnieja przepisy regulujace tę sprawe.

pozdr ol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biba Wysłany: Czw Cze 28, 2007 3:34 pm Temat postu:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Znalazłam w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz. U. Nr 75, poz. 690 z póź. zm. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

następujący paragraf:

"&273.2. Odległości między budynkami ZL a zbiornikami gazu płynnego, o których mowa w § 179, oraz odległości między tymi zbiornikami a innymi obiektami budowlanymi określają przepisy odrębne dotyczące baz i stacji paliw płynnych."

 

§ 179. 1. Instalacje gazowe w budynku lub w zespole budynków mogą być zasilane z jednego zbiornika gazu płynnego bądź zespołu takich zbiorników, pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w przepisach odrębnych dotyczących ich lokalizacji, ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych oraz ograniczenia dostępu osobom niepowołanym.

 

Wyraźnie warunki techniczne powołują się na rozporządzenie o bazach i stacjach paliw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie że się wtrące. Jestem projektantem (uprawnionym) i zajmuje się gazem w praktyce. Nasze przepisy mają masę błędów i większość urzędników i projektantów o tym wiedzą i znajdują rozsądne rozwiązania. Przykładem może byc zapis mówiący o tym, że do budynku nie można wprowadzić gazu po ciśnieniem wyższym, niż 5kPa (palniki dużych kotłów pracują pod średnim ciśnieniem czyli ok. 0,1 - 0,3 MPa.)

A wracając do butli - moja rada:

1. zapytac projektanta pod czym sie podpisze,

2. zapytać w Starostwie czy tak może być

3. Jeżeli rzeczoznawca p.poż. uzgodni jest O.K.

Słyszałem o starostwach w których przez jakis czas trzymali się tych chorych odległości, ale po jakimś czasie odpuścili.

 

P.S.

Pozdrowienia dla NEN-u, GEN-u i całego Pyrolandu rodem z VNG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff ucieszyłem się kiedy znalazłem ten wątek. Liczyłem na rzeczową dyskusję użytkowników o porównaniu ofert, i srodze się rozczarowałem, bo znalazłem paru gości toczących pianę z ust, obrzucających się nawzajem błotem, z trudem ukrywających swoją stronniczość / przynależność firmową. Panowie (Panie?) fuj dajcie spokój. Czy nie można po prostu napisać że jest się z firmy A i uważa się że to a to jest lepsze niż w firmie B? Trochę odwagi cywilnej i bez takich wyzwisk proszę, jak niektórzy w tym wątku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...